Εδώ Λονδίνο 2009!

Εδώ Λονδίνο...Από τις καλύτερες στήλες του Pixel. Μαθαίναμε όλα τα νέα από την Αγγλία, που τότε ήταν κέντρο της τεχνολογίας, και φυσικά τις αξέχαστες κόντρες του Θείου (αλήθεια γιατί τον έλεγαν "Θείο";) με τον Ζαχάρη. Να είσαι καλά Βασίλη και ευχαριστούμε για αυτή τη νέα ανταπόκριση. Τι μας θύμισες τώρα... :bow:
 
Όντως τεράστια έκπληξη και για μένα. Όταν είδα τον τίτλο του thread νόμιζα ότι ήταν απλά μία ανασκόπηση της εν λόγω στήλης αλλά διάβασα το κείμενο και τρελάθηκα. Να είσαι καλά φίλε!
 
Ευχαριστω για τα καλα λογια. Χαρηκα πολύ που σας άρεσε.

Βρήκα κατα τύχη αυτό το forum ψάχνοντας για κάτι άλλο (ας είναι καλά το google!)

και με πήγε πολλά χρόνια πίσω.

Βασίλης
 
Φιλε Αardvark,

Νομίζω ότι το Εδω Λονδίνο εμφανίστηκε λίγο πιό νωρίς (τευχος 6?)

Οσο για τίς φωτογραφίες, η αλήθεια είναι ότι δέν θυμάμαι ποιές είχαν δημοσιεύσει. Ισως υπάρχουν μερικές στο Computer για όλους που έβαζε τίς ανταποκρίσεις απο τις εκθέσεις.

Πάντως με εντυπωσιάσες με το να θυμάσε το "μούσι". Πράγματι, είχα, έχω και μάλον θα έχω :cool:

Βασίλης

Aardvark είπε:
Μαλιστα Βασιλης Κωνσταντινου,Εδω Λονδινο, Pixel τευχη 14-85.Καπου θυμαμαι και μια φωτο απο τις ελαχιστες ισως και μοναδικη που ειχε μπει στην στηλη σας.

Αν θυμαμαι καλα ειχες μουσι.

Am i right η πρεπει να την ξεθαψω και αν δεν θελεις......... :D

Welcome στην ρετροπαρεα μας,ελπιζουμε και σε αναλογη συνεχεια. :thumbup:
 
Leon είπε:
... (αλήθεια γιατί τον έλεγαν "Θείο";) ...
To να τόν λένε "Θείο" ή καλύτερα "Uncle Clive" ήταν ένα πολύ πετυχημένο επικοινωνιακό τρύκ της διαφημιστικής εταιρείας της Sinclair. Η ιδέα ήταν να προβληθεί ο Sinclair σάν οικείο ... οικογενιακό πρόσωπο. Ετσι όταν αγόραζε κανείς μηχάνημα της Sinclair ...έπαιρνε κάτι απο το ...Θείο του :)

H καμπάνια αυτή πέτυχε τόσο που μέχρι και σήμερα οι Αγγλοι αναφέροντε στον Clive ώς "uncle" :)

Οσο για την ελληνική έκδοση (το "Θείος" δηλαδή) θα ήθελα να πιστεύω ότι το καθιέρωσε η στήλη αλλά δέν είμαι σίγουρος ποιός το ανάφερε πρώτος.

Βασίλης
 
Χμμμμ,το αγνοουσα και το περιεργο ειναι οτι δεν ειχα διερωτηθει ποτε... :)
 
Βασίλη σε ευχαριστώ, μου έλυσες μια απορία που την είχα πάνω από 20 χρόνια.
 
vassilis είπε:
Φιλε Αardvark,
Νομίζω ότι το Εδω Λονδίνο εμφανίστηκε λίγο πιό νωρίς (τευχος 6?)
Μόλις το τσέκαρα (τι το κατέχουμε το εν λόγω τεύχος άλλωστε; ) και στο τεύχος 6 όντως υπάρχει το "Εδώ Λονδίνο"!

Το παράξενο είναι ότι ο ανταποκριτής αναφέρεται σαν Βασίλης...Κωνσταντινίδης;;;

Κ. Κωνσταντίνου, ελπίζω να μπορείτε να μας εξηγήσετε μετά από τόσα χρόνια πως άλλαξε το όνομα. Υποθέτω ότι ήταν σφάλμα του περιοδικού (μπορεί να μην άκουσε σωστά το όνομα ο αρχισυντάκτης στο τηλέφωνο, άλλωστε τότε τηλέφωνο στο Λονδίνο ήταν το ίδιο δύσκολο με το να τηλεφωνήσεις στην...Σελήνη) αλλά αν έχετε να πείτε κάτι σχετικό θα ήταν ίσως ενδιαφέρον. :)

ΥΓ: όσοι θέλουν να τσεκάρουν μόνοι τους, ας πάνε εδώ.
 
Maddog είπε:
Μόλις το τσέκαρα (τι το κατέχουμε το εν λόγω τεύχος άλλωστε; ) και στο τεύχος 6 όντως υπάρχει το "Εδώ Λονδίνο"!Το παράξενο είναι ότι ο ανταποκριτής αναφέρεται σαν Βασίλης...Κωνσταντινίδης;;;
Ναι όντως στο πρώτο τεύχος έκαναν λάθος το ονομά μου. Ακόμα δεν έχω βρεί τον υπεύθυνο για αυτό το λάθος! :frypan:

Maddog είπε:
(μπορεί να μην άκουσε σωστά το όνομα ο αρχισυντάκτης στο τηλέφωνο ...
εμμμμ.... τηλέφωνο; Τα πρώτα εδώ Λονδίνο τα έστελνα μέσω τής δοκιμασμενης τεχνολογίας του ...ταχυδρομείου! Μετά τήν άφιξη στήν Αθήνα ο αρχισυντάκτης το έδινε σε κάποιον να το ...περάσει στοιχειοθεσία ...αφου τότε δέν είχαμε συμβατούς επεγεργαστές κειμένων.

...βέβαια πρώτα πέρναγε απο τη απαιτούμενη λογοκρισία...(βλέπε "διόρθωση") :ban:

Βασίλης
 
Βασίλη, όταν έχεις χρόνο (και αν έχεις όρεξη) μπορείς να μας πεις για το πώς ξεκίνησε η συνεργασία σου με το Pixel, πώς μάθαινες τα τεκταινόμενα στον χώρο των υπολογιστών και τί έκανες στο Λονδίνο; Δούλευες ή σπούδαζες;
 
νομίζω ότι έχει κανονιστεί κάποια συνέντευξη Leon. Θέλει δε θέλει θα μας τα πει όλα :)
 
Leon είπε:
Βασίλη, όταν έχεις χρόνο (και αν έχεις όρεξη) μπορείς να μας πεις για το πώς ξεκίνησε η συνεργασία σου με το Pixel, πώς μάθαινες τα τεκταινόμενα στον χώρο των υπολογιστών και τί έκανες στο Λονδίνο; Δούλευες ή σπούδαζες;
αναμένουμε αυστηρή συνέντευξη ανάκριση από την R.I.T.

(Retromaniax Interrogation Team)
 
Πολύ ωραία. Φαντάζομαι ότι όλοι οι παλιοί Πιξελάδες θα ενδιαφερθούν για αυτή τη συνέντευξη. Αναμένουμε στα...monitor μας.
 
Leon είπε:
Βασίλη, όταν έχεις χρόνο (και αν έχεις όρεξη) μπορείς να μας πεις για το πώς ξεκίνησε η συνεργασία σου με το Pixel, πώς μάθαινες τα τεκταινόμενα στον χώρο των υπολογιστών και τί έκανες στο Λονδίνο; Δούλευες ή σπούδαζες;
Πολλές οι ερωτήσεις :wait2:

Απο πού να αρχισει κανεις; Μάλον Θα περιμένω τη φημολογούμενη συνεντευξη :cool:

Πάντως το 85 όταν άρχισα να γράφω για το Pixel είχα τελειώσει τίς σπουδές μου και δούλευα στο Λονδίνο

Βασίλης
 
Απολαυστικότατο το κείμενο!

Σα να το διάβαζα μέσα από τις σελίδες του PIXEL!

Πραγματικά δεν το περίμενα οτι το Psion Chess που παίζω στον ST μου, έχει σχέση με τη Symbian!!!!!!

A Big Welcome for vassilis και από μένα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρίγη συγκίνησης... Σ'ευχαριστώ! Το Εδώ Λονδίνο ήταν από τις αγαπημένες μου στήλες, αν όχι Η αγαπημένη μου. Θυμάμαι να αγοράζω το Πιξελ το πρωί πριν πάω σχολείο, να του ρίχνω κλεφτές ματιές στα διαλείμματα και να γυρνάω, να το ανοίγω πάνω στο κρεββάτι και να ρουφάω κάθε σου λέξη...

Αχχχχ εποχές...
 
δεν τον <<προσλαμβανουμε>> στο phoenix να φτιαχτουμε λιγακι..ετσι μια ανταποκριση στο τοσο?
 
βασίλη ευχαριστούμε! το καλύτερο δώρο που έλαβα φέτος (ειλικρινα)!!!!
 
Βλέπω πως μετά από τόσα χρόνια η στήλη του γνωστού ανταποκριτή παραμένει έγκυρη, καυστική κι απολαυστική, όπως τη θυμόμαστε. :)

Σε τέτοιο βαθμό μάλιστα, που με οδήγησε να γίνω κι εγώ μέλος του φόρουμ, ώστε να γράψω τις ευχαριστίες μου για το Χριστουγεννιάτικο αυτό δώρο!

Υ.Γ. Περιμένω με αγωνία την σχετική Micro-Συνέντευξη. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να γιατί το GRM μας ενώνει !!!

(καμία σχέση με τη διαφήμιση του ΟΤΕ... :D )

Καλώς ήρθες κι εσύ φιλάρα !
 
Πίσω
Μπλουζα