Δώσε όνομα στα μέσα της ΝΕΡΙΤ!

Ναι ρε παιδιά, κι εγώ μαζί σας θα προτιμούσα ΕΡΤ (και μάλιστα το σήμα που έχω στο avatar μου), ξέρουμε όμως όλοι μας ότι αυτό δε θα το δεχτούν, οπότε πρέπει να πάμε σε πιο ρεαλιστικές προτάσεις. Στο κάτω-κάτω, κάποιος (ελάχιστα) πιο παλιός από εμάς μπορεί να προτιμάει το ΕΙΡΤ και το ΥΕΝΕΔ, αλλά δυστυχώς αυτοί έχουν βαλθεί να σβήσουν από το μυαλό μας (αλλά όχι από την ψυχή μας) κάθε τι που να θυμίζει ΕΡΤ (κοίτα να δεις που είπα "σβήσιμο" και θυμήθηκα παλιές εποχές της ΕΡΤ...)
 
Όπως και να έχει, δεν χάνουμε τίποτα (εφ' όσον μας το ζητούν άλλωστε) να καταθέσουμε τις προτάσεις μας!!

Η ισχύς εν τη ενώσει - άλλωστε, όλοι μας εδώ συμφωνούμε :)

Στείλτε τις προτάσεις σας στο site της ΝΕΡΙΤ!!

(για να δούμε και αν θα τις λάβουν υπ' όψιν τους τελικά....)
 
ΝΕΡΙΤ.... η πλήρης σύνδεση του παρελθόντος με το μέλλον....

Απορώ γιατί χαλάσαν λεφτά (γιατί σίγουρα χαλάσαν) για να "ρετουσάρουν" το σήμα του ΔΗΚΚΙ (!!!), ενώ μπορούσαν ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ να ανατρέξουν ΚΑΙ στο "Κανάλι 5", αλλά ΚΑΙ στο "Κανάλι 11" της δεκαετίας του '70;;;

Ιδού:

ΝΕΡΙΤ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
ΝΕΡΙΤ.... η πλήρης σύνδεση του παρελθόντος με το μέλλον....Απορώ γιατί χαλάσαν λεφτά (γιατί σίγουρα χαλάσαν) για το να "ρετουσάρουν" το σήμα του ΔΗΚΚΙ (!!!), ενώ μπορούσαν ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ να ανατρέξουν ΚΑΙ στο "Κανάλι 5", αλλά ΚΑΙ στο "Κανάλι 11" της δεκαετίας του '70;;;
Χαχα, καλό!! Πόσο δίκιο έχεις!! :)
 
Την Κυριακή και όχι τη Δευτέρα θα ξεκινήσει η ΝΕΡΙΤ

 


Στις 6 το απόγευμα της Κυριακής θα ξεκινήσει τελικά η εκπομπή σήματος της ΝΕΡΙΤ που θα διαδεχθεί τη ΔΤ.

Σχεδόν έντεκα μήνες μετά το κλείσιμο της ΕΡΤ, η αλλαγή της σκυτάλης ανάμεσα στο μεταβατικό κανάλι της ΔΤ και τον οριστικό φορέα δημόσιας ραδιοτηλεόρασης, ΝΕΡΙΤ θα πραγματοποιηθεί στον αέρα.

Σύμφωνα με πληροφορίες του Real.gr, θα προηγηθεί αντίστροφη μέτρηση με χρονόμετρο στην οθόνη και στις 6 ακριβώς, ταυτόχρονα με την έναρξη του κεντρικού δελτίου ειδήσεων θα αλλάξει το λογότυπο του καναλιού της δημόσιας τηλεόρασης.

Την πρώτη «καλησπέρα» της ΝΕΡΙΤ αναμένεται να πει η παρουσιάστρια Αντριάννα Παρασκευοπούλου, ενώ θα αποκαλυφθούν παράλληλα τα καινούρια γραφικά, τα σήματα και το νέο σκηνικό των ειδήσεων, το κόστος κατασκευής του οποίου άγγιξε τις 26.000 ευρώ σύμφωνα με απόφαση που δημοσιεύτηκε στη Διαύγεια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από τη Δευτέρα το πρωί θα εκπέμπουν με νέα προγράμματα τα ραδιόφωνα της ΝΕΡΙΤ, ενώ μεσα στον Μάιο θα εκπέμψει και το δεύτερο τηλεοπτικό κανάλι.

http://www.tanea.gr/news/greece/article/5114863/thn-kyriakh-kai-oxi-th-deytera-tha-ksekinhsei-h-nerit/
 
Ευχαριστούμε πολύ Gus για τις πληροφορίες! Άντε να δούμε τι θα δούμε...
 
Δηλαδη Νεριτ θα λεγεται τελικα;

Τοση φαια ουσια για το τιποτα; Τς, τς.
 
sunset89 είπε:
Δηλαδη Νεριτ θα λεγεται τελικα; Τοση φαια ουσια για το τιποτα; Τς, τς.
Δεν είναι σίγουρο ότι θα λέγεται ΝΕΡΙΤ. ΝΕΡΙΤ λέγεται ο φορέας. Μπορεί στην έναρξη να αποκαλυφθεί άλλο όνομα για τα κανάλια.
 
nwntas είπε:
Δεν είναι σίγουρο ότι θα λέγεται ΝΕΡΙΤ. ΝΕΡΙΤ λέγεται ο φορέας. Μπορεί στην έναρξη να αποκαλυφθεί άλλο όνομα για τα κανάλια.
edit: Μάλλον ΝΕΡΙΤ θα λέγεται, τελικά, αν κρίνω από τον τίτλο και το λογότυπο, το οποίο πέτυχα σήμερα στη σελίδα του προγράμματος της Δημόσιας τηλεόρασης.

Πώς σας φαίνεται το νέο λογότυπο, αν είναι όντως αυτό; Εμένα αρκετά τυπικό και προφανές. Μπορεί, ναι μεν, το προφανές και το απλό να είναι περισσότερο λειτουργικό από ένα πιο προσεγμένο και "σύνθετο", αλλά αυτό το λογότυπο εμένα κάτι μου θυμίζει. Μου θυμίζει κάτι μεταξύ Nationale Nederlanden και Netone, έναν παλιό πάροχο τηλεφωνίας.
 
nwntas είπε:
Πώς σας φαίνεται το νέο λογότυπο, αν είναι όντως αυτό;
Δυστυχώς εμένα μου αρέσει πάρα πολύ (και λέω δυστυχώς γιατί είχα ορκιστεί να αρνηθώ κάθε μετάλλαξη της ΕΡΤ). Βέβαια, με την έλευση και του δεύτερου καναλιού, κάπως θα πρέπει να προστεθούν και οι αριθμοί ή τα διακριτικά.
 
drspiros είπε:
Δυστυχώς εμένα μου αρέσει πάρα πολύ (και λέω δυστυχώς γιατί είχα ορκιστεί να αρνηθώ κάθε μετάλλαξη της ΕΡΤ). Βέβαια, με την έλευση και του δεύτερου καναλιού, κάπως θα πρέπει να προστεθούν και οι αριθμοί ή τα διακριτικά.
Ναι, τερατούργημα δεν το λες! Ίσα ίσα, όπως είπα, είναι αρκετά σαφές και ενδεικτικό. Απλά θα μπορούσε να είναι κάτι πιο προσεγμένο, με δεδομένο ότι είχαν αρκετό χρόνο μπροστά τους για να σχεδιάσουν τη νέα ΕΡΤ.

Επίσης, μου φαίνεται ότι μάλλον δεν έλαβαν υπ όψιν τους τη δημόσια διαβούλευση για το όνομα της Δημόσιας Τηλεόρασης...
 
Αύριο 6 το απόγευμα θα γίνει η μετάβαση στη ΝΕΡΙΤ και θα αποκαλυφθεί και το νέο όνομα.Μέσα στο Μάιο θα έχουμε και το δεύτερο κανάλι
 
Έχει ήδη τοποθετηθεί αντίστροφη μέτρηση πάνω δεξιά στην οθόνη.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου θυμίζει το Μέριτο, αυτό με τη λαβή :p .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κακιούλες... όπως και νάχει, όσο κι αν μας πίκρανε το κλείσιμο της ΕΡΤ, εύχομαι ολόψυχα σε κάθε εργαζόμενο, σε κάθε τεχνικό, δημοσιογράφο, σκηνοθέτη κτλ. καλή επιτυχία στο νέο εγχείρημα, να μπορέσει να σταθεί επάξια δίπλα στο κατεστημένο της ιδιωτικής τηλεόρασης και να μην επιτρέψουν σε κανένα καρεκλοκένταυρο να τη μετατρέψει σε κοιμώμενο γίγαντα, όπως είχαν καταντήσει τα τελευταία χρόνια τη δύσμοιρη ΕΡΤ.
 
drspiros είπε:
Κακιούλες... όπως και νάχει, όσο κι αν μας πίκρανε το κλείσιμο της ΕΡΤ, εύχομαι ολόψυχα σε κάθε εργαζόμενο, σε κάθε τεχνικό, δημοσιογράφο, σκηνοθέτη κτλ. καλή επιτυχία στο νέο εγχείρημα, να μπορέσει να σταθεί επάξια δίπλα στο κατεστημένο της ιδιωτικής τηλεόρασης και να μην επιτρέψουν σε κανένα καρεκλοκένταυρο να τη μετατρέψει σε κοιμώμενο γίγαντα, όπως είχαν καταντήσει τα τελευταία χρόνια τη δύσμοιρη ΕΡΤ.
Μακάρι... αν και τα πρώτα μηνύματα που έχω από κόσμο που εργάζεται εκεί είναι πως... "άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς" απλά.... :(

Ας ελπίσουμε σε μια πραγματικά νέα αρχή...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Μακάρι... αν και τα πρώτα μηνύματα που έχω από κόσμο που εργάζεται εκεί είναι πως... "άλλαξε ο Μανωλιός κάι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς" απλά.... :( Ας ελπίσουμε σε μια πραγματικά νέα αρχή...
Μα λίγο πολύ με το ίδιο προσωπικό της ΔΤ λειτουργεί και η Νέριτ, τουλάχιστον για την ώρα. Θα φανεί στην πορεία, και μετά το άνοιγμα του δεύτερου καναλιού.
 
nwntas είπε:
Μα λίγο πολύ με το ίδιο προσωπικό της ΔΤ λειτουργεί και η Νέριτ, τουλάχιστον για την ώρα. Θα φανεί στην πορεία, και μετά το άνοιγμα του δεύτερου καναλιού.
Δεν είναι το ίδιο - άλλοι στη ΔΤ, άλλοι στη ΝΕΡΙΤ - και σε ξεχωριστούς ορόφους στο Ραδιομέγαρο!!
 
Πίσω
Μπλουζα