Ελληνικές 8bit εφαρμογές/παιχνίδια και ηλεκτρονική διαφύλαξη

status είπε:
Αναλογίσου ότι μερικές γραμματοσειρές μπορεί να μην υπάρχουν για τέτοια listings.;ρ
Τα καλα OCR δεν πολυμασανε απο γραμματοσειρες. Αμα βαλεις Basic Listing ειναι ετοιμο για ολα χαχαχαχα
 
Ερώτησεις: Μόνο για 8-Bit μπαίνουν εδώ; Γιατί έχω δισκέττες 5 1/4'' από από διάφορα περιοδικά της εποχής που έχουν και προγράμματα αναγνωστών... Μιλάμε δηλαδή κυρίως για 8-bit και επώνυμα;
 
Απ' όσα διάβασα στο αρχικό post του Wally, αλλά και σκόρπια στις υπόλοιπες σελίδες...

cutlaroc είπε:
Ερώτησεις: Μόνο για 8-Bit μπαίνουν εδώ; Γιατί έχω δισκέττες 5 1/4'' από από διάφορα περιοδικά της εποχής που έχουν και προγράμματα αναγνωστών... Μιλάμε δηλαδή κυρίως για 8-bit και επώνυμα;
...αναζητούμε κυρίως 8μπιτα προγράμματα, όπως λέει και ο τίτλος βέβαια, αλλά κατά την εξέλιξη του thread, προστέθηκε επίσης και AMIGA - ATARI ST και PC software, που είχε όμως εμπορική κυκλοφορία -ερασιτεχνικά προγράμματα που μπήκαν σε cover disks περιοδικών ή στις σελίδες τους ως type-ins, μάλλον δεν ταιριάζουν στο παρόν thread -αν και η λέξη "thread" είναι ανεπαρκής για να περιγράψει αυτό που βλέπω ότι πάει να γίνει εδώ, μάλλον περισσότερο ταιριαστό, είναι το Project.

Παρ' όλα αυτά, καλό είναι να μην γινόμαστε δογματικοί, καθώς σε cover disks κυκλοφόρησε ας πούμε και μία έκδοση του Dizzy by Codemasters, όπως και οι πρώτες προσπάθειες δημιουργών που έγιναν αργότερα γνωστοί ή ακόμα και πιο πρόσφατα θυμάμαι ότι το Ελληνικό Photo Quiz για PC, δόθηκε ως δώρο σε cover CD περιοδικού, οπότε προτείνω να ενημερώσεις για το τι ακριβώς έχεις στα χέρια σου.

Nemo είπε:
Εξαιρετικα ευρηματα . Απο τον λακωνικο ,παντα χαμηλων τονων και πολυ ουσιαστικο Ace ...
Thanks Nemo! Αν και αυτό το "λακωνικό" που διάβασα, κάπως επιπόλαια αλήθεια είναι, με ξάφνιασε αρχικά, καθώς σκέφτηκα, "καλά το No1 λαγωνικό του forum, αποκάλεσε εμένα λαγωνικό; Ήμαρτον"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία νέα. :thumbup:

Θα περιμένω πως-και-πως το πέρασμα των επίμαχων ρετρο-προγραμμάτων σε disk image.

Μπράβο στον φίλτατο cpc user, Αce, για αυτή την ιδιαίτερα αποδοτική "ανασκαφή" !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είναι οτι έχω κάτι τρανταχτό απλά ρώτησα με τη λογική να κάτσω ν'ασχοληθώ να τα κάνω extract απ τις δισκέττες διότι θα έχει πολύ μανούρα μιας και είναι 5 1/4'' και μόνο στον 1512 έχω τέτοιο "δισκετόφωνο" (lol) , να δω πως θα τα μεταφέρω... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαίρετε, είμαι ο Σώτος Δημητρίου, συγγραφέας της Λερναίας που έχετε στη λίστα. Χάρηκα πολύ που βρήκα το site σας.

Επισυνάπτω το ROM της Λερναίας το οποίο πέρασα από την πρωτότυπη κασέτα ηχητικά σε ένα σύγχρονο υπολογιστή. Φυσικά έχετε την συγκατάθεσή μου να χρησιμοποιήσετε, να δημοσιεύσετε και να διφυλάξετε τον παιχνίδι όπως εσείς κρίνετε. Έχει δοκιμαστεί στο vice και δουλεύει κανονικά (τουλάχιστον τα πρώτα στάδια).

Με την ίδια μέθοδο, δοκίμασα να περάσω ένα άλλο παιχνίδι που είχα γράψει την ίδια εποχή, τον Διαμαντορύχο, χωρίς επιτυχία.

lernaia.t64.zip
 

Συνημμένα

  • lernaia.t64.zip
    11,1 KB · Προβολές: 7
Ευχαριστουμε πολυ Σωτο!!!
 
Σωτο σε ευχαριστω πολυ! Σπευδω να το δοκιμασω!

Θα μας πεις λιγα πραγματα για τα παιχνιδια σου, τις τοτε συνθηκες κτλ?
 
SotosD είπε:
Χαίρετε, είμαι ο Σώτος Δημητρίου, συγγραφέας της Λερναίας που έχετε στη λίστα. Χάρηκα πολύ που βρήκα το site σας.
Επισυνάπτω το ROM της Λερναίας το οποίο πέρασα από την πρωτότυπη κασέτα ηχητικά σε ένα σύγχρονο υπολογιστή. Φυσικά έχετε την συγκατάθεσή μου να χρησιμοποιήσετε, να δημοσιεύσετε και να διφυλάξετε τον παιχνίδι όπως εσείς κρίνετε.
Ευχαριστούμε και καλώς ήλθατε κ.Δημητρίου.

SotosD είπε:
Έχει δοκιμαστεί στο vice και δουλεύει κανονικά (τουλάχιστον τα πρώτα στάδια).
Όντως.

SotosD είπε:
Με την ίδια μέθοδο, δοκίμασα να περάσω ένα άλλο παιχνίδι που είχα γράψει την ίδια εποχή, τον Διαμαντορύχο, χωρίς επιτυχία.
Διαμαντόρυχος? Mr do κλωνος να υποθεσω μια και το Boulder Dash κυκλοφορησε το 84 ???

Υποθέτω όλο και κάποιος αθηναιος c64 ή retro hardware guru θα μπορουσαν να κανουν τα "μαγικα" τους ....
 
Καλημέρα σε όλους.

Το 1982, βρισκόμουν στην Αμερική (Seattle συγκεκριμένα) στο τελευταίο έτος του πανεπιστημίου και ταυτόχρονα δούλευα σαν πολιτικός μηχανικός σε μια εταιρεία. Μια ομάδα συναδέλφων λοιπόν, κάναμε μια ομαδική παραγγελία υπολογιστών Commodore, όμως χρειαζόταν να περιμένουμε περίπου έξι μήνες για την παράδοση, επειδή το εργοστάσιο δεν προλάβαινε τις παραγγελίες.

Εν αναμονή της άφιξης του υπολογιστή μου, διάβαζα ότι δημοσιευόταν για τον Commodore64 και αγόρασα όλα τα σχετικά βιβλία που είχαν εκδοθεί μέχρι τότε. Σε αυτή την περίοδο της αναμονής έγραψα το Διαμαντορύχο στο χαρτί. Όπως αντιλαμβάνεστε, η αναμονή για το μηχάνημα απαίκτησε τότε μια άλλη διάσταση.

Το 1983 ήρθα στην Ελλάδα, όπου έγραψα τη Λερναία. Και τα δύο παιχνίδια κυκλοφόρησαν μαζί.

Κάποια άλλη στιγμή θα σας πω περισσότερα...

Ευχαριστώ πάντως για αυτή την προσπάθειά σας.

Σ~

Annyf33, ευχαριστώ για το λινκ.
 
Εγω ευχαριστω παραλίγω να το τερματίσω αλλα δεν μπορω να βρω τα πλήκτα που παει αριστερα δεξια ο ηρακλής... στη σελίδα που σου έστειλα δεξια εχει και άλλα βοηθητικά προγραμματα για το θέμα. Επισης ειχα διαβασει για διορθωση και του wav χειροκινητα ότι βοηθούσε σε amstrad βεβαια.
 
Nemo είπε:
Διαμαντόρυχος? Mr do κλωνος να υποθεσω μια και το Boulder Dash κυκλοφορησε το 84 ???



SotosD είπε:
Με την ίδια μέθοδο, δοκίμασα να περάσω ένα άλλο παιχνίδι που είχα γράψει την ίδια εποχή, τον Διαμαντορύχο, χωρίς επιτυχία.
Βtw οφείλω να διορθώσω την παραπάνω μου λανθασμένη υπόθεση ως ανακριβή .

diamad.jpg

Πηγή : Pixel 2o (Μάιος-Ιούνιος 84) σελ. 33
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Necromancing the post.

Δε θυμάμαι αν το έχω γράψει ξανά.
Κάποτε είχα ένα παιχνίδι στον Amstrad, ήταν open world και φτωχός συγγενής του Captain Blood (χωρίς να θέλω να μειώσω το δικό μας)
Φυσικά ήταν στα Ελληνικά, τώρα αν ήταν απλά μεταφρασμένο δε γνωρίζω.
Η δισκέτα δανείστηκε και δεν επιστράφηκε ποτέ.
Το εκτελέσιμο νομίζω ήταν κάτι σαν kosmos/cosmos, δεν είμαι σίγουρος.
Πρέπει να έτρεχε σε basic γιατί με το Esc πάγωνε και έβγαζε κέρσορα.
Ήταν κάπως έτσι:
 

Συνημμένα

  • extra_lire_fichier.png
    extra_lire_fichier.png
    5 KB · Προβολές: 8
Δεν ξέρω αν έχει ξαναδημοσιευτεί σχετικό θέμα (Edit: Υπάρχει θέμα εδώ.) και επιπλέον πέρασαν και οι εορτασμοί για την Επανάσταση του 1821, αλλά νομίζω ότι επειδή είναι ακόμα πολύ πρόσφατο γεγονός -σήμερα έχουμε 26 Μαρτίου- θα μπορέσετε να μας συγχωρέσετε την μιας μέρας καθυστέρηση! :)
Τι σχέση έχουν οι εορτασμοί της 25ης Μαρτίου ρωτάτε, με το Greek Software Preservation; Μα ένα 100% ελληνικό παιχνίδι, που είχε παρουσιαστεί και στο πάλαι ποτέ PC Master και ονομάζεται 1821 - Αγώνας για την Ελευθερία.


Στο ζουμί τώρα:

Για όσους δεν ξέρουν την icehole games, να αναφέρω ότι πρόκειται για μια ελληνική εταιρία παραγωγής βιντεοπαιχνιδιών και η βιβλιοθήκη της περιλαμβάνει τα World Basketball Manager, Us & Them - Cold War, WBM Tycoon, Dead by Murder, Sim Junta, Select Quiz και 1821 - Αγώνας για την Ελευθερία.
Η ίδια η εταιρία αν και δεν φαίνεται να δραστηριοποιείται πλέον στην βιομηχανία του gaming, κρατάει το site της ανοιχτό και διαθέτει τους παραπάνω τίτλους, εντελώς δωρεάν.

Welcome. icehole was a Greek games development company founded back in 1997 and created strategy
and sport management games. icehole’s biggest success was “World Basketball Manager” series
All the company’s games are now FREE and available for all
to play. Just follow the links below to download them for free.

Όλα τα παιχνίδια είναι playable σε σύγχρονα PC και μάλιστα ειδικά για το 1821 - The Struggle for Freedom, επειδή υπήρχαν δυσκολίες με τη συμβατότητά του στα Windows 10 συγκεκριμένα, διατίθενται και κάποια επιπλέον αρχεία και patches, ώστε να μπορεί να παιχτεί και εκεί.

Επίσης το World Basketball Manager, φαίνεται να είναι εμπλουτισμένο με τα τελευταία -2023- rosters παικτών.

21Wallpaper-1.jpg WBMx.png
map.jpg adventure.png

Ευχάριστα πράγματα να βλέπεις ότι δεν χάνονται τα πάντα στη λήθη του χρόνου και ότι υπάρχουν δημιουργοί, που σέβονται τα παιχνίδια τους και τους δίνουν τη θέση που τους αρμόζει. Μία θέση στο πάνθεον των ελληνικών παιχνιδιών και των παιχνιδιών μιας άλλης εποχής γενικότερα. Της εποχής που όλοι αγαπάμε, της εποχής της νιότης μας!

Πηγή: dwrean.net

icehole games official site
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα