Είστε υπέρ ή κατά των cheats στα videogames;

Maddog είπε:
Αυτό είναι κακός σχεδιασμός του παιχνιδιού και σε τέτοιες περιπτώσεις επικροτώ την χρήση cheat. Κανένα παιχνίδι δεν πρέπει να σε βγάζει σε dead end χωρίς να σε έχει πρώτα προειδοποιήσει ξεκάθαρα ότι πας να κολλήσεις...
Κι εγώ συμφωνώ απολύτως. Τα dead ends είναι ένα χαρακτηριστικό των ρετρό παιχνιδιών που δεν μου λείπει καθόλου.
 
Maddog είπε:
Αυτό είναι κακός σχεδιασμός του παιχνιδιού και σε τέτοιες περιπτώσεις επικροτώ την χρήση cheat. Κανένα παιχνίδι δεν πρέπει να σε βγάζει σε dead end χωρίς να σε έχει πρώτα προειδοποιήσει ξεκάθαρα ότι πας να κολλήσεις...
Κατά τη γνώμη μου, τετοια deadend είναι προσωπική (αν)ικανότητα να αντιμετωπιστούν. Εννοώ ότι μπορεί κάποιο σημείο να με εχει δυσκολέψει αφάνταστα και τελικά να καταφύγω σε cheat ενώ το ίδιο σημείο εσύ το πέρασες άνετα. Γι'αυτό και λεω πιο πανω ότι τελικά είναι το πώς απολαμβάνει κανείς το παιχνίδι του. Αν δε θελει να ζοριστεί, δικαίωμά του.
 
οχι βεβαια

Αν παιζεις ενα παιχνιδι και το τερματιζεις ετσι δεν το θεωρω σωστο.

Χαλαει και το νοημα του παιχνιδιου.

Τελευταια παιζω call of duty 2 online και το cheat πεφτει συννεφο και μετα λεει πως ειναι καλος αλλα δεν ξερει τιποτα στην ουσια.
 
Rygar είπε:
Κατά τη γνώμη μου, τετοια deadend είναι προσωπική (αν)ικανότητα να αντιμετωπιστούν. Εννοώ ότι μπορεί κάποιο σημείο να με εχει δυσκολέψει αφάνταστα και τελικά να καταφύγω σε cheat ενώ το ίδιο σημείο εσύ το πέρασες άνετα. Γι'αυτό και λεω πιο πανω ότι τελικά είναι το πώς απολαμβάνει κανείς το παιχνίδι του. Αν δε θελει να ζοριστεί, δικαίωμά του.
Δεν διάβασες την προηγούμενη σελίδα μάλλον...

Με τα παιδιά μιλάμε τώρα για dead end όπου πχ το παιχνίδι δεν σε αφήνει να συνεχίσεις επειδή σου λείπει ένα αντικείμενο. Πχ επειδή πούλησες βασικό quest item σε ένα RPG. Αν δεν σε έχει προειδοποιήσει, πχ λέγοντας "είναι κακή ιδέα να το πουλήσεις αυτό" και σε αφήσει να το χάσεις ανεπίστρεπτα και να ανακαλύψεις 5-10 ώρες αργότερα ότι δεν μπορείς να πας παρακάτω, αυτό είναι κακός σχεδιασμός. Τίποτα άλλο. Εκεί είναι απόλυτα θεμιτό να χρησιμοποιήσεις cheat για να ξεπεράσεις το συγκεκριμένο αδιέξοδο.
 
Στα σωστά rpgs ΔΕΝ πρέπει να σε αφήνει να πουλήσεις quest items με τη καμία.

RPG που θα με γειώσει αφήνοντάς με να πουλήσω quest item χωρίς καν μια προειδοποίηση, δεν με ενδιαφέρει καν να το πιάσω. Θα το προσπεράσω ή θα το παρατήσω στεγνά.
 
Maddog είπε:
Δεν διάβασες την προηγούμενη σελίδα μάλλον...Με τα παιδιά μιλάμε τώρα για dead end όπου πχ το παιχνίδι δεν σε αφήνει να συνεχίσεις επειδή σου λείπει ένα αντικείμενο. Πχ επειδή πούλησες βασικό quest item σε ένα RPG. Αν δεν σε έχει προειδοποιήσει, πχ λέγοντας "είναι κακή ιδέα να το πουλήσεις αυτό" και σε αφήσει να το χάσεις ανεπίστρεπτα και να ανακαλύψεις 5-10 ώρες αργότερα ότι δεν μπορείς να πας παρακάτω, αυτό είναι κακός σχεδιασμός. Τίποτα άλλο. Εκεί είναι απόλυτα θεμιτό να χρησιμοποιήσεις cheat για να ξεπεράσεις το συγκεκριμένο αδιέξοδο.
Α οκ τώρα κατάλαβα. Παντως το Black Mirror trilogy που έπαιξα πρόσφατα δε σε άφηνε να φύγεις από ενα χώρο αν δεν είχες μαζέψει όλα τα clues (αντικείμενα ή συνομιλίες). Εμμεσο cheat δε θεωρείται αυτό;;; :D

imperium είπε:
οχι βεβαιαΑν παιζεις ενα παιχνιδι και το τερματιζεις ετσι δεν το θεωρω σωστο.

Χαλαει και το νοημα του παιχνιδιου.

Τελευταια παιζω call of duty 2 online και το cheat πεφτει συννεφο και μετα λεει πως ειναι καλος αλλα δεν ξερει τιποτα στην ουσια.
Το νόημα που βρίσκει κανείς σε ενα οποιοδήποτε παιχνίδι είναι καθαρα υποκειμενικό. Αυτό φωνάζω, δηλαδή το πώς τη βρίσκει ο καθένας παίζοντας. Ομως διαφωνώ κάθετα και οριζόντα με τα cheats σε φαση online, γιατί εκεί κοροϊδεύεις αλλους παίχτες! Τίθεται θεμα ηθικής πλέον!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
RPG που θα με γειώσει αφήνοντάς με να πουλήσω quest item χωρίς καν μια προειδοποίηση, δεν με ενδιαφέρει καν να το πιάσω. Θα το προσπεράσω ή θα το παρατήσω στεγνά.
Δεν ξέρω αν έχεις παίξει ποτέ το Dark Souls (εκπληκτικό παιχνίδι κατά την γνώμη μου με αρκετά RPG στοιχεία) αλλά αν δεν το έχει κάνει είσαι ok, μείνε μακρία :p
 
Thanks είναι σε σειρά προτεραιότητας, θα έρθει η ώρα του!
 
Nα διαχωρίσουμε το cheat από το glitch όπως διάβασα στο Shinobi παραπάνω.To cheat όταν πάιζω ένα παιχνίδι είναι κάτι τραγικό που σε απαλλάσει από τον κόπο να ιδρώσεις για να αποκτήσεις κάτι που θα είσαι περήφανος και χαρούμενος μετά.Έχω χρησιμοποιήσει tips μόλις τερματίσω ένα παιχνίδι όμως για να τα δώ,αλλά θεωρώ τραγικό και έλλειψη ικανότητας κάποιος να χρησιμοποιεί κλεψιά και ειδικά να περηφανεύεται μετά !Ο κάθε gamer πρέπει να φτάνει εκεί που μπορεί και εκεί που αντέχει.
 
SurvivalHorror είπε:
αλλά θεωρώ τραγικό και έλλειψη ικανότητας κάποιος να χρησιμοποιεί κλεψιά και ειδικά να περηφανεύεται μετά !Ο κάθε gamer πρέπει να φτάνει εκεί που μπορεί και εκεί που αντέχει.
Αυτό το "τραγικό και ελλειψη ικανότητας" είναι υπερβολή. Για παιχνίδια μιλάμε, σωστά; Οχι για την ίδια τη ζωή. Cheat θεωρώ να κλέβεις τον εργοδότη σου ή το κράτος και γενικά ανθρώπους. Cheat σε ενα παιχνίδι, δεν κάνει ποτέ κακό. Ιδίως αν σε μουρλαίνουν στα τηλέφωνα μερα και νύχτα από τη δουλειά, οπότε θες να βαλεις ενα cheat να σκίσεις το Metal slug με ενα εικοσάρικο για να ξε...δώσεις και να περάσεις ευχάριστα ενα απόγευμα ή μερικές ώρες. Η π.χ. να αποκτήσεις 1 δισεκατομμύριο ευρώ στο Sims για να αγοράσεις τα πάντα :D . Δεν υπάρχει κάτι το κακό σ'αυτά παίδες. Τώρα το αν καποιος χρησιμοποιεί cheat και μετά υπερηφανεύεται ότι τελείωσε το Χ παιχνίδι με τη μία, στην ουσία κοροϊδεύει τον εαυτό του. ;)

Αλλωστε υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα στη ζωή, ναι;....ή μήπως όχι;; Λέω, ξέρω γω;

ΥΓ. Τα παιχνίδια είναι σαν το σεξ. Παίζεις όπως σε ευχαριστεί ;) . Απαξ και αρχίζεις να βαζεις όρια και "πρέπει", δεν υπάρχει ευχαρίστηση. ;) (παρακαλώ αυτό να αποτυπωθεί σε μαρμάρινες στήλες)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
SurvivalHorror είπε:
Nα διαχωρίσουμε το cheat από το glitch όπως διάβασα στο Shinobi παραπάνω.To cheat όταν πάιζω ένα παιχνίδι είναι κάτι τραγικό που σε απαλλάσει από τον κόπο να ιδρώσεις για να αποκτήσεις κάτι που θα είσαι περήφανος και χαρούμενος μετά.Έχω χρησιμοποιήσει tips μόλις τερματίσω ένα παιχνίδι όμως για να τα δώ,αλλά θεωρώ τραγικό και έλλειψη ικανότητας κάποιος να χρησιμοποιεί κλεψιά και ειδικά να περηφανεύεται μετά !Ο κάθε gamer πρέπει να φτάνει εκεί που μπορεί και εκεί που αντέχει.
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω...παίζουμε ένα παιχνίδι σε υπολογιστή ή κονσόλα δεν κλέβουμε κάποιον ούτε ζούμε μέσα από αυτό για να θέτουμε κανόνες. Το παιχνίδι κατασκευάστηκε για να ευχαριστεί τον παίκτη. Το πως ακριβώς βιώνει ο καθένας μας αυτή την ευχαρίστηση είναι υποκειμένικό! Άλλος το πάει χαλαρά και το τελείωνει με τοπάσο του, άλλος κάνει τα πάντα να το φτάσει στο 100%, άλλος το τελειώνει με cheats σε λίγες ώρες. Ε λοιπόν ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι λάθος...

Ο καθένας παίρνει από το παιχνίδι την ευχαρίστηση που επιθυμεί με τον τρόπο που επιθυμεί! Τα πρέπει και τα οφείλει απλά δεν έχουν νόημα ύπαρξης και θα τα περιόριζα μόνο σε online ή vs other player παιχνίδι που είναι δίκαιο να έχουν όλοι τα ίδια εφόδια στο παιχνίδι!
 
Δε νομίζω ότι είμαστε πια στην ηλικία που περηφανευόμαστε ότι τελειώσαμε ένα παιχνίδι. Πριν 20+ χρόνια ίσως το κάναμε. Τώρα όχι. Εξάλλου τα cheats γι'αυτό τα έφτιαξε ο παραγωγός, για να τα βρει ο παίκτης και να δει και άλλα πράγματα.
 
Αφού συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, απλά να πω ότι δεν είναι καλό να υπάρχουν δογματικές και απόλυτες απόψεις...

Είναι απλά ένα παιχνίδι.... Χαρακτηρισμοί του στυλ "τραγικό" κι "έλλειψη ικανότητας" είναι απλά ...τραγικοί από μόνοι τους.
 
Τα περισσότερα νέα παιχνίδια δεν χρειάζονται cheats. Είναι τεράστια, με δυνατότητα επιλογής δυσκολίας, saves και συνήθως εξελίσσονται χωρίς «απάνθρωπα σημεία» όπως κάποτε.

Τα παλαιότερα... εντάξει, απλά δεν έχει νόημα να το συζητάμε. Χωρίς cheats σε πολλά από αυτά δεν θα είχαμε δει ούτε καν τη μέση του παιχνιδιού (και δεν θα γράφαμε και review :p ).
 
Δεν βαζω cheats στα παιχνιδια που παιζω, καιρο τωρα..

(Ειμαι trophy hunter στο ps3 και για να παρεις τα trophies απαγορευεται να ενεργοποιησεις cheats οποιαδηποτε στιγμη σε καθε παιχνιδι)..

Οποτε...και βεβαια οχι! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα