Εκπαιδευτική Τηλεόραση

Εδώ και πολύ καιρό σπάω το κεφάλι μου, και έχω φάει τον κόσμο για να βρω ένα animation που έπαιζε πολύ συχνά στην Εκπαιδευτική τηλεόραση μέσα 80 και ίσως αρχές 90.. Ο τίτλος ήταν (Αν δεν κάνω λάθος..) "Το μεγάλο ΑΝ"..

Είχε αρκετά απλά σχέδια, και ήταν με θέμα τον πόλεμο.. Λέει κάτι σε κάποιον;
 
σχολιο του uploader MrRetromemories : "Τιτλοι αρχης της " Εκπαιδευτικης τηλεορασης " και καρτα της εκπομπης " Γλωσσες , Τοποι , Γνωσεις " με λογοτυπο την κουκουβαγια , χαρακτηριστικο σημα του ΟΕΔΒ ( Οργανισμος Εκδοσεων Διδακτικων Βιβλιων ) στην τελευταια σελιδα των σχολικων εγχειριδιων . η ΕΡΤ , σε συνεργασια με το Υπουργειο Παιδειας, ξεκινησε να μεταδιδει την " Εκπαιδευτικη τηλεοραση " στα τελη της δεκαετιας του 70 κατα την διαρκεια του πρωινου προγραμματος με πολλες επιμορφωτικες εκπομπες για τους Ελληνες μαθητες ".
 
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.

Παιδιά,γεια,κι από εμένα.

΄Οταν ήμουν κι εγώ μικρός,τη δεκαετία του 80,παρακολουθούσα μετά μανίας εκπαιδευτική τηλεόραση και δη μαθήματα ξένων γλωσσών.΄Επαιρνα μάλιστα και τη ραδιοτηλεόραση που είχε ιλουστρασιόν ένθετα και εντρυφούσα στην εκμάθηση γαλλικών,ιταλικών,ισπανικών,ακόμη και ρωσικών(τα Αγγλικά τα έκανα στο φροντιστήριο,οπότε δεν με ενδιέφεραν...΄Οσο για τα γερμανικά για κάποιο μυστηριώδη λόγο τα απωθούσα...με τρόμαζαν τι να πω...)Από όλα αυτά στο youtube,έχω βρει 6 μαθήματα ιταλικών rosso e blu(οι γνωστές χρωματιστές πλαστελίνες).

Θυμάμαι πάρα πολύ έντονα τα γαλλικά,με κάποιον που τραγουδούσε σε δύο μαριονέτες...Bonjour,bonjour,bonjour,viens jouer avec nous...και μετά ακολουθούσε το μάθημα με παιδιά (μάλλον ιδρυματοποιημένα αν σκεφτεί κανείς το πάθος που είχαν για τις μαρμελάδες και τα καβούρια).Είχε προηγηθεί μια σειρά μαθημάτων γαλλικής με κινούμενα σκίτσα(κινούμενα σχέδια με την τρέχουσα έννοια δεν θα τα λεγε κανείς)και κεντρικό ήρωα κάποιον Nicolas και μάλλον πρέπει να λεγόταν Bonjour...('οποιος γνωρίζει κάτι ή ακόμη καλύτερα έχει βρει υλικό ας με διαφωτίσει).

Αυτό όμως που πραγματικά σπάζω το κεφάλι μου να θυμηθώ είναι τα ιταλικά(γύρω στο 1984-1985)και συγκεκριμένα η εισαγωγή...Κι αυτό γιατί είναι κλασικό κομμάτι και θέλω να το βρω και να τ ακούσω ακόμη μια φορά.Εκπέμπω λοιπόν sos για όποιον γνωρίζει σχετικά.

Αυτά.Κι όποιος έχει αναμνήσεις από την εκπαιδευτική τηλεόραση και ειδικότερα από τις ξένες γλώσσες ας μας τις εκθέσει.
 
Ενα σπανιο βιντεο στο οποιο φαινεται το σημα ληξης του πρωϊνου προγραμματος της εκπαιδευτικης τηλεορασης της ΕΡΤ,που ακολουθειται απο το γνωστο σημα της (με τις οθονες),και κατοπιν απο το testcard της ΕΡΤ με το ρολοϊ.Συμφωνα με τον uploader η εγγραφη εγινε στην Γαλλια:)augenrollen:) στις 03/06/1985,στο καναλι 3 των VHF,απο τον πομπο της ΕΡΤ στα Ακαρνανικα ορη που ειχε ισχυ 25KW!!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραια ανακαλυψη Γρηγορη! ευχαριστουμε πολυ :)
 
μεσω σποραδικου Ε εγινε αυτη η ληψη ειναι ενα φαινομενο που μπορει να στειλει πολυ μακρια τα σηματα μεχρι 2500χιλιομετρα και γινεται σε συχνοτητες απο 50 μεχρι 144ΜΗΖ καπως ετσι επιασε αυτος την ερτ
 
βιντεο απο εκπομπη της εκπαιδευτικης τηλεορασης με θεμα το "Φοινικοδασος" (19/4/90)

uploader o Christos5120
 
Εκπαιδευτικη τηλεοραση : μορφωση και ψυχαγωγια ..για ολους

Εγω διαβαζα : ..για αλλους :flower: , και προσπαθουσα καθε φορα να σκεφτω : ποιοι 'να ναι αυτοι οι αλλοι.. :xm:

Βαρετη εκπομπη και για μενα. Την εβλεπα αναγκαστικα ομως.. περιμενοντας το επομενο παιδικο. Απο ολα.. θυμαμαι την εκμαθηση αγγλικων, οπου εδειχνε ενα παιδικο και μετα επαιρνε με την σειρα και μεταφραζε τους διαλογους.

Το παιδικο ηταν με ανθρωπομορφα ζωα (λιονταρια). Σε καποιο βασιλειο, η κορη του βασιλια, ερωτευεται τον κηπουρο, και ακολουθουν οι περιπετειες τους
 
katerinak είπε:
βιντεο απο εκπομπη της εκπαιδευτικης τηλεορασης με θεμα το "Φοινικοδασος" (19/4/90)uploader o Christos5120
Τέτοια να έπαιζε όλη μέρα η τηλεόραση θα ήμουνα ευχαριστημένος!!
 
Η εκπαιδευτική τηλεόραση πάντα μου άρεσε να την παρακολουθώ, ακόμη και τώρα. Αυτές είναι οι εκπομπές που έπρεπε τα περισσότερα αν όχι όλα τα κανάλια να προβάλλουν, όχι τις σαχλές εύπεπτες σειρές. Εντάξει όλα χρειάζονται αλλά με ένα μέτρο.
 
Με λίγα λόγια η τηλεόραση έπρεπε να είναι απο την φύση της εκπαιδευτική κατα κύριο λόγο, ψυχαγωγική, και μετά όλα τα άλλα και μάλιστα σε ελάχιστο ποσοστό!
 
Εκπαιδευτική, πραγματική, πρώιμη ελληνική τηλέοραση για πάντα! :thanx2:
 
Στην ΕΤ1 γύρω στις αρχές του 2000 καμιά φορά πετύχαινα το εν λόγω πρόγραμμα...Στο σχολείο σε κάτι παλιές μαύρες CRTιζ μας πετάγανε κανά επεισόδιο επίσης. Όμως όποτε μας το βάζανε βαριόμασταν...Δεν ξέρω αν έφταιγε που ήταν λίγο πιο παλιό ή ότι δεν ήταν κινούμενο ή απλά βαρετό! Σαφώς και κοιτώντας το από μακρυά τώρα και μιας και δεν είμαι 5-6 χρονών πιστεύω ότι όλη η τηλεόραση έπρεπε να απαρτίζεται από τέτοια προγράμματα...nevermind...
 
Πάντα ένιωθα μια μιζέρια,όποτε το πετύχαινα.Μάλλον επειδή δεν ήταν πραγματικά κινούμενα σχέδια,όπως έγραψε και ο φίλος/φίλη από πάνω.
 
Έχω στο αρχείο μου αρκετές βιντεοκασσέτες της εκπαιδευτικής τηλεόρασης.. Μια πρόχειρη που βρήκα και εβγαλα φωτογραφία ειναι η παρακάτω:

DSCN1429.jpg
 
αλλο ενα βιντεο του vosporos

[video=youtube;YySl-ysnGNQ]

"Η κλασσική, χαρακτηριστικη εισαγωγή της εκπομπής Follow me που προβαλλόταν στα πλαίσια της Εκπαιδευτικης Τηλεόρασης για την εκμάθηση Αγγλικών απο την ΕΡΤ. Όσοι υπήρξαν μαθητές την εποχή εκείνη λογικά θα την θυμούνται".
 
Ξέρει κανείς πως μπορώ να βρω τα μαθήματα ιταλικών που παρουσίαζε μία κοπέλα περίπου 30 χρονών και είχε σαν συμπαρουσιαστές κάτι πλάσματα απο πλαστελίνη που άλλαζαν σχήματα μέσα σε δευτερόλεπτα. Η μήπως δεν ήταν ιταλικά?

Κάτι τέτοιο/
 
Πίσω
Μπλουζα