ΕΙΡΤ / ΕΡΤ / ΕΤ1 Ειδήσεις

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
Πρόσφατα ξέθαψα μια παλιά βιντεοκασσέτα με ένα Ντοκυμανταίρ από το 1987 the Newclear Holocaust...Η κασσέτα είχε και τις ειδήσεις όπως πάντα κάπου στην μέση..Σας παρουσιάζω μερικές φωτογραφίες...Θυμηθείτε..

newswo8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ο αριστερος μου φαινεται οτι λεγεται Χουντας και εχει εκπομπη σε ενα παρακμιακο καναλι (High)

H τυπισα δεξια ειναι μετερεολογος και μου φαινεται οτι λεγοταν Καραμανη (???)

Το σημα εναρξης παντως ηταν ολα τα λεφτα
 
Το θέλω!!!!

Akamaka μου το θέλω το βιντεάκι μαζί με το μουσικόραμα... άρχισα το μυστήριο του χρυσού ... θα τηλ...
 
Χε χε...Πως πέρασαν τα άτιμα τα χρόνια δεν κατάλαβα γρί φίλε μου!!!!
 
Ευριδικη Καραμανη...και το σηματακι του Παπαθανασιου..α ρε Ακμακα :)
 
Πότε ήταν που η ΕΡΤ είχε το δελτίο καιρού με ένα funky χάρτη στον οποίο κολούσαν χειροποίητα σήματα με συνεφάκια, ήλιους κλπ; Το θυμάται κανείς αυτό;
 
Φωτογραφίες φένονται καλής ποιότητας παρόλο το vhs,έχει γραφτεί καλά!Υπάρχει πιθανότητα να γίνει post το σήμα έναρξης?
 
mastoras Κάπου στο 83 είχαμε τον μουσάτο να λέει τον καιρό με τον μαρκαδόρο και αν θυμάμαι καλά λίγο αργότερα είχαμε τα μαγνητάκια..Αφασία!

Nikodr κάτι θα κάνουμε θα το κοιτάξω!!
 
ΚΩΣΤΑΣ ΧΟΥΝΤΑΣ.

Αξιόλογος δημοσιογράφος.

Πρώην παρουσιαστής δελτίου ειδήσεων επί ΕΡΤ.

Νυν μέτοχος και παρουσιαστής στο High-Channel.
 
Σπύρος Χατζάρας... τον ανακάλυψα πρόσφατα σε κάποιο περιφερειακό κανάλι της Αθήνας. Blue Sky ίσως; Πάνω κάτω ίδιος.
 
Aλεξανδρος Αντωνοπουλος

Εκφωνητης δελτιου ειδησεων-ηθοποιος

Καθιστος.

tz03b.jpg
 
exetlaios είπε:
ΚΩΣΤΑΣ ΧΟΥΝΤΑΣ.
Αξιόλογος δημοσιογράφος.

Πρώην παρουσιαστής δελτίου ειδήσεων επί ΕΡΤ.

Νυν μέτοχος και παρουσιαστής στο High-Channel.
Το παρακάτω βίντεο ξεκινάει με ΣΗΜΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΕΡΤ 1977 και Κώστα Χούντα!

[video=youtube;4-i3T0GQX1E]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
Το παρακάτω βίντεο ξεκινάει με ΣΗΜΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΕΡΤ 1977 και Κώστα Χούντα!
Σε ευχαριστώ πολύ - δεν το θυμόμουν το σήμα αυτό (ίσως να το βλέπω πρώτη φορά καθώς γεννήθηκα το 1976). ΤΕΛΕΙΟ !!
 
stam1370 είπε:
Πιό πρίν και ώς το '81-'82 δεν έχω ιδέα, ελπίζω κάποιος να έχει.....
Κανείς με ισχυρή μνήμη ή με παλιό αρχείο??

stam1370 είπε:
Πάμε στο πρώτο σήμα της ΕΡΤ με μουσική Παπαθανασίου, κάπου στο '85, νομίζω:Τρελλά κομπιουτερίστικο για την εποχή! Ξεκινάει "χτίζοντας" τον παγκόσμιο χάρτη από κάτω προς τα πάνω. Χρώματα μπλέ-πορτοκαλί, φόντο μαύρο. Ο χάρτης μετατρέπεται σε σφαίρα που γυρίζει και "έρχεται προς την οθόνη" (ζουμ ιν). Το πορτοκαλί που κάλυψε την οθόνη γίνεται άσπρο και με μαύρα γράμματα, όπως τα ψηφία στα κομπιουτεράκια, βγαίνει το ΕΡΤ ΕΙΔΗΣΕΙΣ σε δυό γραμμές. Στο σήμα τέλους, "χτίζεται" πιο γρήγορα ο χάρτης και μετατρέπεται σε σφαίρα, όμως αντί να έρθει προς την οθόνη, φεύγει γρήγορα προς τα μέσα και χάνεται. Σε όλο το σήμα παίζει το ΕΡΤ ΕΙΔΗΣΕΙΣ με λευκά γράμματα.
Το θυμάμαι αρκετά καλά !! Να προσθέσω ότι σε κάποιο σημείο (αφού έχει σχηματιστεί η υδρόγειος) και ταυτόχρονα με την μουσική του Παπαθανασίου, η υδρόγειος, από μπλε (θάλασσα) και κίτρινο νομίζω, όχι πορτοκαλί (στεριά), αναβοσβήνει σε κόκκινο και κίτρινο για κάποια δευτερόλεπτα, πριν αρχίσει η υδρόγειος να "έρχεται προς την οθόνη". Επίσης, τα ψηφία που σχημάτιζαν τις λέξεις ΕΡΤ και ΕΙΔΗΣΕΙΣ σε δύο γραμμές όπως σωστά λες, ήταν τα ψηφία από την υδρόγειο που "γύρναγαν" σε γράμματα αν θυμάμαι καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ bernard.c

Για τον "Παπαθανασίου": Ίσως να έχεις δίκιο για το κίτρινο αντί πορτοκαλί. ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΣ για το αναβόσβημα -παράβλεψή μου-, ενώ δεν θυμάμαι με ποιό τρόπο βγαίνουν τα γράμματα.

Εξάλλου, μην ξεχνάς ότι όλες αυτές οι περιγραφές είναι από μνήμης και μόνο...

Μακάρι να υπήρχε ένα USB να συνδέει το μυαλό μας με ένα κομπιούτερ... Πόσα θα γράφαμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ bernard.c

Για το "μπλέ" σήμα: Όσο καλά θυμάμαι τα σήματα, θυμάμαι και τις μουσικές τους...

Για τον "Παπαθανασίου": Ίσως να έχεις δίκιο για το κίτρινο αντί πορτοκαλί. ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΣ για το αναβόσβημα -παράβλεψή μου-, ενώ δεν θυμάμαι με ποιό τρόπο βγαίνουν τα γράμματα. Τέλος, για την "κολώνα", μπορεί τελικά να έχω λάθος, αλλά μέχρι να το αποδείξουμε, επέτρεψέ μου να επιμένω σε κόκκινα...

Εξάλλου, μην ξεχνάς ότι όλες αυτές οι περιγραφές είναι από μνήμης και μόνο...

Μακάρι να υπήρχε ένα USB να συνδέει το μυαλό μας με ένα κομπιούτερ... Πόσα θα γράφαμε...
 
Οι περιγραφές του stam1370 είναι εξαντλητικά ... ακριβείς!!! Προσκυνώ!!! Τα δύο σήματα (ΥΕΝΕΔ και ΕΡΤ2) που έχω ετοιμάσει είναι ακριβώς όπως τα περιγράφει!!!

Σε ό,τι αφορά το σήμα της ΕΡΤ του 85 με την μουσική του Vangelis ισχύουν τα εξής :

Όντως ο επίπεδος χάρτης της υδρογείου χτιζεται από κάτω προς τα πάνω με μικρά πλακάκια (σαν pixels) και όταν ολοκληρώνεται το χτησιμο, γίνεται τρισδιάστατη σφαίρα. Με την μουσική, αλλάζει στιγμιαία το χρώμα της θάλασσας από γαλάζιο σε κόκκινο. Ακολουθως η σφαίρα στρέφεται και ταυτόχρονα κάνει zoom in. Όταν πλησιάσει πολύ κοντά τα πλακάκια (pixels) γυρίζουν τούμπα από αριστερά προς τα δειξιά αποκαλύπτωντας το ΕΡΤ ΕΙΔΗΣΕΙΣ σε δύο σειρές. Ακολούθως οι γραμμές που χωρίζουν τα πλακάκια κάνουν zoom in και εξαφανίζονται και αμέσως μετά το ίδιο ακριβώς γίνεται με το ΕΡΤ ΕΙΔΗΣΕΙΣ.

Στο σήμα τέλους, υπάρχει στην οθόνη με μαυρο φόντο το ΕΡΤ ΕΙΔΗΣΕΙΣ. Πίσω του χτίζεται ο χάρτης της υδρογείου (όπως ακριβώς στο σήμα αρχής), στην συνέχεια γίνεται τρισδιάστατη σφαίρα, και αργιζει να περιστρέφεται και με την τελευταία νότα της μουσικής το ΕΡΤ ΕΙΔΗΣΕΙΣ κανει zoom out.

Σε ότι αφορά το σήμα της ΕΡΤ2 με την κολώνα, το ΕΡΤ2 ΕΙΔΗΣΕΙΣ ειναι όντως σε γραμματοσειρά arial, ειναι τρισδιάστατο, έρχεται όλο μαζι (όχι ένα ένα γραμμα) από αριστερα και με zoom out κάθεται πάνω στην μαυρη λωρίδα.

Στο μπλέ σήμα των Ειδησεων της ΕΡΤ2 ο χάρτης της Γης είναι βαθυ κοκκινος και η λέξη ειδησεις ειναι κιντρινο πορτοκαλι.

Μαζί ΚΑΙ με τις διορθώσεις του bernard (με τις οποίες συμφωνώ) έχουμε το ακριβες και πλήρες σενάριο των συγκεκριμένων σημάτων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σας ρωτήσω...

Θυμάται κανείς το σήμα των ειδήσεων της ΕΡΤ πριν από αυτό με την μουσική επένδυση του Παπαθανασίου;

Ήταν ένας γαλαξίας που έκανε παλμούς και στο τέλος έκανε κάτι σαν έκρηξη κι από κάτω εμφανιζόταν η λέξη "ΕΙΔΗΣΕΙΣ" χωρίς λογοτυπο της ΕΡΤ.

Νομίζω ότι ήταν το πρώτο σήμα ειδήσεων της ΕΡΤ μετά την εφαρμογή της έγχρωμης μετάδοσης.
 
Αν δεις τις περιγραφές μου, αναφέρω όσα λίγα θυμάμαι για το σήμα που ζητάς. Αν, σε αυτή την περίπτωση, με γελάει η μνήμη μου, πολύ πιθανό...
 
Πίσω
Μπλουζα