"Εγκυκλοπαίδεια Ελληνικής Τηλεόρασης" από το "TV Έθνος"

sunset89 είπε:
Να απαντήσω εγώ σε αυτό και να πω ότι μάλλον θα αστειεύεσαι. Ειδικά η τηλεθέαση ξεκινά από το 1994. Εκτός αν το DVD μου είναι χαλασμένο!
Καθόλου δεν αστειευόμουν. Μπορεί η AGB να ξεκίνησε τις μετρήσεις θεαματικότητας των καναλιών με την έναρξη των ιδιωτικών σταθμών (στην αρχή της δεκατίας του 1990), αλλά υπήρχαν μετρήσεις θεαματικότητας εκπομπών, σειρών και σταθμών γενικότερα από άλλες εταιρίες και φορείς (πχ ICAP) σαφώς και πριν το 1990.

Μάλιστα οι μετρήσεις αυτές κατά την περίοδο μέχρι το 1974 περίπου έδιναν προβάδισμα στην ΥΕΝΕΔ έναντι του ΕΙΡΤ, λόγω του πιο "εύπεπτου" προγράμματος.

Για αυτό και ρώτησα - ένα DVD-ROM που παρουσιάζεται ως "πλήρες", θα μπορούσε να είχε κάνει μία εις βάθος μελέτη και καταγραφή.

ChristosM είπε:
Ναι εχει αρκετα στοιχεια για εκπομπες ολων των ειδων, εορταστικα προγραμματα, τηλεπαιχνιδια και θεατρικες παραστασεις (μονο της ΕΡΤ νομιζω, οχι της ΥΕΝΕΔ). Εχει αρκετα λαθακια, μερικα απο τα οποια ειναι τρανταχτα! Αυτο που μου αρεσει ειναι οτι εχουμε μια καλη καταγραφη ολων (?) των εκπομπων ποικιλου περιεχομενου της ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ, κατι το οποιο αν και οχι δυσκολο να γινει, σιγουρα χρονοβορο.
Με τις περιγραφές που μου δώσατε, αυτό υποψιάστηκα κι εγώ, ότι δηλαδή αυτή είναι ίσως η μόνη (δηλ. σημαντική) "προστιθέμενη" αξία του DVD-ROM. Διότι, οι σειρές έχουν καταγραφεί από τον Στάθη Βαλούκο και τον (δικό μας) Νάσο Κόλια, αλλά οι περισσότερες εκπομπές (με εξαίρεση τα τηλεπαιχνίδια και τα shows που έχει καταγράψει ο Νάσος) δεν υπήρχαν μέχρι σήμερα πουθενά καταγεγραμμένες συγκεντρωτικά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να αναφέρω και κάτι, η "επαναφορά" του ήχου στο βίντεο Νο.329 με το σήμα του Σταρ (των ειδήσεων) έγινε από μένα. Το πήραν από το προφίλ μου στο youtube (http://www.youtube.com/kaly13). Μου φάνηκε πολύ παράξενο. Δεν γνωρίζω αν αναφέρουν κάπου το όνομά μου, ή τη διεύθυνση στο youtube... πάντως, οφείλω να πω πως το βίντεο το πήρα από τη σελίδα http://www.greektvidents.com και απλά διόρθωσα τον ήχο. Απλά, θα έπρεπε να στείλουν κι ένα μήνυμα, "Ξέρεις, θέλουμε το βίντεο. Θες να το πάρουμε;"... τέσπα. Μου προσέφεραν ΕΝΤΕΛΩΣ δωρεάν τα σήματα της ΕΡΤ-3 από τις ειδήσεις, οπότε ΔΕΝ κρατώ κακία!
 
Κατ' αρχήν:

-> bernard.c: Έκανα συγχώνευση των δύο συνεχόμενων μηνυμάτων σου, σύμφωνα με τους κανόνες του GRM. Δεν έκοψα, όμως, λέξη, εννοείται!!!

-> kaly13: Στο youtube είμαι ο StamForum. Θα μπω να σε βρω.

-> sunset89: Χαίρομαι που επιτέλους και μιά κοπέλα συμμετέχει ενεργότατα σε μιά από τις συζητήσεις μας. Μόνο μαντραχαλάδες είμαστε ως τώρα!!! :D

Και τώρα η κριτική μου για το DVD...

Αν σας πω ότι δεν με ικανοποίησε, τι θα μου πείτε;

Θα εξηγήσω γιατί:

1) Τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ βίντεο στην ενότητα "Ιστορία TV" είναι ΜΟΝΟ από την "Μηχανή του Χρόνου", ενώ ΟΛΑ είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ σε μέγεθος...

2) Δεν ξέρω τι γράψανε από μόνοι τους, αλλά πάρα πολλές φορές αναρωτιόμουν αν ξαναδιάβαζα αυτούσιο τον Δάμπαση ή τον Βαλούκο (φαντάζομαι ότι π.χ. και με τον Κάρτερ αυτό συμβαίνει...)

3) Κάνουν αναφορά στα κανάλια, και παραθέτουν όλα τα λογότυπα τους, ή, πιό σωστά, όσα βρήκαν... Με βίντεο παρμένα από το Youtube!!! Ο kaly13 ΣΙΓΟΥΡΑ συμφωνεί μαζί μου!!! :D

Όσο αναφορά τα ιδιωτικά, λίγες οι ελλείψεις όπως π.χ. στα παλιά σήματα του ALTER και του MAΚΕΔΟΝΙΑ ΤV.

Αλλά στην ΕΡΤ.... εκεί γίνεται το σώσε!!!! Παραθέτω και την συγκεκριμένη εικόνα, για να μιλήσει μόνη της!!! (τι να κάνουμε, "εξειδίκευση" είναι αυτή, να μην τους κράξω;;;;;; )

α) Θεώρησαν πως κάθε τρόπος γραφής της ΕΡΤ (1977) και της ΥΕΝΕΔ (1972-1973) στη Ραδιοτηλεόραση, αποτελεί και σήμα του σταθμού! Και φυσικά, η ΥΕΝΕΔ δεν τροποποίησε ποτέ την κάρτα με το έμβλημα του ΓΕΕΘΑ (1978 )!!!

β) Ξέρουμε πολύ καλά, όπως και ο κ. Πρέκας πιστεύω, ότι το '75 και όχι το '76 άλλαξε το νομικό καθεστώς στο ΕΙΡΤ...

γ) Κοκκινωποί χρωματισμοί στο "τριπλό 2"; Πολύ θα ήθελα να μάθω από πού το βρήκαν...

Βρήκα και άλλα, αλλά ίσως ήδη να σας κούρασα... Εξάλλου, ήδη, λίγο-πολύ όλοι σχηματίσαμε άποψη...

Οφείλω να πω και κάποια καλά...

Για μένα, σωστά βάλανε τις ενότητες "Νομικό Πλαίσιο", "ΕΣΡ" και "Δεοντολογία", για να ...κάνουμε τις συγκρίσεις "τι θα έπρεπε να συμβαίνει-τι πραγματικά συμβαίνει"

Επίσης, μου αρέσει ο τρόπος παρουσίασης της δικής τους database, και τα βίντεο, όπου υπάρχουν... Δεν τη θεωρώ, όμως, ανώτερη από τη δική μας δουλειά... (να είμαι ακριβής: δική σας, παιδιά, γιατί ακόμα δεν έχω καν μπει μέσα! Και δεν περηφανεύομαι που το λέω...)
 
stam1370 είπε:
Και τώρα η κριτική μου για το DVD...Αν σας πω ότι δεν με ικανοποίησε, τι θα μου πείτε;

Θα εξηγήσω γιατί:

1) Τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ βίντεο στην ενότητα "Ιστορία TV" είναι ΜΟΝΟ από την "Μηχανή του Χρόνου", ενώ ΟΛΑ είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ σε μέγεθος...

2) Δεν ξέρω τι γράψανε από μόνοι τους, αλλά πάρα πολλές φορές αναρωτιόμουν αν ξαναδιάβαζα αυτούσιο τον Δάμπαση ή τον Βαλούκο (φαντάζομαι ότι π.χ. και με τον Κάρτερ αυτό συμβαίνει...)

3) Κάνουν αναφορά στα κανάλια, και παραθέτουν όλα τα λογότυπα τους, ή, πιό σωστά, όσα βρήκαν... Με βίντεο παρμένα από το Youtube!!! Ο kaly13 ΣΙΓΟΥΡΑ συμφωνεί μαζί μου!!! :D

Όσο αναφορά τα ιδιωτικά, λίγες οι ελλείψεις όπως π.χ. στα παλιά σήματα του ALTER και του MAΚΕΔΟΝΙΑ ΤV.
Πολύ ενδιαφέροντα τα σχόλιά σου! Από ό,τι καταλαβαίνω τίποτα το συναρπαστικό ή το καινούργιο, κυρίως λόγω του ότι δεν έγινε "εις βάθος" μελέτη, παρά βασίστηκαν σε "ευρέως διαθέσιμες" πηγές. Κρίμα...

stam1370 είπε:
Αλλά στην ΕΡΤ.... εκεί γίνεται το σώσε!!!! Παραθέτω και την συγκεκριμένη εικόνα, για να μιλήσει μόνη της!!! α) Θεώρησαν πως κάθε τρόπος γραφής της ΕΡΤ (1977) και της ΥΕΝΕΔ (1972-1973) στη Ραδιοτηλεόραση, αποτελεί και σήμα του σταθμού! Και φυσικά, η ΥΕΝΕΔ δεν τροποποίησε ποτέ την κάρτα με το έμβλημα του ΓΕΕΘΑ (1978 )!!!

β) Ξέρουμε πολύ καλά, όπως και ο κ. Πρέκας πιστεύω, ότι το '75 και όχι το '76 άλλαξε το νομικό καθεστώς στο ΕΙΡΤ...

γ) Κοκκινωποί χρωματισμοί στο "τριπλό 2"; Πολύ θα ήθελα να μάθω από πού το βρήκαν...
α) Το λένε/γράφουν ότι τα λογότυπα της ΕΡΤ (στη συνημμένη εικόνα) είναι από τη Ραδιοτηλεόραση? Το ρωτάω αυτό διότι δεν είχα ξαναδεί τα logos της ΥΕΝΕΔ από το 1972/73 (όπως είναι στην εικόνα). Αυτά δηλαδή τα logos δεν "βγήκαν ποτέ στον αέρα", παρά μόνο στη Ραδιοτηλεόραση?

β) και γ) χαχα, "χοντρά λάθη"!

stam1370 είπε:
Οφείλω να πω και κάποια καλά...Επίσης, μου αρέσει ο τρόπος παρουσίασης της δικής τους database, και τα βίντεο, όπου υπάρχουν... Δεν τη θεωρώ, όμως, ανώτερη από τη δική μας δουλειά... (να είμαι ακριβής: δική σας, παιδιά, γιατί ακόμα δεν έχω καν μπει μέσα! Και δεν περηφανεύομαι που το λέω...)
Εννοείς σε σχέση με τη RetroDB? Δεν έχω δει ακόμα το DVD-ROM, αλλά η "δομή" της RetroDB είναι κατά τη γνώμη μου πολύ εξυπηρετική και φιλική στον αναγνώστη/ερευνητή.
 
Θελω να τονισω κατι που ολοι εχουμε δει πια να συμβαινει. Οι αθλιες εκπομπες, κυριως των αθλιων καναλιων STAR και ALTER (τωρα και ο Alpha), "κλεβουν" ασυστολα τα βιντεακια που ανεβαζουν οι χρηστες του youtube και φτιαχνουν αφιερωματα πανω στο αρχειακο υλικο αλλα και στον κοπο των αλλων.

Τωρα ειδαμε οτι και μια επισημη κυκλοφορια DVD ROM, το οποιο μαλιστα πωλειται, κανει το ιδιο πραγμα. Προσωπικα αυτο με ενοχλει αφανταστα, ειδικα απο την στιγμη που ξερω απο πρωτο χερι οτι τα ιδια αυτα τα καναλια (ειδικοτερα το Star και ο Alpha) δεν δινουν ουτε δευτερολεπτο απο το δικο τους αρχειο, αλλα ουτε και απο αρχειακο υλικο που απεκτησαν απο ιδιωτες που συνειδητα η ασυνειδητα τους εδωσαν.

Δηλαδη τα δικα μου δικα μου και τα δικα σου δικα μου.....
 
Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα δυστυχώς. Δεν δίνουν ούτε του αγίου τους νερό τα β...κάναλα (ας μου κάνουν μύνηση για τον χαρακτηρισμό).

Το θέμα είναι ότι εμείς ψάχνουμε τους ιδιώτες που έχουν κάποιο σπάνιο υλικό οι οποίοι υπάρχουν
 
bernard.c είπε:
α) Το λένε/γράφουν ότι τα λογότυπα της ΕΡΤ (στη συνημμένη εικόνα) είναι από τη Ραδιοτηλεόραση? Το ρωτάω αυτό διότι δεν είχα ξαναδεί τα logos της ΥΕΝΕΔ από το 1972/73 (όπως είναι στην εικόνα). Αυτά δηλαδή τα logos δεν "βγήκαν ποτέ στον αέρα", παρά μόνο στη Ραδιοτηλεόραση?
Φυσικά και δεν γράφουν τίποτα συγκεκριμένο. Η μόνη αναφορά στη Ραδιοτηλεόραση είναι εκεί που αναφέρουν γενικά τις "πηγές τους". Να πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν τα δήθεν "λογότυπα" της ΥΕΝΕΔ τυπώθηκαν στη Ραδιοτηλεόραση ποτέ (της ΕΡΤ τυπώθηκε, με αντίστοιχη γραμματοσειρά για την ΥΕΝΕΔ), ίσως ο tsalk και ο ChristosM να μπορούν να το απαντήσουν, αλλά σίγουρα (με όσο, πολύ ή λίγο, αρχειακό υλικό έχω δει ως τώρα στη ζωή μου) δεν έχουν βγεί ΠΟΤΕ στον αέρα...

Ίσως είναι ένα σημάδι της "ξεπετούλας" που μου φαίνεται πως έχει γίνει... αν είχαν ασχοληθεί, θα βάζανε το σήμα του 1970 που και στον αέρα βγήκε, και στη Ραδιοτηλεόραση... :eek:

bernard.c είπε:
Εννοείς σε σχέση με τη RetroDB? Δεν έχω δει ακόμα το DVD-ROM, αλλά η "δομή" της RetroDB είναι κατά τη γνώμη μου πολύ εξυπηρετική και φιλική στον αναγνώστη/ερευνητή.
Φυσικά και έτσι το εννοώ! Είναι ΙΣΩΣ λίγο πιό "παιχνιδιάρικο" το DVD, αλλά η RetroDB είναι πολύ πιό ουσιαστική, και αυτό είναι που έχει σημασία... ;)

ChristosM είπε:
Θελω να τονισω κατι που ολοι εχουμε δει πια να συμβαινει. Οι αθλιες εκπομπες, κυριως των αθλιων καναλιων STAR και ALTER (τωρα και ο Alpha), "κλεβουν" ασυστολα τα βιντεακια που ανεβαζουν οι χρηστες του youtube και φτιαχνουν αφιερωματα πανω στο αρχειακο υλικο αλλα και στον κοπο των αλλων.Τωρα ειδαμε οτι και μια επισημη κυκλοφορια DVD ROM, το οποιο μαλιστα πωλειται, κανει το ιδιο πραγμα. Προσωπικα αυτο με ενοχλει αφανταστα, ειδικα απο την στιγμη που ξερω απο πρωτο χερι οτι τα ιδια αυτα τα καναλια (ειδικοτερα το Star και ο Alpha) δεν δινουν ουτε δευτερολεπτο απο το δικο τους αρχειο, αλλα ουτε και απο αρχειακο υλικο που απεκτησαν απο ιδιωτες που συνειδητα η ασυνειδητα τους εδωσαν.

Δηλαδη τα δικα μου δικα μου και τα δικα σου δικα μου.....
Ο κόπος των άλλων.... Ποιός τον λογαριάζει, όταν "κάνουν τη δουλειά τους" με τον απλούστερο και οικονομικότερο τρόπο; Φοβάμαι μη τυχόν γίνουμε οι μ.....ς της ιστορίας κάποια στιγμή... :(

tsalk είπε:
Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα δυστυχώς. Δεν δίνουν ούτε του αγίου τους νερό τα β...κάναλα (ας μου κάνουν μύνηση για τον χαρακτηρισμό).Το θέμα είναι ότι εμείς ψάχνουμε τους ιδιώτες που έχουν κάποιο σπάνιο υλικό οι οποίοι υπάρχουν
"Δεν γίνουν του αγίου τους νερό", αλλά "κλέβουν εκκλησίες" αβέρτα... Ο ΚΛΕΨΑΣ ΤΟΥ ΚΛΕΨΑΝΤΟΣ!!! :(

Υ.Γ.: tsalk, έφτιαξες το πλέον αντιπροσωπευτικό άβαταρ της ομάδας μας!!! Μπράβο!!! Τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να φτιάξω το λογότυπο της GRM-TV, για να "βγαίνει στον αέρα" μετά την test-card σου, όπως στις καλές ΕΡΤ-εποχές!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα στην παρέα. Το πρώτο cd-rom είχε διανεμηθεί από το TV Έθνος το 2000. Το καινούργιο δεν το έχω δει ακόμη γιατί θέλει εφαρμογή Η/Υ και θα το κάνω σήμερα σπίτι για να το δω αλλά από μια πρόχειρη ματιά είδα τα ίδια βίντεος με του τότε και πρόχειρα κάποια αποσπάσαμτα από πιο πρόσφατες σειρες. Μου άρεσε η σκέψη όλα τα θεατρικά προγράμματα και όλες οι εκπομπές για να έχουμε κάποια στοιχεία κθώς και όλες οι σειρές, έστω σαν μπούσουλας τι είδαμε και πότε. Άλλα σχόλια μάλλον αύριο (έχω κι ένα μταπτυχιακό γμτ...). Πολύ άσχημο αυτό με τα βιντεάκια στο youtube, συμπαρίσταμαι. Δε μου άρεσε μια τόσο καλή δουλειά να έχει βιντεάκια άσχημου μεγέθους με πιξελάκια (βλ. Γιάνης και Μαρία). Κάτι πιο προσεγμένο την άλλη φορά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ το έχω, super το DVD, για όλα αναφέρει, ελπίζω του χρόνου να κάνει νέα έκδοση
 
Πίσω
Μπλουζα