Δώσε όνομα στα μέσα της ΝΕΡΙΤ!

bernard.c είπε:
...και σε ξεχωριστούς ορόφους στο Ραδιομέγαρο!!
Γιατί; Τσακωμένοι είναι; :p

Δεν παρακολουθώ τη Δημόσια Τηλεόραση, αλλά η μητέρα μου μου είπε πως όσες δημοσιογράφοι εμφανίστηκαν στο δελτίο ειδήσεων της Νέριτ ήταν γνωστές φάτσες από τη ΔΤ. Τώρα, για το προσωπικό το υπόλοιπο (τεχνικοί-συντάκτες-υπεύθυνοι) δε γνωρίζω τι παίζει.
 
nwntas είπε:
Δεν παρακολουθώ τη Δημόσια Τηλεόραση, αλλά η μητέρα μου μου είπε πως όσες δημοσιογράφοι εμφανίστηκαν στο δελτίο ειδήσεων της Νέριτ ήταν γνωστές φάτσες από τη ΔΤ. Τώρα, για το προσωπικό το υπόλοιπο (τεχνικοί-συντάκτες-υπεύθυνοι) δε γνωρίζω τι παίζει.
Πολύ σωστά σου είπε :) Αρκετοί που είναι μπροστά από τις κάμερες είναι οι ίδιοι - αρκετοί άλλοι όμως είναι διαφορετικοί

nwntas είπε:
Γιατί; Τσακωμένοι είναι; :p
Έλα ντε.... Λες και είναι χωρισμένοι σε "στρατόπεδα"...!! :)
 
Το studio ειδήσεων και τα γραφικά που χρησιμοποιούν,μου θυμίζουν αυτά του ALPHA.
 
Παρ' ότι με τίποτα δεν αλλάζω τις απόψεις μου για την Ξενέριτ (επίτηδες χωρίς κεφαλαία) και τη Δήθεν Τηλεόραση, οφείλω, ως γραφίστας, να είμαι αντικειμενικός ως προς το νέο λογότυπο που είδαμε: Σίγουρα θα διαβάσατε πολλά για αντιγραφές, έλλειψη πρωτοτυπιάς κλπ. Πείτε μου, όμως, με το χέρι στην καρδιά: Τα σήματα των καναλιών της ΕΡΤ που μέσα στα χρόνια είδαμε, σας άρεσαν ΟΛΑ;;;;;;;;;; Για παράδειγμα, εκείνα της περιόδου από το '93 μέχρι το '97 ή ακόμα και τα τελευταία που δημιουργήθηκαν στην Αγγλία ήταν ό,τι καλύτερο έχουμε δει;;; Τουλάχιστον η Ξενέριτ εμπιστεύθηκε ελληνική εταιρεία (BBDO Athens) και έδωσε ένα σύγχρονο και ευέλικτο λογότυπο, ξεφεύγονας από τη λογική του "βάζουμε όλα τα γράμματα στο σήμα", αλλά επικεντρώθηκε στο "Νέα" (σε μικρότερη κλίμακα, αυτό είχε προσπαθήσει να κάνει και η ΝΕΤ στο πρώτο της λογότυπο). Και γιατί ευέλικτο; Γιατί το σκέτο "Ν" είναι πολύ πιό εύκολο να χρησιμοποιηθεί επάνω αριστερά στην οθόνη ή στα διάφορα γραφικά του σταθμού (όπως έγινε ήδη στις ειδήσεις), ή σε οποιαδήποτε διαφημιστική καμπάνια. Φυσικά και το Ν θυμίζει και "νέος οδηγός", με όση καζούρα αυτό συνεπάγεται...!!! ΟΥΦ, ΤΟ'ΠΑ! Δεν άντεξα τόση αντικειμενικότητα!!! :D

ΥΓ 1: Η Αντριάννα Παρασκευοπούλου ήταν γνωστή από τη ΝΕΤ...

ΥΓ 2: Περιμένω ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΩΝΙΑ τη νέα επιγραφή στην οροφή του Ραδιομεγάρου... (εννοείται ότι ειρωνεύομαι!!!)

ΥΓ 3: Οι φωτογραφίες που σίγουρα είδατε με το ξήλωμα της επιγραφής ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ δεν σας έφεραν ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ εκείνες τις φωτό του '82, με το αντίστοιχο ξήλωμα των σημάτων της ΥΕΝΕΔ; Γιατί εμένα μου τις έφεραν, και όχι μόνο για ένα δευτερόλεπτο.... Φαίνεται ότι η ιστορία της Ελληνικής Τηλεόρασης γράφεται (ΚΑΙ) με τέτοια ξηλώματα... (ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΕΠΟΧΗΣ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΡΕ, ΟΠΟΤΕ ΑΣ ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΑΤΙ...ΟΛΟΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ, ΑΛΛΩΣΤΕ).
 
Από το ποστ σου stam1370 μου χτύπησε πολύ το ότι τα λογότυπα του 1993-1997 ήταν σχεδιασμένα από λονδρέζικη ομάδα σχεδιαστών... Ότι δηλαδή το λογότυπο του 1993 ήθελε πολύ έμπνευση για να σχεδιαστεί... Πωωωωω, λάθη που γίνονταν παλιά... Απ' ευθείας ανάθεση ήταν;

Συμφωνώ σε αυτό που λες ότι τουλάχιστον είναι λειτουργικό. Μάλιστα, στην ημι-διαφάνεια δείχνει ωραία, και ακόμα καλύτερα στο HD. Απλά χωρίς να ξέρω και το τι έπαιξε με τα χρονοδιαγράμματα που είχε η BBDO, το τελικό αποτέλεσμα, ως προς το λογότυπο και μόνο, είναι απλά καλό, όχι τέλειο, που με το που το βλέπεις τρελαίνεσαι. Θα μπορούσε να είναι και καλύτερο. Τώρα, στο ident του δελτίου ειδήσεων, είναι τέλειο, γιατί είναι σαν του BBC, κακά τα ψέματα... Επειδή το έκανε μια μεγάλη εταιρεία, δε σημαίνει ότι αυτόματα είναι καλό. Και οι εταιρείες μπορεί να κάνουν λάθη ή προχειροδουλειές. Στην προκειμένη περίπτωση, επειδή πρόκειται για εταιρεία, θα μπορούσε να κάνει μια πιο προσεγμένη και πιο δυνατή σχεδιαστικά, out of the box δουλειά. Αλλά ένας σημαντικός παράγοντας, εκτός από το χρόνο, είναι και το χρήμα...

Στην τελική, θα το συνηθίσουμε! Και τα έως τώρα λογότυπα της ΕΡΤ μας φαίνονταν αριστουργήματα όταν πρωτοκυκλοφορούσαν; Τουλάχιστον αυτό είναι καλό.

Όλη αυτή η κουβέντα, και όσα ανέφερα παραπάνω, δεν είναι για να μειώσω τη Νέριτ ή γιατί τη μισώ. Απλά από τη στιγμή που πάνε να κάνουν μια αλλαγή, ας είναι μια αλλαγή ριζική. Δε μπορούμε στην Ελλάδα να έχουμε πιο polished τηλεόραση; Μα τι λέω, εδώ με το ζόρι έχουμε ένα κανάλι HD...

Με το καλό να δούμε και τα υπόλοιπα idents!
 
Χεχεχε... όχι, Νώντα, στην Αγγλία έγιναν μόνο τα τελευταία!!!

Λίγο-πολύ, την ίδια άποψη έχουμε. Δεν είπα ότι είναι "σούπερ-ουάου" το νέο logo σε καμία περίπτωση!!! Όμως, (για μένα) ίσως είναι το καλύτερο των τελευταίων ετών... και (επίσης, για μένα) το πιό σύγχρονο. Φυσικά και θα το συνηθίσουμε, όσο θα περνάει ο καιρός κι όσο και να μην μου (ή μας) αρέσει. Έτσι γίνεται πάντα! Πλέον εγώ "ποντάρω" στα καθόλου εύηχα ονόματα ΝΕΡΙΤ-1 και ΝΕΡΙΤ-2 ή "Πρώτο -και δεύτερο, αντίστοιχα- κανάλι της ΝΕΡΙΤ" (γιατί προφανώς τη δημόσια διαβούλευση τη "γράψανε" κανονικά γιατί μάλλον δεν είμασταν οι μόνοι που τους κράξαμε), με tv-ident επάνω αριστερά κάτι σε Ν1 και Ν2... Ίδωμεν...
 
Πωωω, παλι καλά, γιατί όπως το διάβασα γρήγορα, νόμιζα ότι τα παλιά σήματα (93-97 με αυτό το οβάλ σχήμα κάτω στο λογότυπο) ήταν δημιουργία βαθυστόχαστη και ξαφνιάστηκα... Όχι ότι δλδ τα "χάπια" ήταν καλύτερη έμπνευση... :p

Ναι, Νέριτ δεν είναι τελείως εύηχο, αλλά τουλάχιστον έχει μέσα του το ΕΡΤ. Παρηγοριά στον άρρωστο, δηλαδή!

Πάντως ναι, μπορεί να επικρατήσει καμιά συντομογραφία στυλ N1 και N2, όχι μόνο στα λογότυπα, αλλά και στην προφορά. Αντί να λέμε Νέριτ 1, να λέμε Εν 1. Τι Ετ 1, τι Εν 1. Τι Λωζάνη, τι Κοζάνη! :p

Άντε να δούμε πρόγραμμα, σιγά σιγά...
 
stam1370 είπε:
ΥΓ 3: Οι φωτογραφίες που σίγουρα είδατε με το ξήλωμα της επιγραφής ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ δεν σας έφεραν ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ εκείνες τις φωτό του '82, με το αντίστοιχο ξήλωμα των σημάτων της ΥΕΝΕΔ; Γιατί εμένα μου τις έφεραν, και όχι μόνο για ένα δευτερόλεπτο.... Φαίνεται ότι η ιστορία της Ελληνικής Τηλεόρασης γράφεται (ΚΑΙ) με τέτοια ξηλώματα... (ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΕΠΟΧΗΣ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΡΕ, ΟΠΟΤΕ ΑΣ ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΑΤΙ...ΟΛΟΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ, ΑΛΛΩΣΤΕ).
Κάνουμε πάντα τις ίδιες σκέψεις φίλε Σταμάτη!! Πάντα...
 
[edit] εκτός θεματολογίας [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα