Εμφάνιση ρετρό παιχνιδιών σε ελληνικές ταινίες και σειρές

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας katerinak
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Ευχαριστούμε katerinak!!!

 


Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να έχει αναφερθεί και η ταινία ''Πώς τη βρίσκουν οι χοντροί''/''Ο λαχειοπώλης'' (1988)
 
Χριστινα προς το παρον δε θα μπει αυτος ο τιτλος της βιντεοταινιας στη λιστα γιατι δεν εχω φωτογραφιες/στιγμιοτυπα,ευχαριστω

Στη βιντεοταινια "μουτρο το μουτρακι" φαινεται ενα ρομποτακι που κανει τουμπες (δειτε το βιντεακι)

moutr.JPG

 
λουτρινος σκυλος και κουκλα μωρο στη βιντεοταινια "γυφτια το μεγαλειο σου"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


gi2.JPG

giftiatomegaliosou.JPG

gift.JPG

gi3.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Στην ταινια "ενα αστειο κοριτσι" βλεπουμε δυο παιχνιδια: το Μπουμπι το αρκουδακι και μια κουκλιτσα
εδω φαινεται καπως καλυτερα η κουκλιτσα

ast.JPG

και οι λεπτομερειες του "Μπουμπι" : αρκουδακι της ελ γκρεκο

en.JPG

astiokor.JPG

e.JPG
 
κουκλα (ή κουκλες) * μωρο στην ταινια "προσωπα λησμονημενα"

attachment.php
attachment.php
attachment.php


* δεν ειμαι σιγουρη για το αν η πισω πλευρα της κουκλας μωρο ανηκει στην ιδια κουκλα που βλεπουμε στις 2 πρωτες φωτο.. φαινεται μεγαλυτερη σε μεγεθος η κουκλα της τελευταιας φωτο και μοιαζει πολυ με τις κουκλες - μωρα που ειδαμε στην ταινια "ερωτικος παροξυσμος" και στη σειρα "Λωξαντρα"
 
μεγαλη ρετροκουκλα στην ταινια "το μυστικο του κοκκινου μανδυα"

attachment.php
 
katerinak είπε:
Στη σειρα "Βεγγαλικα" σε μια βιτρινα παιχνιδαδικου βλεπουμε κουκλες bibi bo,παπινι της bibi bo,ντουλαπα και άλλα πολλα παιχνιδια,απολαυστε τα :flower:
attachment.php
attachment.php
το κουτι που βλεπουμε πριν τη bibi bo με το παπινι της ειναι το επιτραπεζιο "καστρα και πολιορκητες";
 
katerinak είπε:
Χριστινα προς το παρον δε θα μπει αυτος ο τιτλος της βιντεοταινιας στη λιστα γιατι δεν εχω φωτογραφιες/στιγμιοτυπα,ευχαριστω
Στη βιντεοταινια "μουτρο το μουτρακι" φαινεται ενα ρομποτακι που κανει τουμπες (δειτε το βιντεακι)

Προβολή συνημμένου 111385

OMG, είχα ένα αρκετά ίδιο, αλλά σε άσπρο χρώμα, ίσως τόσο δα πιο μεγάλο. Από τα πιο αγαπημένα μου toys ήταν θυμάμαι.
 
Kambia είπε:
Ναι και πρέπει να είναι ο Πολιορκητικός Κριός http://retrodb.gr/ark/?q=node/635
Kambia ευχαριστω για την επιβεβαιωση,εχεις δικιο: ειναι ο "πολιορκητικος κριος" απ τα "καστρα και πολιορκητες"

arpacolla είπε:
OMG, είχα ένα αρκετά ίδιο, αλλά σε άσπρο χρώμα, ίσως τόσο δα πιο μεγάλο. Από τα πιο αγαπημένα μου toys ήταν θυμάμαι.
arpacolla μηπως θυμασαι ποιας εταιριας ηταν το ρομποτακι;
 
παιχνιδια στην ταινια "ειμαι παιδι σου μανουλα" / "ολα για το παιδι της"

attachment.php
attachment.php
attachment.php


βιντεακι γι αυτο το παιχνιδακι

ο μικρος παταει ενα κουμπι που συνδεεται μεσω καλωδιου με το παιχνιδακι κι αυτο κανει κατι με το αντικειμενο που κραταει στο χερι

περισσοτερα στο αλμπουμ38
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιχνιδια στην ταινια "τα χριστουγεννα του αλητη" ,φαινονται αρκετα στη βιτρινα του παιχνιδαδικου αν και δε μπορουν να ταυτοποιηθουν ευκολα

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιχνιδια στη βιντεοταινια "ο νομος της νυχτας" / "αγραφος νομος"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


βιντεακια με το ρομποτακι

η μεγαλη ρετροκουκλα πρεπει να ειναι της el greco
 
katerinak είπε:
Η spirtoulis την οποια και ευχαριστω,ταυτοποιησε αυτη την κουκλα: λεγεται "Spirito" ειναι της εταιριας A.B Toys Company και κυκλοφορησε τη δεκαετια του '70βρηκε τις παρακατω φωτο στο διαδικτυο

Προβολή συνημμένου 94711Προβολή συνημμένου 94712Προβολή συνημμένου 94713

οπως βλεπουμε εχει και μηχανισμο,οποτε ή θα εκλαιγε/γελουσε οταν της εβγαζες την πιπιλα ή θα ελεγε καποια φραση ή παιδικο τραγουδακι

Απ οτι βλεπω ο μηχανισμος γραφει "made in Italy"
επισης ο κουκλος αυτος ειναι ο "Νικολακης" της mytinyworld,περισσοτερα εδω

16139.jpg
 
katerinak είπε:
Στο youtube βρηκα κι ενα βιντεο με το αυτοκινητακι που ειδαμε στα screenshots της βιντεοταινιας "φαλακρος στοχος" :

το αυτοκινητακι αυτο ειναι της majorette; προς το τελος της βιντεοταινιας αναφερεται και ως "αυτοκινητακι βολιδα",το χαρακτηριστικο του(οπως φαινεται και στο βιντεο) ειναι οτι οταν καποιος σφυριζει αυτο αρχιζει να κινειται
 
παιχνιδια στην ταινια "ο εμπορακος"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
μια μεγαλη ρετροκουκλα κι ενα view master βλεπουμε στην ταινια "ο δραπετης"

attachment.php
attachment.php
 
κουκλα στην ταινια "Τζεην Εϋρ"

attachment.php
attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα