ΕΙΡΤ / ΕΡΤ / ΕΤ1 Ειδήσεις

MrRetromemories είπε:
... μου θυμιζει τον Χατζαρα που απο Νο1 στον τομεα ειδησεων της ΕΡΤ υποβιβαστηκε στην δ εθνικη του blue sky..
Για τον Σπύρο Χατζάρα, δεν ξέρω, δεν μπορώ να πω, δεν έχω άποψη. Πολλοί λένε ότι ήταν ευνοούμενος την 8ετία 1981-89 από την ΕΡΤ λόγω κομματικών τοποθετήσεων. Αρκετοί μάλιστα αμφισβητούσαν τότε (και τώρα) την αξία του. Εγώ δεν έχω ιδία άποψη - τον θυμάμαι, αλλά μόνο οπτικά, όχι στην εκφώνηση των Ειδήσεων - ήμουν ακόμα πολύ μικρός. Μήπως έχεις κανένα βιντεάκι για να μας τον θυμίσεις?

Εκεί που σίγουρα θα έκανα παρομοίωση, είναι με την περίπτωση του Κώστα Χούντα, ο οποίος (1) σίγουρα ήταν πολυ-κομματικός (πού την βρήκα αυτή την λέξη ο άτιμος?), διότι τον συναντάμε σε δελτία ειδήσεων της ΕΡΤ από το 1976 (περίπου) μέχρι το 1992 (περίπου) χωρίς διακοπή και με ενδιάμεσες αλλαγές κυβερνήσεων. Εκείνα τα χρόνια δεν ήταν ποτέ από τους "κομμένους" (τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω!). (2) Τον έχουμε ξαναδεί πρόσφατα σε πολλά ρετρο-βιντεάκια εκφώνησης ειδήσεων (1977, 1981 και νομίζω 1990) και φαίνεται το ήθος και η σοβαρότητά του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Για τον Σπύρο Χατζάρα, δεν ξέρω, δεν μπορώ να πω, δεν έχω άποψη. Πολλοί λένε ότι ήταν ευνοούμενος την 8ετία 1981-89 από την ΕΡΤ λόγω κομματικών τοποθετήσεων. Αρκετοί μάλιστα αμφισβητούσαν τότε (και τώρα) την αξία του. Εγώ δεν έχω ιδία άποψη - τον θυμάμαι, αλλά μόνο οπτικά, όχι στην εκφώνηση των Ειδήσεων - ήμουν ακόμα πολύ μικρός. Μήπως έχεις κανένα βιντεάκι για να μας τον θυμίσεις?
Εκεί που σίγουρα θα έκανα παρομοίωση, είναι με την περίπτωση του Κώστα Χούντα, ο οποίος (1) σίγουρα ήταν πολυ-κομματικός (πού την βρήκα αυτή την λέξη ο άτιμος?), διότι τον συναντάμε σε δελτία ειδήσεων της ΕΡΤ από το 1976 (περίπου) μέχρι το 1992 (περίπου) χωρίς διακοπή και με ενδιάμεσες αλλαγές κυβερνήσεων. Εκείνα τα χρόνια δεν ήταν ποτέ από τους "κομμένους" (τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω!). (2) Τον έχουμε ξαναδεί πρόσφατα σε πολλά ρετρο-βιντεάκια εκφώνησης ειδήσεων (1977, 1981 και νομίζω 1990) και φαίνεται το ήθος και η σοβαρότητά του.

η περιπτωση του Σπυρου Χατζαρα ειναι η κλασικη περιπτωση ευνοημενου λογω κομματικων πεποιθησεων,μετα το 89 ΔΕΝ ξαναδουλεψε σοβαρα στην τηλεοραση,ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ!!!ειναι η κλασικη περιπτωση της κυβερνητικης προπαγανδας που χρησιμοποιει καθε κομμα οταν ανεβαινει στην εξουσια..Ο Χουντας σε αντιθεση με τον Χατζαρα σταθεροποιηθηκε γιατι μαλλον ηταν εξυπνος..ΔΕΝ διατυμπανισε ποτε την κομματικη του ταυτοτητα..και ειναι τραγικο δημοσιογραφοι να διαλαλουν τι κομμα ειναι και τι ομαδα ειναι στο ποδοσφαιρο,ΔΕΝ ειναι σωστοι επαγγελματιες...οσο για την ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ για ΧΑΤΖΑΡΑ..ελαβα το μηνυμα bernard!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Εκεί που σίγουρα θα έκανα παρομοίωση, είναι με την περίπτωση του Κώστα Χούντα, ο οποίος (1) σίγουρα ήταν πολυ-κομματικός (πού την βρήκα αυτή την λέξη ο άτιμος?), διότι τον συναντάμε σε δελτία ειδήσεων της ΕΡΤ από το 1976 (περίπου) μέχρι το 1992 (περίπου) χωρίς διακοπή και με ενδιάμεσες αλλαγές κυβερνήσεων. Εκείνα τα χρόνια δεν ήταν ποτέ από τους "κομμένους" (τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω!). (2) Τον έχουμε ξαναδεί πρόσφατα σε πολλά ρετρο-βιντεάκια εκφώνησης ειδήσεων (1977, 1981 και νομίζω 1990) και φαίνεται το ήθος και η σοβαρότητά του.
Δεν θυμάμαι Κ. Χούντα τη δεκαετία του '90, ενώ αντίθετα τον θυμάμαι στη δεκαετία του ' 80. Δεμίρη και Χατζάκη πρέπει να ήταν στην ίδια εποχή στην ΕΡΤ με τον Χούντα...Κανένα βιντεάκι;
 
MrRetromemories είπε:
...οσο για την ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ για ΧΑΤΖΑΡΑ..ελαβα το μηνυμα bernard!!
Δεν αμφέβαλα! ;) (δεν ήξερα απλά αν υπήρχε και αυτός στο αρχείο σου!)

MrRetromemories είπε:
μολις ειδα την απορια bernard για το "σπορ σκορ ρεκορ"..λοιπον η εκπομπη μεταδιδοταν,εχω την εντυπωση,τη σεζον 1982/83..μαλιστα υπαρχει και διαφημιστικο σποτακι με τον ιδιο τον Κωνστανταρα να μιλαει σαν να βγαινει η φωνη απο πηγαδι και με αντιλαλο λεγοντας "σποοοοορ σκοοοοορ ρεκοοοοορ" χααχχαχ!!!ετσι ακριβως!!!υπαρχει ομως περιπτωση να επαιζε το 1981..θελει ψαξιμο αυτο..ηταν βραχυβια εκπομπη σε διαρκεια παντως..δεν κρατησε πολυ
Χαχα! Thanks για τις πληροφορίες!

stakovios είπε:
Δεν θυμάμαι Κ. Χούντα τη δεκαετία του '90, ενώ αντίθετα τον θυμάμαι στη δεκαετία του ' 80. Δεμίρη και Χατζάκη πρέπει να ήταν στην ίδια εποχή στην ΕΡΤ με τον Χούντα...Κανένα βιντεάκι;
Τον θυμάμαι να παρουσιάζει μεταμεσονύχτιο δελτίο ειδήσεων της ΕΤ1, το οποίο ξεκινάει με το κλασικό μουσικό θέμα του Βαγ. Παπαθανασίου, αλλά με το μετέπειτα σήμα, το ακόλουθο:

picture.php


Εύη Δεμίρη έχουμε βρε κύριε "ζήτουλα", από το 1981 ;) (όχι ότι δεν θέλουμε και δεύτερο!).

Μαίρη Χατζάκη δεν έχουμε καθόλου... :(
 
bernard.c είπε:
Δεν αμφέβαλα! ;) (δεν ήξερα απλά αν υπήρχε και αυτός στο αρχείο σου!)

Χαχα! Thanks για τις πληροφορίες!

Τον θυμάμαι να παρουσιάζει μεταμεσονύχτιο δελτίο ειδήσεων της ΕΤ1, το οποίο ξεκινάει με το κλασικό μουσικό θέμα του Βαγ. Παπαθανασίου, αλλά με το μετέπειτα σήμα, το ακόλουθο:

picture.php


Εύη Δεμίρη έχουμε βρε κύριε "ζήτουλα", από το 1981 ;) (όχι ότι δεν θέλουμε και δεύτερο!).

Μαίρη Χατζάκη δεν έχουμε καθόλου... :(
Μαιρη Χατζακη,χμμμμ!!!κατι θα γινει..ελα βρε bernard ο stakovios εχει παραγγελια!!!δεν πρεπει να του την στερησουμε
 
MrRetromemories είπε:
Μαιρη Χατζακη,χμμμμ!!!κατι θα γινει..ελα βρε bernard ο stakovios εχει παραγγελια!!!δεν πρεπει να του την στερησουμε
Μωρέ, εγώ με τον φίλο μου stakovio είμαι, απλά δεν ξέρω αν ο "μαγαζάτορας" ;) θα μπορέσει να εξυπηρετήσει με τόσες παραγγελίες που καταφθάνουν καθημερινά! Ασημακοπούλου, Χατζάρας, Χατζάκη, Δεμίρη, πώς θα γίνουν όλα? ;)
 
]http://www.youtube.com/watch?v=Dtn9n5j1L-M
 
ξεχασαμε κανεναν ρε παιδια???υπαρχει και ενας κυριος με μουσι που εκανε ειδησεις στην ΕΡΤ1 και ηταν σαν τον Ελευθεριο Βενιζελο,μιλαμε αυθεντικο αντιγραφο...ΔΕΝ θυμαμαι το ονομα του..ηταν απο το 1982 μεχρι και το 1987 περιπου..ας βοηθησει καποιος???
 
Τον θυμάμαι κι εγώ, μήπως ονομαζόταν Αποστολόπουλος ή κάτι τέτοιο; Πιστεύω ότι τουλάχιστον από ένα βιντεάκι - να μην πω δύο και με πουν και πλεονέκτη εκτός από ζήτουλα :) - το δικαιούνται όλοι οι δημοσιογράφοι της ΕΡΤ, άνδρες και γυναίκες, γιατί έχουν μια θέση στην ιστορία των ειδήσεων (της ελληνικής τηλεόρασης). Και φυσικά και της ΕΡΤ-2. Για τα ιδιωτικά κανάλια δεν λέω, γιατί είμαι βέβαιος ότι σώζουν το αρχείο τους... Αντίθετα, η ΕΡΤ μας έχει τρομάξει.... Το θέμα είναι βέβαια να βρεθούν τέτοια σπάνια βιντεάκια.

Καμία ταλαιπωρία, δυσκολεύτηκα λίγο να το μετατρέψω, αλλά βγήκε πιστεύω ΟΚ. : Η ποιότητα είναι υπέροχη στο πιο πρόσφατο βίντεο και το ρετρό μικρόφωνο, όπως και η καρέκλα. Η δε καρφίτσα της παρουσιάστριας θυμίζει την κ. Στάη - αν δεν απατώμαι- που συνήθιζε να παρουσιάζει το δελτίο φορώντας καρφίτσες. Η κυρία Δεμίρη παρουσίαζε τα δελτία ειδήσεων με την δέουσα σοβαρότητα που χρειαζόταν και όχι σοβαροφάνεια, ενώ ακόμα και σήμερα ανήκει στο δυναμικό του ΕΣΡ, το οποίο επιβάλλει ποινές σε κανάλια όταν το παρακάνουν με διαφημίσεις και άλλα τινά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MrRetromemories είπε:
ξεχασαμε κανεναν ρε παιδια???υπαρχει και ενας κυριος με μουσι που εκανε ειδησεις στην ΕΡΤ1 και ηταν σαν τον Ελευθεριο Βενιζελο,μιλαμε αυθεντικο αντιγραφο...ΔΕΝ θυμαμαι το ονομα του..ηταν απο το 1982 μεχρι και το 1987 περιπου..ας βοηθησει καποιος???
Προσπαθώ να θυμηθώ όνομα... Θυμάσαι ηλικία? (τότε)

stakovios είπε:
Τον θυμάμαι κι εγώ, μήπως ονομαζόταν Αποστολόπουλος ή κάτι τέτοιο; Πιστεύω ότι τουλάχιστον από ένα βιντεάκι - να μην πω δύο και με πουν και πλεονέκτη εκτός από ζήτουλα :)
Αυτό δεν το λέω! Υπάρχουν και όρια στην πλάκα! ;)

stakovios είπε:
... το δικαιούνται όλοι οι δημοσιογράφοι της ΕΡΤ, άνδρες και γυναίκες, γιατί έχουν μια θέση στην ιστορία των ειδήσεων (της ελληνικής τηλεόρασης). Και φυσικά και της ΕΡΤ-2.
Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο stakovio! Αισθάνομαι ότι είναι (κάτα κάποιο τρόπο) σα να τους τιμούμε κι εμείς με τη σειρά μας, έπειτα από τόσα χρόνια!
 
παιδια ατυχια..τον εβαλα στο βιντεο αλλα απο κατω δεν εγραφε το ονομα του..τοτε ηταν γυρω στα 55 με λιγο μαυρο μαλλι και καραφλιτσα..μπορει και να το εβαφε..!!ας βοηθησει καποιος,βαλτε τα GB της μνημης σας να δουλεψουν...δεν πρεπει να μεινει ανωνυμος,πρεπει να βρουμε οπωσδηποτε το ονομα...ειναι φατσα-θρυλος παιδια!!!!χαχχαχαχ
 
Χμμμμμ, τον μόνο που θυμάμαι με μούσι στην εκφώνηση ειδήσεων της ΕΡΤ είναι κάποιος πολύ νεώτερος (τότε) που δεν έμοιαζε καθόλου στον Ελευθέριο Βενιζέλο - αναφέρομαι στον Κώστα Τσιβιλίκα.

MrRetromemories είπε:
παιδια ατυχια..τον εβαλα στο βιντεο αλλα απο κατω δεν εγραφε το ονομα του..τοτε ηταν γυρω στα 55 με λιγο μαυρο μαλλι και καραφλιτσα..μπορει και να το εβαφε..!!ας βοηθησει καποιος,βαλτε τα GB της μνημης σας να δουλεψουν...δεν πρεπει να μεινει ανωνυμος,πρεπει να βρουμε οπωσδηποτε το ονομα...ειναι φατσα-θρυλος παιδια!!!!χαχχαχαχ
Μήπως αν μπορούσες να ανεβάσεις καμιά φωτογραφιούλα του κυρίου αυτού?

Θα σκάσω... :banghead:
 
οχι ο ΤΣΙΒΙΛΙΚΑΣ..αυτος ηταν νεος!!!σε σχεση με τον ανκορμαν-Βενιζελο-κλωνο..bernard υπομονη μεχρι αυριο...το καταραμενο το upload με καθυστερει πααααρα πολυ...φωτο δεν εχω δυστυχως..παντως θυμαμαι οτι τον ελεγα τοτε "σιορ διονυσιο" απο τον καραγκιοζη...
 
Θυμάμαι, φίλε Μίστερ Ρετρομέμορις τον ίδιο κύριο, γύρω στο 1984-85 περίπου, όντως μαύρο αραιό μαλλί, είχα ξαναναφερθεί σε αυτό το θρεντ νωρίτερα. Πολύ χαρακτηριστική και βαριά φωνή. Μάλιστα τον μπέρδευα- στη φωνή - με τον κύριο στο βίντεο εδώ:

, Αποστολόπουλος;Ή κάτι τέτοιο;
 
μπραβο stakovie...ειχε χαρακτηριστικη αρρενωπη φωνη και εμοιαζε πολυ με του δημοσιογραφου που ανεβασες..
 
stakovios είπε:
Θυμάμαι, φίλε Μίστερ Ρετρομέμορις τον ίδιο κύριο, γύρω στο 1984-85 περίπου, όντως μαύρο αραιό μαλλί, είχα ξαναναφερθεί σε αυτό το θρεντ νωρίτερα. Πολύ χαρακτηριστική και βαριά φωνή. Μάλιστα τον μπέρδευα- στη φωνή - με τον κύριο στο βίντεο εδώ:
Αποστολόπουλος;Ή κάτι τέτοιο;
Εσύ stakovie, μήπως έχεις φωτογραφία του? (για να βγάλετε μια άκρη μεταξύ σας τουλάχιστον!) :)
 
Όχι. φίλε μου, δυστυχώς. Με έχει όμως "κολλήσει" ότι ο άνθρωπος που ψάχνουμε λέγεται Αποστολόπουλος ή κατι τέτοιο, μακρύ δηλαδή όνομα. Και διοπτροφόρος ήταν. Μπορεί κανείς να μου επιβεβαιώσει το επώνυμο του δημοσιογράφου στο βίντεο αυτό;

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Όχι. φίλε μου, δυστυχώς. Με έχει όμως "κολλήσει" ότι ο άνθρωπος που ψάχνουμε λέγεται Αποστολόπουλος ή κατι τέτοιο, μακρύ δηλαδή όνομα. Και διοπτροφόρος ήταν. Μπορεί κανείς να μου επιβεβαιώσει το επώνυμο του δημοσιογράφου στο βίντεο αυτό;
Εγώ ντεν έχει ιντέα! (αν και οπτικά τον θυμάμαι)
 
Βρήκα κάτι πολύ σημαντικό πιστεύω. Από το 1974 ως το 1997 στην ΕΡΤ. Απόστολος Αποστολόπουλος. Λέτε να είναι ο άνθρωπός μας;΄΄Η ο κύριος του βίντεο;

Δείτε εδώ:

http://www.perizitito.gr/authors.php?authorid=5078
 
αποκλειεται εως το 1997 να παρουσιαζε τηλεοπτικο δελτιο..ουτε καν το 1990 δεν ηταν νομιζω..μηπως μεταπηδησε στην ΕΡΑ στα 90s?
 
Πίσω
Μπλουζα