Ενδεικτικά - Τίτλοι πρόοδου Δημοτικού 1983-1988

Με επιφύλαξη για τα ενδεικτικά! Αν πέσω πάνω τους, γιατί κάπου θα τα χει καταχωνιάσει η μάνα, θα επιβεβαιώσω ή θα αναιρέσω τα λεχθέντα ;)
 
stayros είπε:
Θα τα βρω και θα τα σκαναρω. :)
Τα βρηκα,τα σκαναρισα και οριστε και τα δικα μου... :)

Α' Δημοτικου... :baby2:

attachment.php


Β' Δημοτικου... :baby2: :baby2:

attachment.php


Γ' Δημοτικου... :baby2: :baby2: :baby2:

attachment.php


Δ' Δημοτικου... :fafoutis:

attachment.php


Ε' Δημοτικου... :supergrin: :fafoutis:

attachment.php


ΣΤ' Δημοτικου... :supergrin: :supergrin: :fafoutis:

attachment.php
 
Παρατηρω οτι μεχρι το 1985 ηταν Ενδεικτικο, μετα Τιτλος προοδου.

Τελικα εμαθα οτι υπηρχαν βαθμολογιες, μαλλον δυο φορες το χρονο και για βαθμολογια ειχαν Α', Β' και Γ'.

Ε, Δημοτικο ημασταν, ολοι Α' περναμε. Στο Γυμνασιο σφιξαν τα πραγματα....
 
pardalotzatziki είπε:
Παρατηρω οτι μεχρι το 1985 ηταν Ενδεικτικο, μετα Τιτλος προοδου.
Το τελευταιο -της ΣΤ' Δημοτικου- ηταν και το "φυλλο πορειας" για το Γυμνασιο. :D

pardalotzatziki είπε:
Στο Γυμνασιο σφιξαν τα πραγματα....
Μονο εσφιξαν...παραεσφιξαν. :precry:
 
αντε πάλι μακροβούτια στα σεντούκια.....φοβερό θέμα...πρέπει να βρώ και τα δικά μου και να τα σκανάρω...
 
Μας έχεις βάλει pardalotzatziki να ψάχνουμε τα ενδεικτικά μας :D :D :D
 
Στα χρόνια τα δικά μου, η χρονια εκλεινε στην Ε' και ΣΤ' Δημοτικου με εξετάσεις. Το ενδεικτικό το παίρναμε στο Δημοτικό στις 23 Ιουνίου. Στην ΣΤ' μόνο τελειώσαμε στις 18 Ιουνίου 1975 και στις 20 και 21 Ιουνίου ήταν οι εισαγωγικές για το Γυμνάσιο(ενιαίο τότε, δεν υπήρχε Λύκειο).
 
Εμμμ... ναι... Τα βρήκα.... αλλά ξεχάστηκα :D Θα σκαναριστούν. Promise
 
Μισή υπόσχεση καθώς δεν τα σκάναρα αλλά τα φωτογράφησα (και μάλιστα χάλια :p )

A δημ.Β.jpg

Γ Δημ. Ε.jpg

Υγ. Της Δ δημ. είναι ίδιο με της Ε :)

Γ.jpg

Α.jpg
 
Χαρά μου pardalotzatziki :)

Πάντως από ότι είδα στο κάτω κάτω μέρος του κάθε ενδεικτικού, το σχολείο τα προμηθεύονταν από ένα συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο (της Θεσσαλονίκης στη δική μου περίπτωση). Εγώ νόμιζα οτι τους τα έστελνε το υπουργείο παιδείας.
 
Μαλλον γιατι τα σχεδια ειναι διαφορετικα
 
Κάμπια, επειδή όντως οι φωτο είναι κακές, σκαναρε ένα να το δούμε καλύτερα.
 
Θα το αργήσω πολύ foutix :) Αν και εκτός της μπορντούρας δε διαφέρει σε τίποτα από τα αρχικά του pardalotzatziki (και της χρονολογίας :) )
 
Παρδαλέ είσαι τεράστιος! Το αρχείο σου είναι ανεξάντλητο! Όχι σαν εμένα που η μάνα μου μ' έκανε να μοιάζω με "προστατευόμενο μάρτυρα του FBI" (καινούριες ταυτότητες, θάψιμο παρελθόντος κλπ.) :D
 
τα έχω και εγώ αυτά κάπου...όπως και τους ελέγχους του γυμνασίου-λυκείου
 
Σώτος Σώτος είπε:
Παρδαλέ είσαι τεράστιος! Το αρχείο σου είναι ανεξάντλητο! Όχι σαν εμένα που η μάνα μου μ' έκανε να μοιάζω με "προστατευόμενο μάρτυρα του FBI" (καινούριες ταυτότητες, θάψιμο παρελθόντος κλπ.) :D
Τα παραλες :D

Τελικα πολλα ειναι ευτυχεις συμπτωσεις, δηλαδη απλα δεν τα πεταξαμε. Καποια μεινανε για αναμνησεις και καποια δεν ειχανε λογο υπαρξης μεχρι που

βρηκα το retromaniax.

Δυστυχως, πολλα κουτια με βιβλια, αφισες, περιοδικα, εφημεριδες και πολλα αλλα παλια πραγματα πεταχτηκανε οταν γκρεμισαμε το σπιτι του παππου.

Καλυτερα να ειχαμε κρατησει το σπιτι και τις αναμνησεις....

Οσο σκεφτομαι τα περιοδικα που ειχε ο πατερας μου κρατημενα τοσα χρονια... :banghead:

Erotica του 60, δηλαδη γυναικες με εσωρουχα :supergrin: :supergrin:, Ρομαντσο, Θησαυρος...

Τα σχολικα μου βιβλια, βιβλια αγγλικων και αυτο που με τρελαινει και δεν μπορω να βρω ειναι δυο τεραστιες ασπρομαυρες αφισες με τον Bruce Lee :cry:

και μια με την BMW K1(μοτο-για οποιον γνωριζει)
 
Πίσω
Μπλουζα