Εκείνες και Εγώ (1976 ΥΕΝΕΔ)

tsalk είπε:
Καλά αυτό είναι το μόνο βέβαιο. Ίσως ο Γιώργος Ράλλης να έχει το συγκεκριμένο επεισόδιο ή να βρίσκεται και εκτός Ελλάδας.
υπάρχει περίπτωση λόγω του γεγονότος ότι η φρόσω ράλλη η κόρη του γιώργου ράλλη, επίσης παραγωγός δεν βρίσκεται πλέον στα στούντιο ατα από το 2005 και τώρα τα στούντιο ατα ανήκουν σ' άλλον άρα δεν μπορεί να έχει σωθεί το επεισόδιο.
 
38.jpg


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φωτογραφιών συνέχεια και συνέχεια μέχρι να δούμε μετά από 36 χρόνια το μοναδικό επεισόδιο που έχει βρεθεί στην ΕΡΤ!

Είναι επιθυμία πάρα πολλών φίλων της σειράς και ελπίζουμε το συγκεκριμένο επεισόδια να ανέβει σύντομα στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ

attachment.php


Λάμπρος Δόγγανος και Δημήτρης Μαρίκος
 
Εδώ είναι ένα απόσπασμα από την εκπομπή «Η Μηχανή του Χρόνου», και έχει κάποιες σκηνές από την σειρά...

[video=youtube;XC0JCZnfa-g]

 
τετοιες σειρες δεν τις σβηνουν! τις κρατανε εστω στα αρχεια!
 
ChristosM είπε:
Παντως ενα συγκεκριμενο επεισοδιο της σειρας σχεδον σιγουρα εχει σωθει. Μπορειτε να υποθεσετε ποιο?

ChristosM είπε:
Το επεισοδιο με την Ραφαελλα Καρα!
Δεν ξέρω αν σώζεται πράγματι το συγκεκριμένο επεισόδιο με την Ραφαέλλα Καρρά, αυτό που ξέρω είναι ότι το συγκεκριμένο επεισόδιο ήταν το 58ο και προβλήθηκε (δυστυχώς) για μία και μοναδική φορά στις 5 Ιουλίου του 1977.

Ακολουθεί φωτό από το συγκεκριμένο επεισόδιο

attachment.php


Ραφαέλλα Καρρά και Λάμπρος Δόγγανος!!!!
 
Ηταν πραγματι η εποχη που η πολυτάλαντη Ιταλίδα καλλιτεχνις(και οχι μονο τραγουδιστρια) γνωριζε τεράστια επιτυχια στην Ελλαδα. Μπορει να πει κανεις οτι εκεινα τα χρονια ηταν μαζι με τον Joe Dassin οι πιο δημοφιλεις μη αγγλοφωνοι τραγουδιστες στην Ελλαδα.
 
Μου λύσατε μια απορία που είχα τα τελευταία χρόνια αφότου έμαθα ότι η σειρά του 1996 δεν ήταν παρά ένα ριμέικ του 1976. Πολύ κρίμα που δεν υπάρχει κανένα επεισόδιο. Καθότι αγέννητος ακόμη οι πιο μεγάλοι μπορούν να κάνουν μια σύγκριση με το ριμέικ. Οι ηθοποιοί τότε ήταν καλύτεροι από αυτούς του 1996;
 
287.jpg
287.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
attachment.php


Λάμπρος Δόγγανος και Δημήτρης Μαρίκος

attachment.php


Λίλη και Πετράκης ή Τέτη Σχοινάκη και Γιώργος Κωσταντής
 
Τώρα διάβασα το θέμα. Φοβάμαι ότι θα γίνω αιρετικός και θα με δείρετε, αλλά ποτέ δεν μου άρεσε αυτή η σειρά. Ο Κωνσταντάρας έπαιζε έναν ρόλο που είχε παίξει πάμπολλες φορές σε ταινίες, τιποτε το πρωτότυπο από αυτή την άποψη, αλλά παραείχε πια μεγαλώσει γι' αυτόν. Πάντα απορούσα γιατί στις Ελληνικές ταινίες κάτι γυναικάρες σαν τη Μάρω Κοντού ή τη Μπέττυ Αρβανίτη υποτίθεται ήταν τρελλές και παλαβές για κάτι υπερσιτεμένους και ώριμους τέως γόητες σαν τον Κωνσταντάρα, αλλα στο "Εκείνες κι εγώ" είχε ξεπεράσει κάθε προηγούμενο από αυτή την άποψη. Εμφανισιακά και ηλικιακά ο Μπέζος ήταν καταλληλότερος. Δεν έχω δει κανένα επεισόδιο του remake Κι έτσι δεν ξέρω πόσο καλό ήταν.

Επίσης, είμαι ο τελευταίος που θα δικαιολογήσει την ΕΡΤ για το σβήσιμο παλιών σειρών ώστε να ξαναχρησιμοποιηθούν οι βιντεοταινίες (παρόλο που όπως έχουμε ξανασυζητήσει αλλού ήταν πρακτική που είχε βρει εφαρμογή και εκτός Ελλάδας), αλλά τι φταίει η ΕΡΤ για το σβήσιμο σειρών της ΥΕΝΕΔ? Μπορεί αργότερα να ενώθηκαν, κι αν σβήστηκαν μετά την απορρόφηση της ΥΕΝΕΔ από την ΕΡΤ τότε να ρίξω κι εγώ τον λίθον του αναθέματος κατά της ΕΡΤ, αλλά μέχρι το 1982 ήταν ανεξάρτητα κανάλια οπότε για ότι συνέβαινε στην ΥΕΝΕΔ έφταιγε αυτή.
 
elephadas είπε:
Τώρα διάβασα το θέμα. Φοβάμαι ότι θα γίνω αιρετικός και θα με δείρετε, αλλά ποτέ δεν μου άρεσε αυτή η σειρά. Ο Κωνσταντάρας έπαιζε έναν ρόλο που είχε παίξει πάμπολλες φορές σε ταινίες, τιποτε το πρωτότυπο από αυτή την άποψη, αλλά παραείχε πια μεγαλώσει γι' αυτόν. Πάντα απορούσα γιατί στις Ελληνικές ταινίες κάτι γυναικάρες σαν τη Μάρω Κοντού ή τη Μπέττυ Αρβανίτη υποτίθεται ήταν τρελλές και παλαβές για κάτι υπερσιτεμένους και ώριμους τέως γόητες σαν τον Κωνσταντάρα, αλλα στο "Εκείνες κι εγώ" είχε ξεπεράσει κάθε προηγούμενο από αυτή την άποψη. Εμφανισιακά και ηλικιακά ο Μπέζος ήταν καταλληλότερος. Δεν έχω δει κανένα επεισόδιο του remake Κι έτσι δεν ξέρω πόσο καλό ήταν.
Eγω μαλλον ειμαι πιο αιρετικος και θα φαω πιο πολυ ξυλο,αφου δεν μου αρεσε ποτε ο Κωνστανταρας...
 
elephadas είπε:
Τώρα διάβασα το θέμα. Φοβάμαι ότι θα γίνω αιρετικός και θα με δείρετε, αλλά ποτέ δεν μου άρεσε αυτή η σειρά. Ο Κωνσταντάρας έπαιζε έναν ρόλο που είχε παίξει πάμπολλες φορές σε ταινίες, τιποτε το πρωτότυπο από αυτή την άποψη, αλλά παραείχε πια μεγαλώσει γι' αυτόν. Πάντα απορούσα γιατί στις Ελληνικές ταινίες κάτι γυναικάρες σαν τη Μάρω Κοντού ή τη Μπέττυ Αρβανίτη υποτίθεται ήταν τρελλές και παλαβές για κάτι υπερσιτεμένους και ώριμους τέως γόητες σαν τον Κωνσταντάρα, αλλα στο "Εκείνες κι εγώ" είχε ξεπεράσει κάθε προηγούμενο από αυτή την άποψη. Εμφανισιακά και ηλικιακά ο Μπέζος ήταν καταλληλότερος. Δεν έχω δει κανένα επεισόδιο του remake Κι έτσι δεν ξέρω πόσο καλό ήταν.

angel_grig είπε:
Eγω μαλλον ειμαι πιο αιρετικος και θα φαω πιο πολυ ξυλο,αφου δεν μου αρεσε ποτε ο Κωνστανταρας...
Θα φάμε όλοι μαζί ξύλο, γιατί συμφωνώ και με τους δυό σας. :) Έχω δει όλο το ριμέικ και είναι από τις αγαπημένες μου σειρές (το σενάριο δεν είναι τόσο καλό, αλλά γενικά βλέπεται πολύ ευχάριστα), και συμφωνώ κι εγώ στο ότι ο Μπέζος ταίριαζε πολύ καλύτερα στο ρόλο αυτό από τον Κωνσταντάρα, από τον οποίον ένα μικρό απόσπασμα έχω δει βέβαια, αλλά αρκετό για να καταλάβω ότι δεν ήταν πια σε φόρμα για να παίζει το γνωστό του ρόλο. Από την άλλη, γενικά δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα ο Κωνσταντάρας. Έχει πλάκα σε μερικές ταινίες, αλλά ποτέ δεν μου φάνηκε κάτι σπουδαίο. Μάλλον με επηρεάζει και το γεγονός ότι το προφίλ του ατόμου που συνήθως υποδυόταν, με εκνεύριζε και με άφηνε αδιάφορη, οπότε δεν μπορούσα να τον χαρώ ιδιαίτερα. Όσο για το τι του έβρισκαν στις ταινίες κάποιες πολύ ωραίες γυναίκες, ε, η απάντηση νομίζω είναι προφανής, αυτό που βρίσκουν πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις: Το χρήμα.
 
elephadas είπε:
Επίσης, είμαι ο τελευταίος που θα δικαιολογήσει την ΕΡΤ για το σβήσιμο παλιών σειρών ώστε να ξαναχρησιμοποιηθούν οι βιντεοταινίες (παρόλο που όπως έχουμε ξανασυζητήσει αλλού ήταν πρακτική που είχε βρει εφαρμογή και εκτός Ελλάδας), αλλά τι φταίει η ΕΡΤ για το σβήσιμο σειρών της ΥΕΝΕΔ? Μπορεί αργότερα να ενώθηκαν, κι αν σβήστηκαν μετά την απορρόφηση της ΥΕΝΕΔ από την ΕΡΤ τότε να ρίξω κι εγώ τον λίθον του αναθέματος κατά της ΕΡΤ, αλλά μέχρι το 1982 ήταν ανεξάρτητα κανάλια οπότε για ότι συνέβαινε στην ΥΕΝΕΔ έφταιγε αυτή.
Το αρχείο της ΥΕΝΕΔ ηταν σχεδον ανεπαφο μεχρι το 1982. Η αλλαγη της ΥΕΝΕΔ σε ΕΡΤ-2 ηταν η "αφορμη" και τοτε ξεκινησε η καταστροφη του αρχειου.
 
Μην σας διαφεύγει όμως ότι ειδικά στην ΥΕΝΕΔ σε διάφορες εκπομπές και σήριαλ υπήρχαν μόνο 2 tapes, ένα για τα γυρίσματα και ένα για την τελική κόπια του επεισοδίου ή της εκπομπής. Την επόμενη εβδομάδα χρησιμοποιούσαν τα ίδια tapes για τις εγγραφές. Το τι υλικό χάθηκε έτσι δεν λέγεται. Όταν το tape δεν σήκωνε άλλη εγγραφή έμενε και έτσι γινόταν αρχείο.

Αυτό το όποιο αρχείο το αποτελείωσαν μετα το 1982.
 
Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.Δεν ήξερα ότι οι ηθοποιοί είχαν τα ίδια ονόματα με το remake του 1996,εκτός του Λάμπρου Κωνσταντάρα,που λεγόταν Λάμπρος.

edit:τώρα είδα ότι έχω κάνει post και το 2009,το είχα ξεχάσει μάλλον!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα