Εκπομπή - Αφιέρωμα στον τρόπο καταπολέμησης του AIDS

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Στη Γ' Λυκειου η καθηγητρια που μας διδασκε ενα μαθημα που ειχε σχεση με κοινωνικα προβληματα(δυστυχως δε θυμαμαι τον τιτλο του βιβλιου)καποια στιγμη(το πιθανοτερο να ηταν λιγο πριν την 1η Δεκεμβριου που ειναι και η παγκοσμια ημερα κατα του AIDS) μας εδειξε στο βιντεο μια εκπομπη αφιερωμενη στον ιο του έιτζ.Αυτο που θυμαμαι ηταν οτι εξηγουσαν πώς μεταδιδεται ο ιος,πώς κατασκευαζονται τα προφυλακτικα,για ποιο λογο πρεπει να χρησιμοποιουνται.Χωρις να ειμαι σιγουρη,ισως αναφερθηκαν και στις μεθοδους αντισυλληψης..Επισης για το θεμα μιλησαν και διαφοροι καλλιτεχνες,θυμαμαι την Ελενη Ραντου και το Λακη Λαζοπουλο.Πιθανον να ηταν η εποχη που γινονταν οι διαφορες καμπανιες με τη συμμετοχη ηθοποιων,οπως αυτη που ειδαμε εδω.

Στην εκπομπη αυτη,οι γιατροι μιλησαν οχι μονο για το έιτζ αλλά και για άλλα σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα,θυμαμαι που εδειχναν πως ηταν τα κονδυλωματα.

H εκπομπη αυτη προβληθηκε λιγα χρονια πριν στο MEGA αλλά εγω την ειδα για πρωτη φορα στο σχολειο(σιγα να μη με αφηναν οι γονεις μου να δω εκπομπη με το συγκεκριμενο περιεχομενο..)





Εσεις θυμαστε αν ειδατε την εκπομπη αυτη;



 
Νομιζω ναι, αν ειναι η ιδια που θυμαμαι.

Ανεφερες το Λαζοπουλο γι'αυτο το θυμηθηκα...

Μαλιστα θυμαμαι οτι δειχνανε και το εργοστασιο με τα προφυλακτικα, και ενα μηχανημα με "ομοιωματα" που δοκιμαζε τα

προφυλακτικα με αερα, ενω το κρατουσε ενας εργαζομενος.

Ο Λαζοπουλος εκανε ενα αστειο, οπου ενω κρατουσε το προφυλακτικο το αφησε να φυγει και "πεταξε" ψηλα...

Και μαλλον γι'αυτη τη σκηνη θυμαμαι την ταινια...
 
ναι αυτη ειναι η εκπομπη-αφιερωμα,εσυ ομως σε ποια ταινια αναφερεσαι; :eek:

θυμασαι στο περιπου ποτε προβληθηκε στην τηλεοραση το αφιερωμα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το ειδα στην τηλεοραση, μαλλον 1η Λυκείου(1991-1992), στο σχολειο..

Το ιδιο πραγμα εννοω οταν λεω ταινια, μαλλον γιατι το ειδαμε ολο απο κασσετα...
 
pardalotzatziki είπε:
Δεν το ειδα στην τηλεοραση, μαλλον 1η Λυκείου(1991-1992), στο σχολειο..
Το ιδιο πραγμα εννοω οταν λεω ταινια, μαλλον γιατι το ειδαμε ολο απο κασσετα...
σ ευχαριστω!ωστε το αφιερωμα γυριστηκε αρχες 90ς.. κι εγω που νομιζα οτι ηταν γυρω στο 1994-1995..
 
To 1993-1994 ημουνα 3η Λυκειου. Ισως να γυριστηκε απο 1990 εως 1992
 
μακαρι να βρισκοταν και ο τιτλος της εκπομπης και ισως καποιο βιντεακι
 
Μια εκπομπή για το AIDS, η οποία ήταν μαραθώνια σε μετάδοση με παρουσιαστή το Λάκη Λαζόπουλο εγώ προσωπικά τη θυμάμαι κάπου στο 1995 με 96. Θυμάμαι κιόλας ότι είχε καλεσμένα και πολλά παιδιά (και φοιτητές) στο στούντιο
 
thanos75 είπε:
Μια εκπομπή για το AIDS, η οποία ήταν μαραθώνια σε μετάδοση με παρουσιαστή το Λάκη Λαζόπουλο εγώ προσωπικά τη θυμάμαι κάπου στο 1995 με 96. Θυμάμαι κιόλας ότι είχε καλεσμένα και πολλά παιδιά (και φοιτητές) στο στούντιο
το πιθανοτερο ειναι να προκειται για αλλη εκπομπη - αφιερωμα γιατι σ αυτη που ψαχνουμε ο Λακης Λαζοπουλος απλως συμμετειχε (οπως και η Ελενη Ραντου),δεν ηταν ο παρουσιαστης
 
θυμαμαι οτι κατα τη διαρκεια του αφιερωματος συχνα χρησιμοποιουσαν τη λεξη "μπαλαντερ"
 
βρηκα ενα παλιο σημειωματαριο που εγραφα τους τιτλους απο καποιες εκπομπες και ταινιες που βλεπαμε στην αιθουσα προβολης στην γ' λυκειου μαζι με τις καθηγητριες και ειδα οτι ειχα γραψει ως τιτλο της εκπομπης τη λεξη "Μπαλαντερ" οποτε κατα 99,99% ετσι λεγοταν η εκπομπη-αφιερωμα
 
Στη Γ' Λυκειου η καθηγητρια που μας διδασκε ενα μαθημα που ειχε σχεση με κοινωνικα προβληματα(δυστυχως δε θυμαμαι τον τιτλο του βιβλιου)καποια στιγμη(το πιθανοτερο να ηταν λιγο πριν την 1η Δεκεμβριου που ειναι και η παγκοσμια ημερα κατα του AIDS) μας εδειξε στο βιντεο μια εκπομπη αφιερωμενη στον ιο του έιτζ.Αυτο που θυμαμαι ηταν οτι εξηγουσαν πώς μεταδιδεται ο ιος,πώς κατασκευαζονται τα προφυλακτικα,για ποιο λογο πρεπει να χρησιμοποιουνται.Χωρις να ειμαι σιγουρη,ισως αναφερθηκαν και στις μεθοδους αντισυλληψης..Επισης για το θεμα μιλησαν και διαφοροι καλλιτεχνες,θυμαμαι την Ελενη Ραντου και το Λακη Λαζοπουλο.Πιθανον να ηταν η εποχη που γινονταν οι διαφορες καμπανιες με τη συμμετοχη ηθοποιων,οπως αυτη που ειδαμε εδω.

Στην εκπομπη αυτη,οι γιατροι μιλησαν οχι μονο για το έιτζ αλλά και για άλλα σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα,θυμαμαι που εδειχναν πως ηταν τα κονδυλωματα.

H εκπομπη αυτη προβληθηκε λιγα χρονια πριν στο MEGA αλλά εγω την ειδα για πρωτη φορα στο σχολειο(σιγα να μη με αφηναν οι γονεις μου να δω εκπομπη με το συγκεκριμενο περιεχομενο..)





Εσεις θυμαστε αν ειδατε την εκπομπη αυτη;
μήπως το μάθημα ήταν ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ;
 
Πίσω
Μπλουζα