[Δούρειος] Κοιτάω Αριστερά...Κοιτάω Δεξιά....(1988)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.775
Ταυτοτητα παιχνιδιου




Ονομασια: Κοιταω Αριστερα...Κοιταω Δεξια...


Ετος:
1988


Εταιρεια:
Δουρειος


Κατασκευη:
Ελληνικη


Σχεδιαστης:
Johan Ruttinger


Ειδος:
εκπαιδευτικο/οδικης κυκλοφοριας


Παιχτες:
απο 2 εως 4


Ηλικιες:
απο 6 ετων και ανω


Περιεχομενα:
1 ταμπλω παιχνιδιου,4 ξυλινα αυτοκινητα,2 ειδικα ζαρια,


καρτες κυκλοφοριας και οδηγησης,πιονια για ποντους,οδηγιες





attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Πηγη φωτογραφιων:ebay

Στοχος αυτου του παιχνιδιου ειναι να μαθουν και να συνειδητοποιησουν τα παιδια ορισμενους κανονες

οδικης κυκλοφοριας,τους οποιους δεν πρεπει ποτε να ξεχνουν.

Ο ρολος των παιδιων σε αυτο το παιχνιδι ειναι διπλος.

Κυκλοφορουν στους δρομους,ποτε σαν οδηγοι και ποτε σαν πεζοι.

Σαν οδηγοι πρεπει προηγουμενως να παρουν αδεια οδηγησης και κυκλοφοριας,

πρεπει να οδηγουν απο την δεξια μερια του δρομου

οταν εχουν προτεραιοτητα,να προσεχουν τα φαναρια κλπ...

Σαν πεζοι δεν πρεπει να ξεχασουν ποτε μα ποτε πριν εγκαταλειψουν το πεζοδρομιο

να κοιταξουν αριστερα,να κοιταξουν δεξια και να πανε ευθεια για να μπορεσουν να

πανε σιγουρα και γρηγορα σπιτι τους.

Ποιος θα απαντησει τουλαχιστον σε 5 ερωτησεις σωστα;

Ποιος θα φτασει πιο γρηγορα στο τερμα;

Ενα διδακτικο παιχνιδι οδικης κυκλοφοριας.
 
Τα σκίτσο των παιδιών πολύ χαρακτηριστικό της εποχής. Σαν να βλέπω κάποια παιδικά της δεκαετίας 80.

Καθότι δεν αναφέρεται πουθενά φαντάζομαι Σταύρο ότι κάποια από αυτά δεν τα έχεις στην κατοχή σου και δεν έχεις εμπειρίες ούτε από τότε.
 
johnny19818 είπε:
Καθότι δεν αναφέρεται πουθενά φαντάζομαι Σταύρο ότι κάποια από αυτά δεν τα έχεις στην κατοχή σου και δεν έχεις εμπειρίες ούτε από τότε.
Οχι φιλε Γιαννη δεν τα εχω στην κατοχη μου,οπως φανταζομαι οτι δεν εχεις κι εσυ ολα τα games της Nintendo H' της SEGA! ;)

Γιατι αν τα ειχα,σιγουρα δεν θα βλεπατε αυτες τις φωτογραφιες,σιγουρα δεν θα ετρωγα ωρες και ωρες ατελειωτες για να βρω φωτο στο ebay

και σιγουρα δεν θα μου βγαιναν τα ματια για να αντιγραψω οτι αναγραφεται στο κουτι,για να υπαρχει εστω και μια υποτυπωδης

αναφορα για το ποιος ειναι πανω κατω ο σκοπος του παιχνιδιου,

και σιγουρα αν τα ειχα θα εγραφα τις δικες μου εμπειριες και αξιολογησεις για το εκαστοτε παιχνιδι που θα παρουσιαζα!!!! ;)
 
stayros είπε:
Οχι φιλε Γιαννη δεν τα εχω στην κατοχη μου,οπως φανταζομαι οτι δεν εχεις κι εσυ ολα τα games της Nintendo H' της SEGA! ;)
Φυσικά και δεν έχω όλα τα παιχνίδια όπως λες. Δεν το είπα για να ειρωνευτώ. Απλά ήθελα να επιβεβαιώσω τη σκέψη μου. Να με συμπαθάς αν κατάλαβες άλλο.
 
Το εχω αυτο το παιχνιδι! Αν θελετε παραπανω φωτογραφιες πολυ ευχαριστως
 
Misa1989 είπε:
Το εχω αυτο το παιχνιδι! Αν θελετε παραπανω φωτογραφιες πολυ ευχαριστως
Και βέβαια θέλουμε. Θα τις περιμένουμε πως και πως :)
 
Misa1989 είπε:
Το εχω αυτο το παιχνιδι! Αν θελετε παραπανω φωτογραφιες πολυ ευχαριστως
Ναυσικα,αυτα δεν τα ρωτανε καν.... :D
 
Είναι ένα επιτραπέζιο απ΄τη μεγάλη συλλογή της dourios και απευθύνεται κυρίως σε μικρά παιδιά!! Πιστεύω πάντως πως είναι απ' αυτά που με λίγο ψάξιμο μπορούν να βρεθούν ακόμη και στα μαγαζιά!!
 
WP_20150201_020.jpg

Το ταμπλο του παιχνιδιού

WP_20150201_022.jpg

WP_20150201_023.jpg

WP_20150201_024.jpg

WP_20150201_025.jpg

WP_20150201_026.jpg

WP_20150201_027.jpg

WP_20150201_028.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Misa1989 είπε:
Προβολή συνημμένου 125889
Το ταμπλο του παιχνιδιού

Επειδη δεν εχω ανεβασει ξανα φωτογραφιες, αν μου πειτε πως μπορουν να εμφανιζονται πιο μεγαλες να ανεβασω και τις υπολοιπες
Στο ποστ που εκανες, πατα επεξεργασια μηνυματος. Επειτα διπλο κλικ στη φωτο και θα ανοιξει ενα παραθυρο που εχει επιλογες. Εκει θα βρεις και για το μεγεθος της φωτο. Εχει medium, large κ.α.
 
Εξαιρετικές οι φωτογραφίες Misa1989 . Ευχαριστούμε :)
 
Ευχαριστούμε Misa για το φωτογραφικό υλικό!! Σε αυτή την ενότητα του retromaniax οι περισσότεροι αγαπάμε το επιτραπέζιο των 90ς ( κι όχι μόνο) κι επειδή δε μπορούμε να τα έχουμε όλα στη συλλογή μας, θα θέλουμε να βλέπουμε φωτογραφίες και κανόνες από διάφορα, ώστε να έχουμε μια άποψη για το καθένα!!

Μου δόθηκε ευκαιρία πριν κάποιο διάστημα να αποκτήσω το κοιτάω δεξιά, κοιτάω αριστερά αλλά το έκρινα αρκετά παιδικό και τελικά δεν το πείρα!!

Βλέποντας όμως τα περιεχόμενα και τους κανόνες, παρατηρώ πως παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον και ως προς την ψυχαγωγία και ως προς την εκπαίδευση και δεν έχει καμιά σχέση με παιδικά παιχνίδια που είναι 100% τύχη και τίποτε άλλο!! Γενικά η dourios ήταν μια εταιρία που κατασκεύαζε παιχνίδια που έχουν βραβευτεί στο εξωτερικό και μας το έχει αποδείξει!!
 
Στην κατοχή μου έχω ενα επιτραπέζιο της ravensburger με παρόμοια θεματολογία. Θα προσπαθήσω να το βρώ να σας το δείξω.
 
Πολύ καλές και κατατοπιστικές οι εικόνες σου Ναυσικά! Και το παιχνίδι φαίνεται σε άριστη κατάσταση. :thumbup:

Θεωρητικέ, περιμένουμε και το δικό σου :) .
 
Σε ευχαριστουμε πολυ Ναυσικα!!!! :flower: :thanx2: :thanx2:
 
τιποτα παιδια! εγω ευχαριστω εσας που υπαρχετε και κανετε τετοιες ωραιες παρουσιασεις! Να ρωτησω τωρα και αυτο που με καιει εμενα... :p Αυτο το παιχνιδι πως λεγεται στα αγγλικα η γερμανικα; Ξερει κανεις; ο σχεδιαστης ειναι αυτος

https://boardgamegeek.com/boardgamedesigner/233/johann-ruttinger

αλλα το παιχνιδι δε το βρισκω καταχωρημενο..που μπορουμε να βρουμε πως λεγεται στην γλωσσα του;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Misa1989 είπε:
τιποτα παιδια! εγω ευχαριστω εσας που υπαρχετε και κανετε τετοιες ωραιες παρουσιασεις! Να ρωτησω τωρα και αυτο που με καιει εμενα... :p Αυτο το παιχνιδι πως λεγεται στα αγγλικα η γερμανικα; Ξερει κανεις; ο σχεδιαστης ειναι αυτος
https://boardgamegeek.com/boardgamedesigner/233/johann-ruttinger

αλλα το παιχνιδι δε το βρισκω καταχωρημενο..που μπορουμε να βρουμε πως λεγεται στην γλωσσα του;
Το παιχνίδι λέγεται Schau links, schau rechts, schau geradeaus ;)

Είναι ο γνωστός σχεδιαστής της εξαιρετικής τριλογίας "Οι Τρεις Μάγοι", "Το Μπλε Φυλαχτό" και "Η Σαλαμάνδρα της Φωτιάς"

Δες και αυτή την ιστοσελίδα http://www.spielwiese.at/archiv/portraetruettinger6.html
 
Misa1989 είπε:
Αυτο το παιχνιδι πως λεγεται στα αγγλικα η γερμανικα; Ξερει κανεις;

Λοιπον, πεταξα τον τιτλο του παιχνιδιου στην μεταφραση της Google και μου εβγαλε τα παρακατω αποτελεσματα....

Αγγλικα....

I look left ... I look right ...

Γερμανικα....

Ich schaue nach links ... rechts schauen ...

Το Αγγλικο πανω κατω, το βρισκω σωστο.... #)

Το Γερμανικο....το εχασα!!!!!!!!:burn:
 
σταυρο σχεδον το πετυχε! καλα καμπια εισαι φοβερη!
 
Πολύ ωραίο παιχνίδι!!!

Ωραίες εικόνες!!!
 
Πίσω
Μπλουζα