Ελληνικά Mega Drive Packs

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.332
Αντιδράσεις
1.359
Sega professors θέλω την βοήθειά σας.

Προσπαθώ να βοηθήσω ένα φιλαράκι από κάποιο ξένο forum ο οποίος μαζεύει ευρωπαϊκά packs του Mega Drive. Αυτήν την στιγμή ψάχνει για Ελληνικά exclusives όπως για παράδειγμα το Mortal Kombat 3 pack το οποίο έχω (και είναι και ο λόγος που με βρήκε) αλλά δεν γνωρίζω και πολλά περί του θέματος, ούτε καν ήξερα ότι το πακέτο αυτό ήταν αποκλειστικότητα μας. Ψάχνουμε λοιπόν για τέτοια πακέτα, μπορέιτε να βοηθήσετε?

Αν υπάρχουν και φωτογραφίες θα ήταν super.

Ας κάνω την αρχή με το δικό μου πακέτο:

Προβολή συνημμένου 104212
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουάααα. Κραυγή χαράς, νοσταλγίας και απογοήτευσης μαζί καθώς αυτό το πακέτο το έβλεπα σε μια βιτρίνα και συνέχεια μου έκλεινε το μάτι αλλά ποτέ δεν το απέκτησα. Ευχαριστώ Imgema που το είδα μετά από τόσα χρόνια. Τώρα που το βλέπω ξανά μου αρέσει όλο και περισσότερο. Υπάρχει κανένα περίσσεμα? ;)
 
johnny19818 είπε:
Ουάααα. Κραυγή χαράς, νοσταλγίας και απογοήτευσης μαζί καθώς αυτό το πακέτο το έβλεπα σε μια βιτρίνα και συνέχεια μου έκλεινε το μάτι αλλά ποτέ δεν το απέκτησα. Ευχαριστώ Imgema που το είδα μετά από τόσα χρόνια. Τώρα που το βλέπω ξανά μου αρέσει όλο και περισσότερο. Υπάρχει κανένα περίσσεμα? ;)
Μακάρι να υπήρχε, ο άλλος μου δίνει 300 ευρώπουλα για να το αποχωριστώ...

Αλλά δεν θέλω, έχει συναισθηματική αξία :sad:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τασο μην κανεις καμμια βλακεια και το δωσεις!!! Δωστο σε μενα!! :p Βασικα κρατησε το γιατι αμα το δωσεις ....θα το μετανοιωσεις στα σιγουρα!
 
Όχι μην το δώσεις σε καμία περίπτωση. Κάποια πράγματα απλά δεν εξαγοράζονται. Να του το ξεκόψεις του τύπου. Συγγνώμη για το ύφος αλλά πραγματικά χάρηκα που το είδα μετά από τόσα χρόνια και το έχει κάποιο μέλος του φόρουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι παιδιά, δεν θα το δώσω, όπως είπα είναι συναισθηματική η αξία, απλά τα 300 τα είδα απότομα (η σημερινή προσφορά :p ) και είμαι στην φάση που μαζεύω λεφτά για PC οπότε μου πέρασε από το μυαλό, έτσι πεταχτά...

Ομως θα ήθελα να τον βοηθήσω με τις πληροφορίες έστω, μου είπε ότι προσπάθησε να ψάξει ο ίδιος αλλά τα Ελληνικά του είναι λίγο χειρότερα από τα Αγγλικά μας ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υποτίθεται ότι υπάρχει και αυτό

το πακέτο αλλά προσωπικά δεν το θυμάμαι ούτε το έχω δει και ποτέ. Ούτε για το Game Gear.
 
Ωραίο εύρημα, δυστυχώς ούτε κι εγώ το θυμάμαι, πέρα από το MK3 δεν θυμάμαι κανένα άλλο πακέτο, οπότε δεν μπορώ να επιβεβαιώσω την ύπαρξή του. Δεν βλέπω και την χρυσή σφραγίδα και ανησυχώ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Υποτίθεται ότι υπάρχει και αυτό
Το ειχα πετυχει για GG εδω στην πολη μου. Μετα ητανε τα lion king,fifa,nba live(νομιζω) και το τελευταιο ητανε με τα 6 παιχνιδια.
 
το πακετο με το mortal kombat 3 ηταν αποκλειστικοτητα για την Ελλαδα; Δεν κυκλοφορησε πουθενα αλλου;

Θυμαμαι σιγουρα πακετο με το lion king. Δεν ειμαι σιγουρος αν καποιο Aladdin ηταν δικο μας η εισαγωγης επισης.
 
Ναι αυτό με τα 6 παιχνίδια το θυμάμαι κι εγώ ως ελληνικό πακέτο.
 
Μιλαμε μονο για md2 ? εχω δει απο κοντα πακετο με τα 6παιχνιδια, το κλασικο με sonic, εχω δει πακετο με το FIFA, νομιζω το FIFA 96, εχω δει πακετα με FIFA + NBA LIVE ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ηταν τα '97, αλλα το αγαπημενο μου ηταν αυτο που αγορασα, το "sonic mania" πακετο με το sonic1 και το sonic2. Εαν θυμαμαι καλα ειχε ενα εξτρα αυτοκολλητο που εγραφε αυτο με το sonic mania, δεν ειχε διαφορετικο χρωμα το κουτι.
 
Γεια σου, πρώτα απ 'όλα, λυπάμαι για τα ελληνικά μου, έχω χρησιμοποιήσει το Google μεταφράζει για να γράψετε αυτό το μήνυμα και ίσως θα ήταν καλύτερα να γράψετε απευθείας στα αγγλικά.

Είμαι αυτός που ζήτησε Imgema για τις ελληνικές εκδόσεις MD, καθώς υπάρχει πολύ λίγα διαθέσιμα στοιχεία γι 'αυτούς και είμαι οικοδόμηση μιας βάσης δεδομένων και μια συλλογή από πακέτα της κονσόλας και δέσμες, είναι η 16-bit της Sega σύστημα αγαπημένη μου κονσόλα.

Τα πακέτα NBA Jam που εμφανίζεται στο βίντεο Youtube είναι μια μεγάλη έκπληξη. Απ 'όσο γνωρίζω δεν υπήρχε onlly ένα NBA JAM PAL MD2 πακέτο, και ότι κυκλοφόρησε μόνο στην Αυστραλία.

Σχετικά με το πακέτο MK, δεν έχω δει μια έκδοση MK3 οπουδήποτε αλλού, αλλά υπάρχει τουλάχιστον ένα MK1 MD2 πακέτο έχω βρεθεί πρόσφατα πληροφορίες.

The Lion King έλαβε 3 διαφορετικά πακέτα MD που ξέρω: Ένα με MD1, που κυκλοφόρησε μόνο στην Ισπανία, που διαθέτει ένα MD1 πάνω από ένα MD2 στο εξωτερικό κουτί, ένα άλλο με MD2, κυκλοφορεί σε όλη την Ευρώπη με γλωσσικές παραλλαγές στο Ηνωμένο Βασίλειο και τη Γαλλία / Βέλγιο, και ένα τρίτο στην Αυστραλία, με ένα εντελώς διαφορετικό κουτί. Υπήρχαν Master System και Game Gear Lion King πακέτα που χαρακτηρίζει το ευρωπαϊκό έργο τέχνης στο κουτί.

Η MD2 Aladdin Pack πωλήθηκε σε όλη την Ευρώπη πάρα πολύ, και πάλι με δύο γλωσσικές παραλλαγές και εκδόσεις με Master System (αυτό αποκλειστικά για την Ισπανία) και Game Gear. Έχω, επίσης, ένα αυτοκόλλητο spotter παραλλαγή MD1 Αλαντίν και πιστεύω ότι υπάρχει επίσης ένας αυστραλός παραλλαγή αυτού του πακέτου με Sonic λογότυπο. Υπάρχουν πολλές παραλλαγές του Mega 6 σε όλο τον χώρες PAL, αλλά ξέρω ότι μόνο τρεις FIFA πακέτα (το ένα με MD1 και δύο με MD2, ένα από τα αποκλειστικά του Βελγίου), και δεν NBA Live δέσμες. Το πακέτο Sonic Mania θα είναι μια νέα πάρα πολύ. Ξέρω μόνο δύο εκδόσεις της κονσόλας MD2 που περιελάμβανε και τα δύο παιχνίδια: η γερμανική Super Set, και η αυστραλιανή έκδοση Sonic Double Pack.

Αν κάποιος από εσάς θυμάστε τυχόν πρόσθετες λεπτομέρειες σχετικά με κονσόλα της Sega συσκευασίες ή ακόμα και το δικό κάθε παρακαλούμε ενημερώστε μας.
 
mike είπε:
αλλα το αγαπημενο μου ηταν αυτο που αγορασα, το "sonic mania" πακετο με το sonic1 και το sonic2. Εαν θυμαμαι καλα ειχε ενα εξτρα αυτοκολλητο που εγραφε αυτο με το sonic mania, δεν ειχε διαφορετικο χρωμα το κουτι.
Από ότι καταλαβαίνω από το post σου το πακέτο δεν το έχεις ακόμα σωστά? Μήπως θυμάσαι αν το έχεις πετύχει σε κανένα διαφημιστικό φυλλάδιο ή περιοδικό? Μήπως βρούμε καμιά φωτογραφία.
 
Το εχω, αλλα εκει που ειναι δεν μπορω να το βγαλω και να δω πως ακριβως ειναι το εξωφυλλο. Στα πλαγια φαινεται το κουτι, ειναι ιδιο με το κανονικου MD, το μαυρο κουτι. Εχει ομως 2 χειριστηρια μεσα, ενω τα περισσοτερα πακετα ειχαν 1. Θα προσπαθησω το βραδυ.

Εχω διαφορα κουτια MD, αλλα δεν θεωρουνται σπεσιαλ πακετα. Ειδικα ενα που εχει μεσα την κασετα 200in1, μιλαμε για τρελο δοαφημιστικο κολπο, η κασετα λεγεται ετσι, απ'εξω γραφει εναν απιθανο αριθμο παιχνιδιων, και τελικα ανοιγοντας το καταλαβαινεις οτι η κασετα εχει νομιζω 12 παιχνιδια, και ολα τα υπολοιπα ειναι "διαθεσιμα" δηλαδη σου λεει απλα οτι μπορεις να τα αγορασεις!

Τα πακετα με fifa+nba live εχουν απέξω ενα αυτοκολλητο που λεει κατι σαν "sports pack" ή "action pack", αλλα παλι δεν ειναι διαφορετικα κουτια.
 
Ωραίος. Το ξέρω ότι σε χώνω τώρα λίγο αλλά αν μπορέσεις κάποια στιγμή να βγάλεις καμιά φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ.

Πάντως και το MK3 πακέτο είναι απλώς ένα "έξτρα" κουτί γύρω από το κανονικό κουτί του MD2. Μάλιστα η εικόνα που φαίνεται στην φωτογραφία είναι η ίδια και από πίσω, δεν έχει δηλαδή διαφορετικό οπισθόφυλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι απλα εχει τοποθετηθει αυτο το εξτρα αυτοκολλητο πανω στο κουτι που λεει "sonic mania", οπως ακριβως σε μερικα κουτια υπαρχει το αυτοκολλητο που ελεγε "αγοραστε τωρα το 32X". To μαγαζι που το ειχα παρει δεν υπαρχει πια, ηταν το Max Store στο Μαρουσι, δεν νομιζω επισης οτι ειχε διαφημιση σε καποιο περιοδικο.

Ασχετο, αλλα δεν υπηρχε και σε καποιο νιντεντο μηχανημα το αντιστοιχο μηνυμα, "mario mania"? πολυ αντιγραφη παιζει!
 
geo2004z είπε:
49.900 δρχ για μια κονσόλα Sega?? Πωπω λεφτά που πετούσε ο κόσμος εκείνη την αποχή.... :eek:
Πρόσεξε πως μιλάς γιατί είναι "Από σένα πιο δυνατό" :p .
 
geo2004z είπε:
49.900 δρχ για μια κονσόλα Sega?? Πωπω λεφτά που πετούσε ο κόσμος εκείνη την αποχή.... :eek:
Για κονσολες σαν της Sega αξιζαν και παραπανω!!! :p
 
Πίσω
Μπλουζα