Εκείνες και Εγώ (1976 ΥΕΝΕΔ)

thebest20 είπε:
Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.Δεν ήξερα ότι οι ηθοποιοί είχαν τα ίδια ονόματα με το remake του 1996,εκτός του Λάμπρου Κωνσταντάρα,που λεγόταν Λάμπρος.
Αν και λογικά θα έχει αναφερθεί ξανά, αν δεν κάνω λάθος όλο το σενάριο και οι διάλογοι (Με την απαραίτητη προσαρμογή στο σήμερα φυσικά..) ήταν ίδιο και στις 2 σειρές, και όχι μόνο τα ονόματα.
 
994.jpg
994.jpg
 
Έχουμε πει κατ επανάληψη από εδώ ότι σώζεται ΜΟΝΟ ένα επεισόδιο από την σειρά (το βρήκαν τα τεελυταία χρόνια στα υπόγεια της Αγ Παρασκευής), το οποίο πρέπει να το προβάλουν στα πλαίσια της γνωστής επετειακής εκπομπής για τα 50 χρόνια της ΕΡΤ.
 
tsalk είπε:
Έχουμε πει κατ επανάληψη από εδώ ότι σώζεται ΜΟΝΟ ένα επεισόδιο από την σειρά (το βρήκαν τα τεελυταία χρόνια στα υπόγεια της Αγ Παρασκευής), το οποίο πρέπει να το προβάλουν στα πλαίσια της γνωστής επετειακής εκπομπής για τα 50 χρόνια της ΕΡΤ.
Κάτι τέτοιο δεν βλέπω να γίνεται, καθώς την τελευταία μέρα του Φεβρουαρίου, θα επαναπροβληθεί το τελευταίο επεισόδιο από το Λούνα Παρκ. Ελπίζω να είναι λάθος...
 
Υπέροχο, υπέροχο! Ευχαριστούμε πολύ που μοιράζεσαι αυτές τις φωτογραφίες μαζί μας.

Πόσο πλούσια ήταν τότε τα περιοδικά! Γεμάτα ποικίλη και χορταστική ύλη για αμέτρητα θέματα. Ακόμα και οι διαφημίσεις είχαν ουσία. Σήμερα τα περιοδικά είναι κενά και απρόσωπα. Το ένα ίδιο με το άλλο όπως και οι αναγνώστες τους.
 
Ξεθάβω το θέμα!Γιατί είδα σε αυτή την εκπομπή νέα αποσπάσμαα της σειράς που δεν έχουν προβληθεί...να ζητησουμε απο ερτ την προβολη!!!Στο 4:55!!!

Μάλλον είναι πλάνα από το μοναδικό σωζόμενο επεισόδιο της σειράς. Ευχαριστούμε για την παράθεση του βίντεο :)
 
Μπορει...Εστειλα μειλ χτες στο αρχειο της ερτ κατευθειαν και μου απαντησαν σημερα οτι δεν εχει σωθει η σειρα....τα παλια πλανα που υπήρχαν ειναι απο εκπομπη του φρεντυ γερμανου....αυτα τα πλανα εδω δεν ειναι απο αυτη την εκπομπη....πρεπει να στειλουμε μαζικα μειλ...
 
Μπορει...Εστειλα μειλ χτες στο αρχειο της ερτ κατευθειαν και μου απαντησαν σημερα οτι δεν εχει σωθει η σειρα....τα παλια πλανα που υπήρχαν ειναι απο εκπομπη του φρεντυ γερμανου....αυτα τα πλανα εδω δεν ειναι απο αυτη την εκπομπη....πρεπει να στειλουμε μαζικα μειλ...
Η σειρά δεν υπάρχει στο Αρχείο. Από τα 86 επεισόδια, επίσημα (δηλαδή στην ΕΡΤ) σώζεται μόνο ένα, αγνώστου αριθμού, από το οποίο, μάλιστα, λείπουν οι τίτλοι αρχής, και το επεισόδιο αυτό καθ' εαυτό έχει σημαντικά προβλήματα, γι' αυτό και δεν έχει (επανα)προβληθεί. Επίσης, υπάρχουν φήμες πως μπορεί να υπάρχει άλλο ένα επεισόδιο, αυτό που εμφανιζόταν ως γκεστ σταρ η Ιταλίδα Ραφαέλα Καρά. Άγνωστο αν η φήμη είναι αληθής ή ψευδής...
Τα μαζικά e-mails πού θα ωφελήσουν και ειδικά για ένα τέτοιο πράγμα; Αυτό που προέχει είναι η αξιοποίηση του Αρχείου μέσω του ErtFlix, για το οποίο κάναμε μια κίνηση ορισμένα άτομα αλλά δεν έτυχε ανταπόκρισης για άγνωστους λόγους.
Ελπίζω να σε κάλυψα :)
 
Η σειρά δεν υπάρχει στο Αρχείο. Από τα 86 επεισόδια, επίσημα (δηλαδή στην ΕΡΤ) σώζεται μόνο ένα, αγνώστου αριθμού, από το οποίο, μάλιστα, λείπουν οι τίτλοι αρχής, και το επεισόδιο αυτό καθ' εαυτό έχει σημαντικά προβλήματα, γι' αυτό και δεν έχει (επανα)προβληθεί. Επίσης, υπάρχουν φήμες πως μπορεί να υπάρχει άλλο ένα επεισόδιο, αυτό που εμφανιζόταν ως γκεστ σταρ η Ιταλίδα Ραφαέλα Καρά. Άγνωστο αν η φήμη είναι αληθής ή ψευδής...
Τα μαζικά e-mails πού θα ωφελήσουν και ειδικά για ένα τέτοιο πράγμα; Αυτό που προέχει είναι η αξιοποίηση του Αρχείου μέσω του ErtFlix, για το οποίο κάναμε μια κίνηση ορισμένα άτομα αλλά δεν έτυχε ανταπόκρισης για άγνωστους λόγους.
Ελπίζω να σε κάλυψα :)
Η εκπομπη φλερτ ομως που βρηκε το αποσπασμα και το προεβαλε;
 
Ήθελα νάξερα αυτά τα τηλεοπτικά διαμάντια που έγραψαν ιστορία και άφησαν εποχή, ποιος ανθρώπινος νους αποφάσισε και ποιο χέρι διέγραψε από τα αρχεία της ΥΕΝΕΔ? Καταπληκτική σειρά που είναι συνδεδεμένη με τα χρόνια της παιδικής μας αθωότητας, για αυτό έχω μακρινές αλλά χαρακτηριστικές αναμνήσεις που μένουν στο υποσυνείδητο και στον σκληρό δίσκο του μυαλού μου.
Πρωταγωνιστής δεν θα μπορούσε να ήταν άλλος από τον μέγιστο Λάμπρο μας, που ενσάρκωνε τον απαιτητικό ρόλο και του ώριμου εραστή και του κωμικού με απόλυτη επιτυχία. Γιατί ποιος άλλος θα μπορούσε να ενσαρκώσει αυτόν τον ρόλο?
Πολύ καλοί οι ηθοποιοί που συμμετείχαν και πλαισίωναν τον Λάμπρο, αν και κατά την γνώμη μου έκλεψε την παράσταση ο Τώνης Γιακωβάκης, η"λατρεία" όπως τον αποκαλούσε ο τηλεοπτικός του φίλος Δόγκανος.
Μου έχει μείνει ο νεολογισμός ή ο γλωσσοπλαστικός όρος όπως προτιμάτε, "αισθηματολόγιο" που χρησιμοποιούσε ο Λάμπρος μας όταν αναφερόταν στο καρνέ με τις δεκάδες κατακτήσεις του. Αχ υπέροχα, αγνά και αθώα χρόνια της ελληνικής τηλεόρασης και όχι μόνο.
 
Πίσω
Μπλουζα