Εκείνο το καλοκαίρι

Άλλη μια χαρακτηριστική τοποθεσία προς διερεύνηση. Η παρακάτω φωτογραφία είναι από την ταινία "Οι εκβιαστές" όπου βλέπουμε μια λίμνη και απέναντι μια πολύ στενή λωρίδα ξηράς πριν τη θάλασσα. Η ίδια τοποθεσία φαίνεται και στην ταινία "Εκείνο το καλοκαίρι" όπου ο Κομνηνός και η κόρη του κάνουν βόλτες με το ταχύπλοο. Μήπως είναι η λίμνη Καιάφα στη Ζαχάρω Ηλείας; Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας το σχολιάσει.




Παραθέτω και μια αεροφωτογραφία όπως είναι η λίμνη σήμερα.





Και παλι καλημερα σας! Με καθε επιφυλαξη, νομιζω οτι αυτη η παραλια με τη λωριδα ξηρας οπου εγιναν γυρισματα του "εκεινο το καλικαιρι" πρεπει να ειναι η Μαυρολιμνη.Βρισκεται σε εναν επαρχιακο παραλιακο δρομο μετα το αλεποχωρι πηγαινοντας προς περαχωρα, πριν αρχισει ο δρομος να ανηφοριζει προς το βουνο για να βγει περαχωρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η παραλία με τη στενή μακριά λωρίδα στεριάς μέσα στη θάλασσα όπου κάνουν βόλτα ο μπαμπάς με τη μικρή στο ''Εκείνο Το Καλοκαίρι'' ξέρει κανείς πού βρίσκεται;
 
Νομίζω ότι ίσως βρήκα την απάντηση τελικά. Είναι η μικρή λιμνοθάλασσα Ψήφτα στην περιοχή των Μεθάνων. Παραθέτω μία σχετική τωρινή φωτογραφία και τον σύνδεσμο.

limnothalassa.jpg

Σε αυτήν την περιοχή πρέπει να γυρίστηκαν σκηνές και από τους "Εκβιαστές" (1972).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εδω ειναι η απαντηση :)  To "κρυμμένο" εκκλησάκι του Αγ. Νικολάου στη Βουλιαγμένη

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λενα είπε:
Λενα said:


εδω ειναι η απαντηση :)




ευχαριστουμε Λενα!απαντησες στο ερωτημα που ειχα θεσει εδω

φαινονται λιγα στιγμιοτυπα με το εκκλησακι του Αγιου Νικολαου στη Βουλιαγμενη στην ταινια "εκεινο το καλοκαιρι"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:


Το λιμανάκι στην 3η φωτό είναι το Ηραίο στην Περαχώρα Λουτρακίου. Το έχω επισκευτεί δεκάδες φορές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
georgee.p είπε:
Το λιμανάκι στην 3η φωτό είναι το Ηραίο στην Περαχώρα Λουτρακίου. Το έχω επισκευτεί δεκάδες φορές.


ευχαριστουμε georgee.p!

αναφερεσαι στην ταινια "εκεινο το καλοκαιρι"

63.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην ταινια "εκεινο το καλοκαιρι" βλεπουμε ενα παρκο-παιδικη χαρα

ekinotkaloker.JPG

ειναι γνωστη η τοποθεσια του;

παρομοια τσουληθρα φαινεται λιγο και στους τιτλους της ταινιας "ολοι θα ζησουμε"

olit.JPG

e1.JPG

e2.JPG

e3.JPG

e4.JPG

e8.JPG

e6.JPG

e7.JPG

e9.JPG

e10.JPG

olitaz.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην ταινια "εκεινο το καλοκαιρι" βλεπουμε ενα παρκο-παιδικη χαρα

Προβολή συνημμένου 139002

ειναι γνωστη η τοποθεσια του;

παρομοια τσουληθρα φαινεται λιγο και στους τιτλους της ταινιας "ολοι θα ζησουμε"

Προβολή συνημμένου 139004

Προβολή συνημμένου 139003
Οι παραπάνω φωτογραφίες είναι από τη μεγάλη παιδική χαρά στο Πεδίον του Άρεως. Δεν υπάρχει πια με αυτή τη μορφή γιατί έχει γίνει ανάπλαση. Προφανώς η παιδική χαρά όπου βρίσκεται η Ναθαναήλ έχει δημιουργηθεί από την ίδια κατασκευαστική εταιρία γιατί αναγνωρίζω πολλά παρόμοια παιχνίδια που υπήρχαν στη παιδική  χαρά στο Πεδίον του Αρεως. Πολύ αχνά θυμάμαι μια τέτοια παιδική στη πλαζ της Βούλας.
 
Νομίζω ότι ίσως βρήκα την απάντηση τελικά. Είναι η μικρή λιμνοθάλασσα Ψήφτα στην περιοχή των Μεθάνων. Παραθέτω μία σχετική τωρινή φωτογραφία και τον σύνδεσμο.

Προβολή συνημμένου 137996

Σε αυτήν την περιοχή πρέπει να γυρίστηκαν σκηνές και από τους "Εκβιαστές" (1972).
Εγώ πιστεύω πάντως ότι η παραλία αυτή βρίσκεται στο Μετόχι Αργολίδος ακριβώς εδώ:
Η λήψη είναι από τον πάνω δρόμο που κάποια στιγμή στην ταινία η Ναθαναήλ παρατηρεί τον Κομνηνό να παίζει με την μικρή Ρούλα.
Μόνο που τότε υπήρχαν πιο πολλές καλαμιές....
 
Εγώ πιστεύω πάντως ότι η παραλία αυτή βρίσκεται στο Μετόχι Αργολίδος ακριβώς εδώ:
Η λήψη είναι από τον πάνω δρόμο που κάποια στιγμή στην ταινία η Ναθαναήλ παρατηρεί τον Κομνηνό να παίζει με την μικρή Ρούλα.
Μόνο που τότε υπήρχαν πιο πολλές καλαμιές....

Είναι η Μαυρολίμνη Λουτρακίου στον δρόμο μεταξύ Αλεποχωρίου και Σχίνου και παραμένει οπως την βλέπουμε στην ταινία με πολύ μικρές αλλαγές.
μαυρολ.jpgmayrolimnh.jpg

@ laura ingalls
Η ομορφη αυτή παιδική χαρά βρισκόταν στις Αθλητικές εγκαταστάσεις του Αγιου Κοσμά δίπλα στο Δυτικό Αεροδρόμιο εξ'ου και το αεροπλάνο που απογειώνεται πίσω τους
αγιοσ κοσμασ.jpg
 
Α μπράβο τώρα κολλάει πως θυμόμουν πως την είχα επισκεφθεί. Τι σου είναι οι παιδικές αναμνήσεις.
Ακομα και η παιδική χαρά στο Πεδίον του Αρεως μου ξύπνησε τρελές αναμνήσεις μόλις την είδα.
 
Το τελευταίο κομμάτι της ταινίας είναι από τον Άγιο Νικόλαο Αναβύσσουanavissos4.pnganavissos3.pnganavissos2.pnganavissos1.png
 
Πίσω
Μπλουζα