Ελληνικές 8bit εφαρμογές/παιχνίδια και ηλεκτρονική διαφύλαξη

Eγω παντως προτεινω ο Nemo να μετονομαστει σε retro Sherlock Holmes γιατι πλεον βρισκει πληροφοριες για απιθανα πραγματα σε απιθανα μερη!!!!
 
angel_grig είπε:
Eγω παντως προτεινω ο Nemo να μετονομαστει σε retro Sherlock Holmes γιατι πλεον βρισκει πληροφοριες για απιθανα πραγματα σε απιθανα μερη!!!!
Ενταξει απλως ειμαι πολυ τυχερος (αντε και λιγο επιμονος) ,μην υπερβαλουμε κιολας

Self sarcasm /αυτοσαρκαστικο mode on

tasoula2.jpg

Self sarcasm /αυτοσαρκαστικο mode oFF
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Ο φίλος Δημήτρης Τζωρτζάκης σκοτώθηκε το 1994 ή 95 δεν θυμάμαι καλά.... Τον γνώρισα το '83 ή '84 σε ένα club Η/Υ. Κατασκευάσαμε παρέα, ένα πρόγραμμα προπο για τον Spectrum (δεν θυμάμαι αν ήταν σε Basic ή Αssembly). Στην συνέχεια έφυγα για στρατό και ο Δημήτρης ασχολήθηκε με τον AMSTRAD και κατασκεύασε το Hitpack 13.

Μόλις γύρισα από τον στρατό, συνεργαστήκαμε για την δημιουργία ενός προγράμματος Προπό για το PC. To ονομάσαμε V90 και είναι φτιαγμένο αποκλειστικά σε γλώσσα μηχανής με τεράστια διαφορά ταχύτητας σε σχέση με τα προγράμματα που κυκλοφορούσαν τότε (και τώρα...) Το συγκεκριμένο πωλήθηκε και από την Compupress με βιβλιαράκι αλλά δεν θυμάμαι τώρα το όνομα....

Έχω μία κόπια από το Hitpack 13, βιβλιαράκι + δισκέτα, αλλά δεν έχω Amstrad (ούτε είχα ποτέ...) και δεν ξέρω αν δουλεύει.
 
Ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες!

Αν εχεις διαθεση να μας το δανεισεις για λιγες μερες, θα επικοινωνησουμε με Compupress ωστε να παρουμε αδεια (??) να το ψηφιοποιησουμε
 
Μόλις το έψαξα και τελικά είναι το "ΠΡΟ-ΠΟ V 2.1" © 1987, της Compupress, κατασκευασμένο από τον Δ. Τζωρτζάκη

Amstrad_Propo_V2.1.jpg

Θα το ψάξω για το ΗitPack 13 .... μήπως ήταν για PC;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τραγική εξέλιξη για τον Δ. Τζωρτζάκη...

Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες, φίλε lion.

EDIT: Για PC, ήταν το "ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΔΕΚΑΤΡΙΑΡΙ", του Δ. Τζωρτζάκη και του Λ. Παπαδόπουλου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλως ηλθες lion!Πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου!Κριμα που χαθηκε ο Δ.Τζωρτζακης...Οπως σου ειπε και ο Wally o,τι βρεις ειμαστε εδω να το ψηφιοποιησουμε..
 
DINO είπε:
Τραγική εξέλιξη για τον Δ. Τζωρτζάκη...
Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες, φίλε lion.

EDIT: Για PC, ήταν το "ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΔΕΚΑΤΡΙΑΡΙ", του Δ. Τζωρτζάκη και του Λ. Παπαδόπουλου.
Ναι, όντως.

Εγώ είμαι ο Λεωνίδας Παπαδόπουλος ....
 
Χαιρόμαστε πολύ που σε έχουμε στην παρέα μας, αγαπητέ! :thumbup:
 
Και εγώ πολύ χαίρομαι που σας βρήκα...

και φυσικά μπορώ να σας το δανείσω.
 
Καλώς όρισες κι από μένα! :)

Πολύ ενδιαφέρον και το προγραμματάκι, και οι πληροφορίες που παραθέτεις! Θα παρακολουθώ κι εγώ το θεματάκι από κοντά! :thumbup:
 
Να προσθεσω κι εγω το προγραμμα "ΛΕΞΕΙΣ" για το BBC micro, το οποιο ήταν ενας ελληνικος επεξεργαστης κειμενου της εταιρίας Baud O.E. απο τη Θεσσαλονίκη. Το πακετο αποτελούνταν απο το eprom chip, μια δισκετα με printer drivers και το manual. Στη κατοχη μου εχω μονο το eprom chip, το οποιο μπορω να αντιγραψω εαν και εφ'οσον δεν υπαρχει κολλημα copyright. Το προγραμμα "ΛΕΞΕΙΣ" ειχε παρουσιαστει στο Pixel No4.
 
Σε πρόσφατη "ανασκαφή"...

...ανακάλυψα σε παλιές 3" δισκέτες μου, ξεκλείδωτα τα εξής λειτουργικά προγράμματα για Amstrad CPC:

Το "Hitpak 13" - πρόγραμμα προγνωστικών ποδοσφαίρου

Το "Γράφος" - πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου

Το "Πρωθυπουργός της Ελλάδας" - εξομοιωτής ρεμούλ.. εεε, διακυβέρνησης της χώρας! :p

Ένα Ελληνικό "Αρχείο" αγνώστων λοιπών στοιχείων σε Basic, "επαγγελματικό" με πολλές επιλογές, πεδία, μεγάλο πρόγραμμα, δεν δείχνει με τίποτα type-in...

Ένα Προ-Πο της Cosmon Software αν θυμάμαι καλά...

Επίσης πολλά type-ins που μπορούμε να τα αντιστοιχίσουμε σε τεύχη των Pixel.

Δυνατότητα να τα μετατρέψω σε dsk images, έχω. Τι κάνουμε τώρα;
 
Άψογα τα ευρήματα! :thumbup:

Δώσε μας μια-δυο μέρες καιρό να δούμε λίγο τι παίζει!
 
Τι λες τωρα!!!!!!
 
Θα μπορούσαμε...

...να ξεκινούσαμε με μερικά type-ins, από τα τεύχη του Pixel, αναρτημένα στο θέμα του τεύχους στο οποίο ανήκουν, έτσι για την ολοκλήρωση του Project;

Wally είπε:
Wally, αυτό ακριβώς είπα κι εγώ, μόλις τα είδα να φορτώνουν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα απο τα πραγμα που εχουμε προαναγγειλει ειναι η προσπαθεια να ανεβασουμε σε ψηφιακη μορφη καποια type-ins.

Εξηγουμαι: OCR και περασμα σε καποιον εργαλειο που μπορει να τα διαβασει σαν type-ins (πχ στον Spectrum υπαρχει ο Basin).

Τα προβληματα ειναι δυο. Η εκτυπωση δεν ειναι φιλικη σε OCR και το OCR δεν μπορει να καταλαβει τα UDG τα οποια πρεπει να περαστουν "χερατα".

BTW τα καλα OCR προγραμματα εχουν επιλογες τοσο για το χαρτι/εκτυπωση οσο και για το περιεχομενο (πχ Basic Listing)
 
Wally είπε:
Ενα απο τα πραγμα που εχουμε προαναγγειλει ειναι η προσπαθεια να ανεβασουμε σε ψηφιακη μορφη καποια type-ins.
Εξηγουμαι: OCR και περασμα σε καποιον εργαλειο που μπορει να τα διαβασει σαν type-ins (πχ στον Spectrum υπαρχει ο Basin).

Τα προβληματα ειναι δυο. Η εκτυπωση δεν ειναι φιλικη σε OCR και το OCR δεν μπορει να καταλαβει τα UDG τα οποια πρεπει να περαστουν "χερατα".

BTW τα καλα OCR προγραμματα εχουν επιλογες τοσο για το χαρτι/εκτυπωση οσο και για το περιεχομενο (πχ Basic Listing)
Αναλογίσου ότι μερικές γραμματοσειρές μπορεί να μην υπάρχουν για τέτοια listings.;ρ
 
Ace είπε:
...ανακάλυψα σε παλιές 3" δισκέτες μου, ξεκλείδωτα τα εξής λειτουργικά προγράμματα για Amstrad CPC:Το "Hitpak 13" - πρόγραμμα προγνωστικών ποδοσφαίρου

Το "Γράφος" - πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου

Το "Πρωθυπουργός της Ελλάδας" - εξομοιωτής ρεμούλ.. εεε, διακυβέρνησης της χώρας! :p

Ένα Ελληνικό "Αρχείο" αγνώστων λοιπών στοιχείων σε Basic, "επαγγελματικό" με πολλές επιλογές, πεδία, μεγάλο πρόγραμμα, δεν δείχνει με τίποτα type-in...

Ένα Προ-Πο της Cosmon Software αν θυμάμαι καλά...

Επίσης πολλά type-ins που μπορούμε να τα αντιστοιχίσουμε σε τεύχη των Pixel.

Δυνατότητα να τα μετατρέψω σε dsk images, έχω. Τι κάνουμε τώρα;
Εξαιρετικα ευρηματα .

Απο τον λακωνικο ,παντα χαμηλων τονων και πολυ ουσιαστικο Ace ...
 
Πίσω
Μπλουζα