Ελληνικά CPC demos

Optimus

RetroActive
Joined
9 Δεκ 2006
Μηνύματα
481
Αντιδράσεις
181
Η ελληνική CPC demoscene είχε ξεκινήσει γύρω στο 90-92 αν θυμάμαι καλά. Τώρα ελάχιστα άτομα ξέρω από την Ελλάδα που ασχολούνται ακόμα με τη δημιουργία demos σε Amstrad (εγώ αραιά και που).

Εδώ έχω φτιάξει μια λίστα με όλα τα ελληνικά groups, sceners, demos και demoparties που υπάρχουν στην demoβάση Pouet.

http://www.pouet.net/lists.php?which=9&prodorder=platform

Τα πρώτα πρώτα με το εικονίδιο της μπλε οθόνης είναι του CPC.

Δεν ξέρω αν δουλεύουν τα παλιά download links. Υπάρχουν άλλα ελληνικά demos που θα έπρεπε να ανέβουν, αν βρω χρόνο θα τα ανεβάσω στο Pouet.
 
respect!

welcome!
 
Η ελληνική CPC demoscene είχε ξεκινήσει γύρω στο 90-92 αν θυμάμαι καλά.
απότι θυμάμαι και εγώ:

Η πρώτη ομάδα που γνώριζα ήταν η OLYMPUS και δεν νομίζω να έβγαλε κάτι ολοκληρωμένο μάλλον κανένα preview...

απο ελληνικά games θα έλεγα FIRE SOFT ή Ν. Lascarides απο ΕΠΤΑ μεριά (1988??)..

τα πρώτα demos νομίζω ήταν με demomaker του MAGIC CLUB (AMC of Thessaloniki)

πρώτοι "cracktros" θυμάμαι PATRAS AMSTRAD CLUB, POWER HACKERS SYNDICATE...

αν θυμάστε κάτι άλλο, plz help :help:
 
Thanks for adding it!!!

Βασικά είναι η CPC+ version και δεν είχα πάρει χαμπάρει ότι κάποιος το πρόσθεσε στο youtube.

Εδώ είναι η plain CPC version:

 
Nai fainetai h diafora... Ston cpc einai sxedon coder colours :p . Ti pallete eixe o cpc?
 
27 χρώματα έχει. Ναι βασικά φαίνεται coder colors γιατί και εγώ δεν έκανα καλό design στα χρώματα, μου το είπαν πολλοί. Στον plus ήταν πιο εύκολο να βρεις ωραία shades αλλά και πάλι μου είπαν πως θα μπορούσα να βάλω πιο όμορφα και πρωτότυπα χρώματα. Btw,. η μουσική στο CPC+ video ακούγεται πιο καλά από το δικο μου video.
 
27 e? 229 ligotera apo ton A8. Pantws h YM tune poly kalh. Posh cpu sou trwei?
 
H musiki prepei na trwei elaxista. Kati liges grammes raster. 10-15 einai? 20? Den thimame. Kana 5% fantazomai tou synolikou screen retrace? Einai elaxisto. To kommati itan se soundtrakker128. Simera xrisimopoiw ton tracker twn Arkos, ton STarkos. Einai poly kalyteros kai oi players tu trwne akoma ligoteri CPU. An xrisimopoiousa YM kommati sybiesmeno me realtime decruncher, apo oti lane tha etrwge akoma pio elaxisti isxy. To kanoun orismena demos alla an thimame den exei vgei player h thelei kouraseis kai den to dokimasa akoma. Nomizw pws prepei na grapsw monos mu kwdika gia to decrunching h den exei vgei player officialy akoma alla ton xrisimopoioun orismenoi democoders gia ta dika tus demos. Btw,. to kommati tou a step beyond einai conversion (alla xanagrameno se tracker apo tin arxi, inspired, oxi port) mias agapimenis mu musikis tou demo One-der twn Oxyron, epishs agapimeno mu demo ston C64.
 
Poly endiaferon, opws thn akousa pisteva oti tha etrwge parapanw. To demo tou c64 to xw dei alla den synedesa thn mousikh he he. YM rulez anyway :)
 
Χμμ,. για τη μουσική μάλλον θα είχες στο μυαλό σου διάφορες τεχνικές που χρησιμοποιούν αρκετά demos στον AtariST και από ότι είχα ακούσει τρώνε αρκετή ισχύ (το 1/4 νομίζω), όπως το SidSound. Προσωπικά από sound coding δεν έχω ιδέα και δεν ξέρω τι κάνει, αλλά το μόνο demo στον CPC που προσπάθησε να κάνει κάτι αντίστοιχο με το sidsound του st είναι το

. Μου είχε εξηγήσει πως το δεύτερο μέρος αυτού του demo χρησιμοποιεί την τεχνική που καλείται sidsound (δεν ξέρω κατά πόσο σχέση έχει με το SID του C64) και είναι πιο δύσκολο στον CPC στο συγχρονισμό από ότι στον AtariST από όπου εμπνεύστηκε. Και οι δύο μουσικές είναι παρμένες από ST demos btw. Καλή φάση αν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι αυτό το sidsound ακόμα..
 
Ontws... 115% cpu lol. To sidvoice einai kata mia ennoia eksomoiwsh twn SID channels me xrhsh ths cpu. Square waveforms pou na proswmoiazoun aytes tou SID? Perissoteres leptomereies den kserw.

To sidsound designer epetrepe th xrhsh triwn sid voices. Vevaia ayth th stigmh o agaphmenos tracker einai o maxYMiser tou gwEm. Oriste kai h original tune tou Jess, Sharpness Buzztone.
 
παιδια φανταστικα demos μπραβο

optimus = Μιχαλης η κανω λαθος man!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι ο Μιχάλης είμαι. Εσύ ποιός είσαι;

Σόρρυ που απαντάω αργά αλλά για δυο βδομάδες δεν είχα αγγίξει υπολογιστή (είμαι στρατό).
 
ειμαι ο γαβριηλ απο το fleamarket ειχα παρει απο σενα ενα drive για commodore στην θεσσαλονικη με θυμηθηκες?τι κανεις εισαι καλα?
 
Οπ ναι σε θυμήθηκα!

Με το που πήρα εκείνο το drive άρχισα να βλέπω C64 demos στο real thing. Έπειτα έβγαλα και ένα μικρό ταπεινό ντεμάκι που τέσταρα στο ίδιο drive, το Livetro.

Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που πρωτοσυναντηθήκαμε, τελείωσα με το πανεπιστήμιο, τελειώνω και με το στρατό, από coding ασχολούμαι αρκετά με τα gamepark handhelds (GP32 και GP2X) και βλέπουμε τώρα.

Κάτσε εσύ είχες πάρει drive από εμένα ή εγώ είχα αγοράσει από σένα; Νομίζω το δεύτερο :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φυσικα και εχεις απολυτο δικαιο αδερφε εσυ πηρες απο μενα,μπραβο χαιρομαι που εισαι καλα,να man παρακολουθω τα demo σου απο τοτε με εβαλες στο trip με εκεινο το αναλυτικοτατο e-mail που μου ειχες στειλε το εχω ακομα,βλεπω ασχολεισαι παλι με πολυ προτοτυπα πραγματα μπραβο,καλος πολιτης και τα λεμε χαρηκα
 
Πίσω
Μπλουζα