Ελληνική ξενόγλωσση pop

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.058
Θυμάμαι δύο τραγούδια :

VIVA SAHARA - Ρακιτζής

LOST IN THE NIGHT - Χαριτοδιπλωμένος.

Γινόταν κακός-χαμός τότε, με αυτά τα δύο.

Κάπου είχα ακούσει ότι ελληνικό ήταν και το

TALK ABOUT LOVE της MARIANA.

Ξέρεις κάποιος τίποτα ;
 
Πω πω, αν και δεν άκουγα αυτό το είδος της μουσικής, θυμήθηκα τις ταινίες με τον Ψάλτη!!!!!!!!!! Τα καντήλια που κατέβαζε έχουν αποτελέσει "φροντιστήριο" για μια ολόκληρη γενιά!!!!!!
 
exetlaios Ναι το talk about love ηταν ΚαραΕλληνικο και παρα πολυ ωραιο τραγουδι!!

Και τα παραπανω που ανεφερες ηταν κορυφαια τραγουδακια!!
 
exoume kai leme

Costas Charitodiplomenos - "Lost in the night" , "Fill my glass"

F.A.T. - "Take me down"

Mariana's Efstratiou - "'Talk about love","'Communication","I wanna know"

Palmer "Computer Guy", "Dee Jay's Life" ,"I don't feel good"

Dreamer And The Full Moon - "Sandrina " , "Dreaming in the night"

Big Alice -"I miss you (lost in pain)" (bigalis)

Alex C - "Tonight (all night)" , "Fire"

Bijoux - "You're the one" ,"Cruel cruel you" (kaliris)

Nick Carr - "Jane" (karvelas)
 
pooky(1) είπε:
Πω πω, αν και δεν άκουγα αυτό το είδος της μουσικής, θυμήθηκα τις ταινίες με τον Ψάλτη!!!!!!!!!! Τα καντήλια που κατέβαζε έχουν αποτελέσει "φροντιστήριο" για μια ολόκληρη γενιά!!!!!!
Άριστες συνδιασμός από "καντήλια" και μουσική,

σε ταινία του Ψάλτη, υπάρχει στο ΚΑΜΙΚΑΖΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ,

με τον Σ.Γαρδέλη να τραγουδάει το ανεπανάληπτο χιτ :

"ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ'ΡΘΕΣ ΕΔΩ,

ΣΕ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΑΚΑ,

ΑΝΤΕ ΣΠΑΣΕ, ΡΕ Μ*Λ*ΚΑ !".

Δυστυχώς όποτε προβάλεται η συγκεκριμένη ταινία στην τηλεόραση,

το τραγούδι "λείπει", οπότε βρίσκεται μόνο στην αυθεντική βιντεοκασσέτα.
 
To συγκεκριμένο κομμάτι φίλε εχετλαίος κάτι ΓΑΜΩ τα ατομάκια στην Σαλόνικα το κάνανε ραπ κομμάτι λέγετε "Σπάσε" και το hip hop συγκρότημα Βόρεια Αστέρια. Όσο για πλάκα να βλέπαμε τότε το κομμάτι το νέο είναι σχεδόν μαχητικό και απειλητικό. Οι ίδιοι έχουνε στο κομμάτι ''Μετρημένοι στα Δάχτυλα" πάρει sample από το εναρκτήριο ψιλό-ντίσκο κομμάτι του Plawres Sanshiro (Hλεκτρονικός Ιππότης{TZOYMAΡΟΥ) - anime 1983)
 
Dominion είπε:
To συγκεκριμένο κομμάτι φίλε εχετλαίος κάτι ΓΑΜΩ τα ατομάκια στην Σαλόνικα το κάνανε ραπ κομμάτι λέγετε "Σπάσε" και το hip hop συγκρότημα Βόρεια Αστέρια. Όσο για πλάκα να βλέπαμε τότε το κομμάτι το νέο είναι σχεδόν μαχητικό και απειλητικό. Οι ίδιοι έχουνε στο κομμάτι ''Μετρημένοι στα Δάχτυλα" πάρει sample από το εναρκτήριο ψιλό-ντίσκο κομμάτι του Plawres Sanshiro (Hλεκτρονικός Ιππότης{TZOYMAΡΟΥ) - anime 1983)
H σωτηρία θα έρθει από τον Βορρά !

( Υ.Γ. εσύ που μένεις Dominion, Αθήνα ; )
 
Μυν από exetlaios...."H σωτηρία θα έρθει από τον Βορρά"

Μιλάς για μένα που είμαι απο βορρά?.........:biglaugh:
 
akmakas είπε:
Μυν από exetlaios...."H σωτηρία θα έρθει από τον Βορρά"Μιλάς για μένα που είμαι απο βορρά?.........:biglaugh:
ΚΑΙ για εσένα, φίλε μου !

ΓΕΝΙΚΑ, η σωτηρία θα έρθει από βορρά !

( ωραίος τίτλος για σήριαλ ! )
 
Όχι φίλε μου exetlaios δυστυχώς έχω την ατυχία να μένω στην Μιναρούπολη (Πάτρα ή Porto Patrasso). Αν δεν είσαι πλεόν φοιτητής αυτή η πόλη ΔΕ ΛΕΕΙ
 
Aραγε υπαρχει πουθενα το Night Rider ,που παιζει στον Ιπποτη της λακουβας??
 
Dominion είπε:
Όχι φίλε μου exetlaios δυστυχώς έχω την ατυχία να μένω στην Μιναρούπολη (Πάτρα ή Porto Patrasso). Αν δεν είσαι πλεόν φοιτητής αυτή η πόλη ΔΕ ΛΕΕΙ
Την είχα επισκευτεί για λίγες μέρες,

μέσα δεκαετίας 90, όταν υπηρετούσα την μαμά-πατρίδα.

Η ΠΑΤΡΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟ !!!

Shadowdancer2501 είπε:
Aραγε υπαρχει πουθενα το Night Rider ,που παιζει στον Ιπποτη της λακουβας??
Δεν δοκιμάζεις να το κάνεις audio-extract, με το NERO-7 ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπηρχε και ενα αλλο συγκροτημα γυρω στο 1980 που εκανε αποκλειστικα ξενο στιχο, λεγονταν Sharp Ties και η μεγαλυτερη επιτυχια τους ηταν το Get That Bit. Μπορει σαν τιτλος να μη λεει κατι αλλα η μουσικη ειναι χαρακτηριστικη αν το κατεβασετε.
 
Sharp Ties με 2 δισκους κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ο-υ-ς. Ο δευτερος εν ετει 1982 και με τιτλο Safari Boys με το ομωνυμο τραγουδι να αποτελει απο τα πλεον αγαπημενα μου και με εξωφυλλο εμπνευσμενο απο platform video game της εποχης. Λεγεται μαλιστα οτι απο το συγκεκριμενο γρουπ περασε και ενας ταλαντουχος νεαρος με το ονομα Νικος Καρβελας........
 
exetlaios είπε:
Άριστες συνδιασμός από "καντήλια" και μουσική, σε ταινία του Ψάλτη, υπάρχει στο ΚΑΜΙΚΑΖΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ,

με τον Σ.Γαρδέλη να τραγουδάει το ανεπανάληπτο χιτ :

"ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ'ΡΘΕΣ ΕΔΩ,

ΣΕ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΑΚΑ,

ΑΝΤΕ ΣΠΑΣΕ, ΡΕ Μ*Λ*ΚΑ !".

Δυστυχώς όποτε προβάλεται η συγκεκριμένη ταινία στην τηλεόραση,

το τραγούδι "λείπει", οπότε βρίσκεται μόνο στην αυθεντική βιντεοκασσέτα.
φιλε το κομματι το εχω σε mp3. απιστευτο...
 
sharp ties Και get that beat

απιστευτο κομματι
 
exetlaios είπε:
VIVA SAHARA - ΡακιτζήςLOST IN THE NIGHT - Χαριτοδιπλωμένος.

Γινόταν κακός-χαμός τότε, με αυτά τα δύο.

Κάπου είχα ακούσει ότι ελληνικό ήταν και το

TALK ABOUT LOVE της MARIANA.

Ξέρεις κάποιος τίποτα ;
Το "Viva Sahara" δεν ήταν Ρακιτζής σόλο παρά με το συγκρότημά του, τους Scraptown. Το εξαιρετικό Lost in the Night του Χαριτοδιπλωμένου κυκλοφόρησε σε δύο εκδόσεις, μία όπου τραγουδάει ο ίδιος και μία με ερμηνεύτρια την Vana Marr. Άλλο πολύ καλό του Χαριτοδιπλωμένου ήταν το "New York" (καμία σχέση με το γνωστό άσμα που τραγούδησε ο Σινάτρα). Κι όσο για το "Talk about Love" της (Κύπριας νομίζω) Μαριάνας (Ευσταθίου), πράγματι, κι αυτό πολύ καλό. Αν δεν απατώμαι, πίσω από το άλμπουμ της πρέπει να βρίσκεται και πάλι ο Χαριτοδιπλωμένος.

Όλα αυτά τα τραγούδια εντάσονται στο είδος "Italo Disco", ιδιαίτερα αγαπημένα μου τότε κι ακόμη μ' αρέσουν. Τα έχω σε συλλογές σε βυνίλιο, τα βρήκα και σε mp3, επιλέγω όμως να τ' ακούω εξαιρετικά σπάνια για να μην ξεφτίσει η ρετρό αξία τους.

Δημήτρης :user:
 
Μιας και λετε για τετοια ...

Θυμαμαι 2 συγκροτηματα στις αρχες των 80's με αγγλικο στιχο και ηχο synthpop ..

Proxies - Fishing Boat ( Αν θυμαμαι καλα ηταν απο Θεσσαλονικη .Το εν λογω τραγουδι ηταν διασκευη του νησιωτικου '' Θα παρω μια ψαροβαρκα κτλ. '' - Επισης παλι αν θυμαμαι καλα ( πανε και τοσα χρονια .. ) ειχαν βγαλει και μια διασκευη του Blue Moon

ΚΑΙ

Sunday Club - Lies - Φοβερο κομματι που οσο και αν το εψαξα εκτοτε δεν το εχω βρει πουθενα ( Και πολυ θα εκτιμουσα αν το ειχε καποιος προθυμος να το μοιραστει απο εδω μεσα...)
 
Πίσω
Μπλουζα