Ειναι ολοι τους θρασυτατοι!

Haros είπε:
Θα το ξεκινήσουμε με μπύρες από Αθήνα και μόλις φτάσουμε εκεί θα αδειάσουν τα κουφάρια μας στην είσοδο; :p
:cool: αν μπορουν να μας σηκωσουν............ :D
 
να πρωτοτυπησουμε!να βρουμε ..ανατρεπομενο πουλμανακι!
 
Ξέρω κάποιον που μπορεί να κάνει τη μόντα...

Q.jpg
 
ρε παιδια ξερετε αν την συναυλια την διοργανωνει ο Ντεμης Νικολαιδης?
 
τελικά (αν και θα το ξέρετε ήδη) θα γίνει στο πλαίσιο του sonisphere festival στο tera vibe park οπότε το πήξιμο (και το πήγαιν' έλα) δεν το γλιτώνουμε...

το εισητήριο κοστίζει 85 το απλό και 150 το vip; αν και είναι αρκετά χρήματα εννοείται πως θα τα δώσω! δεν γίνονται κάθε μέρα τέτοιες συναυλίες.
 
Να εχετε υποψιν οτι αν παρετε το απλο εισητηριο θα ειστε απο την εξεδρα του ηχοληπτη και πισω, με λιγα λογια δειτε καλυτερα κανα βιντεο στο γιουτουμπι
 
Είναι πάντως ακριβό το εισιτήριο. Είναι και το ταξίδι στη Μαλακάσσα...

Joe στο Terra Vibe πίσω από τον ηχολήτη βλέπω πάντα συναυλίες και είναι μια χαρά. Δεν θα πάω να πληρώσω 150 ευρώ για να στριμωχτώ με τα 16χρονα.
 
c3podroid είπε:
Είναι πάντως ακριβό το εισιτήριο. Είναι και το ταξίδι στη Μαλακάσσα...
Joe στο Terra Vibe πίσω από τον ηχολήτη βλέπω πάντα συναυλίες και είναι μια χαρά. Δεν θα πάω να πληρώσω 150 ευρώ για να στριμωχτώ με τα 16χρονα.

Aν ειχες παει Metallica θα θυμασαι πως ηταν χωρισμενο. Εμενα δεν με πειραζει να στριμωχνομαι με 16χρονα γιατι εκεινη την ωρα ειμαι ενα απο αυτα :)

Τα λεφτα ειναι πολλα παντως. 150+20 βενζινα + ~15 για μπυρες, κανα βρωμικο στο τελος. Βγαινει καλη κουστουμια. Θα το ψαξω σοβαρα για Βουλγαρια και μονο αν δεν παιξει θα παω Μαλακασα.

Παντως δεν θα με χαλαγε να γινοταν ενα οργανωμενο μπουκοταζ με μια ιστοσελιδουλα που να εξηγει οτι δεν σνομπαρουμε τα γκρουπ αλλα δεν ανεχομαστε να μας κλεβουν οι κονφερασιε. Χμμμμ....
 
Μια τέτοια συναυλιάρα απλά την ονειρευόμουν από την περίοδο 85-90 που άκουγα thrash με το τσουβάλι.

Δεν τίθεται θέμα κερδοσκοπίας ή μη και νομίζω είναι λίγο υποκριτικό να μιλάμε για κάτι τέτοιο. Κανένα συγκρότημα που κάνει διεθνείς περιοδείες δεν έπαιζε ποτέ για την ψυχή της μάνας του. Οι δε Metallica την τελευταία φορά που τους είδα live στο 'Εscape from Studio tour' πριν 2-3 χρόνια όπου έπαιξαν κατά κανόνα τα κλασσικά τους κομμάτια απλά πήραν σώβρακα με την κορυφαία απόδοση που έπιασαν, ενώ όλοι έφυγαν κατευχαριστημένοι, οπότε ας μη μιζεριάζουμε. Θα παραβρεθώ σε live τους για τον επιπρόσθετο λόγο να επιδοκιμάσω και την επάνοδό τους σε ένα πολύ καλύτερο μουσικό ύφος από εκείνο της περασμένης δεκαετίας. Κι επαναλαμβάνω δε με ενδιαφέρει αν το κάνουν για το κέρδος. Δεν είναι κανά ultra cult underground γκρουπούσκουλο που παίζει μπροστά σε 20-200 άτομα. Eίναι οι Metallica και αποτελούν ζωντανό θρύλο, άρρηκτα συνυφασμένο για την ιστορία της μουσικής μας και μόνο ευγνώμονες πρέπει να αισθανόμαστε κάθε φορά που καταδέχονται να περνούν από το πληθυσμιακά ασήμαντο κρατίδιο μας, ακριβώς γιατί δε μας έχουν καμμιά ιδιαίτερη ανάγκη (σε διεθνές επίπεδο είμαστε μάλλον αμελητέα ποσότητα). Ξέρουν πόσο καραπορωμένοι παραμένουμε με την πάρτη τους και ότι περνάνε καλά παίζοντας εδώ μπροστά σε ένα κοινό που ξέρει απ'έξω τον κάθε τους στίχο. Αυτά από κάποιο που τους είχε αποκυρήξει για πολλά πολλά χρόνια (από την εποχή του Nothing Else Matters) βασισμένος στην κλασική στενόμυαλη λογική του μέσου έλληνα (κάφρου) οπαδού. Δεν με ενδιαφέρει καν ποιός συμφωνεί ή διαφωνεί μαζί μου σε αυτό, απλά καταθέτω την ταπεινή άποψή μου.

Όσο για Anthrax (θεοί), Megadeth και Slayer είναι όλοι εγνωσμένης αξίας και εγγύηση ότι με τις κομματάρες τους θα μετατραπεί η Μαλακάσα σε ένα απέραντο ηδονικό mosh pit, όπου θα γίνει της #@(*$! (η επιστροφή του κάφρου οπαδού). Απλά φανταστείτε ένα όργιο riffing μεταξύ Among the Living, I am the Law, Indians, Metal Thrashing Mad, Wake Up Dead, Into the Lungs of Hell (αχ αχ μακάρι), Angel of Death, Black Magic, Seasons in the Abyss, Tornado of Souls, Holy Wars....μόνο που τα γράφω και στην ιδέα ότι θα ακούσω πολλά από αυτά μαζεμένα, ανατριχιάζω.

Thrash 'till Death λέμε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AEON είπε:
Μια τέτοια συναυλιάρα απλά την ονειρευόμουν από την περίοδο 85-90 που άκουγα thrash με το τσουβάλι.
Δεν τίθεται θέμα κερδοσκοπίας ή μη και νομίζω είναι λίγο υποκριτικό να μιλάμε για κάτι τέτοιο. Κανένα συγκρότημα που κάνει διεθνείς περιοδείες δεν έπαιζε ποτέ για την ψυχή της μάνας του. Οι δε Metallica την τελευταία φορά που τους είδα live στο 'Εscape from Studio tour' πριν 2-3 χρόνια όπου έπαιξαν κατά κανόνα τα κλασσικά τους κομμάτια απλά πήραν σώβρακα με την κορυφαία απόδοση που έπιασαν, ενώ όλοι έφυγαν κατευχαριστημένοι, οπότε ας μη μιζεριάζουμε. Θα παραβρεθώ σε live τους για τον επιπρόσθετο λόγο να επιδοκιμάσω και την επάνοδό τους σε ένα πολύ καλύτερο μουσικό ύφος από εκείνο της περασμένης δεκαετίας. Κι επαναλαμβάνω δε με ενδιαφέρει αν το κάνουν για το κέρδος. Δεν είναι κανά ultra cult underground γκρουπούσκουλο που παίζει μπροστά σε 20-200 άτομα. Eίναι οι Metallica και αποτελούν ζωντανό θρύλο, άρρηκτα συνυφασμένο για την ιστορία της μουσικής μας και μόνο ευγνώμονες πρέπει να αισθανόμαστε κάθε φορά που καταδέχονται να περνούν από το πληθυσμιακά ασήμαντο κρατίδιο μας, ακριβώς γιατί δε μας έχουν καμμιά ιδιαίτερη ανάγκη (σε διεθνές επίπεδο είμαστε μάλλον αμελητέα ποσότητα). Ξέρουν πόσο καραπορωμένοι παραμένουμε με την πάρτη τους και ότι περνάνε καλά παίζοντας εδώ μπροστά σε ένα κοινό που ξέρει απ'έξω τον κάθε τους στίχο. Αυτά από κάποιο που τους είχε αποκυρήξει για πολλά πολλά χρόνια (από την εποχή του Nothing Else Matters) βασισμένος στην κλασική στενόμυαλη λογική του μέσου έλληνα (κάφρου) οπαδού. Δεν με ενδιαφέρει καν ποιός συμφωνεί ή διαφωνεί μαζί μου σε αυτό, απλά καταθέτω την ταπεινή άποψή μου.

Όσο για Anthrax (θεοί), Megadeth και Slayer είναι όλοι εγνωσμένης αξίας και εγγύηση ότι με τις κομματάρες τους θα μετατραπεί η Μαλακάσα σε ένα απέραντο ηδονικό mosh pit, όπου θα γίνει της #@(*$! (η επιστροφή του κάφρου οπαδού). Απλά φανταστείτε ένα όργιο riffing μεταξύ Among the Living, I am the Law, Indians, Metal Thrashing Mad, Wake Up Dead, Into the Lungs of Hell (αχ αχ μακάρι), Angel of Death, Black Magic, Seasons in the Abyss, Tornado of Souls, Holy Wars....μόνο που τα γράφω και στην ιδέα ότι θα ακούσω πολλά από αυτά μαζεμένα, ανατριχιάζω.

Thrash 'till Death λέμε!
Σιγουρα ειναι συναυλιαρα κανεις δεν το αμφισβητει! Οπως και σιγουρα τα γκρουπ θελουν να αμοιβονται και καλα κανουν. Το ολο θεμα με τις συναυλιες στην Ελλαδα εχει να κανει με τα παιχνιδια των διοργανωτων, οχι με την αμοιβη των καλλιτεχνων. Σε ολη την ευρωπη εχουμε το ακριβοτερο εισητηριο, ακομα και σε σχεση με πολυ πιο ανεπτυγμενες χωρες με καλυτερους μισθους κατα πολυ.

Και θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω με το κατα ποσο ευγνωμονες πρεπει να νιωθουμε που ερχονται να παιξουν. Η Ελλαδα αποτελει ενα σκληρο πυρηνα του μεταλ μαζι με την Ιταλια, Ισπανια και τις σκανδιναυικες χωρες. Πανε πλεον οι παλιες μερες της δοξας που πανευρωπαικα γινοταν χαμος. Τα πραγματα περιοριζονται γιαυτο και αξιοποιουνται ΟΛΕΣ οι αγορες. Μην ξεχνας οτι καποια γκρουπ καθε χρονο ειναι εδω και σιγουρα δεν το κανουν απο λυπηση.
 
Ειδικά οι Metallica δεν έχουν ανάγκη την Ελλάδα, πόσο μάλλον σε μια περίοδο που οι πωλήσεις και το διεθνές κασέ τους έχει ξανανέβει κατακόρυφα με sold out αρένες παντού (πόσο μάλλον με το big four tour). Δεν μιλάμε για γκρουπ μεσαίου βεληνεκούς που κάνουν π.χ. reunion και οργώνουν ότι βρουν για να βγάλουν ευκαιριακά χρήμα.

Εν πάσει περιπτώσει πραγματικά δε με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν, ούτε καν έχω διάθεση να ανταλλάξω επιχειρηματολογία περί του συγκεκριμένου. Το θεωρώ πολύ ανούσιο. Μου αρκεί που κατεγράφη η άποψή μου καθώς και ότι θα βρίσκομαι εκεί έχοντας επιτέλους την ευκαιρία να απολαύσω και τους 4 μαζί.

http://www.youtube.com/watch?v=sw6QwJy9gBc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τη στιγμή που πρόκειται για το συναυλιακό γεγονός της χρονιάς, είναι φυσικό το εισιτήριο να είναι υψηλό.

Από την άλλη, εαν η τιμή ήταν "λαική" (50 ή 60 ευρώ π.χ.) έχει κανείς εικόνα του τι θα γινόταν στη μαλακάσα? Πόλεμος!!!

40 χιλιάδες κόσμου θα έφραζαν το σύμπαν εκεί πέρα. Εδώ με τους μισούς και γίνεται της πόπης κάθε φορά που συμβαίνει . Τρεις ώρες μετά τη συναυλία ψάχνει ο κόσμος διέξοδο να φύγει και κάποιοι περιμένουν τα λεωφορεία που δεν έρχονται ποτέ.

Ακόμη πάντως και με αυτό το εισιτήριο ένα τριαντάρι χιλιάδες κόσμο θα τον έχει.

Αποψή μου πως η συναυλία πρέπει να αλλάξει χώρο, αλλά αυτά μάλλον είναι ψιλά γράμματα.

Τώρα για τη Βουλγαρία Joe, δεν ξέρω ρε φίλε αν αξίζει τον κόπο από άποψη χρόνου, ταλαιπωρίας και λοιπών παραγόντων.

Εδώ λίγα χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μας και θα βογκήξουμε, πόσο μάλλον στους "ξένους τόποι".

Κι όλα αυτά για να μην μας τα πάρει ο Λώρης?

Ξέρω γω...όταν είσαι αρρωστάκι μια ζωή οι...Λώρηδες στα μασάνε, οι φάτσες μόνο αλλάζουν :) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά το καλύτερο άμα δεν έχετε άλλες υποχρεώσεις, που μπορεί να συνδιαστεί και με πολύ καλές διακοπές, είναι το Sonicsphere στην Κωσταντινούπολη. Full line up (δηλαδή Megadeth, Metallica, Anthrax, Slayer + mastodon, heaven and hell, Rammstein!). 25 Ιουνίου.

Εμένα πάντως με έχει βάλει σε σοβαρές σκέψεις... Όχι για να μην τα πάρει ο Λώρης (που έτσι κι αλλιώς κι εγώ να μην του τα δώσω θα τα πάρει από 100 άλλους που δεν έχουν τη δυνατότητα να πάνε εξωτερικό) απλά για να περάσω εγώ καλύτερα. :)
 
Dragon_K. είπε:
Από τη στιγμή που πρόκειται για το συναυλιακό γεγονός της χρονιάς, είναι φυσικό το εισιτήριο να είναι υψηλό.
Από την άλλη, εαν η τιμή ήταν "λαική" (50 ή 60 ευρώ π.χ.) έχει κανείς εικόνα του τι θα γινόταν στη μαλακάσα? Πόλεμος!!!

40 χιλιάδες κόσμου θα έφραζαν το σύμπαν εκεί πέρα. Εδώ με τους μισούς και γίνεται της πόπης κάθε φορά που συμβαίνει . Τρεις ώρες μετά τη συναυλία ψάχνει ο κόσμος διέξοδο να φύγει και κάποιοι περιμένουν τα λεωφορεία που δεν έρχονται ποτέ.

Ακόμη πάντως και με αυτό το εισιτήριο ένα τριαντάρι χιλιάδες κόσμο θα τον έχει.

Αποψή μου πως η συναυλία πρέπει να αλλάξει χώρο, αλλά αυτά μάλλον είναι ψιλά γράμματα.

Τώρα για τη Βουλγαρία Joe, δεν ξέρω ρε φίλε αν αξίζει τον κόπο από άποψη χρόνου, ταλαιπωρίας και λοιπών παραγόντων.

Εδώ λίγα χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μας και θα βογκήξουμε, πόσο μάλλον στους "ξένους τόποι".

Κι όλα αυτά για να μην μας τα πάρει ο Λώρης?

Ξέρω γω...όταν είσαι αρρωστάκι μια ζωή οι...Λώρηδες στα μασάνε, οι φάτσες μόνο αλλάζουν :) :)
Δυστυχως δεν θα εχει BIG 4 Βουλγαρια απο οτι μαθαινω... Απλα σκεφτηκα πως αν ειναι να τα σκασω και απο την δουλεια θα λειψω (θα ειμαι αρρωστος, σιγα μην παρακαλαω για αδεια), επαιρνα μια μερα ακομη και το εκανα ταξιδακι με την παρεα να κανουμε και γουστα. Αλλο το ταξιδι και αλλο η ασκοπη ταλαιπωρια της Μαλακασας.

Παντως δεδομενης της διασημοτητας των μπαντων, με ενα εισητηριο 50 ευρω θα ειχαν το ιδιο και περισσοτερο κερδος. Αυτη την στιγμη αφηνουν εκτος ενα μεγαλο κομματι, μαθητων, φοιτητων, μερικα απασχολουμενων και ανεργων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα πάω εννοείται! Τέτοια ΘΡΑΣΟΠΑΝΗΓΥΡΙΣ δε χάνεται με τίποτα!!

Όσο για τους πουλημένους MpakallikA LeftallikA κλπ, ένα έχω να πω: Ξεκολλήστε και απολαύστε μια από τις καλύτερες live μπάντες που υπάρχουν αυτή τη στιγμή! Τα setlists τους είναι βγαλμένα από την κόλαση, το performace αψεγάδιστο, ο ήχος high fidelity! Έχω δει πολλά γκρουπς live, αλλά οι Metallica είναι αλλού... Α, και μην ξεχάσουμε να προμηθευτούμε οτοασπίδες για τη φωνή του Mustaine*!

Το αγαπημένο μου album από Megadeth είναι το Cryptic Sounds :D

edit: Στη Βουλγαρία εκτός των big four, θα έχει και Heaven and Hell την ίδια μέρα. Εδώ στη Θεσσαλονίκη οργανώνονται εκδρομές...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
λοιπον επειδη θα ειμαι μονος στην μαλακασσα, επειδη κανενας φιλος μου 35αρης δεν ακουει πια μεταλ, (για την συζυγο δεν το συζηταμε...), οποιος γουσταρει ρετρομεταλλο παρεουλα ας γραψει να συναντηθουμε στον χωρο της συναυλιας η γιατι οχι να μαζευτουμε ολοι για ρετρο headbanging...
 
Πίσω
Μπλουζα