* Δ' Δημοτικού

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.374
Τα μαθηματικα μου

12314.jpg 12315.jpg

Η γλωσσα μου

12313.jpg
Εμεις και ο κοσμος
12327.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το βιβλίο της Αριθμητικής της Δ' Δημοτικού. :)


14490.jpg
Το βρήκα προ ημερών σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο στο κέντρο της Αθήνας.

Είχα σχεδόν 30 χρόνια να το δω οπότε καταλαβαίνετε τη μεγάλη μου έκπληξη και χαρά όταν το έπιασα στα χέρια μου!
:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η απόλυτη συγκίνιση! :)

Τα θυμάμαι τα βιβλία σαν σε όνειρο!

Ειδικά την εικονογράφηση του "Εμείς κι ο κόσμος"! Αυτός που την είχε, ήταν απλά μεγαλοφυής! Ακόμα θυμάμαι τις μουρίτσες των παιδιών και τα ζωάκια που είχαν μαζί τους! :)

Αυτά ήταν βιβλία! :D
 
+Συγκίνηση+ :D

Θυμάμαι που με είχε παραξενέψει λίγο το γατάκι με το παπιγιόν... :rofl:
 
Τα είχα και εγώ αυτά τα βιβλία παρόλο που είμαι μόνο 17.Βέβαια 1-2 χρόνια μετά το πέρασμά μου από τις αντίστοιχες τάξεις αποσύρθηκαν,ακόμα θυμάμαι όμως που όταν κοίταξα τον αριθμό έκδοσης από πίσω κουφάθηκα και αναρωτήθηκα γιατί δεν έχουν αποσυρθεί ακόμα αυτές οι αρχαιότητες!

(Βασικά πρόλαβα όλα αυτά τα απαρχαιωμένα βιβλία μέχρι και την πέμπτη δημοτικού.Άσχετο,έχει κανείς εικόνες από το ανθολόγιο της ε/στ τάξης? Μου άρεσαν πολύ αυτά τα βιβλία αλλά αυτό δεν το πρόλαβα για μία χρονιά :( )
 
krem13 είπε:
Τα είχα και εγώ αυτά τα βιβλία παρόλο που είμαι μόνο 17.Βέβαια 1-2 χρόνια μετά το πέρασμά μου από τις αντίστοιχες τάξεις αποσύρθηκαν,ακόμα θυμάμαι όμως που όταν κοίταξα τον αριθμό έκδοσης από πίσω κουφάθηκα και αναρωτήθηκα γιατί δεν έχουν αποσυρθεί ακόμα αυτές οι αρχαιότητες!
(Βασικά πρόλαβα όλα αυτά τα απαρχαιωμένα βιβλία μέχρι και την πέμπτη δημοτικού.Άσχετο,έχει κανείς εικόνες από το ανθολόγιο της ε/στ τάξης? Μου άρεσαν πολύ αυτά τα βιβλία αλλά αυτό δεν το πρόλαβα για μία χρονιά :( )

Σκληρά λόγια :p
 
Το ξέρω,επίτηδες το έγραψα έτσι για να δω πως θα αντιδράσετε εσείς οι γηραιότεροι :p

Ελπίζω να το πάρετε ως αστείο,δεν θέλω να φάω ban:)
 
Omenforever είπε:
μωρέ, καλά μυρίστηκα κάπου ορθογραφικό! :p


Omenforever είπε:
Θυμάμαι που με είχε παραξενέψει λίγο το γατάκι με το παπιγιόν... :rofl:
Θεϊκό ήταν το γατάκι! Είπα να το αναφέρω, αλλά σκέφτηκα ότι θα με λέγατε μωρό! #)
 
[edit] Dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλη μου Καμπια με πήγες πολυ πίσω, τοτε που τετοιες μέρες μας μοιραζαν τα καινουρια βιβλια που ειχαν μια τετοια μυρωδια που χρονια μετά δεν την εχω ξεχάσει! το κακό με μενα ηταν πως δεν μπορουσα να τα διατηρησω στην πρωτη τους εμφανιση , ατσαλάκωτα, όπως τα άλλα παιδιά! παραπονο το ειχα , τα εντυναν κιολας ομορφα απ'εξω, που τετοια εγω..

Οταν επαιρνα στα χερια μου τα μαθηματικά με επιανε μια σφιξη, ενα κακο, Ομως οταν επαιρνα στα χερια μου την γλωσσα η το 'εμεις και ο κόσμος' ενιωθα αλλος ανθρωπος..
 
akis1977 είπε:
Πω πωωωω! Παραμυθάκι σκέτο μου φαινότανε.

Θυμάμαι στο τέλος της χρονιάς, μας είπε η δασκάλα μας να διαβάσουμε ό,τι μπορούμε περισσότερο γιατί στα επόμενα 1-2 μαθήματα Ιστορίας που απομένανε μέχρι το τέλος της χρονιάς, θα μας ρώταγε τα πάντα, απ' την αρχή. Κι ό,τι θυμόμασταν. Δε θα 'τανε αυστηρή μαζί μας. :p

Επιστρέφω λοιπόν στο σπίτι το μεσημέρι, το λέω στη μαμά μου και μου λέει: "ναι ε; έτσι σας είπε; για δώσε μου λίγο το βιβλίο σου".

Και το πιάνει απ' την αρχή κι αρχίζει να με ρωτάει. Τα πάντα. Και τα θυμόμουνα. Τα πάντα. Τα πάντα όλα!!!!!! Ούτε κι εγώ η ίδια δεν το πίστευα...

Αχχχ... μου φαίνεται πως όταν ξαναπάω απ' της μαμάς μου, θ' ανοίξω το σεντούκι (βασικά, χαρτοκιβώτια είναι :p ) και θα τα ξεθάψω όλα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τα βιβλία της Γλώσσας μου άρεσαν τα κειμενάκια και οι εικόνες και από το βιβλίο της Μελέτης Περιβάλλοντος οι πολύχρωμες εικόνες.

Στα βιβλία των Μαθηματικών (βλ.πρώτο μήνυμα) οι σελίδες τους είχαν μπλε περιθώριο...
Το βιβλίο των Θρησκευτικών ειχε στο εξώφυλλο μια Παναγία και έγραφε ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ

Είναι εφικτό να καταχωρηθούν κάποιες σελίδες από τη Μελέτη Περιβάλλοντος (2 τεύχη) και στα Θρησκευτικά (με την Παναγία στο εξώφυλλο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Από τα βιβλία της Γλώσσας μου άρεσαν τα κειμενάκια και οι εικόνες και από το βιβλίο της Μελέτης Περιβάλλοντος οι πολύχρωμες εικόνες.
Στα βιβλία των Μαθηματικών (βλ.πρώτο μήνυμα) οι σελίδες τους είχαν μπλε περιθώριο...

Το βιβλίο των Θρησκευτικών ειχε στο εξώφυλλο μια Παναγία και έγραφε ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ

Είναι εφικτό να καταχωρηθούν κάποιες σελίδες από τη Μελέτη Περιβάλλοντος (2 τεύχη) και στα Θρησκευτικά (με την Παναγία στο εξώφυλλο)
 
Πίσω
Μπλουζα