Δυσκολίες Παιχνιδιών

plintiriopiaton

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2007
Μηνύματα
249
Αντιδράσεις
7
άλλα παιχνίδια παλούκια MONTY ON THE RUN RAMBO TRANSFORMERS, οσο και αν τα αγαπούσα και προσπαθησα να τα παίξω τόσο με ειχαν τρελάνει με την δυσκολία τους. Ο ράμπο όμως είχε μουσικάρα τι Synthesizer ήταν αυτό τα έχασα όταν το άκουσα για πρώτη φορά και o MONTY...

BONUS....εκείνη η Samantha FOX strip poker άντε να ξεκολλήσουμε μωρά παιδιά....xexexexxex
 
...εκτός απο τα διάφορα κλασσικά δύσκολα παιχνίδια (Ghosts 'n' Goblins, Jet Set Willy, Nemesis, Shadow of the Beast, κλπ), θυμάμαι είχα "φάει ήττα" και στο Carrier Command, το οποίο (τότε τουλάχιστον) μου είχε φανεί απάνθρωπα δύσκολο, διότι το αντίπαλο αεροπλανοφόρο κατακτούσε νησιά με φοβερή ταχύτητα, συγκριτικά με εμένα.

Ημουν πεπεισμένος ότι το παιχνίδι "έκλεβε", και πράγματι, κάποια στιγμή, μετά απο πολύ παίξιμο, έτυχε να το πλησιάσω με μία "αναγνωριστική πτήση" ενός απο τα Manta μου. Με το που του έριξα τις πρώτες βολές, "γκάζωσε" και χάθηκε στον ορίζοντα !! (...αεροπλανοφόρο που κινείται ταχύτερα απο αεροσκάφος. Καλό κι αυτό...). Aπο τότε σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτό το παιχνίδι !!

Επίσης ένα άλλο περιστατικό, το οποίο όμως μάλλον οφείλεται σε κακό σχεδιασμό του παιχνιδιού, είναι και αυτό που μου συνέβει στο Nobunaga's Ambition 2, όπου έχασα στον πρώτο γύρο - πριν ακόμα έρθει η σειρά μου να παίξω !! :D (ήμαρτον !!).
 
Υπήρχε και εκείνο το Game Over που όμως δεν ήταν τόσο δύσκολο όσο λέγανε
 
Manic Miner, Who dares wins 2.
 
μιας και εγινε αναφορα και σε conversions απο Spectrum...Αbusibel Profanation ΠΑΛΟΥΚΙ!!!!
 
...εμ, βέβαια... της Dinamic !! (κλασσικά μαζόχες οι ισπανοί...)

Τώρα μου ήρθε στο μυαλό και ένα Manic Miner clone, το Blagger. Ούτε την πρώτη οθόνη δεν είχα περάσει νομίζω...
 
Wally είπε:
μιας και εγινε αναφορα και σε conversions απο Spectrum...Αbusibel Profanation ΠΑΛΟΥΚΙ!!!!
Έλα ρε Wally....εκατό φορές φώναζα για την δυσκολία του παιχνιδιού βρέθηκε ένας που να το ξέρει...Αν θυμάμε καλά είχα σταματήσει στο 12 ταμπλό και από τότε δεν το πέρασα ποτέ.Τι μπουνιές τι κλωτσιές έφαγε ο ZX τι νευρασθενικό με έκανε το ρημάδι..Αυτό παιχνίδι πάντως δεν ήταν η το φτιάξανε για Super Users....Προκαλώ να το παίξετε στο emulator και ποστάρετε τα level που φτάσατε..... :D
 
Μη ξεχνάτε και το φοβερό R-TYPE που παρεμπιπτόντως είχε έξοχη μεταφορά στον Commodore! Όποιος έχει φτάσει στην τρίτη πίστα πρέπει να γραφεί με χρυσά γράμματα στην λίστα των High scorers!

rtypehz6.png
 
Turrican είπε:
Όποιος έχει φτάσει στην τρίτη πίστα πρέπει να γραφεί με χρυσά γράμματα στην λίστα των High scorers!
Και επειδή κάποιο ζήλεψαν την δόξα (ΑΚΑ την δυσκολία) του R-Type, όποιος φτάσει στην δεύτερη πίστα πίστα του Last Hope, πρέπει να βγεί στην Ομόνοια και να το φωνάζει :biglaugh: :biglaugh:
 
Ένα από τα παιχνίδια που με είχε δυσκολέψει περισσότερο ήταν το Exolon.

Άριστο παιχνίδι κι εθιστικότατο αλλά η δυσκολία του τσάκιζε τα νεύρα του οποιουδήποτε gamer. Σχεδόν απάνθρωπα δύσκολο.

Το ότι έπρεπε να ξεκινήσεις από πολύ πίσω την πίστα ξανά όταν έχανες μια ζωή, πραγματικά σε απογοήτευε. Κι όμως δώστου εκεί να δοκιμάζω ξανά και ξανά.

Πάρα πολύ καλό παιχνίδι.

Exolon.gif
 
το επαιζες και σε λαθος πλατφορμα :D
 
Εγω μολις δοκιμασα το ghosts'n ghouls στο ΜΑΜΕ και παρολο τα cheats παλι δυσκολευεσαι σε μερικες πιστες (το παιχνιδι εχει τα καλυτερα γραφικα).
 
Ricκ Dangerous.Χωρις cheat απλα δεν τερματιζεται!
 
Δυο λεξεις: Frost Byte...μαζοχισμος!

Frost_Byte.ss.gif
 
AARDVARK είπε:
Εγω μολις δοκιμασα το ghosts'n ghouls στο ΜΑΜΕ και παρολο τα cheats παλι δυσκολευεσαι σε μερικες πιστες (το παιχνιδι εχει τα καλυτερα γραφικα).
προσπάθησε να αλλάζεις όπλα με την πρώτη ευκαιρία. Οι διάολοι θέλουν συνήθως κάτι άλλο νομίζω την ασπίδα όχι με μαχαιράκια δεν βγενει.Κάποιοι θελαν και φωτιά αν δεν κάνω λάθος αλλά η ασπίδα είναι το κατάλληλο.Δύσκολο αλλά τι να κάνεις λεει ....χθες έβαλα να το παίξω από το PS2 αλλά δεν είναι το ίδιο όπως τα arcade.
 
Wally είπε:
Δυο λεξεις: Frost Byte...μαζοχισμος!
...συμφωνώ και επαυξάνω !!

Tο παιχνιδάκι δεν είχε γίνει review, αλλά το "ανακάλυψα" χάρη σε μία σχετική επέμβαση του Βασίλη Τερζόπουλου.

Δεν είχα καταφέρει να απελευθερώσω ούτε ένα φιλαράκι Kreezer, και συνήθως μετά απο κάθε ήττα, έμενα να κοιτάω μελεγχολικά τις πολύχρωμες πίστες του παιχνιδιού (σε random σειρά), κατά την διάρκεια του "demo".

Το παρήγορο ήταν ότι είχε μία πολύ ευχάριστη εισαγωγική μουσικούλα, η οποία θυμάμαι άρεσε πολύ και στην αδερφή μου !! :)
 
billy είπε:
...συμφωνώ και επαυξάνω !!Tο παιχνιδάκι δεν είχε γίνει review, αλλά το "ανακάλυψα" χάρη σε μία σχετική επέμβαση του Βασίλη Τερζόπουλου.

Δεν είχα καταφέρει να απελευθερώσω ούτε ένα φιλαράκι Kreezer, και συνήθως μετά απο κάθε ήττα, έμενα να κοιτάω μελεγχολικά τις πολύχρωμες πίστες του παιχνιδιού (σε random σειρά), κατά την διάρκεια του "demo".

Το παρήγορο ήταν ότι είχε μία πολύ ευχάριστη εισαγωγική μουσικούλα, η οποία θυμάμαι άρεσε πολύ και στην αδερφή μου !! :)

χχααχχαα να υποθέσω το γεγονός ότι άρεσε στην αδερφή σου δηλώνει ότι ήταν πολύ χαρούμενη, πιασάρικια και γενικά παιχνιδιάρικα μουσική που ταίριαζε απόλυτα σε ένα τέτοιο παιχνίδι ; Έτσι κάπως ήταν και εδώ; αυτή η μελωδία της εισαγωγής όλα τα λεφτά.
 
Το πιο δύσκολο παιχνίδι όλων των εποχών με διαφορά. Spindizzy.

spindizzy07oa7.gif
 
ένα παιχνίδι που με δυσκόλεψε πολύ(όχι κ τόσο παλιό) ειναι το phantasmagoria - a puzzle of flesh στο 5 cd που έπρεπε να ενώσεις κατι καλώδια σε ένα μηχάνημα που έμοιαζε με φλιπεράκι. Πρέπει να χα κολλήσει κανα χρόνο εκεί ώσπου το 98 βρήκα ενα περιοδικό που είχε τη λύση κ κατάφερα κ το συνέχισα!!
 
Πίσω
Μπλουζα