Ενημέρωση γονέων στο σχολείο

μα δεν υπάρχει κάποιος Mod να κλειδώσει το θέμα?

το βλέπω εδώ και κάτι μήνες να το συζητάτε και όποτε διαβάζω τον τίτλο με πιάνει κόμπος στο στομάχι!

υπάρχει λόγος να (ξανα)χαλάει η διάθεσή μας? να φύγει ΠΑΡΑΥΤΑ! (παρακαλώ)

(αστειεύομαι βέβαια :) )

ιανουάριος του 90, Α' λυκείου, μία βδομάδα πριν τους ελέγχους (ελέω καταλήψεων), η μητέρα μου αποφασίζει ΧΩΡΙΣ να μου το πει ότι την επόμενη μέρα θα έρθει να ρωτήσει τους καθηγητές.

έλα όμως που η επόμενη μέρα ήταν πέμπτη...

και είχαμε κανονίσει τα παιδιά να την κάνουμε κοπάνα για εξάρχεια-στουρνάρη-gaming-pixel-16bitη βόλτα...

λίγες ώρες αργότερα, μεσημέρι, στο τραπέζι, η μητέρα μου ρωτάει:

-γιατί είσαι αδιάφορος στα μαθήματα της Ν..... ? (Ν:φιλόλογος)

-μα δεν είμαι..!

-άλλα μου είπε όμως η Ν..... το πρωί.

(παύση λίγων δευτερολέπτων...κρύος ιδρώτας, στομάχι κόμπος, ελαφρύ τρέμουλο, έχοντας περάσει ΟΛΟ το χρωματικό φάσμα...:precry2:και κάνοντας φιλότιμες προσπάθειες να μη καρφωθώ)

- οι άλλοι καθηγητές τι είπανε?

- αν εξαιρέσεις την Ν και όλους τους υπολοίπους, ο μαθηματικός και η φυσικός είπαν τα καλύτερα.

εν κατακλείδι, εκτός μαθηματικού και φυσικού, όλοι/ες οι υπόλοιποι με "στόλισαν" κανονικά. μέχρι και αυτόν που μας έκανε θρησκευτικά ρώτησε!! έλεος...

το σημαντικότερο όμως ήταν ότι δεν είχε καταλάβει ότι εγώ δεν ήμουν στο σχολείο :D

(ή έτσι πίστευα...)

μετά από αρκετά χρόνια της το είπα της μητέρας μου, που δεν χρειαζόταν βέβαια γιατί ήδη το ήξερε, αφού ο λόγος για να έρθει να ρωτήσει ήταν το ενημερωτικό σημείωμα που είχε έρθει στο σπίτι από τον υπεύθυνο καθηγητή (ο αντιπαθητικός θεολόγος) που έλεγε ότι είχα ήδη 38 απουσίες...

ωραίες εποχές! (sorry για το μακροσκελές μήνυμα)
 
Paspartoo είπε:
Βγαινουμε offtopic (οπως παντα) - αλλα παροτι η Κυπριακη διαλεκτος ειναι ιστορικα και ετοιμολογικα πολυ ενδιαφερουσα, καμια σχεση δεν θα επρεπε να εχει με τη διδαχη των Νεων Ελληνικων σε "Ελλαδιτικο" σχολειο. Απορω πως συνεβη κατι τετοιο.
έτσι ακριβώς, την ίδια απορία εχώ ακόμη και γω...Ενδιαφέρουσα, καλή και άγια η κυπριακή διάλεκτος, αλλά όταν το μάθημα που διδάσκεται είναι Νέα Ελληνικά και όχι Linguistics 101, δεν εξυπηρετεί. Εντάξει, μέσα στα πλαίσια του χιούμορ είπα το "μη ελληνικά". Υπάρχουν και κάποια χωριά στη Χίο (όπως και στην υπόλοιπη Ελλάδα) που δεν καταλαβαίνεις τι λένε από την βαριά διάλεκτο. Αλλό βεβαιά να ακούς να μιλάνε έτσι οι γέροι στο καφενείο, και άλλο να σου μιλάει έτσι μια καθηγήτρια στα πλαίσια εκπαίδευσης.
 
μετά από αρκετά χρόνια της το είπα της μητέρας μου, που δεν χρειαζόταν βέβαια γιατί ήδη το ήξερε, αφού ο λόγος για να έρθει να ρωτήσει ήταν το ενημερωτικό σημείωμα που είχε έρθει στο σπίτι από τον υπεύθυνο καθηγητή (ο αντιπαθητικός θεολόγος) που έλεγε ότι είχα ήδη 38 απουσίες...

ωραίες εποχές! (sorry για το μακροσκελές μήνυμα)

θεολόγος και καλός γίνεται? εδώ ο δικός μας άφηνε αναξεταστέους στο μάθημά του
 
ntsmrtz είπε:
μετά από αρκετά χρόνια της το είπα της μητέρας μου, που δεν χρειαζόταν βέβαια γιατί ήδη το ήξερε, αφού ο λόγος για να έρθει να ρωτήσει ήταν το ενημερωτικό σημείωμα που είχε έρθει στο σπίτι από τον υπεύθυνο καθηγητή (ο αντιπαθητικός θεολόγος) που έλεγε ότι είχα ήδη 38 απουσίες...

ωραίες εποχές! (sorry για το μακροσκελές μήνυμα)
Χμ, λίγο οφφτόπικ, αλλά μην το γενικεύουμε, είχα στο γυμνάσιο έναν θεολόγο ο οποίος απαντούσε όλες τις ερωτήσεις ρεαλιστικά χωρίς το «ρομαντικό» της υπόθεσης.

Παπάς ήταν βέβαια.
 
Γυμνάσιο και έρχεται ο πατέρας να ρωτήσει. Στην επιστροφή, να με έχει λούσει κρύος ιδρώτας. Βαριά τα βήματα. Μπαίνω στο σπίτι και ρωταώ τον πατέρα μου τι έγινε. Εκείνος γελώντας, μου λέει οτι δεν μπόρεσε να ρωτήσει κανέναν.

Τι είχε συμβεί; Εκείνη την μέρα στο γραφείο των καθηγητών, είχε γίνει ο κακός χαμός για τα ωράρια ( κάποιοι έφευγαν πάντα τις πρώτες ώρες). Μέσα στις φωνές και τα μπινελίκια, που να μπορέσει ο άνθρωπος να κάτσει. Βαρέθηκε και έφυγε. Ευτυχώς και οι καθηγητές, έχουν τα ξεκατινιάσματα τους :D ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακόμα θυμάμαι μια φορά που η καθηγήτρια της τάξης και η οποία διατεινόταν ότι ήμουν η αγαπημένη της μαθήτρια (Αγγλικά δίδασκε κι εγώ από τη βαρεμάρα συμμετείχα στο μάθημα, ενώ οι υπόλοιποι έπαιζαν τρίλιζα :p ) πήρε τηλέφωνο στο σπίτι για να ενημερώσει ότι είχα κάνει 2 συνεχόμενες βδομάδες κοπάνα τις 2 πρώτες ώρες (μαθηματικά, δραματική ποίηση) και μίλησε με τον πατέρα μου! Είχε το θράσος να έρθει να μου το πει η ίδια και φυσικά της την είπα (ευγενικά) και μου ζήτησε και συγνώμη! Όμως αλίμονο... το κακό είχε ήδη γίνει... :(

Η καθηγήτρια προφανώς φοβήθηκε ότι είχα πάρει τον "κακό το δρόμο", αλλά εγώ απλώς ζοριζόμουν στην τριγωνομετρία! :p
 
θανος είπε:
δεν θυμαμαι να υπηρχε ιδιαιτερο προβλημα εκτος απο την τυπισα που μας εκανε καλλιτεχνικα στο γυμνασιο που ειχε πιασει την μανα μου και της ειχε πει ο γιος σας ζωγραφιζει με πολυ μαυρο προσεξτε τον ειναι σκοτεινος χαρακτηρας και ειχε φρικαρει η μανα μου λιγο αλλα μεχρι εκει
εμενα ειπε στην μανα μου η φιλολογος..ρωτα και την καθηγητρια των καλλιτεχνικων για την επιδοση του γιου σου,γιατι ηταν απο τις καθηγητριες που δεν ενδιαφεροτουσαν και οι μαναδες για το μαθημα τους...

και η απαντηση της¨.....

καλη(μαθητρια) ειναι !!!! ε τι να πεις μετα!!!!
 
Αν και ήμουν καλός μαθητής πάντα είχα άγχος σε τέτοιου είδους ενημερώσεις όπως άλλωστε και στην παράδοση βαθμών. Το άγχος μου ήταν μην κατέβω κάτω από το 18 όπου άρχιζε η μουρμούρα...

Αγχώθηκα και μόνο που το σκέφτηκα τώρα.
 
Η μάνα μου ήξερε τί παιδί έχει οπότε δύσκολο να της έλεγαν κάτι που θα την νευρίαζε. Παρεπιπτόντως, δεν με μάλωσε ποτέ για όσα της έλεγαν, που ήταν ώς επί το πλείστον καλά, αλλά όχι πάντα! Το κορυφαίο ήταν να με ρωτάει "γιατί ο τάδε μου είπε ότι είσαι πολύ ήσυχη; Τί του έκανες;", ή άλλα όπως "το ξέρω ότι είναι χαζός ο ταδε, αλλά πρέπει να το λές μπορστά του; Να μου πείς, έτσι θα 'πρεπε να σ' εκτημίσει περισσότερο που είσαι ειλικρινής"! Ωστόσο είχε τσακωθεί άγρια με ορισμένους πολύ στριμένους ανθρώπους που έλεγαν για 'μενα τέρατα-του τύπου καθυστερημένη, προβληματική, κτλ, ένα βήμα πρίν το μαλλιοτράβηγμα έφτανε. Δεν θα δεχόταν το κόλλημα του καθενός μόνο και μόνο επειδή ήταν καθηγητής (εάν φυσικά γνώριζε πως είναι παράλογος).

Με έκανε περήφανη! :award:
Το καλύτερο ήταν μια μέρα στο γυμνασιο που με κράτησε στο διάλειμα η καθηγήτρια των καλλιτεχνικών και μαλώναμε γιατί είχαμε μία διαφωνία στα χαρακτικα. Έτυχε να είναι η μέρα που πήγε η μάνα μου να συναντήσει τους καθηγητές και είδε ζωντανά όλο το σκηνικό, μετά την έπιασε κι αυτή η καθηγήτρια. Αποτέλεσμα: "Μην την ακούς, εσύ τα κάνεις καλύτερα"!
 
Στο δημοτικό η ενημέρωση γινόταν κάποια απογευματινή ώρα . Μαζεύονταν οι γονείς στην τάξη κτλ . Η δασκάλα αρχικά μιλούσε γενικά για την τάξη και εν συνεχεία ο κάθε γονέας ρωτούσε για την πρόοδο του παιδιού του . Εγώ πήγαινα συνήθως σε αυτές τις συγκεντρώσεις όχι τόσο για να ακούσω τι θα πεί η δασκάλα για μένα αλλά επείδη είχαμε το ελεύθερο να παίξουμε με τα άλλα παιδιά μέσα στο άδειο σχολείο !! Τρέχαμε στους διαδρόμους η παίζαμε μπάλα στην αυλή . Στο γυμνάσιο κ το λύκειο δεν γίνοταν αυτό προφανώς . Μας έδιναν ένα χαρτί με τις ώρες που δέχοντουσαν οι καθηγητές . Εμένα σχεδόν όλα τα χρόνια έλεγαν τα ίδια λόγια " πολύ καλό παίδι ,δεν δημιουργεί προβλήματα ,έξυπνο αλλά δεν διαβάζει όσο πρέπει , έχει δυνατότητες αλλά δεν τις αξιοποιεί κτλ "....Είχα βαρεθεί να τα ακούω πραγματικά . Στους καθηγητές που έκαναν τα θετικά μαθήματα (εκτός μαθηματικών) δεν πηγαινέ καν να ρωτήσει η μαμά μου . Ήξερε οτι ήμουν χαμένη υπόθεση σε αυτά τα μαθήματα
 
Που να βλεπατε στα χωρια να ερχονται γονεις (ντε και καλα ενημερωση για το παιδι τους) και να δινουν καλαθια με αυγα-μυτζηθρες στους καθηγητες, αλλοι να τους καλουν για κυνηγι-ψαρεμα μαζι και φυσικα να μετα οι καλοι βαθμοι.
 
Πίσω
Μπλουζα