Ελληνικές Ιστορίες Μυστηρίου και Φαντασίας

Γειά σας. Αν δεν κάνω λάθος πρόκειται για τη σειρά όπου σε κάποιο επεισόδιο έπαιζε ο Κοτανίδης και κάποιος φίλος του προγραμματιστής είχε δεχθεί την επίσκεψη μίας σκιάς η οποία του αλλοίωνε στοιχεία στον υπολογιστή του (Σε δισκέττες της εποχής 5.25'', εν έτει 1988).
 
Ακριβως. Το συγκεκριμενο επεισοδιο ειχε τιτλο 'Το φαντασμα του ερωτα'. Μολις ειδα τον τιτλο ξενερωσα αλλα τελικα το επεισοδιο ηταν ολα τα λεφτα !

Ειδα οτι στο αρχειο της ΕΡΤ εχουν ψηφιοποιησει τα επεισοδια της 'Μαγικης Νυχτας', επισης του Παναγιωτατου. Μηπως ξερετε τι πιθανοτητες υπαρχουν να γινει καποτε το ιδιο και με τις 'Ελληνικες ιστοριες μυστηριου και φαντασιας';

Δημητρης
 
Παιδια, μηπως ξερει καποιος να με φωτισει; Ειδα οτι στο εμποριο κυκλοφορει ενα DVD-τηλεταινια με τιτλο 'Οι σκοτεινες πλευρες του ερωτα'.

Ειναι του Δημητρη Παναγιωτατου, ετους 1989 (οπως και οι 'Ελληνικες ιστοριες μυστηριου και φαντασιας') και με τους ιδιους ηθοποιους (Καραμπετη, Χατζησαββα, Αυγουστιδη, Μουκιου, κλπ.)

Ερωτηση : Προκειται για τα επεισοδια των 'Ελληνικων Ιστοριων μυστηριου και φαντασιας'; Αν ναι, και τα 6 η μονο μερικα; Αν καποιος το εχει δει η γνωριζει τα σχετικα παρακαλω ας με ενημερωσει για το τι παιζει.

Ευχαριστω πολυ,

Δημητρης
 
ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΕΝΟΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ
 
Εφαγες ban ως 1983 γιατι ρωτουσες συνεχεια που θα βρεις το ενα και που το αλλο. Σε αυτο το φορουμ μιλαμε για σειρες και ταινιες κλπ κλπ ΑΛΛΑ δεν διακινουμε τετοιο υλικο ουτε γραφουμε για το που θα το βρουμε. Συνειδητοποιησε που εχεις γραφτει, με τι ασχολουμαστε εδω και σταματα να ρωτας που θα βρεις το οτιδηποτε. Και γραφε με μικρα γραμματα οπως ολοι.
 
οι σειρα οπως οι παραπανω δεν παιζεται πλεον στην τηλεοραση και ειναι κριμα γιατι ειναι μια απο τις καλες σειρες τις τηλεορασης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
λοιπον βρηκα ενα dvd του παναγιοτατου απο την μια πλευρα εχει το η νυχτα με την σιλενα και απο την αλλη εχει επεισοδια απο την σειρα μαγικη νυχτα εχει μαλιστα και συνεντευξη του μεσα στην οποια λεει οτι την σειρα την εκανε γιατι ηθελε να κανει κατι παρομοιο με το the twilight zone στην ελλαδα στο πρωτο επεισοδιο λεγεται το τριγωνο με τις 4 πλευρες δειχνει εναν επιστημονα που φτιαχνει μια μηχανη που μπορει να αναπαραγει τα αντικειμενα το δευτερο λεγεται το μεντιουμ και ειναι με ενα μεντιουμ που ερχεται σε επαφη με τους νεκρους και η 3η ιστορια που λεγεται σκοτωσε με ξανα ειναι με καποιον που ειναι ερωτευμενος με 2 διδυμες αδερφες μπορω να πω πως για τηλεοπτικη σειρα και μαλιστα στην ελλαδα το 95 ειναι πολυ καλογυρισμενο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αν δεν κανω λάθος οι "ελληνικές ιστορίες μυστηρίου και φαντασίας" εγκαινίασαν και την Frenzy Films της Μπέσυ Βουδούρη,γνωστή εταιρεία από "Ανατομία Ενός Εγκλήματος","Δέκατη Εντολή","Κόκκινο Κύκλο" κ.α.
 
καλημέρα στο forum...πρίν λίγες μέρες έτυχε να δω κάποια επεισόδια μιας σειράς (που ούτε θυμόμουν καν οτι προβάλλονταν κάποτε) με τίτλο "ιστοριες με απροοπτο τελος" ..Πρέπει να την έδειχνε γύρω στο 1991 ή 92 η ετ2...εποχή που όλα τα προγράμματα της κρατικής τηλεόρασης περνούσαν απαρατήρητα λόγω της μεγάλης θεαματικότητας των νεόφερτων ιδιωτικών καναλιών (που τοτε τουλάχιστον έβλεπες και κάτι αξιόλογο απο mega ,ant1 κτλ).Στο στύλ του "θρίλερ λοιπόν" μου φάνηκε πιο πολύ και την έγραφε ο Tζίμης Κορίνης.Μου άρεσε ένα επεισόδιο που πρωταγωνιστούσαν η Ειρήνη Κουμαριανού,Γιωργος Σαμπανης κ.α.Είχε πολύ κλειστοφοβική ατμόσφαιρα.Επίσης μια σειρά μυστηρίου ήταν και η "Δευτερη πνοη" που προβαλλε η ετ2 αλλα δυστυχως δεν την θυμαμαι καθολου
 
Α εδω και καιρο ηθελα να κανω μια ερωτηση και τωρα ειδα αυτο το θρεντ.

Μικρος την ΕΡΤ ειχα δει ενα επεισοδιο μιας ελληνικης σειρας μυστηριου/θριλερ. Δεν αποκλειεται να ειναι αυτης της σειρας.

Λοιπον πρωταγωνιστουν ενας αντρας και μια κοπελα που ειναι εκφωνητες ραδιοφωνου (ο ενας ηταν γνωστη φατσα απο παιδικες εκπομπες, μηπως ο Αργυρης Παυλιδης; ) και λαμβανουν ενα μυστηριωδες τηλεφωνημα να κανουν ο,τι τους πουν αλλιως καποιος θα πεθανει. Οταν τελειωνει η εκπομπη πανε οπου τους πουν και ακολουθουν οδηγιες, οπου λαμβανουν αλλα μηνυματα και πανε αλλου. Σε καποια φαση ειναι στο παρκο και χτυπαει ενα "αδεσποτο" τηελφωνο αακουμπησμενο εκει κοντα, και τους δινει οδηγιες. Στην πορεια επισκεπτονται ενα μπαρ οπου ειναι ενας μεθυσμενος, πανε σε ενα σπιτι οπου μενει ενα φτωχο κοριτσακι, συναντουν σε ενα παγκακι ενα ανεργο κλπ.

Στο τελος λαμβανουν την τελευταια οδηγια για να σωσουν τη ζωη του υποψηφιου "θυματος" και εκει βλεπουν καποιον. Εκεινος ηταν ο ανεργος που τους μιλησε πριν, το μπαρ ειναι εκει οπου μεθαει, το κοριτσακι ειναι η κορη του κλπ. Τους ειπε οτι ειχε αποφασισει να αυτοκτονησει και τους εκανε ολη αυτη τη διαδικασια για να γνωρισουν τη ζωη του και στο τελος να ερθουν να αποτρεψουν την αυτοκτονια του.

Ειναι το μοναδικο επεσοδιο που ειδα απο εκεινη τη σειρα και θα χαρω αν το θυμαται αυτο καποιος αλλος και μου πει ποια σειρα ηταν
 
Δεν παίζει να έγιναν πάνω από 4-5 απόπειρες ελληνικών σειρών με στοιχεία θρίλερ και τρόμου και ούτε μια απ' αυτές δυστυχώς δεν προβάλλεται από τα κανάλια πλέον ιδιωτικά  και  δημόσια... είναι ξεχασμένα  στα συρτάρια των καναλιών...ακόμη και τα λίγα ελληνικά θρίλερ στο σινεμά (εφιάλτη κτλ) σπάνια προβάλλονται έως καθόλου.. υποψιάζομαι ότι και οι ελληνικές ιστορίες μυστηρίου και φαντασίας όσο και το θρίλερ λοιπόν πρέπει να έχουν διαγραφεί από τα σαινια της ΕΡΤ...το θρίλερ λοιπόν μια φορά προβλήθηκε σε επανάληψη κάπου στο 1989 καλοκαίρι  
 
Ως λαος το θριλερ δεν το εχουμε. Μας αρεσει να βλεπουμε τα ξενα, αλλα να δημιουργησουμε δεν μπορουμε. Καμια σχεση με τους Αγγλους που το θριλερ κυλαει στο αιμα τους!
 
Ως λαος το θριλερ δεν το εχουμε. Μας αρεσει να βλεπουμε τα ξενα, αλλα να δημιουργησουμε δεν μπορουμε. Καμια σχεση με τους Αγγλους που το θριλερ κυλαει στο αιμα τους!
Συμφωνώ μαζί σου Bambinella πολύ σπάνια να κάνουμε θρίλερ.Και αυτά τα σπλάτερ που βγήκαν τα τελευταία χρόνια τύπου "Το κακό" κτλ πιο πολύ να αποκτήσουν κάλτ φήμη έγιναν νομίζω (και σε πολύ ερασιτεχνικό επίπεδο) παρά ως σοβαρή προσπάθεια για δημιουργία θρίλερ
 
Συμφωνώ μαζί σου Bambinella πολύ σπάνια να κάνουμε θρίλερ.Και αυτά τα σπλάτερ που βγήκαν τα τελευταία χρόνια τύπου "Το κακό" κτλ πιο πολύ να αποκτήσουν κάλτ φήμη έγιναν νομίζω (και σε πολύ ερασιτεχνικό επίπεδο) παρά ως σοβαρή προσπάθεια για δημιουργία θρίλερ
Ας μη μιλαμε για σπλατερ γιατι θα φαω για μεσημερι σε λιγακι και η λεξη απο μονη της μου δημιουργει αναγουλα. Εχω ξαναγραψει πως αυτο το ειδος εγω δεν το θεωρω ταινια. Μονο ως κατι αρρωστημενο μπορω να το χαρακτηρισω.
 
Ας μη μιλαμε για σπλατερ γιατι θα φαω για μεσημερι σε λιγακι και η λεξη απο μονη της μου δημιουργει αναγουλα. Εχω ξαναγραψει πως αυτο το ειδος εγω δεν το θεωρω ταινια. Μονο ως κατι αρρωστημενο μπορω να το χαρακτηρισω.
Οπότε όλοι εμείς είμαστε άρρωστοι. ?
 
Αυτοι που τα δημιουργουν. Αν φανηκε προσβλητικο το σχολιο μου, ζητω συγγνωμη.
Στην Χιλιοποδαρουσα στις πρώτες εκπομπές  είχε κάνει ένα πιτσιρίκι ένα φοβερό ψυχολογικό θρίλερ (το έχω αναφέρει και στο αντίστοιχο thread) στο πλαίσιο των ταινιών 7χιλιοστων σούπερ...είχε δημιούργησει καταπληκτική ατμόσφαιρα....
 
Αυτοι που τα δημιουργουν. Αν φανηκε προσβλητικο το σχολιο μου, ζητω συγγνωμη.
Όχι δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη. Για αυτό έβαλα και το χαμογελάκι στο τέλος της πρότασης. Να είσαι καλά.
 
Όχι δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη. Για αυτό έβαλα και το χαμογελάκι στο τέλος της πρότασης. Να είσαι καλά.
Νομιζω πως χρειαζεται. Το παρακανω κι εγω καποιες φορες με τις απολυτες αποψεις μου. Κι εσυ να εισαι καλα.
 
Παιδια, μηπως ξερει καποιος να με φωτισει; Ειδα οτι στο εμποριο κυκλοφορει ενα DVD-τηλεταινια με τιτλο 'Οι σκοτεινες πλευρες του ερωτα'.

Ειναι του Δημητρη Παναγιωτατου, ετους 1989 (οπως και οι 'Ελληνικες ιστοριες μυστηριου και φαντασιας') και με τους ιδιους ηθοποιους (Καραμπετη, Χατζησαββα, Αυγουστιδη, Μουκιου, κλπ.)

Ερωτηση : Προκειται για τα επεισοδια των 'Ελληνικων Ιστοριων μυστηριου και φαντασιας'; Αν ναι, και τα 6 η μονο μερικα; Αν καποιος το εχει δει η γνωριζει τα σχετικα παρακαλω ας με ενημερωσει για το τι παιζει.

Ευχαριστω πολυ,

Δημητρης
το έχω δεί το ταινιάκι αλλά...μισή δουλειά κάνουν οι εταιρείες εδώ στην Ελλάδα ως συνήθως .Θα έπρεπε να περιλαμβάνονται όλα τα επεισόδια αυτής της ενδιαφέρουσας σειράς (έτσι κι αλλιώς λίγα ήταν 6 νομίζω) γιατί απ' την ερτ αποκλείεται να έχουν σωθεί τα επεισόδια.Λέγοντας μισές δουλειές μου θύμισε κάτι που έγινε προχθές .Το site του φεστιβάλ Θεσσαλονίκης ανέβασε κάποιες πολύ πρόσφατες ελληνικές ταινίες στα πλαίσια του #menoume spiti αλλά μόνο για...300 προβολές ψηφιακές.Δηλαδή 300 άτομα να είχαν μπεί με το email τους μια ταινία σε 10 λεπτα ήταν sold out.Και υποτίθεται είναι επίσημα ανεβασμένες μέχρι τις 27 Απριλίου.Έτσι και η όποια εταιρεία που κυκλοφόρησε το dvd "Οι σκοτεινές πλευρές του έρωτα" θα έπρεπε να περιλαμβάνει όλα τα επεισόδια της ενδιαφέρουσας αυτής σειράς που είναι απ' τα λίγα δείγματα ελληνικού θρίλερ.Αλλά είπαμε πάντα μισές δουλειές εδώ στην Ελλάδα σε όλα (δεν το έχουμε με το θέμα αρχείου εδώ) και να σε αφήνουν με την αγωνία αν έχουν ή αν δεν έχουν σωθεί τα υπόλοιπα επεισόδια.Kαλά αν ήταν αυτή η περίπτωση στην Αμερική όχι μόνο και τα 6 επεισόδια θα έβγαζαν σε dvd αλλά και extras με γυρίσματα απ' την σειρά (αν αυτά υπήρχαν) και πολλά άλλα.Εδώ κλασικά οι εταιρείες που αναλαμβάνουν τέτοιο έργο είναι της φάσης να το ξεπετάξουμε άρον άρον και ας είναι πρόχειρο το αποτέλεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα