Εμφάνιση ρετρό παιχνιδιών σε ελληνικές ταινίες και σειρές

πληθωρα παιχνιδιων στη σειρα "τα ξυλινα σπαθια" : τρενακια,αεροπλανακια,πιστολια,τοξα,αυτοκινητακια,υποβρυχια,κουκλες VIOPAD και αλλα πολλα

fetch


fetch
fetch
fetch
fetch


fetch


fetch
fetch


fetch


περισσοτερες φωτογραφιες στο album 20-7-2017

σε ενα σημειο στους τιτλους γραφει "σχ. παιχνιδιων Π.Πανταζοπουλος Ε.Πανταζοπουλος" ,ισως τα περισσοτερα παιχνιδια να ανηκουν σ αυτη την εταιρια

xilin.JPG
 

katerinak είπε:
σε ενα σημειο στους τιτλους γραφει "σχ. παιχνιδιων Π.Πανταζοπουλος Ε.Πανταζοπουλος" ,ισως τα περισσοτερα παιχνιδια να ανηκουν σ αυτη την εταιρια
Οι Αφοι Πανταζόπουλοι, είχαν το εργοστάσιο παιχνιδιών VIOPAD, στη Λυκόβρυση.

Πολλά συγχαρητήρια 1@katerinak[/USER] για την έρευνα & τις ωραίες αναρτήσεις σου! :thanx2:

 

NIOBH είπε:
Οι Αφοι Πανταζόπουλοι, είχαν το εργοστάσιο παιχνιδιών VIOPAD, στη Λυκόβρυση.

Πολλά συγχαρητήρια 1@katerinak[/USER] για την έρευνα & τις ωραίες αναρτήσεις σου! :thanx2:
να εισαι καλα ΝΙΟΒΗ, πολυτιμες οι πληροφοριες σου οπως παντα :)

παιχνιδια στην ταινια "Λυπηθειτε το παιδι μου" / "Αμαρτησα για το παιδι μου"

amartisagiatopaidimou.JPG

amart1.JPGamart3.JPG

 
στη σειρα "το γυμνο κοριτσι" κουκλα el greco και κουβαδακια

togi3.JPGtogi1.JPG
 
παιχνιδια στην ταινια "κατεστρεψα μια νυχτα τη ζωη μου"

katestrepsa1nixtatizoimou.JPGkate0.JPG

kate1.JPGkate5.JPGkate6.JPGkate8.JPGkate11.JPG
 
τα παιχνιδια μετα τον επιχρωματισμο της ταινιας "της κακομοιρας" / "ο μπακαλογατος"

(αναφορες στα ποστς #3 #11 #168 και ισως και σε αλλο ποστ... )

tisk3.JPGtisk5.JPGtisk7.JPGtisk1.JPGtisk2.JPGtisk6.JPG
 
katerinak είπε:
Η κουκλα Αλικη,άλλες κουκλες και κουκλακια εμφανιζονται στην ταινια "ο ανθρωπος της καρπαζιας" στο φαρμακειο του κυρ Ανδρονικου(Γιωργος Γρηγοριου) :
μετα τον επιχρωματισμο φαινονται καλυτερα κι αλλα παιχνιδια

oan7.JPGoan14.JPGoan15.JPGoan16.JPGoan12.JPGoan1.JPGoan3.JPGoan2.JPGoan6.JPGoan4.JPGoan5.JPG
 
κουκλες στην ταινια "στον ισκιο του Θεου"

stonisk10.JPGstonisk5.JPGstonisk4.JPGstonisk6.JPGstoniskiotoutheou.JPG
 
λουτρινος σκυλος (πιθανοτατα της el greco) στην ταινια "τι κι αν γεννηθηκα φτωχος" , τον ειδαμε και σε αλλες ταινιες του θεματος

tiki6.JPGtiki3.JPGtiki5.JPGtikiangeni8ikaftoxos.JPG
 
παιχνιδια στην ταινια "ιστοριες μιας κερηθρας"

isto1.JPGisto2.JPGisto3.JPGisto4.JPGisto6.JPG

 

Συνημμένα

  • ist6-.JPG
    ist6-.JPG
    57,3 KB · Προβολές: 0
  • ist8.JPG
    ist8.JPG
    53,9 KB · Προβολές: 0
Επ αφορμή το ποστ #1213. Το είχα γράψει και όταν παρουσιάστηκε επιχρωματισμένη η "δε γυνή" και στο "της κακομοίρας". Το χρώμα στις ταινίες αυτές αναδεικνύει και φωτίζει στοιχεία και λεπτομέρειες που περνανε ξώφλατσα στις απρόμαυρες εκδόσεις. Η ανακάλυψη του σήματος της el greco από την Katerina είναι δηλωτικό του τι θέλω να πω. Μακάρι να γίνουν και άλλοι επιχρωματισμοί και δεν το κρύβω οτι περιεμένω Λογοθετίδη από τον "Ζηλιαρόγατο" ταίνια που γυρίστηκε στην Αθήνα και με πολλά εξωτερικά πλάνα. (Περισσότερο θα ήθελα το "ούτε γάτα, ούτε ζημία" αλλά είναι του Φίνου)
 
Πίσω
Μπλουζα