ΕΙΡΤ / ΕΡΤ / ΕΤ1 Ειδήσεις

bernard.c είπε:
1. ΕΡΤ (1977-1980, ασπρόμαυρο)




[/b]
Κατ' αρχήν, να πω ότι πριν το πρωτοπετύχω στο Youtube -που τελικά είναι πετσοκομμένο, όπως αποδείχτηκε-, και πριν δω τα καρέ και το βίντεο του ChristosM, δεν το ήξερα καν.

Τεχνικά, για τα ελληνικά δεδομένα της εποχής είναι καλό. Είναι απλό, αλλά δεν νομίζω κανείς να είχε την απαίτηση για κάτι καλύτερο... Δεν έχω ιδέα πώς τα κατάφερναν ακόμα και αυτά τότε, χωρίς χρήση κομπιούτερ... Ή αν από τότε δίναν "παραγγελιές" έξω...

Η μουσική πολύ σοβαρή, όπως και το "Χαίρετε" του Χούντα...

Τέλος, αν δείτε το βίντεο του ChristosM και το Υοutube, εύκολα συμπαιρένει κανείς την εύκολη λύση "γύρνα το σήμα προς τα πίσω, βάλε τη μουσική και έχεις το σήμα τέλους"...

7 στα 10, με προοπτική για παραπάνω, όταν μου λυθούν οι απορίες...

bernard.c είπε:
3. ΕΡΤ (1982-1989, έγχρωμο)


[/b]
Το απόλυτο σήμα των ελληνικών '80s!!!

Ο Βαγγέλης Παπαθανασίου έγραψε ένα θαυμάσιο μουσικό θέμα, που παραμένει θαυμάσιο παρ'όλες τις σφαγές και τα remix (μη χέ...) που έχει υποστεί όλα τα χρόνια μέχρι σήμερα...

Σίγουρα επιστρατεύτηκε ό,τι καλύτερο σε τεχνογνωσία υπήρχε και το αποτέλεσμα είναι ένα τέλειο δέσιμο μουσικής και εικόνας και στο σήμα αρχής και στο σήμα τέλους.

Όμως, ένα ψεγάδι που δύσκολα, ίσως, το βλέπει κανείς, και εγώ το είδα με την εικοστή φορά -και είπα "όχι ρε π... μου", είναι το εξής: "Καινούριο" σήμα και να έχει "λεκεδάκια και τριχούλες του ενός καρέ" πάνω του, σαν οποιαδήποτε ταινία;;; ΟΚ, θα το γράψαν σε κινηματογραφικό φιλμ, αλλά δεν το πρόσεξαν ή κάναν την πάπια;;; Κάντε κίνηση καρέ-καρέ ειδικά όταν είναι στα μπλε περαθυράκια και όσο ανοίγουν για να βγουν τα γράμματα, και, λογικά, θα το προσέξετε...

Όσο για το σκηνικό, απλό, αλλά πολύ όμορφο... Θυμηθείτε τα αντίστοιχα "ΕΡΤ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ", "ΕΡΤ ΠΑΤΡΑΣ" και "ΕΡΤ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ"...

Χάνει το 10άρι, λόγω του "ωχ-αδερφέ,-ποιός-θα-το-προσέξει" ψεγαδιού....

9,5 στα 10!

Υ.Γ. ΚΛΟΥ: Προσέξτε πότε ο δεξιός παρουσιαστής (Αντώνης Ζησιμάτος) καταλαβαίνει ότι είναι στον αέρα: Μετά το "Καλησπέρα σας" (που με το ζόρι ακούγεται) του αριστερού (Γιώργος Δουατζής)!!!! Κάντε καρέ-καρέ από τη στιγμή που αρχίζουν να εμφανίζονται οι δύο παρουσιαστές πίσω από το σήμα (όταν ξεκινάει το dissolve), μέχρι που αλλάζει πλάνο από διπλό σε μονό: Ο Ζησιμάτος (ο δεξιός) κοιτάει βαριεστημένα αριστερά, κάτω, πάλι αριστερά (σου λέει "δεν με δείχνει τώρα, παίζει το σήμα") και όταν κοιτάει δεξιά όπου βλέπει τη φάτσα του "φάτσα-κάρτα", κάνει την "ενστικτώδικη" κίνηση "πακεταρίσματος" των χαρτιών, κοιτώντας -επιτέλους- και την κάμερα...!!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το σήμα των ειδήσεων της ΕΡΤ έκανε ο Βαγγέλης Παπαθανασίου όπως έχει ήδη ειπωθεί. Να και το σχετικό τεκμήριο από το περιοδικό Επίκαιρα 15 Ιουλίου 1982.
 
:bow:

Τις 3 τελευταίες ημέρες ταξίδευα και δεν είχα μαζί μου τον υπολογιστή μου για να μπω στο internet (και κατ' επέκταση στο forum).

Από την Δεύτερα το βράδυ, πρώτη φορά ξαναμπήκα σήμερα (Πέμπτη) το βράδυ και με ΤΡΟΜΕΡΗ ΧΑΡΑ είδα μέσα σε 3 μόλις μέρες ένα σωρό καινούργια videos, αρχεία κτλ!!! (σήμα της ΕΤ2 1990, σήμα ειδήσεων της ΕΡΤ 1980, τίτλοι έναρξης 2 σειρών (Λούνα Παρκ και Τα Καθημερινά) και άλλα).

Χρειάζομαι λίγο χρόνο για να διαβάσω τα νέα post και θα επανέλθω αύριο!!

Μέχρι τότε, κάνω από μια υπόκλιση :bow: σε κάθε έναν από τους ChristosM, tsalk και vosporos για τα ΤΡΟΜΕΡΑ posts τους και σας ευχαριστούμε και τους 3 ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!! Μας γυρίσατε (για άλλη μια φορά!!) ΧΡΟΟΟΟΟΝΙΑ ΠΙΣΩ!!!

:thanx2:
 
ChristosM είπε:
Το πρωτο εγχρωμο σημα ειδησεων της ΕΡΤ (1980).Το ψηφιοποιησα και το ανεβασα ως "VOB" για καλυτερη ποιοτητα, ελπιζω να εγινε σωστα!

http://rapidshare.com/files/132044034/VTS_01_1.VOB.html

Χρήστοοοοοοοοοοοοοοο!!!!

Δεν ξέρω από ήχο τι λέει -δεν έχω στη δουλειά μου ηχεία (!)-, αλλά αν είναι -ποιοτικά- όπως η εικόνα, είναι υπερσούπερντούπερ!!!

Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να ποστάρεις και τα υπόλοιπα σήματα σε vob; (Το ξέρω ότι ζητάω πολλά, sorry....)

Πάρε άλλο ένα ειλικρινέστατο -όπως πάντα- σετάκι υποκλίσεων, μαζί με τις ευχαριστίες μου :thanx2: :

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
 
Μετά από αυτό Χρήστο θα αρχίσω και εγώ τις υπολκίσεις για αυτό το video.

O ήχος είναι πολύ καλός. δεν ξέρω τι άλλο έχεις στο αρχείο σου, πάντως περιμένουμε το επόμενο video.
 
ψαχνοντας στα αρχεια μου βρηκα ενα σημα απο εκτακτο δελτιο του 1981..δυστυχως δεν ξερω αν επρεπε να το ποσταρω εδω η στο thread με τους παρουσιαστες της ΕΡΤ καθως στο βιντεο διακρινεται η Ευη Δεμιρη.Απλα προκειται για την ιδια εποχη των πρωτων εγχρωμων δελτιων οπως αυτο που ανεβασε ο φιλος christosM και θεωρησα οτι ισως να ηταν ενδιαφερον να εχουμε και ενα εκτακτο δελτιο της εποχης...ζητω την κατανοηση σας προκαταβολικα μια και η εγγραφη ειναι απο την καμερα του κινητου μου.http://rapidshare.com/files/132442866/EKTAKTO1981.AVI
 
Διερωτόμαι αν κάποιος έχει την όρεξη να ψηφιοποιήσει 1-2 δελτία ειδήσεων ολόκληρα, παλαιότερα, της ΥΕΝΕΔ ή της ΕΡΤ...έτσι να δούμε και πώς ήταν οι ειδήσεις, τότε και τώρα.... :wait2:
 
200στη απάντηση!!!

Τελικά τί έγινε με τη μουσική του Παπαθανασίου από τις ειδήσεις της ΕΡΤ; Βρήκε κανείς τίποτα; Σε mp3, wav ή κάτι τελοσπάντων; Νομίζω θα χαρούν πολλοί από αυτή την ανακάλυψη...
 
kaly13 είπε:
200στη απάντηση!!!
Τελικά τί έγινε με τη μουσική του Παπαθανασίου από τις ειδήσεις της ΕΡΤ; Βρήκε κανείς τίποτα; Σε mp3, wav ή κάτι τελοσπάντων; Νομίζω θα χαρούν πολλοί από αυτή την ανακάλυψη...
Από όσα έχουν ειπωθεί από τα παιδιά και τα άρθρα της εποχής που σκάναραν και δημοσίευσαν, καταλαβαίνω ότι ο Παπαθανασίου έγραψε αυτή τη μουσική ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για την ΕΡΤ, και μάλιστα της την χάρισε. Δεν πληρώθηκε ποτέ. Η μουσική δεν προυπήρξε ούτε κυκλοφόρησε μετά σε δίσκο. Άρα θα αρκεστούμε στο βίντεο του ChristosM, λόγω του ότι είναι η "πρώτη εκτέλεση", και όποιοι θέλουν και μπορούν ας το μετατρέψουν σε κλιπ ήχου και -επίσης εάν θέλουν και μπορούν- ας βελτιώσουν την ποιότητα του ήχου.

Επίσης: Bernard, θα σχολιάσουμε το σήμα των ειδήσεων της ΕΡΤ του '81;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάρτε και το ηχητικό σήμα των ειδήσεων της ΕΡΤ (το καινούργιο-remix) (sic). Επειδή έμπαινε η παρουσιάστρια στο τέλος, την έκοψα και (προσπάθησα) να το αποσώσω με ηχώ και delays. Πάρτε!

http://rapidshare.com/files/145267034/ERT_Eidhseis.mp3.html
 
Επίσης υπήρχαν και άλλοι εκφωνητές ειδήσεων στην κρατική τηλεόραση: Νάσος Αθανασίου (παρουσίαζε το "Μεγάλο Παιχνίδι" στην ΥΕΝΕΔ), Θόδωρος Στίνης, Απόστολος Αποστολόπουλος (δημοσιογράφος που παρουσιάζει τις ειδήσεις στο "Κανάλι 10"), Άλκηστη Κιούση, Κώστας Τσιβιλίκας, Μάριος Κυπριανίδης, Ελισσάβετ Φιλιππούλη, Δημήτρης Στάμου (ο οποίος μεταπήδησε στον ΑΝΤ-1 το 1991 για να παρουσιάσει τις τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές ειδήσεις (ΕΝ ΕΞΕΛΙΞΕΙ) του σταθμού με την Νανά Παλαιτσάκη και την Τζέλλα Παυλάκου. Σήμερα εργάζεται στο κανάλι του Αμαρουσίου ως γενικός διευθυντής του ΑΝΤ-1 FM 97,2), Γιώργος Δουατζής και Κώστας Σερέζης.
 
Βρήκα στον ιντερνέ και παραθέτω μιά φωτογραφία που θυμίζει πολύ εκείνη του bernard με το σήμα της ΥΕΝΕΔ στον αέρα.

Εδώ είναι η βραδιά των εκλογών του 1981, και ο Τέρενς Κουίκ (άρα μάλλον ΕΡΤ).

n5971130637155371524xi9.jpg


n5971130637155371524xi9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστούμε πολύ Σταμάτη για αυτή την φώτο
 
ΕΡΤ - ΕΙΔΗΣΕΙΣ:



erteidiseiscf6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο γκρουπ του facebook δεν είναι; Την πήρα και εγώ από εκεί, αλλά αμέλησα να την ανεβάσω εδω...
 
Μπορεί να ανεβεί σε καλύτερη ποιότητα; Ή να ανεβεί ένα βίντεο κατευθείαν (!) από την πηγή και όχι τραβηγμένο με κάμερα-κινητό-ψηφιακή ή ό,τι άλλο να'ναι; Με καλή ποιότητα ήχου και εικόνας;
 
stam1370 είπε:
Απο γκρουπ του facebook δεν είναι; Την πήρα και εγώ από εκεί, αλλά αμέλησα να την ανεβάσω εδω...

kaly13 είπε:
Μπορεί να ανεβεί σε καλύτερη ποιότητα; Ή να ανεβεί ένα βίντεο κατευθείαν (!) από την πηγή και όχι τραβηγμένο με κάμερα-κινητό-ψηφιακή ή ό,τι άλλο να'ναι; Με καλή ποιότητα ήχου και εικόνας;
Καλησπέρα!

stam1370 με "έπιασες" - όντως, τη βρήκα σε γκρουπάκι του facebook, οπότε kaly13 δυστυχώς δε μπορώ να τη ανεβάσω σε καλύτερη ποιότητα...

EDIT:

Να λοιπόν που μετά από μήνες, βρέθηκε ότι η αρχική πηγή της φωτογραφίας ήταν το... forum μας (και συγκεκριμένα ο "akmakas")...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Καλησπέρα! stam1370 με "έπιασες" - όντως, τη βρήκα σε γκρουπάκι του facebook, οπότε kaly13 δυστυχώς δε μπορώ να τη ανεβάσω σε καλύτερη ποιότητα...

GOTCHA!!! :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα