Ελληνικά One Hit Wonders

Σου έχω καλύτερο :


P.S. : Δεν ξέρω γιατί το κλιπ έχει διαφήμιση delivery. Ίσως το συγκρότημα ("Kosmas goes to Corfu", κατά το "Frankie goes to Hollywood") να έχει σήμερα κεμπαπτζήδικο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
apo oso xerw i Marietta den itan kainouria! eihe mia epityxioula to 1981 to Trexei o xronos kai eihe vgalei kai album me titlo Irtha loipon.
 
Πάμε λίγα χρόνια πίσω. Καλοκαίρι 1988, διακοπές στη Ζάκυνθο και το ραδιόφωνο να μην σταματά κάθε 5 -10 λεπτά να παίζει το... "Ροζ Μωρό".

DIVA; αν θυμάμαι καλά το συγκρότημα. Πάντως σε αναζήτηση που έκανα πρόσφατα για το τραγούδι στο ιντερνέτι, μου έβγαλε ότι πρόκειται για έναν από τους πλέον σπάνιους δίσκους της δεκαετίας του 80 που τα πιάνει τα 150 - 200 ευρουλάκια......

Νευρόσπαστο μεν και χλιαρό πολύ, αλλά πραγματικά, πόσο θα ήθελα να το ξανακούσω......
 
Να μπορούσαμε όμως να το ακούσουμε κάπου.... :p
 
Oι "Κούλες" με το "Viva Larissa" , που παλιά το έβαζαν΄όποτε γινόταν κάτι στην πόλη, από κινητοποιήσεις μέχρι το apartment στην Μανδηλαρά . Φοβερό τραγούδι

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η "Οδός Σανταρόζα". Ένα τραγούδι που κέρδισε το 2ο βραβείο στους αγώνες ελληνικού τραγουδιού της Κέρκυρας το 1981, κι ένας τραγουδιστής, ο Βασίλης Νικολαϊδης, που κανεις δε γνωρίζει τι απόγινε...

Τουλάχιστον είναι ευτύχημα ότι στο youtube το βρίσκεις στη ζωντανή, πρώτη εκτέλεση...

 
Το video clip "Κιβωτός" του Βαγγέλη Σπανακάκη που έκανε επιτυχία το 1990


Ευχαριστουμε παιδια.Τον εψαχνα χρονια αυτον τον τραγουδιστη.Ειχα να τον ακουσω απο το 95.Ενα τραγουδι του ηταν το ''εισαι απειλη''.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Σπανακάκης δεν είναι ακριβώς one-hit wonder · επί κάποια χρόνια, μέσα στην προηγούμενη 10ετία (στα 00ς) είχε δραστηριοποιηθεί στους Vinylistix, μετέπειτα Vinylicious, μια μπάντα που δεν ξέρω αν είναι cover ή tribute των 80ς και μπορώ να πω ότι ήταν καλός, πιο πολύ σαν κιμπορντίστας παρά σαν τραγουδιστής. Τώρα ομολογώ ότι δεν ξέρω τι έκανε με την εν λόγω μπάντα, ειδικά μετά την αποχώρηση της Miss Amanda (κατά κόσμον Βασιλικής Νικολαΐδου), η οποία ήταν μία από τις δύο γυναικείες φωνές του γκρουπ.
 
Τι one hit wonder γράφετε? Πρίν γράψετε κάτι ασχοληθείτε με την καλλιτέχνη ...και μεγάλη πορεία είχε στα καλλιτεχνικά από το 1981 που τον πρώτο της δίσκο της τον έγραψε η Σώτια Τσώτου με τον Τζίκ Νακασιάν και τον Θεοφίλου παραγωγό...Επίσης η γυναίκα αυτή είναι κατά το Μάνο Χατζηδάκη από τις ωραιότερες φωνές που υπάρχουν καθότι της είχε γράψει πολλά τραγούδια και έχει δουλέψει από την αρχή της καριέρας της με τα μεγαλύτερα ονόματα στις πίστες.....Επιλογή της τραγουδίστριας είναι να εμφανίζεται επιλεκτικά....και όποτε έχει να πεί κάτι!

Ευχαριστώ
 
DianaTheSuperstar91 είπε:
one hit wonder τραγουδίστρια του Χατζηδάκη ???!?!?!?! Ενημερωθείτε πρώτα για την τραγουδίστρια και τι έχει κάνει πρίν το 1990 και μετά σχολιάστε!! Πρώτος δίσκος το 1981 με Σώτια Τσώτου και Τζίκ Νασασιάν, Η πρώτη μεγάλη 48 φυλλη αφίσα καλιτέχνη στην Ελλάδα η γυναίκα είχε κάνει πάταγο, έχει δουλέψει με τα μεγαλύτερα ονόματα και βγαίνει μόνον όταν εκείνη αισθάνεται ότι έχει να πεί κάτι.....Να ενημερώνεστε παρακάλω πριν παρουσιάζετε κάτι και ειδικά όταν πρόκειται για Καλλιτέχνες σαν την Μαριέττα.

Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σεβαστά τα όσα γράφεις. Ίσως το μέλος να μην ήταν καλά πληροφορημένο (συμβαίνουν και αυτά), αλλά και το δικό σου ποστ και μάλιστα για πρώτο μέσα στο φόρουμ είναι κάπως επιθετικό!

Δε χρειάζονται εντάσεις.
 
Η Μαίρη Μηλιαρέση είχε κι άλλα κομμάτια που ακούστηκαν στο δίσκο της.Ένα από αυτά είναι το Καλοκαιράκι Βραδάκι

 
Ποίμης Πέτρου - Καθρέφτης

 
Πίσω
Μπλουζα