Εισαγωγή anime!

Η οριτζιναλ σειρα πιστεψε με εχει πολυ καλυτερο opening.Κι εγω μικρος ημουν πορωμενος με την εισαγωγη του Robotech δεν ειναι ομως παρα ενα πορτ πουρι απο εισαγωγες τριων διαφορετικων ανιμε.Επισης τα γραμματα χαλανε πολυ την εικονα πιστεψε με.Βεβαια η μουσικη τα σπαει!!

S.D.F. Macross opening:

 
Aν και λόγω νοσταλγίας η μουσική του Robotech μου αρέσει πολύ, το αυθεντικό theme του Macross είναι απλά κορυφαίο !! :thumbup: (αυτός είναι ένας απο τους λόγους που αρκετά βιντεάκια τα συνοδεύω με "διπλά" themes)
 
Deathshadow είπε:
New Dominion Tank Police
[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]
Πωπω, το animation στο 0:14 μέχρι το 0:24 που περιστρέφεται η κάμερα γύρω από το τανκ είναι από τα καλύτερα που έχω δει, θυμάμαι που είχα δει το trailer αυτό σε μία βιντεοκασέτα και είχα καταενθουσιαστεί. Παλιές καλές εποχές καλού animation στα anime, ο λόγος που ξεκίνησα να βλέπω, πριν τα CGI και πριν το είδος γίνει mainstream σε όλο τον κόσμο (και ο λόγος που σταμάτησα να βλέπω πλέον)...

Πάντως το κορυφαίο intro για μένα από άποψη animation, direction και soundtrack παραμένει για μένα το Thundercats.

Να προσθέσω κι εγώ ένα intro, αυτό από τα κινέζικα παραμύθια. Ετοιμαστείτε για nostalgia rush:

[edit]  "Ιαπωνέζικα παραμύθια - Τίλο..." Το βίντεο αυτό δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Toho Co., Ltd.. [edit]

Kαι οι τίτλοι τέλους:

IAPONEZIKA PARAMYTHIA - ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ τίτλοι τέλους

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρτε και το opening απο το πρωτο Dominion Tank Police.Οσοι επερναν τοτε βιντεοκασσετες θα θυμουνται και την εισαγωγη οπου επαιζε και το ''The Heart Beneath'' απο Celtic Frost.

Dominion Tank Police Manga Video Release




Παμε να αναστησουμε και το θρεντακι :D ...

Dominion - Tank Police (1988)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω αν εχει ξαναφερθει...εισαγωγη απο το Mazinger Z.

 
[edit] "Κινέζικες/Ιαπωνικές ιστορίες", ή αλλιώς "Manga Nippon Mukashibanashi" και παρόλο που οι τίτλοι έναρξης ήταν οι ίδιοι, οι τίτλοι τέλους ήταν διαφορετικοί. Αντί για αυτό:

IAPONEZIKA PARAMYTHIA - ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ τίτλοι τέλους


...το οποίο και θυμάμαι, είχαν αυτό το οποίο βλέπω πρώτη φορά (δεν βρήκα βίντεο στο youtube):

http://www.dailymotion.com/video/x7dl0y_manga-nihon-mukashi-banashi-ed_music

Μήπως είχαν διαφορετικούς τίτλους τέλους ανάλογα το season ή την χώρα προβολής? (αν και δεν νομίζω αφού και στα 2 versions η γλώσσα είναι ίδια). Πάντως δεν μπορώ να βρω τους τίτλους τέλους που θυμάμαι σε καλύτερη ποιότητα :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Μήπως είχαν διαφορετικούς τίτλους τέλους ανάλογα το season ή την χώρα προβολής?
Το ποιο πιθανο.Παντως δε μου αρεσε σαν σειρα.Πολυ καταθλιπτικη ηταν θυμαμαι.Ενω και οι τιτλοι αρχης/τελους ακομα και τωρα μου φαινονται πολυ γκροτεσκοι.
 
BETTY BOOP είπε:
Σάντιμπελ
Τάο-τάο

Ροζ πάνθηρας

Πινόκιο

Νιλς Χόλγκερσον

Power Rangers...


Σάντυμπελ

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]

Ταο Τάο (επεισόδιο 24 α' μέρος στην αρχή είναι το τραγούδι έναρξης των τίτλων)

Ταο-Ταο επ.24[part-1] Μεταγλώτισση ΕΡΤ




+Τα ωραιότερα παραμύθια (οι τίτλοι έναρξης στα 30 πρώτα λεπτά)

[edit] Copyrights / ολόκληρο επεισόδιο [edit]

αν υπάρχει πρόβλημα επειδή έχω καταχωρήσει δύο επεισόδια, να καταχωρηθούν μόνο οι τίτλοι έναρξης...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπετυ ένα και ένα οσα μας έβαλες
 
αγαπημενη μου εισαγωγη ηταν τοτε της σειρας Lazerion.

Οταν την ειχα δει ηταν φρεσκια σχετικα, 3-4 χρονων, παραγωγης 1984. Αρκετα βιαια και αυτη για μικρα παιδια.

[edit] "Video Senshi Laserion - Les..." Το βίντεο αυτό δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη TOEI CO.,LTD..   [edit]

Για την ηλικια μου επρεπε να εβλεπα σειρες οπως η VIFAM, που δυστηχως δεν προβληθηκε εκτος Ιαπωνιας....Λιγο παλιοτερη, το 1981

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ορίστε μια συλλογή από εισαγωγές όλων των Mecha Anime που δημιουργήθηκαν από τη δεκαετία του 1960 εώς και τη δεκαετία του 1980!

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και δεν ειναι Opening. Απο Cowboy Bebop

[edit]  "Cowboy Bebop - The Real ..." Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή δεν ήθελα να ανοίξω ξεχωριστό thread για αυτό, το βάζω εδώ πέρα που είναι ό,τι πιο σχετικό βρήκα. Το κλείσιμο (ending / closing) της σειράς Sailor Moon του ΑΝΤ1 στα ελληνικά. Το έγραψα από σπόντα, επειδή έπαιζε ένα σημαντικό επεισόδιο Dragonball αμέσως μετά που ήθελα να έχω γραμμένο, και δεν ήθελα να περιμένω καν να πέσουν οι διαφημίσεις. Λες και θα έπαιζε πιο γρήγορα έτσι. Λογική πιτσιρικιού, τι να πεις :p Τέλος πάντων, εν τέλει δεν μας χάλασε επειδή όμως δεν το βρήκα κάπου με μία γύρα στο νετ που έριξα, επομένως το ανέβασα και το παραθέτω και για κάθε ενδιαφερόμενο εδώ πέρα.

 
Παμε και τρια intros απο αμερικανικα καρτουνς...

1.Ultraforce-Aπο τα κομικς που εβγαζε η θρυλικη Malibu.Eλλαδα ηρθε μονο σε βιντεοκασσετες.

[edit] "Ultraforce..." Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

2.WildC.A.T.S.-Aπο το πασιγνωστο κομικ του διασημου Jim Lee.To εβαζε το Star.

καλησπερα φιλαρακι μου.. και τα δυο τα προβαλε το σταρ γυρω στο 95-96 μαζι με τον highlander Και τον phantom 2040 μεταγλωτισμενα.. τα θυμαμαι σαν να ηταν χτες.. αγαπημενες σειρες μακαρι να βρισκοταν κατι παραπανω απο τα vhs Που πουληθηκαν τοτε..
 
Πίσω
Μπλουζα