Εμφάνιση ρετρό παιχνιδιών σε ελληνικές ταινίες και σειρές

Να σε ρωτησω κατι σχετικο με playmobil :στη σειρα "ο θειος μας ο Μιμης",στην 1η φωτο εχω δικιο οταν γραφω οτι ειναι καραβι των playmobil αυτο που φαινεται στη βιτρινα σ ενα μεγαλο μπλε κουτι;
....
δύσκολο... πάρα πολύ δύσκολο να δεις με ακρίβεια τι είναι... φταίει η χαμηλή ανάλυση του βίντεο και υποκύπτω στο φαινόμενο του "ανθρωπωδισμού"' οπου βλέπεις αυτό που θέλεις... Πάντα μου άρεσαν τα καράβια της playmobil και νομίζω ότι διακρίνω με δυσκολία ένα μπλε κουτί με άσπρη λεζάντα στο άνω τμήμα και η η αχνή-θολή απεικόνιση που φέρει μου θυμίζει καράβι με τριγωνικά πανιά... ένα γαλιόνι της playmobil!!! δεν βλέπω όμως το σηματάκι της λύρα... :wait2:

ξαναείδα την εικόνα..

ΝΑΙ φίλη μου έχεις δίκιο είναι καράβι playmobil και μάλιστα Λύρα!!! το σηματάκι της ίσα ίσα που αχνοφαίνεται κάτω δεξιά από την άσπρη λεζάντα!!!
happyjump.gif
happyjump.gif
happyjump.gif
happyjump.gif
happyjump.gif


happyjump.gif
happyjump.gif
happyjump.gif
happyjump.gif
happyjump.gif
happyjump.gif
happyjump.gif
happyjump.gif
happyjump.gif
happyjump.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινία Τσιμπήστε μας και αφήστε μας φαίνεται μία κουδουνίστρα από αυτές τις παλιές με τα τρία καμπανάκια. Ελπίζω να μπορέσω να βάλω φωτογραφία.
 
Ιωάννης1ος είπε:
....
δύσκολο... πάρα πολύ δύσκολο να δεις με ακρίβεια τι είναι... φταίει η χαμηλή ανάλυση του βίντεο και υποκύπτω στο φαινόμενο του "ανθρωπωδισμού"' οπου βλέπεις αυτό που θέλεις... Πάντα μου άρεσαν τα καράβια της playmobil και νομίζω ότι διακρίνω με δυσκολία ένα μπλε κουτί με άσπρη λεζάντα στο άνω τμήμα και η η αχνή-θολή απεικόνιση που φέρει μου θυμίζει καράβι με τριγωνικά πανιά... ένα γαλιόνι της playmobil!!! δεν βλέπω όμως το σηματάκι της λύρα... :wait2:

ξαναείδα την εικόνα..

ΝΑΙ φίλη μου έχεις δίκιο είναι καράβι playmobil και μάλιστα Λύρα!!! το σηματάκι της ίσα ίσα που αχνοφαίνεται κάτω δεξιά από την άσπρη λεζάντα!!! :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump:

:happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump:

ευχαριστω Ιωαννη :)

ωραια,ταυτοποιηθηκε κι αυτο το παιχνιδι και μαλιστα επιβεβαιωθηκε οτι ειναι καραβι των playmobil!

παιχνιδια στην ταινια "με ιδρωτα και δακρυα"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
spirtoulis είπε:
Στην ταινία Τσιμπήστε μας και αφήστε μας φαίνεται μία κουδουνίστρα από αυτές τις παλιές με τα τρία καμπανάκια. Ελπίζω να μπορέσω να βάλω φωτογραφία.
ευχαριστω spirtouli,νομιζω ομως οτι φαινεται κι ενα λουτρινο παπακι ,τι λες κι εσυ;

attachment.php
attachment.php


η κουδουνιστρα

attachment.php


αυτοκινητακι στην ταινια "Η φτωχουλα και το βασιλοπουλο"

attachment.php
attachment.php


tsi1.JPG

tsi6.JPG

tsi8.JPG
 
λουτρινο ζωακι στην ταινια "το συρτακι της αμαρτιας"

attachment.php
 
παιχνιδια στην ταινια "ο τιμιος δρομος"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
κουκλες στην ταινια "με ποτισες φαρμακι"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
κουκλες στην ταινια "η μοιρα μιας ορφανης"

attachment.php
attachment.php
attachment.php


attachment.php
 
κουκλακι στην ταινια "τα δακρυα μου ειναι καυτα"

attachment.php
 
κουκλες - μωρα στην ταινια "ο προεστος του χωριου"

opro1.JPG

oproestostouxoriou.JPG
 
παιχνιδια στην ταινια "Δυο μανες στο σταυρο του πονου"

attachment.php
attachment.php


περισσοτερα θα βρειτε στην αρχη του αλμπουμ39
 
Δεν έχω ξαναδεί άλλο παιχνίδι σαν αυτή την πάπια. Πλαστική φαίνεται να είναι? Να είχε κανά μηχανισμό άραγε?
 
μεγαλος λουτρινος σκυλος στην ταινια "εξοδος κινδυνου"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


μαλλον ειναι της ελ γκρεκο,αν δε με γελουν τα ματια μου φαινεται το στρογγυλο σηματακι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιχνιδια στην ταινια "αντιο για παντα"

attachment.php
attachment.php
attachment.php


antiogiapanta.JPG

ant0.JPG

ant1.JPG
 
κουκλα στην ταινια "εσκοτωσα για το παιδι μου"

attachment.php


esk.JPG
 
spirtoulis είπε:
Δεν έχω ξαναδεί άλλο παιχνίδι σαν αυτή την πάπια. Πλαστική φαίνεται να είναι? Να είχε κανά μηχανισμό άραγε?
Φίλε σπιρτούλη θα σε απογοητέυσω είναι φουσκωτή σαν τους τάρανδους ή τον Αη Βασίλη ή άλλα φουσκωτά παιχνίδια! ;)
 
Ιωάννης1ος είπε:
Φίλε σπιρτούλη θα σε απογοητέυσω είναι φουσκωτή σαν τους τάρανδους ή τον Αη Βασίλη ή άλλα φουσκωτά παιχνίδια! ;)
Ιωαννη,ο παπιος που εχω στο αλμπουμ πρεπει να ειναι λουτρινος,μαλλον ειναι ο Ντοναλντ

attachment.php
 
katerinak είπε:
Ιωαννη,ο παπιος που εχω στο αλμπουμ πρεπει να ειναι λουτρινος,μαλλον ειναι ο Ντοναλντ
Κατερίνα μου εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Νομίζω ότι η γυαλάδα που έχει και τα σουφρώματα του πλαστικού στις ακμές των φτερών της και η ακαμψία που εμφανίζει μου θυμίζει φουσκωτή πάπια! #)

Ενδιαφέρον έχει να μπορούσαμε να βρούμε πότε εμφανίζονται τα φουσκωτά παιχνίδια στην Ελλάδα και να διασταυρώσουμε την ημερομηνία εμφάνισης τους με αυτήν της ταινίας... :wait2:
 
Ιωαννη εγω λεω για τον παπιο,οχι για την παπια

Η παπια συμφωνω κι εγω οτι ειναι πλαστικη,ο παπιος ομως δε μου φαινεται για πλαστικος

δες εδω και μια αλλη φωτο (του παπιου) που εχω στο αλμπουμ

attachment.php


δεν ξερω,μπορει να εχεις και δικιο: και παπιος και παπια να ειναι φουσκωτα παιχνιδια

Εχει ενδιαφερον αυτο που λες: να βρουμε δηλαδη ποτε αρχισαν να εμφανιζονται τα φουσκωτα παιχνιδια,αυτο ομως (κατα τη γνωμη μου) μπορει να γινει μεσω των ελληνικων ταινιων,δε γνωριζω "πηγες" που να ασχοληθηκαν με το ελληνικο παιχνιδι
 
στη σειρα "Μεθοριακος σταθμος"

attachment.php
attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα