Είχατε φανταστικό φίλο ή φίλη ;

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.955
Θυμαστε αν ειχατε φανταστικο φιλο ή φιλη στα παιδικα σας χρονια;

Αν και τα πρωτα 6,5 περιπου χρονια της ζωης μου τα περασα σαν μοναχοπαιδι,αναγκαστικά επαιζα μονη μου με τις κουκλες και τα υπολοιπα παιχνιδια που ειχα,ομως δεν ειχα φανταστικο φιλο/φιλη...
 
katerinak είπε:
Θυμαστε αν ειχατε φανταστικο φιλο ή φιλη στα παιδικα σας χρονια;
Αν και τα πρωτα 6,5 περιπου χρονια της ζωης μου τα περασα σαν μοναχοπαιδι,αναγκαστικά επαιζα μονη μου με τις κουκλες και τα υπολοιπα παιχνιδια που ειχα,ομως δεν ειχα φανταστικο φιλο/φιλη...
Ομοίως! Θα έλεγα μέχρι τα 7 μου, που αλλάξαμε σπίτι & απέκτησα γειτονιά!... (εκεί που μέναμε, δε μπορούσα να κατέβω να παίξω...)

Θυμάμαι όταν ήμουν πολύ μικρή (μέχρι 3-4 το πολύ) να χρησιμοποιώ τα αρκούδια μου σε φανταστικούς ρόλους, αλλά ποτέ δεν είχα κάποιον άϋλο φίλο / φίλη.

Δεν το ένιωσα σαν ανάγκη...
 
Λίγο τρομακτικό μου ακούγεται...
 
Εγώ το "ομολογώ" : Υπήρξαν φορές που "έπλαθα με τη φαντασία μου" ότι : "να, τώρα έχω, λέει, μια φοβερή παρέα, με κοινά ενδιαφέροντα, και σε λίγο, λέει, θα βγούμε για να κάνουμε τις βόλτες μας στην Αθήνα, θα πάμε, λέει, στα μπαράκια, μέχρι Γλυφάδα θα φτάσουμε, θα ξενυχτήσουμε, θα γελάσουμε, θα υπάρχουν, λέει και κορίτσια στην παρέα και ... ό,τι ήθελε προκύψει, κάποιος από αυτούς, λέει, θα διαθέσει και αυτοκίνητο για τις τσάρκες μας και θα ρίξουμε, λέει, στο κασετόφωνο την κασέτα με το Magic Bus των Who και θα το τραγουδάμε όλοι μαζί [έτσι είναι : όταν "ονειρεύεσαι" φανταστικούς φίλους, "ονειρεύεσαι" ότι ... τα μουσικά σας γούστα ταυτίζονται !!! ] και ... και .....

Και μετά .... άνοιξα τα μάτια και .... είδα κατάματα τη σκληρή πραγματικότητα : Και αυτό το βράδυ πάλι μοναχός σου θα βγεις ..... Και γι' αυτό το βράδυ κανείς δεν σε πήρε τηλέφωνο για να κανονίσετε να βγείτε μαζί, έστω για έναν καφέ ή ένα ποτό για μία - μιάμισι ώρα .... Κάπου, σε κάποιο μέρος της Αθήνας, κάποια παρέα αυτή τη στιγμή κανονίζει έξοδο με ... όλα όσα ονειρεύτηκες για σήμερα [αμάξι, κορίτσια, μπαράκια στην παραλιακή, κασέτες με ροκιές "για το ταξίδι" κλπ κλπ], αλλά ... χωρίς εσένα !!! Όσο για σένα .... διάλεξε αυτό που σου "αναλογεί" : Άνοιξε την εφημερίδα για να δεις αν παίζει σε κάποιο σινεμά καμιά ταινία του ενδιαφέροντός σου ή καμιά καλή θεατρική παράσταση και .... θα βγει και σήμερα η βραδυά !!!

Και να σας πω την αλήθεια .... από όλες αυτές τις καταστάσεις, σαν αυτήν που περιγράφω παραπάνω [δλδ με το να βλέπω "ξεκάθαρα" την πραγματικοτητα που ζω], βγήκα πιο δυνατός !!! Έμαθα να αγαπάω τη ζωή με όποιες συνθήκες κι αν μου προσφέρεται ... έμαθα να μη φοβάμαι τη μοναξιά και, κυρίως, να την αντέχω !!! Έμαθα να λέω "δόξα τω Θεώ" ακόμη κι όταν οι "φίλοι" μου με έχουν ξεχάσει [που για να με ξεχάσουν ... τελικά δεν ήταν φίλοι] ....

Πάρτε κι ένα τραγούδι του αγαπημένου μου τραγουδοποιού από το Σέφφηλντ Richard Hawley που λέει, περίπου, τα ίδια :

 
Δεν ειχα και ουτε με περασε ποτε καν σαν σκεψη.Καποιος φιλος μου οταν ημασταν παιδια ειχε και σημερα εχει καταληξη να περνει ψυχοφαρμακα.
 
Ειχα βιωσει αρκετη μοναξια ανα καιρους, ωσπου ειχα διαβασει καπου οτι ο φανταστικος φιλος ειναι ενα φαινομενο που συνηθιζεται στα παιδια. Ειχα αρκετη φαντασια και ειπα να φαντασιωθώ καποιον. Αλλα μετα απο λιγη ωρα κουράστηκα γιατί όχι μόνο έπρεπε εγώ να σκέφτομαι ότι κάνει και ότι πει, αλλά και έκανε ακριβώς ότι σκεφτομουν :D Οποτε δεν ακολουθησα το αθλημα και συνεχισα να ονειρευομαι με ματια ανοιχτα οποτε βαριομουν
 
Αν και μοναχοπαιδι, δεν ενιωσα αυτη την αναγκη. Ουτε που μου περασε ποτε απο το μυαλο, για να ειμαι ειλικρινης.

Θυμηθηκα ομως μια ταινια που ειχα παρακολουθησει νομιζοντας οτι ηταν ενα απλο θριλερ και που τελικα ηταν κατι πολυ χειροτερο...... :zip: και γι' αυτο με ταραξε αρκετα.

Επαιζε ο Ρομπερτ ντε Νιρο που ηταν χηρος και ειχε μια κορουλα η οποια ειχε εναν φανταστικο φιλο. Αυτος ο φιλος εκανε διαφορα κακα πραγματα και στο τελος αποκαλυφθηκε.....

οτι δεν ηταν φανταστικος, αλλα ολα τα εκανε ο πατερας Ρομπερτ που ηταν για δεσιμο.
Μολις διαβασα τον τιτλο του θεματος αυτο θυμηθηκα, παρ' ολο που εχω επιχειρησει να το ξεχασω!
 
Rakeesh είπε:
... ειχα διαβασει καπου οτι ο φανταστικος φιλος ειναι ενα φαινομενο που συνηθιζεται στα παιδια. ....
Πράγματι. Είναι φαινόμενο που συναντάται κυρίως στα μοναχοπαίδια, θεωρείται φυσιολογικό μέχρι κάποια ηλικία, και δημιουργείται για να καλύψουν την ανάγκη τους για συντροφιά ή να "αναλάβουν την ευθύνη" για τις σκανταλιές τους.

Πάντως από όσο θυμάμαι ποτέ δεν είχα φανταστική φίλη ή φίλο.
 
ειχατε φανταστικο φιλο ή φιλη ; Θυμαστε αν ειχατε φανταστικο φιλο ή φιλη στα παιδικα σας χρονια;
Φαντασου ποσο διαφορετικα θα ηχει το παραπανω 30 χρονια αργοτερα με δεδομενο τα facebook ,google+ e.t.c.
 
Το οτι μιλαγα στον κουκλο μου τον Μπουμπουνα, τον κουβαλουσα μαζι στις μετακομισεις μεχρι περιπου τα 20κατι, δοκιμασε μαζι μου κονιακ και τσιγαρο και του συστησα φιλους, φιλες και αγορια μετραει? Σε μια μετακομιση δεν τον πηρα μαζι και η μαμα τον εξαφανισε. Μεχρι και τα κομικς του εδινα να διαβαζει και τον εχω σε φωτο με ενα Αστεριξ. Ειχα φτιαξει και ιστορια, ο Μπουμπουνας ηταν ναυτης μεταμορφωμενος σε κουκλο.
 
Είμαι μοναχοπαίδι και έτσι στα παιχνίδια παρίστανα ότι έχω ένα φανταστικό φίλο να παίζουμε μαζί, ιδιαίτερα όταν έπαιζα μόνη μου επιτραπέζια παιχνίδια (εγώ και ο εαυτός μου!).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειχατε φανταστικο φιλο ή φιλη ?
Ακουγεται καπως την εποχη του Facebook και του G+ (*)

Για την ιστορια οχι δεν ειχα (επινοησει) ...

,αλλα πολυ φοβαμαι οτι αποκτησα στα γεραματα (*),το ποιο λυπηρο ισως ειναι οτι δεν τον/την επινοησα καν .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Είμαι μοναχοπαίδι και έτσι στα παιχνίδια παρίστανα ότι έχω ένα φανταστικό φίλο να παίζουμε μαζί, ιδιαίτερα όταν έπαιζα μόνη μου επιτραπέζια παιχνίδια (εγώ και ο εαυτός μου!).
Μου θύμισες μια φορά που είχα δει σε ένα παιδικό κάποιον να παίζει σκάκι μόνος του (αλλάζοντας θέσεις).

Το δοκίμασα αυτό, αλλά μετα απο λίγο κατάλαβα οτι ένιωθα οτι τα λευκά ήμουν "εγώ" ενώ τα μαύρα ήταν "ο άλλος", έτσι όταν έπαιζα στη θέση των μαύρων υποσυνείδητα ευνοούσα τα λευκά :D
 
Rakeesh είπε:
Μου θύμισες μια φορά που είχα δει σε ένα παιδικό κάποιον να παίζει σκάκι μόνος του (αλλάζοντας θέσεις).
Το δοκίμασα αυτό, αλλά μετα απο λίγο κατάλαβα οτι ένιωθα οτι τα λευκά ήμουν "εγώ" ενώ τα μαύρα ήταν "ο άλλος", έτσι όταν έπαιζα στη θέση των μαύρων υποσυνείδητα ευνοούσα τα λευκά :D
[Off topic mode on] Ουπς!!! Το είχα κάνει και γω αυτό! Με τη μόνη διαφορά οτι ευνοούσα τα μαύρα.... [/Off topic mode off]
 
katerinak είπε:
Θυμαστε αν ειχατε φανταστικο φιλο ή φιλη στα παιδικα σας χρονια;
Αν και τα πρωτα 6,5 περιπου χρονια της ζωης μου τα περασα σαν μοναχοπαιδι,αναγκαστικά επαιζα μονη μου με τις κουκλες και τα υπολοιπα παιχνιδια που ειχα,ομως δεν ειχα φανταστικο φιλο/φιλη...
Ευτυχώς που το οριοθέτησες χρονικά διότι σε διαφορετική περίπτωση θα διάβαζες διάφορα ;) τώρα που το σκέπτομαι. Ούτε εγώ είχα κάποιο φανταστικό φίλο ή φανταστική φίλη. Όπως πολύ σωστά έχει ήδη αναφερθεί, ως "φαινόμενο" απαντάται στις μικρές ηλικίες. Μου αρέσει όμως πολύ να ακούω τις φανταστικές ιστορίες που πλάθουν τα παιδιά (και τα δικά μου), αυτά τα "παιχνίδια ρόλων" .... εσύ είσαι ο κλέφτης, εγώ ο αστυνομικός και πάει λέγοντας
 
Βεβαίως και έχω !

Μαξ, παρακαλώ, συστήσου στα παιδιά ...

Μαξ ! Μαξ είπα. Σταμάτα τις ντροπές !

Συγχωρέστε τον λίγο ...
 
exetlaios είπε:
Βεβαίως και έχω ! Μαξ, παρακαλώ, συστήσου στα παιδιά ...

Μαξ ! Μαξ είπα. Σταμάτα τις ντροπές !

Συγχωρέστε τον λίγο ...
Ένας πιό άπειρος γιατρός θα σε παρέπεμπε σε ψυχίατρο.

Εγώ συμπεραίνω ότι αντί για "φανταστικό φίλο" διάβασες "φανταστικό σκύλο" και θα σε παραπέμψω σε οφθαλμίατρο. Άκου Μαξ... :diablotin:
 
exetlaios είπε:
Βεβαίως και έχω ! Μαξ, παρακαλώ, συστήσου στα παιδιά ...

Μαξ ! Μαξ είπα. Σταμάτα τις ντροπές !

Συγχωρέστε τον λίγο ...
Μαξ είπες?

έλα παραδέξου το... το αγαπημένο σου adventure είναι το sanitarium.
 
Πίσω
Μπλουζα