Ελληνική διαφήμιση για την amiga 500

0raid

RetroActive
Joined
1 Μάρ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
11
δεν ξέρω αν το έχει ποστάρει κανεις άλλος εδώ μέσα....το βρήκα στο net και είπα να το μοιραστώ μαζί σας......η ελληνική διαφήμιση για την amiga 500....

 
Σ'ολη τη διαφημιση ο τυπος την προφερει αμικα :animlaugh:
 
την θυμαμαι την διαφημιση ...ειχα τον 6128 και ζαχαρωνα τον simulator με το f 18 interceptor!!αρε εποχες...ειχα πρηξει τον father να μου την αγορασει ..τελικα το καλο εγινε κανα χρονο μετα στον εγκεφαλο με μια 500+ με 1084 στα 187 χιλλιαρικα και κατι παιχνιδια ducktales ,gods,pang klp..
 
Πω πω... πλύση εγκεφάλου... Η Αμίκα 500, η Αμικα 500.....μουμπλε μουμπλε... η Αμικα 500.... :xm:
 
κορυφαία διαφήμιση :rofl: :rofl: :rofl: και πάλι καλά που το μόνο "πρόβλημα" ήταν ότι έλεγε αμίκα! φαντάζεστε να την έλεγε κόμοδορ αμίκα? (όπως τα αυτοκίνητα lada που έβλεπα να γράφουν πάνω λαδα! )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κομοδόρε Αμίκα ή Αμίσα.... Πω πω... το σκίσαμε... :biglaugh:
 
krem13 είπε:
κορυφαία διαφήμιση :rofl: :rofl: :rofl: και πάλι καλά που το μόνο "πρόβλημα" ήταν ότι έλεγε αμίκα! φαντάζεστε να την έλεγε κόμοδορ αμίκα? (όπως τα αυτοκίνητα lada που έβλεπα να γράφουν πάνω λαδα! )
Στα Ρώσικα "ΛΑΔΑ" γράφεται!!!!!
 
Haros είπε:
Η μουσική του εξορκιστή; :p
Εμενα μου κανει πιο πολυ για την μουσικη του Halloween του Carpenter.

Την ειχα βρει πριν 3 μηνες αυτη τη διαφημιση και την περασα στο κινητο μου.

Την εδειχνα στη παρεα και ολοι δακρυζαν :cry:

(εκτος απο εναν προδοτη πισακια! :shake: )
 
offtopic mode on/ (για λίγο,θα σταματήσει γρήγορα)

Στα Ρώσικα "ΛΑΔΑ" γράφεται!!!!!
ωχ,όντως,δίκιο έχεις.πάντως έχω ακούσει άτομα να το λένε λαδα (αρκετά μεγάλους σε ηλικία συνήθως)

offtopic mode off/
 
....149 χιλιάδες δραχμές......τόσο νομίζω ότι ήταν και ο μηνιαίος μισθός η κάνω λάθος?
 
Αμικα, λάδα, τουότα, ήταν μόδες της δεκαετίας του '80, ξεκίνησε τη δεκαετία του '70.

Ελληνικοποιούσαν οτιδήποτε ξένο στην προφορά.

Η διαφήμιση δεν μου άρεσε, πρώτη φορά την είδα, μπορώ να πω ότι μπορούσαν και καλύτερα.

120.000 δρχ ήταν ο βασικός το 1996 raid0. ο πρώτος και μοναδικός που πήρα ποτέ. Νομίζω για ένα φεγγάρι έπιασα και τις 170.000 αλλά πάνε δεκαετίες από τότε.
 
To ολο θεμα με τις ελληνοποιησεις ξενων ονοματων ειναι λιγο περιεργο . Πλατεια Κανιγγος... Κλινουμε τον Κανιγκ.
 
DoctorGalifrean είπε:
To ολο θεμα με τις ελληνοποιησεις ξενων ονοματων ειναι λιγο περιεργο . Πλατεια Κανιγγος... Κλινουμε τον Κανιγκ.
Ε..τώρα δε μπορώ να μη σχολιάσω τον Αδαμάντιο Κοραή που κατά το βιβλίο της Γ' Δέσμης διέπρεψε στο "Αμστελόδαμο" 8) .. κι ας είμαι off topic. Φρίττω ακόμη!
 
Απίστευτο!Δεν ήξερα ότι υπήρχε ελληνική διαφήμιση αμίκα, εεε αμίγκα.

"Ελ έι ντι έι" προφέρονται πλέον τα διάσημα ρώσσικα τετράτροχα.
 
saboter είπε:
Ε..τώρα δε μπορώ να μη σχολιάσω τον Αδαμάντιο Κοραή που κατά το βιβλίο της Γ' Δέσμης διέπρεψε στο "Αμστελόδαμο" 8) .. κι ας είμαι off topic. Φρίττω ακόμη!
Δεν θυμαμαι σε ποιο παλιο βιβλιο το συναντησα, ο πατερας μου εχει πολυ μεγαλη βιβλιοθηκη, αλλα καποτε ειχα διαβασει κατι σχετικο με τον Σακεσπιρο...(Σαιξπηρ)

Παντως και για το ON-topic, αυτη η διαφημιση ηταν που με κολλησε με την Αμικα, αλλα ποτε δεν την πηρα. Α1200 φορεβερ :eek: !!
 
Αντίθετα ποτέ μου δεν συμπάθησα την 1200. Ήταν η Αμίκα (!!!) που έμεινε λιγότερο στη κατοχή μου.

Αγάπησα μέχρι αηδίας την παρεξηγημένη 500 plus πάντως!!!!!!
 
pooky(1) είπε:
Αντίθετα ποτέ μου δεν συμπάθησα την 1200. Ήταν η Αμίκα (!!!) που έμεινε λιγότερο στη κατοχή μου.
Αγάπησα μέχρι αηδίας την παρεξηγημένη 500 plus πάντως!!!!!!
Εχει να κανει με τα βιωματα του καθενος.
 
pooky(1) είπε:
Αντίθετα ποτέ μου δεν συμπάθησα την 1200. Ήταν η Αμίκα (!!!) που έμεινε λιγότερο στη κατοχή μου.
Αγάπησα μέχρι αηδίας την παρεξηγημένη 500 plus πάντως!!!!!!
Είσαι λάθος...η 1200 ήταν κομπακτ και με τις περισσότερες δυνατότητες!

Η πιο ποθητή πάντως για όλους ήταν η 500άρα το 1987-1988 που κανείς δεν μπορούσε να τις έχει και τις ζαχαρώναμε σε σχέση με τα 8μπιτα που είχαμε τότε!
 
Η 1200 ήρθε σε μια εποχή καταστροφική για μένα.

Δυστυχώς ακόμα και η εικόνα στο avatar σου μου ξυπνάει μνήμες απίστευτα μαύρες και αρνητικές. Ποτέ δεν θα την συμπαθήσω, ας είναι και από χρυσάφι.
 
Πίσω
Μπλουζα