[ΕΠΑ] Το 100 εν δράσει

mixalis_21

RetroWannaBe
Joined
2 Σεπ 2007
Μηνύματα
52
Αντιδράσεις
12
δεν ξέρω αν το θυμάστε αυτό το επιτραπέζιο παιχνίδι που καλησε να βρεις τον φονιά,με τι όπλο,και σε πια συνοικία...δυστυχώς δεν βρήκα φώτο...

αυτό που θυμάμαι ήταν κάποια ονόματα ενόχων....κ. κοκκινου κ.πορτοκαλιδης....και το φονικά όπλα,όπως ,σκοινί ,κηροπήγιο,όπλο,μαχαίρι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μηπως το μπερδευεις με το cluedo??η μηπως ηταν καποια αντιγραφη του??http://www.hasbro.com/el_GR/cluedo/shop/details.cfm?R=940119D4-6D40-1014-8BF0-9EFBF894F9D4:el_GR
 
όχι...όχι ο τίτλος ήταν αυτός που γράφω ακριβώς......περίπου σαν το cluedo.
 
Στο Υπόμνημα Παιχνίδια 80ς στη σελίδα 14 το μέλος Kostas λέει για το παιχνίδι στο οποίο αναφέρεσαι:

"Ήταν μια ελληνική εκδοχή του Cluedo όπου τα δωμάτια είχαν αντικατασταθεί από περιοχές/δήμους της Αθήνας (Παγκράτι, Σεπόλια, Κουκάκι) και τα ονόματα των υπόπτων είχαν ελληνοποιηθεί (κύριος Λαδόπουλος, κυρία Κοκκίνου). Όπως και στο Cluedo υπήρχαν μινιατούρες των δολοφονικών αντικειμένων (γαλλικό κλειδί, κηροπήγιο)."

Δυστυχώς δεν γράφει κάτι παραπάνω
 
Εγώ το θυμάμαι το παιχνίδι που λες, το είχα και νομίζω ότι ήταν της ΕΠΑ. Κάπου αλλού το έχω ξαναναφέρει. Το παιχνίδι υπήρξε προγενέστερο του cluedo.

Θυμάμαι επιπλέον στους ενόχους τον κ.Λαδόπουλο, στα όπλα το περίστροφο και το στιλέτο, και ότι το κουτί, σε σκούρο μπλε χρώμα, είχε ένα ωραίο γραφικό με εφημερίδες κι έναν αστυνομικό με αγγλικό καπέλο να κρατάει μεγεθυντικό φακό.

Επίσης δε θυμάμαι καλά αν σε αυτό ή άλλο παιχνίδι, το ζάρι δεν ήταν από τα συνηθισμένα, αλλά ήταν κλεισμένο σε ένα κλειστό κουτί με διαφανές ημικυκλικό καπάκι, που πάταγες και τιναζόταν από μέσα.
 
panp είπε:
Επίσης δε θυμάμαι καλά αν σε αυτό ή άλλο παιχνίδι, το ζάρι δεν ήταν από τα συνηθισμένα, αλλά ήταν κλεισμένο σε ένα κλειστό κουτί με διαφανές ημικυκλικό καπάκι, που πάταγες και τιναζόταν από μέσα.
Αυτό το ζάρι ήταν σίγουρα στο επιτραπέζιο "Αγωνία" (μια παραλλαγή του Γκρινιάρη από την MB), όπου το ταμπλό, και στην ουσία όλο το παιχνίδι, ήταν από σκληρό διαφανές πλαστικό με ενσωματωμένο αυτό το καπάκι με το έλασμα και μέσα το ζάρι.
 
nwntas είπε:
Αυτό το ζάρι ήταν σίγουρα στο επιτραπέζιο "Αγωνία" (μια παραλλαγή του Γκρινιάρη από την MB), όπου το ταμπλό, και στην ουσία όλο το παιχνίδι, ήταν από σκληρό διαφανές πλαστικό με ενσωματωμένο αυτό το καπάκι με το έλασμα και μέσα το ζάρι.
Ε, αυτό είναι μεταγενέστερο. Υπήρχε και "αυτοτελές" τέτοιο κουτάκι με ζάρι που το είχες δίπλα.
 
DSCN6401.jpg

Έψαχνα να το βρώ πάνω από 20 χρόνια ώσπου το "πέτυχα" σε μια παρτίδα παιχνιδιών στο Μοναστηράκι.

Δυστυχώς είχε 4-5 κόπιες σε τέλεια κατάσταση (όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες) και δεν πρόλαβα να πάρω περισσότερες.

Μόλις "έσκασε" η παρτίδα έγινε λαικό προσκύνημα και εξαφανίστηκαν τα πάντα. Πάλι καλά που κατάφερα και πήρα και αυτήν.

Μπορείτε να απολαύσετε τις φωτογραφίες.

DSCN6402.jpg

DSCN6403.jpg
 
Καλησπέρα σας! Θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει το εγχειρίδιο χρήση του 100 εν’ δράσει;;
Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Πίσω
Μπλουζα