Ελληνικές Κυκλοφορίες Παιχνιδιών N64 (Nortec/Itochu)

2 χρόνια πέρασαν ακριβώς από το τελευταίο μου update! :p
Σε περίοδο 2 χρόνων επιβεβαιώθηκαν μόλις 2 παιχνίδια από τον Γιάννη! Το Fifa 64 και το GASP.

Σήμερα θα επιβεβαιώσω άλλα τέσσερα με φωτό και θα φτάσουμε στο σύνολο 134/239.
Άλλα 105 έμειναν δηλαδή για να βρω έστω και μια φωτό τους με ταινία Nortec! :p
Πλέον έχει γίνει τόσο δύσκολο που πιστεύω θα χρειαστούν κάποια χρόνια πάλι!
Αυτό δείχνει ότι πολλά παιχνίδια είτε δεν τα έφερε καθόλου επίσημα η αντιπροσωπεία, είτε τα έφερε σε ελάχιστα αντίτυπα τα οποία έχουν χαθεί, πεταχτεί ή είναι σε συλλογές συλλεκτών που δεν μοιράζονται φωτό στο ίντερνετ.

Καινούργιες προσθήκες λοιπόν για την λίστα τα:

BIO FREAKS
Chopper Attack
FIFA 98
Tony Hawk's Pro Skater 2

Τα ξαναλέμε λοιπόν κάποτε :p

BIO.jpg

Chopper.jpg

Fifa.jpg

Tony.jpg
 
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί ξανά αλλά έχεις δοκιμάσει να πας σε κανένα retro μάγαζο που να πουλάει boxed N64 games? Το Console Club στο Ηράκλειο θυμάμαι έχει μερικά, ίσως να έβρισκες κανένα κουτί με Νortec αυτοκόλλητο που να μην έχει μπει στην λίστα ακόμα.
 
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί ξανά αλλά έχεις δοκιμάσει να πας σε κανένα retro μάγαζο που να πουλάει boxed N64 games? Το Console Club στο Ηράκλειο θυμάμαι έχει μερικά, ίσως να έβρισκες κανένα κουτί με Νortec αυτοκόλλητο που να μην έχει μπει στην λίστα ακόμα.
Ναι, έχω κοιτάξει γενικά..δεν έχω εντοπίσει κάτι!

Υπάρχουν πάντως αρκετοί κοινοί racing τίτλοι που κυκλοφόρησαν στην αρχή και δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω.. πχ. Top Gear Rally, Multi-Racing Championship, GT 64..

Επίσης αρκετοί τίτλοι της Midway φαίνεται να μην έχουν έρθει επίσημα από την Νορτεκ..
 
 
Top Gear Rally το έχω και δεν έχει κάποιο αυτοκόλλητο πάνω στο κουτί (αν και δεν λέει τίποτα αυτό). Το είχα πάρει μεταχειρισμένο από κάποιο club μάλλον αν θυμάμαι καλά.
 

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί ξανά αλλά έχεις δοκιμάσει να πας σε κανένα retro μάγαζο που να πουλάει boxed N64 games? Το Console Club στο Ηράκλειο θυμάμαι έχει μερικά, ίσως να έβρισκες κανένα κουτί με Νortec αυτοκόλλητο που να μην έχει μπει στην λίστα ακόμα.
Δυστυχως ειναι δυσκολη περιπτωση. Και εξηγουμαι.

N64 παιχνιδια ειδαμε στην Ελλαδα κυριως μεσω τριτων εισαγωγων. Η Nortek ηταν πολυ ακριβη και πολυ αργη, οποτε σχεδον ολα τα εξειδικευμένα καταστηματα, με ελαχιστες και συγκεκριμενες εξαιρεσεις, δεν ειχαν τιτλους μεσω της Nortek.
Επισιμης εισαγωγης τιτλους, εφερναν συνηθως οι αλυσιδες ηλεκτρονικων ειδων και παιχνιδαδικα.

Τι γινεται εδω.. Στα τελευταια, κυριοι πελατες ηταν συνηθως παιδια μικροτερης ηλικιας, οπου δεν ειχαν και την καλυτερη μεταχειριση, σε ευαισθητα μερη οπως τα χαρτινα κουτακια του N64.. Γιαυτο και οι πιθανοτητες να βρεθουν γενικοτερα τιτλοι με κουτι, ειναι ασυνηθες.

Συγχαρητηρια και παλι 1@borellus[/USER] για οτι εχεις κανει, εισαι αψογος.

 
Σωστός Getta Robo!
Οι αλυσίδες ηλεκτρονικών ειδών και τα παιχνιδάδικα που ανέφερες, έφερναν σε γενικές γραμμές μέσω Νόρτεκ τα ίδια και τα ίδια.. Τα πιο γνωστά και συνηθισμένα..
Οπότε όλο και κάτι βρίσκεται από αυτά..

Για όλους τους υπόλοιπους τίτλους, πρέπει να έφερναν ελάχιστα κομμάτια.. αν έφεραν δηλαδή!
Ας πούμε πχ το Chopper Attack που εννοείται ότι είχε φέρει η Νορτεκ, υπήρχε σε καταλόγους με τιμές κτλ, μου πήρε πολλά χρόνια για να καταφέρω να βρω τελικά μια κόπια με ταινία Νόρτεκ!
Το ίδιο ισχύει και για πολλά άλλα!
Αλλά έχει ενδιαφέρον το ψάξιμο!
Ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λόγια και ελπίζω να βρούμε να επιβεβαιώσουμε κανά ακόμα!
 
Κατι που νομιζω δεν εχει αναφερθει μεχρι στιγμης, το που στο καλο υπηρχαν σε εκεινο το ευρυτερο διαστημα, παιχνιδια απο την Nortek.

Οπως ειπαμε, πρωτιστως ηταν διαθεσιμα σε μεγαλες αλυσιδες και πολυκαταστηματα. Jumbo, Microland και Λαμπροπουλος μεσα σε αυτα. Μεν μεγαλες αλυσιδες με υποστηριξη στα βιντεοπαιχνιδια, καμια σχεση ομως με τα εκατονταδες αλλα εξειδικευμενα που υπηρχαν. Οπου φυσικα ως γνωστον, ειχαν δικες τους εισαγωγες.

Εχω την εντυπωση πως απο εποχη N64 ειχε αρχισει η Nortek την λιανικη πωληση μεσω της σελιδας τους και καποιου συμβεβλημένου καταστηματος, για το πρωτο ειναι επιβεβαιωμενο πως γινοταν επι εποχη Gamecube, και για την δευτερη περιπτωση δεν εχω πλεον τα περιοδικα της εποχης για να το επιβεβαιωσω. Οταν ειχα καποιες επαφες παντως παλαιοτερα, ειχα εξακριβωσει πως οντως καποιοι ετσι δυσκολοι τιτλοι, πχ Mace and the dark age μεταξυ αλλων, ειχαν ερθει σε απειροελαχιστα αντιτυπα και για πολυ μικρο χρονικο διαστημα. Σπανιως γινοταν παραγγελια για νεα κομματια, θα επρεπε να ηταν AAA τιτλοι και συνηθως απο την ιδια την Nintendo. Τα περισσοτερα αλλα ηταν καταδικασμενα.
 
Μπράβο ρε παιδιά!! Πολύ καλή δουλειά με όλες αυτές τις φωτό και αρχεία!!
 
Να και το The New Tetris! Μετά από ψάξιμο αρκετών χρόνων :p
135/239 λοιπόν!
Θα επιβεβαιώσω άλλο ένα παιχνίδι σύντομα (νομίζω) :p

Tetris.jpg
 
Πριν κανά δυο χρόνια κάποιος μου είπε τρία παιχνίδια που σίγουρα είχε φέρει η Νόρτεκ αλλά δεν είχε φωτό να τα επιβεβαιώσει..
Τελικά επιτέλους βρήκα φωτό από το ένα όπου φαίνεται ξεκάθαρα στη φωτό ότι έχει ταινία..
Operation WinBack λοιπόν και 136/239 επιβεβαιωμένα με φωτό!
Ελπίζω να βρεθεί κανά ακόμα :p

9a1c66db-fe73-4656-a399-8ce52461b916.png
 
Πίσω
Μπλουζα