Εξωγήινοι

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.910
Αντιδράσεις
1.113
Καλά ε; Πώρωση!… (όπως έλεγε και εκείνη η διαφήμιση… :p )

Τους μάζευα μανιωδώς… Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον τύπο με τα έξι χέρια, αυτόν με το κεφάλι σαν βίδα, τον άλλον που ήταν ερπετό και κάτι άλλους απίστευτους...

Τι εποχές ε;… :cool:
 
Κατι θυμαμαι omenforever ηταν κατι πλαστικα αγαλματακια με διαφορα

χρωματα?ΑΕΟΝ δεν εχεις μονο εσυ προβλημα με την μνημη σου....
 
Ήταν διάφανα, σαν πυκνό τζελ το υλικό τους σε διάφορα χρώματα και σχήματα και τα έδιναν θυμάμαι μέσα σε φακελάκια. Είχα φτιάξει μια μίνι συλλογή που έχει καταλήξει (που αλλού; ) στο πατάρι. Αν μπορεί κανένας να σκανάρει μερικά, πολύ θα ήθελα να τα ξαναδώ!

Ήταν αρκετά καλοσχεδιασμένα και είχαν για το μικρό μέγεθός τους αρκετή λεπτομέρεια.
 
Θυμάμαι οι ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ είχαν γίνει ΕΠΙΔΗΜΙΑ !

Αγοράζαμε σαν τρελοί !

Εγώ προτιμούσα ένα "τετραγωνισμένο" και μου την έσπαγε ένα που ήταν σαν ανάποδη πυραμίδα, γιατί δεν στεκόταν όρθιος !

Μετά βγήκε η "συνέχειά" τους:

Ζώα του δάσους, που ήταν πολεμιστές. Έδιναν και ξεχωριστά τα όπλα τους (σπαθιά, τσεκούρια κλπ).

Είχαν και κάτι αυτοκόλλητα στο στήθος και έπαιζες κάτι σαν "πέτρα-ψαλίδι-χαρτί", για το ποιό αυτοκόλλητο "νικάει" το άλλο.

Δυστυχώς δε θυμάμαι πως λεγόταν αυτή η σειρά από φιγούρες.
 
Exetlaios έχεις πολύ καλή μνήμη. Αυτούς με τα αυτοκόλλητα τους είχα ξεχάσει… :eek:
 
Omenforever είπε:
Exetlaios έχεις πολύ καλή μνήμη. Αυτούς με τα αυτοκόλλητα τους είχα ξεχάσει… :eek:
Ευχαριστώ !

Απομένει να βρεθεί κάποιος με ακόμα καλύτερη μνήμη,

ώστε να μας "θυμίσει" τα ονόματά τους !
 
Σίγουρα θυμάμαι τους "μικρούς" εξωγήινους που λέτε αλλά και τους "μεγάλους" οι οποίοι ήταν οι αγαπημένοι μου... (ποτέ μάλιστα δεν κόλλησα ούτε ένα αυτοκόλλητο). Τους είχα όλους... (αναρωτιέμαι που μπορεί να είναι τώρα). Βεβαίως οι μεγάλοι είχαν ζωόμορφα χαρακτηριστικά όπως του Καρχαρία (που ¨κυκλοφορούσε" περισσότερο), πίθηκου, αρκούδας κ.λπ. και έντονα χαραγμένους μύες και κάναμε σχόλια ότι επειδή είχαν τόσο πολλούς μύς, πάντα φαίνονταν τα πόδια τους σαν να ήταν λίγο καθισμένοι...

Α! κουνιώντουσαν και τα χέρια τους ανεξάρτητα (όπως στα Playmobil) εάν δεν κάνω λάθος... Τα όπλα τους ήταν όλα στο ίδιο χρώμα (περίπου χρυσαφί - μουσταρδί κάτι) και ήταν κεραυνοί - τρίαινες - ακόντια - κοντάρια και άλλα.

Επίσης αφού ανοίξαμε το κουτί των αναμνήσεων...

Ας αφιερώσουμε λίγο χρόνο και στα...

ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ

Και αυτά έρχονταν σε δύο μεγέθη (ή και περισσότερα).

Εγώ μάζευα τους μεγάλους - Γερμανούς Αμερικάνους Αυστραλούς κ.λπ. αλλά είχα και κάποιους από τους πολύ μικρούς...

Πω πω!. Μας έπαιρνε πόσοι ώρα να τους στήσουμε για πόλεμο και στο τέλος χάναμε τους μισούς γιατί δεν τους βρίσκαμε (λέμε τώρα... δεν φεύγαμε εάν δεν τους μαζεύαμε όλους).
 
ambu_dare είπε:
Επίσης αφού ανοίξαμε το κουτί των αναμνήσεων...

Ας αφιερώσουμε λίγο χρόνο και στα...

ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ
Μεγάλο θέμα άνοιξες τώρα… ;)

Εδώ θα βρεις τα «μικρά» σετ (1/72) που είχες. Υπάρχουν όλα.
 
Τώρα με έστειλες...

Είναι όλοι τους εκεί... και οι "κακοί" και οι "καλοί".

Αυτό το internet με κάτι τέτοια δείχνει την αξία του και την δύναμη του...

nice find Omenforever!!!
 
Καλα τα στρατιωτακια ηταν η αγαπη μου!!!

Απο στρατιωτακια λοιπον 1.72 ειχα πολυ πραμα...

Αγγλους Γερμανους Ιταλους του β πολεμου

καποια στιγμη ειχα τους ζουλου οπως και τους αγγλους της εποχης

Η λεπτομερια τους ηταν το κατι αλλο!!!
 
Από 1.72 είχα σχεδόν 1.000-2.000 !

Το "χιτ" που το ψάχναν εόλοι μανιωδώς, ήταν το

British Commandos.

Είχε και πλαστική βάρκα και σκάλες.
 
Το British Commandos ήταν όντως τρομερό σετ. Το έχω ακόμα σε 1/32. Καλό site για αυτήν την κλίμακα είναι αυτό.
 
exetlaios είπε:
Θυμάμαι οι ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ είχαν γίνει ΕΠΙΔΗΜΙΑ !Αγοράζαμε σαν τρελοί !

Εγώ προτιμούσα ένα "τετραγωνισμένο" και μου την έσπαγε ένα που ήταν σαν ανάποδη πυραμίδα, γιατί δεν στεκόταν όρθιος !

Μετά βγήκε η "συνέχειά" τους:

Ζώα του δάσους, που ήταν πολεμιστές. Έδιναν και ξεχωριστά τα όπλα τους (σπαθιά, τσεκούρια κλπ).

Είχαν και κάτι αυτοκόλλητα στο στήθος και έπαιζες κάτι σαν "πέτρα-ψαλίδι-χαρτί", για το ποιό αυτοκόλλητο "νικάει" το άλλο.

Δυστυχώς δε θυμάμαι πως λεγόταν αυτή η σειρά από φιγούρες.
Αυτά δεν είναι; Τα βρήκα σε ενα σακουλάκι τυχαία. Ξέχασα να βάλω τα όπλα στα χέρια τους πριν τα φωτογραφίσω!

[edit] Dead pic [edit]
 
Ναι, αυτοί είναι οι «μεγάλοι». Πιο έντονα θυμάμαι τον τύπο με τα φτερά της νυχτερίδας στη δεύτερη φωτογραφία… Καλά το πατάρι σου είναι χρυσωρυχείο… :cool:
 
Αυτόν τον νυχτεριδάκια τον έχω βάψει ... θα τον φωτογραφίσω όταν βρω χρόνο :)
 
@telonio

με ταξιδεψες πολλα χρονια πισω με τις φωτο!Ναι οντως αυτοι ειναι οι μεγαλοι.Τους μικρους τους ειχα αγορασει πακετο ολους σε μια πυραμιδα.Και οι δυο ρατσες ειχαν τεχνη επανω τους.Ασε που ηταν ολοι τουμπανα.Δυστυχως πρεπει να τους εχω χασει στο χωρο και στο χρονο...into oblivion
 
@telonio

KATASXONTAI

Φίλε είσαι απίστευτος. Ήταν από τα αγαπημένα μου μικρός...

Ελπίζω τώρα που θα πάω στο πατρικό μου να τα βρω...
 
Να τα βρεις????Μακαρι.......γιατι εγω εχω κακιες εμπειριες απο μαμαδες....

Μoυ πεταξαν ολα μου τα pixel user και παιχνιδια!!!!!!!:mad:
 
ambu_dare είπε:
Πριν στα δώσει telonio, θα περάσουν πρώτα από το τελωνείο! (το 'πιασες το λογοπαιγνιακό υπονοούμενο.. ;) )
 
Απο οτι θυμάμαι είχαν και αυτοκόλλητα που κόλλαγαν στο τετράγωνο που υπάρχει στο στήθος της κάθε φιγούρας και είχαν τα στοιχεία της φύσης.

Ρίξτε μια ματιά στις δύο ακόλουθες φωτογραφίες. Ηταν μια σειρά με καρατε-νιντζοιδή ανθρωπάκια σε περίεργες στάσεις που τα πουλούσαν σε σακουλάκια. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να ήταν μεταγενέστερα των εξωγήινων. Τα θυμάται κανείς;

Τελικά η μάνα μου καλά έκανε και κράτησε τα παιχνίδια απο τη παιδική μου ηλικία στο πατάρι!
 
Πίσω
Μπλουζα