[Δούρειος] Η Σαλαμάνδρα της Φωτιάς

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Παραθετω μερικες φωτογραφιες απο το επιτραπεζιο Η Σαλαμανδρα της Φωτιας (Der Feuersalamander) απο τη "μεγαλη" σειρα της Δουρειος. Η σειρα αποτελειτο απο τρια παιχνιδια σχεδιασμενα απο τον Johann Ruttinger. Περισσοτερες πληροφοριες στο thread της Kambia.

Παρατηρω μια βραβευση του για το ετος 1987 αρα τοποθετω και τη κυκλοφορια του καπου εκει.

Unboxing μετα απο 25+ χρονια. Εντυπωσιακο ποσπ προσεγμενο ειναι. Ακομα και το οπισθοφυλλο του ταμπλω. Ολα τα πιονια ξυλινα. Υπεροχο και το artwork του ταμπλω. Το ιδιο και οι παραστασεις στις καρτες. Το λαστιχακι εγινε κομματακια μολις το ακουμπησα λογω της πολυκαιριας.





Mε μια πρωτη ματια που εριξα στους κανονες μοιαζει με Mastermind στο πιο χαοτικο. Μολις το μελετησω θα ποσταρω λεπτομερειες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκανα μια ψακτικη για το παιχνιδι...

Θα βρειτε μια καλη παρουσιαση στα Γερμανικα εδω

Επισης διαβασα οτι τα τρια παιχνιδια της σειρας, επανακυκλοφορησαν το 2010 στη Γερμανια...μετα απο σχεδον 3 δεκαετιες!

Εμεις επιμενουμε Δουρειος!
 
Nαι το 87 κυκλοφόρησε αυτό και το 86 το Μπλε Φυλαχτό :)

Νομίζω οτι πρέπει να κανονιστεί ρετρομανιακή συνάντηση με τίτλο "Ελάτε να παίξουμε επιτραπέζια Δουρειος"
 
Ωραια Παρουσιαση Πανο! :thumbup:

Θα με κανεις ν' αρχισω ρετροαναζητησεις και ρετροανασσκαφες! :D

Kambia είπε:
Νομίζω οτι πρέπει να κανονιστεί ρετρομανιακή συνάντηση με τίτλο "Ελάτε να παίξουμε επιτραπέζια Δουρειος"
Επρεπε ηδη να εχεις κανει τις απαραιτητες διαδικασιες... :p Μεσα παντως. ;)
 
Καποια στιγμη πρεπει να κανονιστουν δυο συναντησεις "Δουρειος". Μια στην Αθηνα και μια στη Θεσσαλονικη.

Και εγω και η Ναταλι εχουμε απο ενα σετ των τριων μεγαλων επιτραπεζιων. Θα φερουν και οσοι συνδετημονες εχουν αλλα Δουρειος επιτραπεζια και νομιζω οτι φτιαχνουμε ενα εξαιρετικο Κυριακατικο πρωινο.

Μπαινει στα σχεδια μας. Θα το συζητησουμε και θα προβουμε σε αναγγελια εν καιρω για να βολιδοσκοπησουμε τοτε και τη διαθεση συμμετοχης.
 
Μη σου πω οτι κοντραριζόμαστε και διαδικτυακά μέσω skype :D
 
Το συγκεκριμένο παιχνίδι πρέπει να υπάρχει ακόμα στο πατάρι μας, άθικτο! Μας το είχαν φέρει δώρο σε μένα και τον αδερφό μου, αλλά για κάποιο λόγο δεν καταφέραμε ποτέ να το παίξουμε. Νομίζω είχαν χαθεί οι οδηγίες, ή κάτι τέτοιο.

Ωραία παρουσίαση! :)
 
Κατεβασε το. :)

Τις οδηγιες μπορω να σου τις στειλω.
 
Wally είπε:
Κατεβασε το. :)
Τις οδηγιες μπορω να σου τις στειλω.
Σοβαρά; Αν δεν σε βάζω σε πολύ κόπο, στείλτες! Καλά θα κάνει μια χαρά ο αδερφός μου! :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Καλησπέρα!! Με μεγάλη μου χαρά να σας ανακοινώσω ότι όλα τα παιχνίδια δούρειος κυκλοφορούν και πάλι! Συγκεκριμένα, αύριο 23/02 και 24/02 θα υπάρχει πάγκος στο meetmarket στην πλατεία Αγ. Ειρήνης, http://www.themeetmarket.gr/TMM/THE_...ET_~_HOME.htmlΕναλλακτικά μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στέλνοντάς μου mail σε αυτή τη διεύθυνση: athinavergo@windowslive.com
 
Κατά τη γνώμη μου, αν το μπλε φυλακτό είναι το πιο συναρπαστικό της τριλογίας, τότε σίγουρα η σαλαμάνδρα της φωτιάς έχει τους πιο ''ψαγμένους'' κανόνες!! Κι εδώ όμως εντόπισα κάνα δυο σημεία που φέρουν συζήτηση!!

1τον. Ο κανόνας λέει πως όταν ρίχνουμε τα 3 ιδικά ζάρια, πρώτα ακολουθούμε το ζάρι με τα σύμβολα (σαλαμάνδρα ή πετράδι) και μετά προσθέτουμε της κουκίδες που φέραμε στα άλλα 2 ώστε να κάνουμε την κίνηση μας!! Ας υποθέσουμε όμως πως εγώ έχω δύο κάρτες και θέλω να πάω άμεσα στο χώρο εκκίνησης μου να ζητήσω κάρτα από άλλο παίχτη ώστε να συμπληρώσω 3 και να τις καταθέσω!! Ρίχνοντας τα ζάρια φέρνω μια σαλαμάνδρα στα ζάρι με τα σύμβολα και στα άλλα 2 φέρνω κουκίδες που με φτάνουν ώστε να μπω στο παλάτι!! Σε αυτή λοιπόν την περίπτωση είμαι υποχρεωμένος να τραβήξω κάρτα σαλαμάνδρας ή απλά μπαίνω αμέσως στο χώρο μου και ζητάω την κάρτα που θέλω απ των αντίπαλο;;

2ον Οι κάρτες που αποθέτονται ή καταθέτονται μπαίνουν σε μια στοίβα με σκοπό να ξαναχρησιμοποιηθούν όταν τελειώσουν οι άλλες ή βγαίνουν οριστικά απ το παιχνίδι;;
 
boomer είπε:
Κατά τη γνώμη μου, αν το μπλε φυλακτό είναι το πιο συναρπαστικό της τριλογίας, τότε σίγουρα η σαλαμάνδρα της φωτιάς έχει τους πιο ''ψαγμένους'' κανόνες!! Κι εδώ όμως εντόπισα κάνα δυο σημεία που φέρουν συζήτηση!!1τον. Ο κανόνας λέει πως όταν ρίχνουμε τα 3 ιδικά ζάρια, πρώτα ακολουθούμε το ζάρι με τα σύμβολα (σαλαμάνδρα ή πετράδι) και μετά προσθέτουμε της κουκίδες που φέραμε στα άλλα 2 ώστε να κάνουμε την κίνηση μας!! Ας υποθέσουμε όμως πως εγώ έχω δύο κάρτες και θέλω να πάω άμεσα στο χώρο εκκίνησης μου να ζητήσω κάρτα από άλλο παίχτη ώστε να συμπληρώσω 3 και να τις καταθέσω!! Ρίχνοντας τα ζάρια φέρνω μια σαλαμάνδρα στα ζάρι με τα σύμβολα και στα άλλα 2 φέρνω κουκίδες που με φτάνουν ώστε να μπω στο παλάτι!! Σε αυτή λοιπόν την περίπτωση είμαι υποχρεωμένος να τραβήξω κάρτα σαλαμάνδρας ή απλά μπαίνω αμέσως στο χώρο μου και ζητάω την κάρτα που θέλω απ των αντίπαλο;;

2ον Οι κάρτες που αποθέτονται ή καταθέτονται μπαίνουν σε μια στοίβα με σκοπό να ξαναχρησιμοποιηθούν όταν τελειώσουν οι άλλες ή βγαίνουν οριστικά απ το παιχνίδι;;
Χμ... Πρέπει να διαβάσω τους κανονισμούς πάλι!
 
Πίσω
Μπλουζα