Εκείνο το καλοκαίρι

thanos75

RetroMaNiaC
Joined
1 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.165
Αντιδράσεις
1.353
[edit] Αυτόνομο θέμα από το 





Και μια δική μου απορία: Το "Εκείνο το καλοκαίρι" σε ποιές παραλίες έχει γυριστεί...λογικά πρέπει να είναι κάπου στην Αττική, αλλά πού ακριβώς?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanos75 είπε:
Και μια δική μου απορία: Το "Εκείνο το καλοκαίρι" σε ποιές παραλίες έχει γυριστεί...λογικά πρέπει να είναι κάπου στην Αττική, αλλά πού ακριβώς?
Μερικα screenshots της ταινιας μηπως καποιος αναγνωρισει τα μερη που γυριστηκε :

69.jpg

58.jpg

62.jpg

63.jpg

68.jpg
 
Το μνημείο κάτι μου θυμίζει, νά'ναι στο Σούνιο;
 
Nassos83 είπε:
Το μνημείο κάτι μου θυμίζει, νά'ναι στο Σούνιο;
ψαχνω στο google για φωτογραφιες του Σουνιου αλλα το συγκεκριμενο μνημειο δεν το βρισκω..
 
Ακριβως σ' αυτο το σαϊτ που δινει η Clemence, ειχα ανατρεξει κι εγω οταν με τον Aretara φτιαχναμε το θεμα για τα Ξενοδοχεια στον Ελληνικο κινηματογραφο.

Πραγματικα, πολυ χρησιμο!
 
ευχαριστουμε πολυ για το σάιτ Clemence,οπως γραφει και η bambinella ειναι πραγματι πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες :)

για τα screenshots της ταινιας "εκεινο το καλοκαιρι" εχετε καμμια ιδεα για το πού εγιναν αυτα τα γυρισματα;
 
Άλλη μια χαρακτηριστική τοποθεσία προς διερεύνηση. Η παρακάτω φωτογραφία είναι από την ταινία "Οι εκβιαστές" όπου βλέπουμε μια λίμνη και απέναντι μια πολύ στενή λωρίδα ξηράς πριν τη θάλασσα. Η ίδια τοποθεσία φαίνεται και στην ταινία "Εκείνο το καλοκαίρι" όπου ο Κομνηνός και η κόρη του κάνουν βόλτες με το ταχύπλοο. Μήπως είναι η λίμνη Καιάφα στη Ζαχάρω Ηλείας; Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας το σχολιάσει.

x.jpg



Παραθέτω και μια αεροφωτογραφία όπως είναι η λίμνη σήμερα.

καιαφα.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ξερει κανεις σε ποιο μερος βρισκεται ο θαλασσιος βραχος στο φοντο της 2ης φωτογραφιας στην ταινια "εκεινο το καλοκαιρι" ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν αναγνώρισα το σημείο της παραλίας που φαίνεται ο Κομνηνός με τη Ναθαναήλ. Είναι το εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου στο Λαιμό Βουλιαγμένης, που έχει γίνει σκηνικό και για άλλες ταινίες ("Θυμήσου αγάπη μου", "Με πόνο και με δάκρυα").

Ηθελα με την ευκαιρία να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάτι για τη βίλα που φαίνεται στην αρχή της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανούλης είπε:
Λοιπόν αναγνώρισα το σημείο της παραλίας που φαίνεται ο Κομνηνός με τη Ναθαναήλ. Είναι το εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου στο Λαιμό Βουλιαγμένης, που έχει γίνει σκηνικό και για άλλες ταινίες ("Θυμήσου αγάπη μου", "Με πόνο και με δάκρυα")
ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες σου Πανουλης :)
 
Ξερει κανεις σε ποιο μερος βρισκεται το σπιτι που εγιναν γυρισματα για τις ταινιες "η λεωφορος της προδοσιας" , "το νυφοπαζαρο" , "εκεινο το καλοκαιρι" ,"ερωτικη συμφωνια"; σιγουρα θα υπαρχουν κι αλλες ταινιες αλλά απ αυτες καταφερα να βρω screenshots

Ξεκιναω με τον εξωτερικο χωρο της ταινιας "εκεινο το καλοκαιρι" :

spispi.JPGspsps.JPG

sspi.JPGssssss.JPG

το σπιτι του κηπου που βλεπουμε στις 2 τελευταιες φωτογραφιες φαινεται να ειναι το σπιτι στο εσωτερικο του οποιου εγιναν γυρισματα σιγουρα για τις ταινιες που αναφερω πιο πανω

ekinkaloker.JPG

 λιγο πριν το ζευγος Ναθαναηλ - Κομνηνος μπει στο σπιτι αυτο

Ακολουθουν φωτογραφιες απ το εσωτερικο του σπιτιου που συναντουμε στις 4 αυτες ταινιες

ek2.JPG

a.jpg

b.jpg

c.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "εκεινο το καλοκαιρι" ξερει κανεις πού βρισκεται το νησακι που κανει καταδυσεις το ζευγος Ναθαναηλ - Κομνηνος ;

ek2.JPG

ετσι φαινεται οταν το κοιταζουν απ τη στερια

Οι παρακατω φωτογραφιες ειναι λιγο πριν παρουν το κρις κραφτ για την τελευταια καταδυση της Ελενας (ισως βοηθησουν στον εντοπισμο της περιοχης που βρισκεται το νησακι) :

e3.JPGe4.JPG

e5.JPG

φωτογραφιες πανω στο νησακι:

e6.JPGτη στιγμη της καταδυσης

e7.JPGαναδυεται μονο ο Κομνηνος

e8.JPGπεριμενει την αναδυση της Ελενας ...

e9.JPG

ο Κομνηνος μεταφερει τη Ναθαναηλ αναισθητη στο νησακι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Στην ταινια "εκεινο το καλοκαιρι" ξερει κανεις πού βρισκεται το νησακι που κανει καταδυσεις το ζευγος Ναθαναηλ - Κομνηνος ;




Έχω την εντύπωση και με βάση το γεγονός ότι τα γυρίσματα γίνονται στον Λαιμό Βουλιαγμένης (βλέπε Αστέρα) ότι το νησάκι είναι αυτό που φαίνεται κάτω χαμηλά στην φωτογραφία που παραθέτω (δυστυχώς δεν γνωρίζω ονομασία).

laimos.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστω πολυ ARETARA!

αυτη που βλεπουμε στη φωτογραφια ειναι πλατεια; εκει πηγαινει ο Κομνηνος λιγο μετα τη συναντηση του με το γιατρο

ekinotokalokeri.JPG

ekinokal.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aretara, πρέπει να έχεις δίκιο. Το νησάκι μοιάζει πολύ με αυτή τη φωτογραφία, τραβηγμένη από το ακρωτήριο. (Σύγκρινε και τις πλαγιές από τα βουνά στο φόντο).
 
katerinak είπε:
αυτη που βλεπουμε στη φωτογραφια ειναι πλατεια; εκει πηγαινει ο Κομνηνος λιγο μετα τη συναντηση του με το γιατρο
Πλ. Αγ.Γεωργίου-Κυψέλη

Εκεί, απέναντι ακριβώς από την πλατεία, στο γωνιακό με την οδ.Ιθάκης μαγαζάκι καφενείο (τότε) ψητοπωλείο (σήμερα) γυρίστηκαν τα αρχικά πλάνα του καφενείου στη ταινία "ο Ηλίας του 16ου". Στο

διακρίνεται το δικάβαλο του Βέγγου που περνά από πλατεία, έργο τέχνης-φωτιστικό, γιαπί στην ταινία "ο Παπατρέχας"
 
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ntsmrtz
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γεια σας παιδια!! να πω και γω μιας που καποιος το ρωτησε και τυχαινει να το ξερω.. στην ταινια εκεινο το καλοκαιρι μια παραλια που δειχνει με τον κομνηνο και την κορη του ειναι στο ηραιον στο λουτρακι λουτρακι.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
helenak σ ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια και τη φωτογραφια,προσθετω ξανα το screenshot της ταινιας που ειχα βαλει παλιοτερα

63.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα