Εκπληκτικό blog για βιντεοταινίες

Paspartoo είπε:
Ποιος το λεει αυτο ?

Τα σχόλια όπως αυτό:

"...εχουν παραισθησεις μεγαλειου..."

Προσωπικά θα ντρεπόμουν να ζητήσω από έναν δημιουργό να δώσει συνέντευξη σε ένα φόρουμ που κάποιο από τα μέλη του τον χαρακτήρισε έτσι, χωρίς μάλιστα να διαφωνήσει κάποιος (πέρα από εμένα).
 
Σε οσους εχουμε ζητησει εχουν δεχθει ανευ προβληματος...και μαλιστα εχουν μονο καλα λογια να πουνε για το χωρο
 
Χρηστο, μιλησα για τις γνωμες - και ξεκαθαρισα τη γραμμη του φορουμ. Αν απο 8000 εγγεγραμμενους - περιπου 1000 ενεργους χρηστες - υπαρχουν καποιοι που δεν συμφωνουν με τη οπτικη μας αυτο δεν μπορει να ακυρωσει την ολοτητα του χωρου, ουτε να μας κανει να σκεφτουμε το αν αξιζει η οχι καποια σχετικη με το θεμα μας προσπαθεια.

Ξαναλεω οτι οποιαδηποτε επαφη με ανθρωπους των 80ς σε οποιοδηποτε πεδιο (μεσα στη θεματολογια παντα) ειναι (εκτος απο τιμη μας) καλοδεχουμενη και εκτιμητεα.
 
Φυσικο ειναι αυτο αφου οι περισσοτεροι εδω μεσα αγαπουμε την δουλεια τους και τους σεβομαστε.

Γι αυτο ειναι κριμα καποιοι να γραφουν υποτιμητικα σχολια γι αυτους που εμεις θαυμαζουμε.

Ποτέ δεν ξέρεις ποιός και πότε θα το διαβάσει και μπορεί να σχηματίσει λανθασμενα αρνητική εικονα.
 
ChristosM, εγώ είμαι τρελλαμένος με το Wrestling...

Να είσαι σίγουρος οτι αν κάποια στιγμή κάλιαζε και έπαιρνα συνέντευξη στον Hulk Hogan (ναι καλά... κάνε όνειρα...), θα την αναρτούσα στο forum, χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς να υπολογίσω τις γνώμες όσων λένε "έλα μωρε με τους καραγκιόζηδες", "είναι στημένα όλα", "μα καλά, τι βρίσκεις και το παρακολουθείς"....

Απλά θα αξίζει τον κόπο, μόνο και μόνο για τους fans. Οι υπόλοιποι, μπορούν απλά να μη τη διαβάσουν... ;)

Όλα αυτά τα γράφω φυσικά, χωρίς να ακυρώνω τον εκλεκτό φίλο joe, όπου, πολύ απλά είπε τη γνώμη του (και πολύ καλά έκανε)... :)
 
ChristosM είπε:
Φυσικο ειναι αυτο αφου οι περισσοτεροι εδω μεσα αγαπουμε την δουλεια τους και τους σεβομαστε.Γι αυτο ειναι κριμα καποιοι να γραφουν υποτιμητικα σχολια γι αυτους που εμεις θαυμαζουμε.

Ποτέ δεν ξέρεις ποιός και πότε θα το διαβάσει και μπορεί να σχηματίσει λανθασμενα αρνητική εικονα.
Παρακολουθησα με εκπληξη την αντιδραση σου γιατι θεωρω αυτονοητο οτι ο καθενας εκφραζει την αποψη του η οποια μπορει να ειναι και διαφορετικη απο καποιου αλλου. Δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει η αποψη μου για τον ελληνικο κιν/φο και βιντεοταινιες του 80, με το αν εσυ θα ερθεις ή οχι σε επαφη με καποια ατομα του χωρου για συνεντευξη/παρουσιαση κτλ.

Η αποψη μου ειναι σταθερη για τις εν λογω ταινιες απο την εποχη κυκλοφοριας τους. Δεν κρυβω βεβαια πως σημερα τις βλεπω με αλλο ματι. Αποτελουν ενα παραθυρο στο παρελθον και ειδικοτερα στην καθημερινοτητα. Οχι φυσικα μεσω της ''πλοκης'' (ο θεος να την κανει) αλλα με τις εικονες των δρομων, καταστηματων, του περαστικου κοσμου, των αυτοκινητων. Εννοειται πως εχουν και καλτ αξια, εχουν ειπωθει μερικες φοβερες ατακες με τις οποιες εχουμε ριξει πολυ γελιο λογω τις υπερβολης τους, αλλα ως εκει.

Δεν ειμαι καθολου φαν του Ευστρατιαδη αλλα η συνεντευξη του οσο και αλλων συντελεστων ταινιων της εποχης εχουν πολυ ενδιαφερον για το κλιμα και την φυση της βιομηχανιας ταινιων του 80.

Η γενικοτερη ενσταση μου (αν και μπορει να μην ενδιαφερει κανενα) ειναι πως ειχαν βολευτει με προχειροδουλειες που απεφεραν τα προς το ζην και μαζι με τους κουλτουριαρηδες εκλεισαν με λουκετο την πορτα που ειχε ανοιξει ο παλιος ελληνικος κινηματογραφος. Αφου εβγαλαν τα φραγκακια τους τωρα καποιοι θελουν να αναγνωριστουν και ως καλλιτεχνες. Ε δεν παει ετσι..

Αυτα... και μην χαλιεσαι χωρις λογο, υπαρχουν σημαντικοτερα πραγματα να τσαντιστεις.
 
Δηλαδή επειδή εμένα μου αρέσουν αποκλειστικά οι μέχρι 1,55 γυναίκες με πιασίματα, να κλείσουμε το playboy;

Δεν πάει έτσι Χρήστο. Κι εγώ θεωρώ τη τηλεόραση καθολικό σκουπίδι που δεν έχει να μου προσφέρει τίποτε, τα δε ελληνικά σήριαλς τα θεωρά "σήριαλ killers" για το μυαλό και τη νόηση.

Πρέπει, μήπως, να σκοτωθώ με το tsalk που έχω αμέριστη εκτίμηση στο πρόσωπό του; Μήπως ο πρώτος που θα μου πει ότι είμαι ηλίθιος στα 40+ μου που παίζω videogames πρέπει να φύγει για τον άλλο κόσμο;
 
joe είπε:
Αποτελουν ενα παραθυρο στο παρελθον και ειδικοτερα στην καθημερινοτητα. Οχι φυσικα μεσω της ''πλοκης'' (ο θεος να την κανει) αλλα με τις εικονες των δρομων, καταστηματων, του περαστικου κοσμου, των αυτοκινητων. Εννοειται πως εχουν και καλτ αξια, εχουν ειπωθει μερικες φοβερες ατακες με τις οποιες εχουμε ριξει πολυ γελιο λογω τις υπερβολης τους, αλλα ως εκει.

Δεν ειμαι καθολου φαν του Ευστρατιαδη αλλα η συνεντευξη του οσο και αλλων συντελεστων ταινιων της εποχης εχουν πολυ ενδιαφερον για το κλιμα και την φυση της βιομηχανιας ταινιων του 80.

Η γενικοτερη ενσταση μου (αν και μπορει να μην ενδιαφερει κανενα) ειναι πως ειχαν βολευτει με προχειροδουλειες που απεφεραν τα προς το ζην και μαζι με τους κουλτουριαρηδες εκλεισαν με λουκετο την πορτα που ειχε ανοιξει ο παλιος ελληνικος κινηματογραφος. Αφου εβγαλαν τα φραγκακια τους τωρα καποιοι θελουν να αναγνωριστουν και ως καλλιτεχνες. Ε δεν παει ετσι..

Αυτα... και μην χαλιεσαι χωρις λογο, υπαρχουν σημαντικοτερα πραγματα να τσαντιστεις.

To οτι οι Ελληνικές βιντεοταινίες ειναι ενα παραθυρο στο παρελθόν χερομαι στο οτι συμφονουν οι περισοτεροι του forun.

Προσοπικα εμενα μου αρεσουν περισοτερο οι ατάκες απο το ελληνικό video(σε σχεση με τον παλιο ασπρομαυρο κηνιματογραφο)γιατι εχουν γραψει ιστορια ,περιγραφοντας τα 1980ς(και μονο αυτά)

Οσο για τις προχειροδουλιές ,αυτες πουλουσαν αυτες και ηταν μοδα, εγω δεν βλεπο κατι το κακό. Και γιατί οχι να μην πεθάνει ο παλιος κινηματογραφος ? Αφου είχε ξεπεραστεί!

Σχετικα με το αν θέλουν καποιοι εκεινης της εποχής να αναγνωριστουν ως καλλητεχνες ,εγώ δεν έχω δει κάτι τετοιο, του ναντίων , με λύπη μου διαβασα πριν λίγες μέρες μια συνεντευξη του Στ. Γαρδέλη που θέλει λεει να βγάλει μια για πάντα τη...ρετσινιά των 1980ς! Και είμαι σιγουρος οτι αν ρωτισεις και πολλους αλλους της εποχής εκεινης(οι οποιοι τώρα εχουν μεινει στην αφάνια)θα σου πουν τα ίδια.
 
Παιδια ξεφυγαμε. Το σχολιο του Joe οτι οι δημιουργοι "εχουν παραισθησεις μεγαλειου" ηταν αυτο που με ενοχλησε. Το θεωρησα πολυ υποτιμητικο για ανθρωπους οπως ο Δαλιανιδης, ο Φωσκολος, κ.α.

Και μαλιστα το σχολιο αυτο το εκανε οταν θελησα να ξεχωρισω τις κινηματογραφικες ταινιες των 80ς απο τις βιντεοταινιες των 80ς. Τοσο απλο...
 
Δεκτόν τότε.

Φυσικά όλα ΟΚ!
 
ChristosM είπε:
Παιδια ξεφυγαμε. Το σχολιο του Joe οτι οι δημιουργοι "εχουν παραισθησεις μεγαλειου" ηταν αυτο που με ενοχλησε. Το θεωρησα πολυ υποτιμητικο για ανθρωπους οπως ο Δαλιανιδης, ο Φωσκολος, κ.α. Και μαλιστα το σχολιο αυτο το εκανε οταν θελησα να ξεχωρισω τις κινηματογραφικες ταινιες των 80ς απο τις βιντεοταινιες των 80ς. Τοσο απλο...
Η αποψη μου ειναι αυτη και πιθανον καποιοι να συμφωνουν καποιοι οχι.
 
joe είπε:
Η αποψη μου ειναι αυτη και πιθανον καποιοι να συμφωνουν καποιοι οχι.

Εχεις απολυτο δικιο.

Ακριβως ετσι αισθανομαι και εγω, γι αυτο και δηλωσα πως δεν θα ζητουσα απο εναν δημιουργο να μας μιλησει απο τη στιγμη που κανενας δεν εδειξε να διαφωνει με τον χαρακτηρισμο σου για αυτον, περα απο εμενα.
 
Είναι αναμφισβήτητο ότι ο κάθε ένας από μας έχει διαφορετικό γούστο και αγαπάει / εκτιμάει διαφορετικά πράγματα. Και εννοείται ότι ο κάθε ένας είναι ελεύθερος να πει τη γνώμη του.

Θα συμφωνήσω όμως με την άποψη του ChristosM ότι καμιά φορά οι χαρακτηρισμοί για κάποια δημόσια πρόσωπα μπορούν να δημιουργήσουν παρεξηγήσεις αν τύχει και διαβαστούν από τα ίδια τα πρόσωπα. Για αυτό και εγώ τουλάχιστον τους αποφεύγω. Προτιμώ δηλαδή να μη συμμετέχω καθόλου σε κάποιο thread το αντικείμενο του οποίου δε μου αρέσει, παρά να γράψω αρνητικό σχόλιο για αυτό. Αυτό όσον αφορά Ελληνικές ταινίες, σειρές, παραγωγές εν γένει - διότι για τα ξένα δεν υπάρχει κίνδυνος να προσβάλλουμε τον / τους δημιουργούς. Η άποψή μου επί του θέματος.
 
ChristosM είπε:
Εχεις απολυτο δικιο.
Ακριβως ετσι αισθανομαι και εγω, γι αυτο και δηλωσα πως δεν θα ζητουσα απο εναν δημιουργο να μας μιλησει απο τη στιγμη που κανενας δεν εδειξε να διαφωνει με τον χαρακτηρισμο σου για αυτον, περα απο εμενα.
Αμα μου την πεσουν ολοι θα αισθανθεις καλυτερα?
 
θα εχουμε διαγραφες posts - το μονο σιγουρο.
 
..δηλαδη ενας δημιουργος πρεπει να ειναι τοτεμ κ ιερη αγελαδα;κακες στιγμες δεν εχει;δεν ντρεπεται (εστω στα κρυφα..)για καποια επιλογη του;

κατι τυποι σαν εμας τους επανεφεραν στην επικαιροτητα ,ξεχασμενους και απαξιωμενους ηθοποιους σκηνοθετες κλπ.

Καλως η κακως η δεκαετια του 80 θα μεινει στην κινηματογραφικη ιστορια λογω του καλτ..Οπου καλτ και πολυ σκουπιδι,αλλα που το γουσταρουμε για αυτο ακριβως το λογο!

Πριν 10 -15 χρονια αν ελεγε καποιος οτι αυτες οι ταινιες θα γινονταν "ιν"(80ς εκφραση)και θα μοιραζονταν ως ενθετα σε εφημεριδες κ περιοδικα θα τρωγε φαπες..ε,εγω τις γουσταρα διαχρονικα!οχι σαν μνημεια της 7ης τεχνης,αλλα γιατι οτι προθεση και να χε ο δημιουργος στο τελος παντα εβγαζε γελιο!

ακομα κι αυτο,θελει μαστορια,θελει τεχνη!

Τιμουμε ολους αυτους τους συντελεστες της 80ς κινηματογραφικης κουλτουρας (κ υποκουλτουρας..)αλλα οχι και να θεωρουνται συναδελφοι του Παζολινι..

Και ο Γριμπιλας ποδοσφαριστης ητανε,οπως κι ο Μαραντονα..

Η αληθεια καπου στη μεση συντροφοι..
 
bernard.c χαιρομαι που καταλαβες το νοημα. Αυτο πιστευω κι εγω και μαλιστα την στιγμη που παει να γινει μια πολυ σημαντικη κινηση να εχουμε μαζι μας εναν απο τους σημαντικοτερους δημιουργους του κινηματογραφου (ask tsalk). Ομως διαβαζοντας τα posts που ακολουθησαν, αλλα και προηγηθηκαν i rest my case!
 
Διυλίζετε τον κώνωπα.....

Προσωπικά, θα ήθελα πολύ να διαβάσω τη συνέντευξη, όπως άλλωστε και κάθε συνέντευξη που έχει δημοσιευτεί εδώ...
 
Λοιπον παιδες επειδη βλεπω παιδικες αντιδρασεις που δεν ξερω αλλα και ουτε θελω να εξηγησω, μπορουν οι αντμινιστρατορες να σβησουν το σχολιο μου το οποιο δυναται να προκαλεσει ψυχολογικα σε σκηνοθετες καλτ ταινιων, αλλα και να επαναφερουν ετσι την διαθεση για προσφορα στο Χρηστο.

Δεν με ενδιαφερει περεταιρω αντιπαραθεση, αλλωστε δεν βρισκομαι γιαυτο εδω και επισης υπαρχουν σημαντικοτερα πραγματα απο το να ερμηνευουμε λεξη προς λεξη ενα σχολιο το οποιο αποτελει προσωπικη αποψη.

ΥΓ οποιος τολμησει να σχολιασει αρνητικα το Conan the Βarbarian θα ειμαι κατω απο το σπιτι του με oχλο λυντσαρισματος σε χρονο dt. Το παραπανω μηνυμα θα αυτοκαταστραφει. Τουμ τουμ, τουμ τουμ τουμ τουμ, τουμ τουμ τουμ τουμ, τουρουρου, τουρουρου, τουρουρου, τουρου (ναι ειναι το sountrack του mission impossible-του 80ς εε?)
 
Πίσω
Μπλουζα