Εκείνες και Εγώ (1976 ΥΕΝΕΔ)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Εκείνες και Εγώ (1976-77), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Τρίτη 18/5/1976



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Εκείνες_κι_εγώ_%281976%29

Η σειρά των σειρών το 1976 από την ΥΕΝΕΔ, με δημιουργό ποιόν άλλο από τον Κώστα Πρετεντέρη που με την πένα μου δημιούργησε ένα αμετανόητο γεροντοπαλίκαρο, γλεντζέ τύπο που ταλαιπωρούσε όλους τους ανθρώπους που τον περιτριγύριζαν και προπαντώς αδιόρθωτο γυναικά. Ένας ρόλος κομμένος και ραμμένος για τον μεγάλο Λάμπρο Κωσταντάρα (Λάμπρος Δόγγανος).

Τον Λάμπρο Κωσταντάρα πλαισίωναν ο συναίτερος και φίλος του Δημήτρης που έκανε ο Δημήτρης Νικολαίδης, η προστατευομένη του εξ Αφρικής Δεβόρα (Ρένα Βουτσινά), η αιώνια μνηστή του Ελένη (Έφη Οικονόμου), η φιλεναδίτσα του που την υποδυόταν η Ρένα Κοσμίδου, ο χαζός ανηψιός του Πετράκης(Δημήτρης Κωσταντής) με την θρασύτατη φίλη του την Λίλη (Τέτη Σχοινάκη) και τον μεγαλοβιομήχανο και πελάτης του γραφείου του Λάμπρου, ο Παπαπέτρου (Γιάννης Γιακοβάκης). Η σειρά έκανε πολύ μεγάλη επιτυχία και σημείωσε τηλεθεάσεις που έφταναν και το 65% κάποιες φορές. Δυστυχώς όμως και εδώ δεν υπάρχει το παραμικρό δείγμα από την σειρά μιας και ήταν από τις πρώτες που σβήστικαν ολοσχερώς.

Η παραγωγή της σειράς ήταν της Αστήρ tv, η σκηνοθεσία του Δημήτρη Νικολαίδη και ολοκληρώθηκε σε 86 επεισόδια

Μερικές χαρακτηριστικές φωτογραφίες των συντελεστών της σειράς ακολουθούν.

picture.php


picture.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Η σειρά έκανε πολύ μεγάλη επιτυχία και σημείωσε τηλεθεάσεις που έφταναν και το 65% κάποιες φορές. Δυστυχώς όμως και εδώ δεν υπάρχει το παραμικρό δείγμα από την σειρά μιας και ήταν από τις πρώτες που σβήστικαν ολοσχερώς.
Αλλη μια σειρα που εσβησε η ΕΡΤ ενω ειχε τρομακτικη επιτυχια. Σκεφτειτε δηλαδη να μην ειχε επιτυχια τι θα της εκανε. Θα την εκαιγε στην αυλη στου ραδιομεγαρου?
 
tsalk είπε:
Η σειρά έκανε πολύ μεγάλη επιτυχία και σημείωσε τηλεθεάσεις που έφταναν και το 65% κάποιες φορές. Δυστυχώς όμως και εδώ δεν υπάρχει το παραμικρό δείγμα από την σειρά μιας και ήταν από τις πρώτες που σβήστικαν ολοσχερώς.
Με ποια λογική η ΕΡΤ δεν κράτησε τίποτα?? Αν είναι ποτέ δυνατόν!! Πρετεντέρης - Κωνσταντάρας είναι, η σειρά θα μπορούσε να προβάλλεται ακόμα και σήμερα σε επανάληψη και μάλιστα με επιτυχία, όπως προβάλλονται οι Ελληνικές ταινίες με τον Λάμπρο Κωνσταντάρα σε σενάρια πάλι του Πρετεντέρη και τις βλέπει όλος ο κόσμος πολύ ευχάριστα. Τέτοιες δημιουργίες είναι διαχρονικές, δεν μπορούσαν να το καταλάβουν?

tsalk είπε:
Μερικές χαρακτηριστικές φωτογραφίες των συντελεστών της σειράς ακολουθούν.
Μπράβο tsalk για τις ωραίες και πολύ σπάνιες φωτογραφίες!

ChristosM είπε:
Αλλη μια σειρα που εσβησε η ΕΡΤ ενω ειχε τρομακτικη επιτυχια. Σκεφτειτε δηλαδη να μην ειχε επιτυχια τι θα της εκανε. Θα την εκαιγε στην αυλη στου ραδιομεγαρου?
Ή θα την έστελνε στο Μοναστηράκι για να σφραγίζει δέματα - ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ...!
 
bernard.c είπε:
Με ποια λογική η ΕΡΤ δεν κράτησε τίποτα?? Αν είναι ποτέ δυνατόν!! Πρετεντέρης - Κωνσταντάρας είναι, η σειρά θα μπορούσε να προβάλλεται ακόμα και σήμερα σε επανάληψη και μάλιστα με επιτυχία, όπως προβάλλονται οι Ελληνικές ταινίες με τον Λάμπρο Κωνσταντάρα σε σενάρια πάλι του Πρετεντέρη και τις βλέπει όλος ο κόσμος πολύ ευχάριστα. Τέτοιες δημιουργίες είναι διαχρονικές, δεν μπορούσαν να το καταλάβουν?

Αυτο ειναι που με τρελαινει και μενα. Ουτε ενας εκει στην ερτ δεν το σκεφτηκε αυτο? Πως σβηνεις Βλαχοπουλου, Καρεζη, Βουγιουκλακη, Κωνστανταρα, Παπαγιαννοπουλο? Καλα οι υπευθυνοι της ερτ δεν ειχαν δει ποτέ τους ελληνικες ταινιες?
 
Μπράβο Tsalk για όλες τις απίστευτες πληροφορίες που μας δίνεις !

Ενημέρωσα ήδη τη DB.

Μια διόρθωση στο όνομα του Τώνη Γιακωβάκη.

Και μια ερώτηση για το Δημήτρη Κωνσταντή που δεν τον βρίσκω πουθενά. Είναι σίγουρα σωστό το όνομα?
 
Πηγή μου για τα ονόματα είναι η Ραδιοτηλεόραση της εποχής τεύχος 390 όπου αναφέρει ως Παπαπέτρου τον Γιάννη Γιακοβάκη που μάλλον πρόκειται για τον Τώνη Γιακοβάκη που είναι και σωστό. Όσο αφορά στον ανηψιό του Δόγγανου τον Πετράκη στο ίδιο περιοδικό αναφέρεται την μία φορά ως Δημήτρης Κωσταντής και λίγο πιο κάτω ως Γιώργος Κωσταντής. Δεν ξέρω εδώ όμως πιό είναι το σωστό όνομα του ηθοποιού
 
Γιώργος Κωνσταντής είναι το όνομα.
 
86 επεισόδια και ούτε δείγμα για να δούμε... :(

Σ'ευχαριστώ tsalk, μου έλυσες ουσιαστικές απορίες που είχα για την σειρά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TallMan είπε:
86 επεισόδια και ούτε δείγμα για να δούμε... :(
Σ'ευχαριστώ tsalk, μου έλυσες ουσιαστικές απορίες που είχα για την σειρά.
Ούτε ένα (ούτε ένα frame από την σειρά)!!!!!!

Συγνώμη για το edit στο post σου, μπέρδεψα τα κουμπιά
 
Βεβαια με την ΕΡΤ ποτέ δεν ξερεις..... Μπορει κατι να βρεθει στις ανασκαφες!
 
ChristosM είπε:
Βεβαια με την ΕΡΤ ποτέ δεν ξερεις..... Μπορει κατι να βρεθει στις ανασκαφες!
Το εύχομαι κι εγώ αυτό... Έχω ακούσει ένα σωρό πράγματα γι' αυτή τη σειρά, και θα ήταν άκρως ενδιαφέρον να τη συγκρίναμε με το ριμέικ της στο οποίο πρωταγωνίστησε ο Μπέζος. Ομολογώ ότι το είχα συμπαθήσει ιδιαίτερα, και μετά από τις πάμπολλες επαναλήψεις του δεν έχω αλλάξει γνώμη. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Μερικές χαρακτηριστικές φωτογραφίες των συντελεστών της σειράς ακολουθούν
tsalk, πού πήγαν οι άλλες δύο φωτογραφίες από τη σειρά που είχες βάλει?
 
Ακριβώς τα ονόματα ίδια...με τη διαφορά ότι τον Μπέζο τον έλεγαν Ζάχο
 
Όχι, και παρακαλούμε να μας πεις ότι γνωρίζεις σχετικά με αυτό το επεισόδιο
 
Σαν σήμερα πριν ακριβώς από 33 Χρόνια ξεκίνησε αυτή η σειρά Θρύλος για την Ιστορία της Ελληνικής Τηλεόρασης το Εκείνες και Εγώ με τον αμίμιτο Λάμπρο Κωσταντάρα.

Ας ευχηθούμε να υπάρχει κάπου θαμένο το εν λόγω επεισόδιο με την Ραφαέλλα Καρά, αν και ώς γνωστό δεν υπάρχει απολύτως τίποτα από την σειρά. Επίσημα τουλάχιστον.

Καταπληκτικό επίσης το εξώφυλλο της Ραδιοτηλεόρασης με την φωτογραφία όλου του τιμ της εκπομπής.

picture.php


Από τα γυρίσματα της σειράς στο studio ATA με τον γνωστό Σκηνογράφο Μανώλη Μαριδάκη να εξηγεί κάτι στον Δημήτρη Νικολαίδη

picture.php


Χαρακτηριστικό πλάνο της σειράς
 
Σε ευχαριστουμε πολυ tsalk για την υπενθυμηση και για τις υπεροχες φωτογραφιες. Οσο για το συγκεκριμενο επεισοδιο σιγουρα σωζεται αλλα οχι στα "χερια" της ΕΡΤ.
 
Πίσω
Μπλουζα