Ενδεικτικά - Τίτλοι πρόοδου Δημοτικού 1983-1988

pardalotzatziki

RetroNuts!
Joined
1 Δεκ 2012
Μηνύματα
2.019
Αντιδράσεις
348
Όλες οι τάξεις...τελικά τα είχα όλα, ένα εδώ-ένα εκεί.

Άραγε ήταν ίδια για όλη τη χώρα;
 
Ωπα... :eek: ....που τα θυμηθηκες βρε θηριο? :eek:

Καπου εχω και τα δικα μου καταχωνιασμενα...που ομως?:what:

Θα τα βρω και θα τα σκαναρω. :)

Ωραιο θεματακι Παρδαλε!!! :thumbup:

Γεματο αναμνησεις... :wub:
 
76άρης και εσύ παρδαλέ; Προβολή συνημμένου 90010

Μπράβο που έχετε κρατήσει τα ενδεικτικά σας, τα δικά μου δεν άξιζαν τον κόπο.. και έτσι δεν ξέρω καν που βρίσκονται..

biggrin.gif
 
stayros είπε:
Ωπα... :eek: ....που τα θυμηθηκες βρε θηριο? :eek:
Ωραιο θεματακι Παρδαλε!!! :thumbup:

Γεματο αναμνησεις... :wub:
Ευχαριστω Σταυρο. Δεν τα θυμηθηκα, απλα τα συγκεντρωσα σε ενα σημειο. Τα βλεπω καπου-καπου μεσα στα χαρτια μου. Ενα scan ελειπε... :)

PT8 είπε:
76άρης και εσύ παρδαλέ; Προβολή συνημμένου 90010
Μπράβο που έχετε κρατήσει τα ενδεικτικά σας, τα δικά μου δεν άξιζαν τον κόπο.. και έτσι δεν ξέρω καν που βρίσκονται..
Τι εννοεις δεν αξιζαν τον κοπο?

Τυχαια τα κρατησα και γω, αλλα εγω, αλλα ο πατερας μου. Αλλα αποκτησανε αξια(μεγαλυτερη) απο τοτε που γραφτηκα εδω...
 
Βαθμολογικά εννοώ..
 
κι εγω τα εχω κρατησει ολα για ενθυμιο :flower: σαν αυτο της 1ης και της 5ης φωτο ειναι σιγουρα και καποια απ τα δικα μου,δε θυμαμαι ομως αν ειχα κι απ τα "εγχρωμα"(κι εγω απο Θεσσαλια ειμαι)

εχω ομως μια απορια: γιατι ο δασκαλος εγραφε "Α πολυ καλα" κι οχι "Α αριστα"; σε μας "Αριστα" εγραφε
 
Θες να με κάνεις ρόμπα ε; rofl.gif

Θυμάμαι να έχω παντού β και γ στον έλεγχο της Α' δημοτικού σε ένα μικρό διπλωμένο καρτελάκι. Κάποια στιγμή μετακομίσαμε και από τότε δεν τα έχω ξαναδει.
 
katerinak είπε:
κι εγω τα εχω κρατησει ολα για ενθυμιο :flower: σαν αυτο της 1ης και της 5ης φωτο ειναι σιγουρα και καποια απ τα δικα μου,δε θυμαμαι ομως αν ειχα κι απ τα "εγχρωμα"(κι εγω απο Θεσσαλια ειμαι)εχω ομως μια απορια: γιατι ο δασκαλος εγραφε "Α πολυ καλα" κι οχι "Α αριστα"; σε μας "Αριστα" εγραφε
Μαλλον δεν ημουνα του Αριστα #)

PT8 είπε:
Θες να με κάνεις ρόμπα ε; Προβολή συνημμένου 90082
Θυμάμαι να έχω παντού β και γ στον έλεγχο της Α' δημοτικού σε ένα μικρό διπλωμένο καρτελάκι. Κάποια στιγμή μετακομίσαμε και από τότε δεν τα έχω ξαναδει.
Απλα δεν ειχε βαθμολογιες, ολα ηταν "Καλα", "πολυ καλα", "Αριστα"...
 
Θυμαται κανεις τις βαθμολογιες που ειχαμε,θυμαμαι το Πολυ καλα-Καλα και το Σχεδον καλα αλλα θυμαμαι και τα Α' ,Β',Γ'


Που το διναν το καθενα;
 
Aardvark είπε:
Θυμαται κανεις τις βαθμολογιες που ειχαμε,θυμαμαι το Πολυ καλα-Καλα και το Σχεδον καλα αλλα θυμαμαι και τα Α' ,Β',Γ'
Που το διναν το καθενα;
Είμαι 100% σίγουρος, για αυτό και το αναφέρω παραπάνω, ό,τι Πρώτη και Δευτέρα δημοτικού, στην διάρκεια της σχολικής χρονιάς, είχαμε ένα καρτελάκι διπλωμένο στην μέση και είχε μία στήλη με τα μαθήματα και δίπλα σου έβαζαν ανάλογα με την επίδοση σου Α, Β, κλπ.

Δεν θυμάμαι όμως καθόλου αν στο τέλος της χρονιάς, για αυτές τις δύο τάξεις πέρναμε στο τέλος ενδεικτικό με λεκτική ένδειξη.

Αυτό το θυμάμαι για τις μεγαλύτερες τάξεις (3η Δημοτικού και μετά).

έντιτ: Είμαι 76άρης
 
Mηπως τεστ και διαγωνισματα ειχαμε τα Πολυ καλα-καλα και τα Α'´à τα παιρναμε τα τριμηνα


Η στις τρεις πρωτες ταξεις μας διναν τα ενδεικτικα με Πολυ καλα-Σχεδον καλα και απο την Τεταρτη δημοτικου μας το καναν Α'Β'Γ
 
Aardvark είπε:
Mηπως τεστ και διαγωνισματα ειχαμε τα Πολυ καλα-καλα και τα Α'´à τα παιρναμε τα τριμηνα
Η στις τρεις πρωτες ταξεις μας διναν τα ενδεικτικα με Πολυ καλα-Σχεδον καλα και απο την Τεταρτη δημοτικου μας το καναν Α'Β'Γ
Ειχαμε τεστ στο Δημοτικο?
 
Παντως εγω που πηγα Δημοτικο μεσα στη δεκαετια του '70, απο την πρωτη ταξη κιολας βαθμους παιρναμε κι οχι Καλα, Πολυ καλα, κ.λ.π.

Δεν ξερω ποτε αλλαξαν τα πραγματα.
 
Ειχαμε τεστ στο Δημοτικο?
 


Nαι σωστα, δεν θυμαμαι lol.


 




Παντως εγω που πηγα Δημοτικο μεσα στη δεκαετια του '70, απο την πρωτη ταξη κιολας βαθμους παιρναμε κι οχι Καλα, Πολυ καλα, κ.λ.π.Δεν ξερω ποτε αλλαξαν τα πραγματα.

Πω πω σωστα πρεπει να ηταν και το Οχι Καλα μεσα,αλλα επειδη κανεις δεν το δινε ποτε ουτε που το θυμαμαι.
 
bambinella 100 είπε:
Παντως εγω που πηγα Δημοτικο μεσα στη δεκαετια του '70, απο την πρωτη ταξη κιολας βαθμους παιρναμε κι οχι Καλα, Πολυ καλα, κ.λ.π.Δεν ξερω ποτε αλλαξαν τα πραγματα.
Οντως ετσι ειναι. Μαλιστα θυμαμαι και στις πρωτες ταξεις του Δημοτικου, πολλα παιδια περνανε βαθμό κατω απο το 10, δηλ. οι βαθμοι ειχαν νοημα, ενα ποσοστο μονο αριστευε.
 
PT8 είπε:
Είμαι 100% σίγουρος, για αυτό και το αναφέρω παραπάνω, ό,τι Πρώτη και Δευτέρα δημοτικού, στην διάρκεια της σχολικής χρονιάς, είχαμε ένα καρτελάκι διπλωμένο στην μέση και είχε μία στήλη με τα μαθήματα και δίπλα σου έβαζαν ανάλογα με την επίδοση σου Α, Β, κλπ.
(...)
Κι εγώ το θυμάμαι αυτό που λες, αλλά δεν ξέρω αν ήταν "ιδιοτροπία" του σχολείου μου....

Κάπου θα πρέπει να βρίσκονται και τα δικά μου - πρέπει να ψάξω να τα βρω!.... :)

Α, να χαθείς, Παρδαλέ! Με συγκίνησες με το θεματάκι σου! :flower:
 
D@redevil είπε:
Α, να χαθείς, Παρδαλέ! Με συγκίνησες με το θεματάκι σου! :flower:
Δεν το εκανα εντελως επιτηδες.... :p

Εγω παντως δεν θυμαμαι βαθμολογια...πρεπει να ρωτησω..
 
Aardvark είπε:
Mηπως τεστ και διαγωνισματα ειχαμε τα Πολυ καλα-καλα και τα Α'´à τα παιρναμε τα τριμηνα
Η στις τρεις πρωτες ταξεις μας διναν τα ενδεικτικα με Πολυ καλα-Σχεδον καλα και απο την Τεταρτη δημοτικου μας το καναν Α'Β'Γ
Όταν ξεκίνησα το δημοτικό, η βαθμολογία είχε ως εξής:

στην πρώτη και στη δευτέρα δημοτικού δεν είχαμε ελέγχους, αλλά ενημέρωση γονέων, όπου η δασκάλα ενημέρωνε έναν έναν τους γονείς κάθε παιδιού για τις επιδόσεις, τα δυνατά και τα αδύναμα σημεία του κάθε παιδιού, με συμβουλές και παρτρύνσεις.

στην τρίτη και στην τετάρτη δημοτικού είχαμε ελέγχους, με βαθμούς Α, Β, Γ. Όταν γράφαμε διαγωνίσματα η βαθμολόγηση ήταν κι αυτή Α Β Γ ή Άριστα, Πολύ καλά, Καλά.

στην πέμπτη και στην έκτη δημοτικού είχαμε ελέγχους, με βαθμούς από το 1 έως το 10. Όταν γράφαμε διαγωνίσματα η βαθμολόγηση ήταν κι αυτή από το 1 έως το 10.

Σε όλες τις τάξεις παίρναμε τα ενδεικτικά, την τελευταία μέρα της σχολικής χρονιάς, όπου ουσιαστικά πηγαίναμε κυρίως για να πάρουμε τα ενδεικτικά και να πουμε τα σχέδια για το καλοκαίρι. Στα ενδεικτικά νομίζω ότι είχε "βαθμολόγηση" όπως παραπάνω ανάλογα την τάξη, αλλά δε νομίζω να ήταν αυστηρός μέσος όρος, όπως στο γυμνάσιο με 13α, αλλά μια "γενική θεώρηση" του ελέγχου (από τρίτη έως έκτη δημοτικού). Αν είχες και ένα εννιάρι δε νομίζω να σου έβαζε η δασκάλα 9 στο ενδεικτικό.
 
Μαλιστα πολυ ωραια και τα θυμασαι τοσο καλα,αραγε τωρα να ειναι τα ιδια.
 
Πίσω
Μπλουζα