ΕΙΡΤ / ΕΡΤ / ΕΤ1 Ειδήσεις

Ναι, ξέρω... το ξέρω...

Είναι λίγο δύσκολο να θυμάσαι ότι κάποτε δούλευες σε ένα σταθμό που δεν υπάρχει πια... είναι δύσκολο να ξέρεις ότι τόση δουλειά πήγε ξαφνικά στράφη, δύσκολο να μένεις χωρίς δουλειά ξαφνικά. Το ζήσαμε με τον πατέρα μου. Δεν πειράζει, ίσως και καλύτερα. Παίρνεις μαθήματα από τη ζωή...
 
...αυτό ξαναπές το! Δεν θα πάψουν, όμως, ποτέ να είναι τα δύο ομορφότερα εργασιακά χρόνια της ζωής μου!!!

ΤΕΛΟΣ Η TEMPO-ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ (απλά, για να μην ξεχνάμε και πού είμαστε!!!)
 
Και την ξανανοίγω εγώ. Δεν μου λες, τελικά, γιατί δεν λειτουργεί τώρα το Τέμπο; Χρεωκόπησε;
 
Χεχεχε.... Μπες στο face να τα πούμε, όχι εδώ.... μας βλέπουν και ντρέπομαι!!!!!!!!!!!! :) ))))))))))))))))))
 
Η Φωτεινή Πιπιλή, παρεπιπτόντως, ξεκίνησε από το "Σήμερα" του Μαστοράκη (τότε ως Φωτεινή Ανδρέου), ενώ έκανε ένα πέρασμα και από το Tempo, στην προ-Ευαγγελάτου εποχή, όπου παρουσίαζε το νυχτερινό δελτίο ειδήσεων.
 
Ναι, όχι που δεν θα το ανέφερες το Τέμπο...!!!!!!!!
 
ChristosM είπε:
Περναω και εδω το "νεο" μας σηματακι ειδησεων της ΕΤ1 απο το 1990.
Εύγε και πολύ σωστά κάνεις!

stam1370, πού είσαι? Προχωρήσαμε στη δεκαετία του 1990...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΠΟΛΛΑ συγχαρητήρια για το "καινούργιο" (?) μας σήμα!!

ΤΕΛΕΙΟ, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Προχωρήσαμε, όντως, αυτό βλέπω! Πράγμα που σημαίνει ότι θα χαρώ ΠΑΡΑ πολύ όταν ποστάρετε το σήμα της ΕΤ1 από το 1999! Συγγνώμη, αλλά έχω φάει κόλλημα μαζί του! Ειδικά με τη μουσική...!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Εύγε και πολύ σωστά κάνεις!stam1370, πού είσαι? Προχωρήσαμε στη δεκαετία του 1990...
ΠΑΡΩΝ!!!!! Έχω ποστάρει στο "σήμα της ΕΡΤ" τα ανάλογα!!!!

kaly13 είπε:
ΠΟΛΛΑ συγχαρητήρια για το "καινούργιο" (?) μας σήμα!!
ΤΕΛΕΙΟ, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Προχωρήσαμε, όντως, αυτό βλέπω! Πράγμα που σημαίνει ότι θα χαρώ ΠΑΡΑ πολύ όταν ποστάρετε το σήμα της ΕΤ1 από το 1999! Συγγνώμη, αλλά έχω φάει κόλλημα μαζί του! Ειδικά με τη μουσική...!
Σου λέω ΚΑΙ σε αυτό το thread, αυτό που σου είπα και στο "σήμα της ΕΡΤ": Το 1999 είναι χρονιά πολύ πέρα από αυτές που μας απασχολούν εδώ. Σε περίπου δέκα χρόνια, θα είναι όμως...!!!
 
stam1370 είπε:
Σου λέω ΚΑΙ σε αυτό το thread, αυτό που σου είπα και στο "σήμα της ΕΡΤ": Το 1999 είναι χρονιά πολύ πέρα από αυτές που μας απασχολούν εδώ. Σε περίπου δέκα χρόνια, θα είναι όμως...!!!
Έχει δίκιο ο stam1370 - αν αρχίσουμε να καταπιανόμαστε με τα τέλη της δεκαετίας του 1990 και πολύ περισσότερο με την δεκαετία του 2000, τότε "χάνει" το forum τον χαρακτηρισμό του "ρετρο"...

("retromaniax.gr" δεν είναι το url?)
 
Δεν αντιτίθεμαι! Καθόλου όμως! Απλά αναφέρω το... κόλλημα που έφαγα με τη μουσική του συγκεκριμένου.

Αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να περιμένω δέκα χρόνια! Αδύνατον! Γι'αυτό, όποιο καλό παιδάκι το έχει και ΕΧΕΙ διάθεση, ας μου το στείλει με π.μ.! Θα μου φτιάξει, όχι μόνο τη μέρα, αλλά όλο μου το μήνα (μέχρι τις 22 Μαρτίου)!!
 
ChristosM είπε:
:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Μερικές υποκλίσεις και από εδώ (αυτή τη φορά για το σήμα των Ειδήσεων της ΕΤ1).

Να σας ρωτήσω τώρα - (για να βάλουμε και τα σήματα σε μία σειρά).

Το κλασικό σήμα της ΕΡΤ με την υδρόγειο ("ΕΡΤ Ειδήσεις") ξέρουμε πως ξεκίνησε το 1982 και ότι κράτησε πολλάαααα χρόνια. Ως πότε όμως? Και ποιο το διαδέχτηκε?

picture.php


picture.php


Το 1987 έγινε η μετονομασία των "ΕΡΤ" σε "ΕΤ". Άρα, να υποθέσουμε ότι περίπου τότε αντικαταστάθηκε και το σήμα Ειδήσεων της ΕΡΤ? Η μήπως λίγο αργότερα? (αυτή την εντύπωση έχω, ότι παρά την αλλαγή από ΕΡΤ σε ΕΤ1 το 1987, το σήμα ειδήσεων παρέμεινε το ίδιο μέχρι το 1989 περίπου). Από ποιο σήμα όμως αντικαταστάθηκε?

Δύο είναι οι υποψήφιοι "διάδοχοι":

1. Το επικρατέστερο - το σήμα των ΕΙΔΗΣΕΩΝ με την άλλη υδρόγειο και τις γραμμές (της ΕΤ1 πλεόν) με την ίδια μουσική του Παπαθανασίου (το οποίο ανέβασε ο ChristosM σήμερα).

picture.php


picture.php


picture.php


Αυτό το σήμα ξέρουμε ότι έπαιζε σίγουρα μέχρι το 1992.

2. Το νέο σήμα των ΕΙΔΗΣΕΩΝ της Τηλεόρασης "ΕΝΑ" (το οποίο ανέβασε ο ChristosM πριν μερικές μέρες).

picture.php


picture.php


picture.php


Το σίγουρο με τα σήματα "ΕΝΑ" (για την ΕΤ1) και "2" (για την ΕΤ2) είναι ότι είναι σήματα της περιόδου διακυβέρνησης της "Νέας Δημοκρατίας" (της περιόδου 1990-93) και ήταν μέσα στα πλαίσια αλλαγών στην Ελληνική τηλεόραση που είχε εξαγγείλει η τότε κυβέρνηση. Τα σήματα αυτά δεν κράτησαν για πολύ καιρό και τα σήματα ΕΤ1 και ΕΤ2 επανήλθαν σχετικά γρήγορα στις οθόνες μας (υποθέτω με την αλλαγή της κυβέρνησης τον Οκτώβριο του 1993). Το θέμα είναι ποιο διάστημα "έπαιξαν" το "ΕΝΑ" και το "2"?

Από μία σύντομη "'ερευνα" που έκανα στα προγράμματα των καναλιών που είναι διαθέσιμα στο internet, βρήκα ότι το σήμα "2" έκανε πρεμιέρα την Δευτέρα 19 Απριλίου 1993 (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=143006#post143006), επομένως και το "ΕΝΑ" πρέπει να τοποθετείται χρονικά πάνω-κάτω στην ίδια περίοδο.

Επομένως, επιστρέφοντας πίσω στο θέμα της "διαδοχής" των σημάτων της ΕΡΤ, πιστεύω ότι "έπαιξε" πρώτα το "ΕΤ1 Ειδήσεις" κα μετά το "ΕΝΑ Νέα".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bernard.c εισαι φοβερος, για ακομα μια φορα!
 
Εγώ πάλι πάω σύμφωνα με τη λογική. Αφού η ΕΤ1 από το 1982 και μετά (με το σήμα του Παπαθανασίου) είχε αλλάξει τη μουσική των σημάτων της και αργότερα την επανέφερε μέχρι και το 1997 με την αλλαγή της ΕΤ2 σε ΝΕΤ, οπότε το σήμα μετακινήθηκε εκεί, είμαι της άποψης ότι ΠΡΩΤΟ ήταν το ΕΝΑ ΝΕΑ και μετά το ΕΤ1 ΕΙΔΗΣΕΙΣ, το οποίο ΕΤ1 ΕΙΔΗΣΕΙΣ, ήταν αυτό που επανέφερε τη μουσική του Παπαθανασίου......

περίπλοκη λογική, ε;
 
kaly13 είπε:
Εγώ πάλι πάω σύμφωνα με τη λογική. Αφού η ΕΤ1 από το 1982 και μετά (με το σήμα του Παπαθανασίου) είχε αλλάξει τη μουσική των σημάτων της και αργότερα την επανέφερε μέχρι και το 1997 με την αλλαγή της ΕΤ2 σε ΝΕΤ, οπότε το σήμα μετακινήθηκε εκεί, είμαι της άποψης ότι ΠΡΩΤΟ ήταν το ΕΝΑ ΝΕΑ και μετά το ΕΤ1 ΕΙΔΗΣΕΙΣ, το οποίο ΕΤ1 ΕΙΔΗΣΕΙΣ, ήταν αυτό που επανέφερε τη μουσική του Παπαθανασίου......
περίπλοκη λογική, ε;
Αρκετά περίπλοκη (εμένα πάντως "με έχασες" κάπου στην 2η γραμμή...).

Πιστεύω ότι αυτό που πρέπει να γίνει είναι να ανατρέξουμε σε:

1. βιντεοκασέτες με προγράμματα γραμμένα από την τηλεόραση, στα οποία μπορείς πάνω-κάτω να καταλάβεις την χρονολογία.

2. περιοδικά της εποχής, τα οποία αναφέρονται στις αλλαγές των σημάτων της ΕΤ1/ΕΤ2.

Μόνο έτσι θα μπορούμε να μιλήσουμε με βεβαιότητα για τις ημερομηνίες των σημάτων.

ChristosM, το σήμα των Ειδήσεων του ΕΝΑ και του καναλιού τι το διαδέχεται? Δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο για να εξακριβώσουμε την ημερομηνία από την εγγραφή σου?
 
bernard.c είπε:
ChristosM, το σήμα των Ειδήσεων του ΕΝΑ και του καναλιού τι το διαδέχεται? Δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο για να εξακριβώσουμε την ημερομηνία από την εγγραφή σου?
Δυστυχως οχι. Λιγες διαφημισεις και μετα χιονια...
 
bernard.c είπε:
Να σας ρωτήσω τώρα - (για να βάλουμε και τα σήματα σε μία σειρά).Το κλασικό σήμα της ΕΡΤ με την υδρόγειο ("ΕΡΤ Ειδήσεις") ξέρουμε πως ξεκίνησε το 1982 και ότι κράτησε πολλάαααα χρόνια. Ως πότε όμως? Και ποιο το διαδέχτηκε?
Κράτησε μέχρι το 1987, οπότε και έπαιξε το Ετ1 Ειδήσεις. Ακολούθησε το "ΕΝΑ-ΝΕΑ", πολύ σωστά λες -και μου υπενθυμίζεις- ότι το σήμα του '87 ξανάπαιξε το '92 (τουλάχιστον σύμφωνα με το Youtube, όχι αξιόπιστη πηγή-πρέπει να ακούσω προσεκτικά κάποια στιγμή το "ανεβασμένο" δελτίο), για να το διαδεχθεί, μάλλον, το "μπεζάκι" ΕΙΔΗΣΕΙΣ που έχω στο μυαλό μου, με νέα μουσική.

bernard.c είπε:
Το 1987 έγινε η μετονομασία των "ΕΡΤ" σε "ΕΤ". Άρα, να υποθέσουμε ότι περίπου τότε αντικαταστάθηκε και το σήμα Ειδήσεων της ΕΡΤ? Η μήπως λίγο αργότερα? (αυτή την εντύπωση έχω, ότι παρά την αλλαγή από ΕΡΤ σε ΕΤ1 το 1987, το σήμα ειδήσεων παρέμεινε το ίδιο μέχρι το 1989 περίπου). Από ποιο σήμα όμως αντικαταστάθηκε?
Οι δικές μου μνήμες λένε ότι το νέο σήμα, τουλάχιστον στην ΕΤ-1 έπαιξε από την πρώτη μέρα της αλλαγής. Εκτός από το σήμα, στο μυαλό μου έρχεται ένα δελτίο το οποίο μάλιστα παρουσίαζε και ο δημοσιογράφος (ο λεπτός με τα γυαλιά, την φαλάκρα και το γκρί μούσι και μουστάκι) που έψαχνα το όνομά του, στο ολοκαίνουριο στούντιο σε κοκκινόμαυρα (νομίζω) χρώματα, ο οποίος αριστερά του είχε μια τεράστια οθόνη που με την πρώτη ευκαιρία, αντί για τις συνήθεις φωτό από πολιτικούς ή επικαιρότητα, έδειχνε το νέο σήμα ( Ετ1 ) όπως το ξέρουμε, λευκό σε γαλίζιο φόντο. Μπορεί να ήταν και το πρώτο δελτίο μετά την αλλαγή, γι' αυτό και είπα για "αμέσως".

bernard.c είπε:
Το σίγουρο με τα σήματα "ΕΝΑ" (για την ΕΤ1) και "2" (για την ΕΤ2) είναι ότι είναι σήματα της περιόδου διακυβέρνησης της "Νέας Δημοκρατίας" (της περιόδου 1990-93) και ήταν μέσα στα πλαίσια αλλαγών στην Ελληνική τηλεόραση που είχε εξαγγείλει η τότε κυβέρνηση. Τα σήματα αυτά δεν κράτησαν για πολύ καιρό και τα σήματα ΕΤ1 και ΕΤ2 επανήλθαν σχετικά γρήγορα στις οθόνες μας (υποθέτω με την αλλαγή της κυβέρνησης τον Οκτώβριο του 1993). Το θέμα είναι ποιο διάστημα "έπαιξαν" το "ΕΝΑ" και το "2"?
Από μία σύντομη "'ερευνα" που έκανα στα προγράμματα των καναλιών που είναι διαθέσιμα στο internet, βρήκα ότι το σήμα "2" έκανε πρεμιέρα την Δευτέρα 19 Απριλίου 1993 (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=143006#post143006), επομένως και το "ΕΝΑ" πρέπει να τοποθετείται χρονικά πάνω-κάτω στην ίδια περίοδο.

Επομένως, επιστρέφοντας πίσω στο θέμα της "διαδοχής" των σημάτων της ΕΡΤ, πιστεύω ότι "έπαιξε" πρώτα το "ΕΤ1 Ειδήσεις" κα μετά το "ΕΝΑ Νέα".
Σωστά τα θέτεις. Η μόνη μου "αντίρρηση" είναι ότι το "2" ΔΕΝ πιστεύω ότι έκανε πρεμιέρα το 1993. Το '93 ξανάγινε ΕΤ-2. Μπορούμε εύκολα από βίντεο να διαπιστώσουμε (έστω, στο περίπου) χρονολογίες, μια που το "2" είχε εμφανιστεί και ως tv ident (πάνω αριστερά). Όμως, επειδή διάβασα και το ψάξιμό σου στο αρχείο της Καθημερινής, δεν κόβω και το κεφάλι μου...
 
Ξέρει κανεις πότε παρουσίαζε το κεντρικό δελτίο της ΕΤ-1 η Νανά Δούκα με κάποιον άλλο???????????
 
Πίσω
Μπλουζα