Ελληνική ξενόγλωσση pop

Christos_G είπε:
Μιας και λετε για τετοια ...
Θυμαμαι 2 συγκροτηματα στις αρχες των 80's με αγγλικο στιχο και ηχο synthpop ..

Proxies - Fishing Boat ( Αν θυμαμαι καλα ηταν απο Θεσσαλονικη .Το εν λογω τραγουδι ηταν διασκευη του νησιωτικου '' Θα παρω μια ψαροβαρκα κτλ. '' - Επισης παλι αν θυμαμαι καλα ( πανε και τοσα χρονια .. ) ειχαν βγαλει και μια διασκευη του Blue Moon

ΚΑΙ

Sunday Club - Lies - Φοβερο κομματι που οσο και αν το εψαξα εκτοτε δεν το εχω βρει πουθενα ( Και πολυ θα εκτιμουσα αν το ειχε καποιος προθυμος να το μοιραστει απο εδω μεσα...)


Sunday Club & ALEX C = Αλέξης Παπαλάμπρου

σε βοηθεια του Κωστα Χαριτοδιπλομενου μας χαρισαν ενα LP το 1984 που μεσα απο αυτα ξεχωρισε το LIES

:)
 
Sorry Konstantakis αλλα δεν επιτρεπονται direct links σε copyrighted υλικο (δυστυχως :( ) οποτε εκανα edit το ποστ σου...
 
Sunday Club - Lies

Τουλαχιστον δες αυτο...

live from disco barbarella
 
Wally είπε:
Sorry Konstantakis αλλα δεν επιτρεπονται direct links σε copyrighted υλικο (δυστυχως :( ) οποτε εκανα edit το ποστ σου...
Sorry :icon_cry: δεν το γνώριζα... όλα καλά !! οποιος θέλει το κομμάτι ας μου στήλη pm (αν επιτρέπεται).. :rolleyes:
 
Ρε παιδιά επειδή δεν θυμάμαι καλά... υπάρχε ένας δίσκος του Ρακιντζή ολόκληρος στα Αγγλικά; που είχε μέσα και το i think i know ή ήταν απλά το soundtrack από μία ταινία, την οποία επίσης δεν θυμάμαι, όπου στο τέλος ο πρωταγvνιστής που έχει και καλά κατηγορηθεί για βιασμό και πάει η αστυνομία να τον πιάσει αυτοκτονεί με μία χειροβομβίδα; Τα έχω μπλέξει λίγο ε;

Help me...
 
Playmolover είπε:
Ρε παιδιά επειδή δεν θυμάμαι καλά... υπάρχε ένας δίσκος του Ρακιντζή ολόκληρος στα Αγγλικά; που είχε μέσα και το i think i know ή ήταν απλά το soundtrack από μία ταινία, την οποία επίσης δεν θυμάμαι, όπου στο τέλος ο πρωταγvνιστής που έχει και καλά κατηγορηθεί για βιασμό και πάει η αστυνομία να τον πιάσει αυτοκτονεί με μία χειροβομβίδα; Τα έχω μπλέξει λίγο ε; Help me...

Οτι θες απο αυτα στειλε μου πμ.. ::)
 
Ξεχάσατε το fill me up της Μαντώ...

το Boom Boom (lets go back to my room) του Paul Lekakis από την Κύπρο μας

και πολλά άλλα για τα οποία πρέπει να ψάξω και εγώ
 
Ελληνικη ξενογγλωση μουσικη

Ναι και το τραγουδι της Mariana, ειναι ελληνικο. οπως της Anno Domini " Singing in the night " Της Mandy " Μαντω " Fill me up ".
 
Αγαπητη Ελενα δεν θα βρεις να κατεβασεις κατι εδω μεσα.

Ριξε μια ματια στους κανονες (αν και υπαρχει προειδοποιηση οταν πας να ποσταρεις...)
 
cover.php.jpg


Taxi - Taxi L.P.(1980)

Καρβέλας (στίχοι, μουσική,πληκτρα) Γιάννης Σαρόγλου (τραγούδι, μπάσο, κιθάρα),Νίκος Πολίτης (κιθάρα, φυσαρμόνικα) και ο Richard Whitman (κρουστά).

Το Take it or leave it ήταν το Hit του δίσκου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ως Καρβελας ηταν ή ως Nick Car?
 
Dragon_K. είπε:
Taxi - Taxi L.P.(1980)
Καρβέλας (στίχοι, μουσική,πληκτρα) Γιάννης Σαρόγλου (τραγούδι, μπάσο, κιθάρα),Νίκος Πολίτης (κιθάρα, φυσαρμόνικα) και ο Richard Whitman (κρουστά).

Το Take it or leave it ήταν το Hit του δίσκου.
Είναι καθόλου καλό; τι στιλάκι;
 
Πραγματικά πρώτη φορά ακούω για το συγκεκριμένο γκρούπ :cool: πραγματικά είμαι πολύ περίεργος....
 
τα λίγα που θυμάμαι

TAXI - Take it or leave it

Sharp Ties- Get that beat

TVC - Ugly Boy

Street Boys - Some folks

PLJ Band - I see people (Μαχαιρίτσας)

και φυσικά Socrates.
 
Starbuck είπε:
Είναι καθόλου καλό; τι στιλάκι;

Είναι πάρα πολύ καλό. Εϊναι μια μίξη Police, Supertramp, Toto κλπ κλπ. Εξαιρετικά ενδιαφέρον μουσικά κι έχει κι ένα δυό "χιτάκια".
 
Παιδιά είδα τα μηνύματα για τα Ελληνικά συγκροτήματα που τραγουδούσαν με ξένο στίχο στα 80's και επειδή ασχολούμαι 25 χρόνια μ'αυτό το είδος μουσικής απλά σας λέω ότι έχουν βγει τουλάχιστον 150 εvδιαφέροντα maxi singles και άλλα τόσα περίπου LP με Disco-Pop, Synth και Rock μουσική από Έλληνες και Κύπριους καλλιτέχνες. Από το maxi The Dancer του 1979 που θεωρείται το πρώτο Ντίσκο Σάουντ 12'' μέχρι και τέλος 1989, 1990 όπου έσκασε το House και το Techno, οπότε στην Ελλάδα άρχισαν να ασχολούνται με Pop μουσική αλλα πλέον με Ελληνικό στίχο.
 
Πίσω
Μπλουζα