Ελληνική διαφήμιση για την amiga 500

και εμενα παντα η plus ειχε μια ιδιαιτερη αξια σε σχεση με τις υπολοιπες ..οσο για την 1200 δεν την θεωρησα ποτε αμιγκα γιατι απλα οταν βγηκε για εμενα το home computing ειχε πεθανει βγηκε λιγο αργα..

παντα παντως η 500αρα με το παλιο μονιτορ 1084 μου προκαλουσε ενα δεος
 
DoctorGalifrean είπε:
Εμενα μου κανει πιο πολυ για την μουσικη του Halloween του Carpenter.Την ειχα βρει πριν 3 μηνες αυτη τη διαφημιση και την περασα στο κινητο μου.

Την εδειχνα στη παρεα και ολοι δακρυζαν :cry:

(εκτος απο εναν προδοτη πισακια! :shake: )
Η μουσικη ειναι το tubular bells του Mike Oldfield και οντως ηταν στον εξορκιστη
 
Πάντως σήμερα για retro computing η A1200 είναι η πιο χρήσιμη και προσιτή για αναβάθμιση.

(Βλέπε HDD,θύρα PCMCIA για CF,WHDLoad για παιχνίδια κλπ)
 
To 1992 κυκλοφορούσε ήδη η Α600, οπότε αποκλείεται να βγάζανε διαφήμιση για προϊόν 5 ετίας. 149.000 δραχμάς όμως ήταν πολλά λεφτά. Εγώ πάντως έβλεπα στις διαφημίσεις του Πίκτσελ στα τέλη του 80' να γράφει 68.000 και λέω ρε αυτή είναι πιο φτηνή από τον αμσταρντ.....Το βέβαιο είναι πώς το 1992 πλήρωσα 120 χιλιάδαι για ένα 1084S. (η μάνα μου τα πλήρωσε δηλαδή).
 
Αποκλείεται να έκανε 149 χιλιαδες το 1992. Το 1989 μπορεί, η δικιά μου εκανε 130 χιλιαδες το 1991 και αλλα 80 το μονιτορ. Μιλάμε για κοντά 4 μηνιάτικα στο περίπου με μισθούς της εποχής, σημερινά λεφτά είναι 2.000 με 2.500 ευρω σαν να στησεις PC δηλαδή με ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά σε CPU-GPU. Κόστιζε πολύ περισσότερο τότε η τεχνολογία.
 
Παιδιά μπήκα στο θέμα και μπερδεύτηκα. Οι δύο διαφημίσεις, αυτή στο πρώτο ποστ του 2010 και αυτή στο πρόσφατο ποστ του 2020, είναι ίδιες και αναφέρονται στο ίδιο προιόν, την αμι(γ)κα 500. Επίσης και το στυλ της διαφήμισης μοιάζει για το 1992 και όχι για το 1987. (Στις μέρες μας η διαφήμιση αυτή θα αποσύρονταν ως σεξιστική και παιδόφιλη....)
 
Πίσω
Μπλουζα