Επέστρεψε το Milko φράουλα!!!!!!!

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
607
ο συμφορουμιτης drxslump ποσταρε την παρακατω φωτο στο facebook σημερα μετα απο 20 χρονια επιτελους το milko φραουλα ειναι ξανα εδω!!!!!παω να παρω να ξυπνησουν οι αναμνησεις απλα φαινεται οτι η μοδα των ρετρο γευσεων που επιστρεφουν καλα κρατει....
 
Ευχαριστα τα νεα!!!

Δεν εχω πιει ποτε ΜΙΛΚΟ με γευση φραουλα, θα το αγορασω να δoκιμάσω τη γεύση!

:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτες ειναι χαρουμενες ειδησεις ! Φετος συμπληρωνονται 27 χρονια απο τοτε που πρωτοκυκλοφορησε ! Μακαρι να μοιαζει η γευση.
 
  • Like
Reactions: PT8
Το δοκίμασα προχτές !! Μπορώ να πω ότι γευστικά είναι όπως το θυμόμουν. :) (αντίθετα π.χ. με την περίπτωση του γνωστού σνακ "φουντούνια", που τα καινούρια είχαν διαφορές με τα αυθεντικά).

Νομίζω πως σε όσους άρεσε παλιά το Milko φράουλα, θα τους αρέσει και τώρα... :)
 
:eek: και το έβλεπα στο φούρνο και δεν έδωσα σημασία! Φαντάστηκα πως θα είναι κάποια επετειακή έκδοση ή κάτι τέτοιο.

Θα σπεύσω άμεσα! Στη γεύση του, μιλάμε για αναμνήσεις μιας ολόκληρης εποχής.
 
Χωρίς πολλές σκέψεις έσπευσα στο SM όπου με θλίψη διαπίστωσα την απουσία του.

Χωρίς να χάσω χρόνο τρέχω στο πλησιέστερο περίπτερο και στο πρώτο αγωνιώδες βλέμμα δε βλέπω κάτι. Με ένα ποιο επίμονο ψάξιμο βλέπω πίσω από πολλά μιλκομπούκαλα, 2 καταχωνιασμένα, σχεδόν καβατζωμένα θα έλεγα, κόκκινα μπουκάλια!

Ανοίγω το ψυγείο και τα τσιμπάω. ''Ένα ντάβιντοφ του λέω και αυτά, βάζοντας τα μπουκάλια μπροστά του''.

7,80 μου λέει :eek:

Με ένα γρήγορο υπολογισμό, 1,90 το μπουκάΛι! :angry: (τύφλα να 'χει ο Κουκάκης λέω μέσα μου = έχω φετίχ με το σοκολατούχο γάλα)

Πάω γρήγορα σπίτι για την ιεροτελεστία.

Είναι όμως και τα παιδιά! Φτου!

Λέω περιχαρής στη γυναίκα μου, πως 2,5 δεκαετίες μετά ήρθε η ώρα της ενσάρκωσης των γευστικών αναμνήσεων των 90ς σε ένα μπουκάλι.

Κρύβομαι στη κουζίνα, ανοίγω το καπάκι, ανοίγω και το ασιμοχαρτάκι και φέρνω το χείλος κοντά στη μύτη μου.

Η μυρωδιά δείχνει μάλλον ίδια. Οι προσδοκίες πολλές αλλά η μνήμη κάπως ασθενής και μάλλον ανέτοιμη να επεξεργαστεί τα δεδομένα ετών.

Έρχεται η πρώτη γουλιά, η δεύτερη και σταματώ. Στο μυαλό μου έχω πάντα τα λόγια του Billy (co-founder): ''Νομίζω πως σε όσους άρεσε παλιά το Milko φράουλα, θα τους αρέσει και τώρα...''

Έτσι θέλω να είναι και έτσι πρέπει να είναι!

Προσπαθώ να καταλάβω. Θυμάμαι τη γεύση του πρώτου Milko που δεν έχει σχέση με το τωρινό. Το φράουλα όμως; Κι όμως φαίνεται ίδιο αλλά λίγο πιο βαρύ;

Φταίει και λίγο το μπουκάλι, σκέφτομαι. ::) Γιατί να μη βγάλουν και χάρτινο;

Το ρίχνω σε γυάλινο ποτήρι για να διαπιστώσω οπτικά, υφή και χρώμα. Είχα δίκιο πιστεύω. Σκουρόχρωμο και παχύρρευστο τώρα, έναντι ανοιχτόχρωμου και με αίσθηση φρέσκου παλαιότερα, ήτοι πιο υδαρή ροϊκή γραμμή στο παρελθόν κατά την έγχυση σε ποτήρι.

Την επόμενη μέρα το αφήνω λίγο να πάρει θερμοκρασία δωματίου (περισσότερο από ότι την προηγούμενη μέρα - χρόνος περίπτερο - σπίτι).

Μου φάνηκε ίσως λίγο καλύτερο.

Επειδή μάλλον έγραψα πολλά, σε κάθε περίπτωση καλοδεχούμενη η έλευση, πίνω κάθε μέρα πλέον, αλλά με σφάζει λίγο η τιμή του.

Άντε και στο Carnation :beer:



milko.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις προάλλες το πέτυχα κι εγώ σε ψιλικατζίδικο και χωρίς 2η σκέψη το άρπαξα. 2 είχε όλα κι όλα οπότε λέω ας το δοκιμάσω. Να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι αν είχα πιει το παλιό πάντως καθόσον το μοιράστηκα με τη σύζυγο μπορώ να πω ότι είχε πολύ επιτυχία. Θα πάρουμε ξανά σίγουρα στο μέλλον. Άντε και στα ΤΙ ΚΑΙ ΤΙ τώρα!! BTW PT8 απόλαυσα την ιστορία σου ^^
 
  • Like
Reactions: PT8
PT8, έκανες διατριβή στο θέμα !! :thumbup:

Προσωπικά, ποτέ δεν είχα βάλει Milko σε ποτήρι για να διαπιστώσω το χρώμα !! (άσχετο: παρατήρησα στο παραπάνω μου post, ότι έκανα λάθος απο βιασύνη και έγραψα για φουντούνια, ενώ ήθελα να πω "fofico"... :banghead: )
 
  • Like
Reactions: PT8
Με βαλατε στην μπριζα να ψαχτω για Milko... :D

Ειδικα μετα την ισoπεδωτικη περιγραφη του PT8.... :D

billy είπε:
(άσχετο: παρατήρησα στο παραπάνω μου post, ότι έκανα λάθος απο βιασύνη και έγραψα για φουντούνια, ενώ ήθελα να πω "fofico"... :banghead: )
Μικρο το κακο....τα τσακιζουμε ανετα και τα δυο!!! :D
 
  • Like
Reactions: PT8
billy είπε:
PT8, έκανες διατριβή στο θέμα !! :thumbup: Προσωπικά, ποτέ δεν είχα βάλει Milko σε ποτήρι για να διαπιστώσω το χρώμα !!
χαχα, επιβάλλεται μια οπτική δοκιμή όταν πρόκειται για νέο προϊόν!

Μία σημαντική παρατήρηση:

Σταυρή και λοιποί συμφορουμίτες που ΔΕΝ έχετε δοκιμάσει ποτέ πριν μιλκο φράουλα, τον καιρό που είχε βγει το προϊόν, το έπαιρνα φανατικά εγώ και ένας ξάδερφός μου. Όλοι οι άλλοι το σιχαινόντουσαν!

Οπότε πρόκειται για κάτι που άπτεται των προσωπικών μου αναμνήσεων και προτιμήσεων και που πάντα τείνω να προσδίδω μια μυθική - υπερβολική χροιά σε τέτοια αντικείμενα.

Όλα αυτά προς άρση των υψηλών προσδοκιών που ενδεχομένως τρέφετε. :supergrin:
 
Αυτό με την φράουλα το είχα αγοράσει τότε που είχε βγει στα παλιά. Δεν ήταν καθόλου άσχημο αλλά δεν με κράτησε κοντά του. Βέβαια με τις τιμές που έχουν φτάσει πλέον τα μίλκο πλαστικά-χάρτινα-με φράουλα ή μη, μου έχουν μείνει σαν ανάμνηση. Χώρια που βρίσκω πλέον το σοκολατούχο ροδοπάκι μακράν καλύτερο σε γεύση.
 
  • Like
Reactions: PT8
telonio προσπάθησα να σου στείλω Pm αλλά με κόβει το σύστημα. Οπότε βγαίνω λίγο εκτός. Ψάξε να βρεις σοκολατούχο φάρμα κουκάκη.

Μετά από αυτό, τίποτα δεν θα είναι ξανά ίδιο.

Το ροδοπάκι ήταν καλό στα early 90ς όταν το πρωτο ανακάλυψα στη πηγή του (Θράκη). Τώρα είναι και αυτό όπως και τα περισσότερα - μακράς διαρκείας.

Αυτό το μήνυμα μπορεί να αυτοκαταστραφεί :D
 
Φάρμα κουκάκη, θα το κοιτάξω αν υπάρχει σήμερα στο σουπερμαρκετ που πηγαίνω συνήθως. Ευχαριστώ.
 
  • Like
Reactions: PT8
Δοκιμασα και εγω το νεο μιλκο φραουλα.

Πανω κατω οπως το θυμομουν, σαν lila pause δηλαδη :)

Για μενα το πιο ωραιο σοκολατουχο αυτη την στιγμη ειναι το Trico απο την εταιρια Τρικκη(Τρικαλων).



milk_trico.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Δοκιμασα και εγω το νεο μιλκο φραουλα.Πανω κατω οπως το θυμομουν, σαν lila pause δηλαδη :)

Για μενα το πιο ωραιο σοκολατουχο αυτη την στιγμη ειναι το Trico απο την εταιρια Τρικκη(Τρικαλων).

πρωτη φορα διαβαζω για το Trico απο την εταιρια Τρικκη(Τρικαλων)... #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
PT8 είπε:
Σταυρή και λοιποί συμφορουμίτες που ΔΕΝ έχετε δοκιμάσει ποτέ πριν μιλκο φράουλα, τον καιρό που είχε βγει το προϊόν, το έπαιρνα φανατικά εγώ και ένας ξάδερφός μου. Όλοι οι άλλοι το σιχαινόντουσαν!


Το 1992, ένα χρόνο μετά την αλλαγή του σχεδίου συσκευασίας, ήρθε στην αγορά η πρώτη επίσημη εναλλακτική γεύση Milko, το Milko φράουλα. Η συγκεκριμένη έκδοση είχε "φανατικούς" οπαδούς αλλά και το αντίθετο, ενώ ίσως είναι μέχρι και σήμερα η πιο "cult" και πολυσυζητημένη. Η σύσταση ήταν ίδια με του κανονικού Milko, με την προσθήκη φυσικού (συμπυκνωμένου) χυμού φράουλας. Το Milko φράουλα σταμάτησε να παράγεται το 1995.
Πηγη: http://8090gr.wikidot.com/wiki:milko

Για να πω την μαυρη αληθεια,το κουτι με την φραουλα απ' εξω το θυμαμαι,

να το εχω δοκιμασει δεν θυμαμαι... :wait2: .... :xm:

Απο την αλλη,το κλασικο Milko...το τσακιζα...
smiley-eatdrink009.gif
"]
smiley-eatdrink009.gif
[/url]...και παντα την μεγαλη συσκευασια,γιατι η μικρη...δεν φτουραγε...ουτε μεχρι το λαρυγγι δεν εφτανε!!! :fafoutis: :supergrin:

Αυτο παντως που τσακιζω μεχρι σημερα ωπου το πετυχω - σχεδον παντου δηλαδη.... :D - ειναι το Milcafe!!!
smiley-eatdrink040.gif
"]
smiley-eatdrink040.gif
[/url]
 
  • Like
Reactions: PT8
Ωραίο είναι το milcafe, αλλά είναι τόσο μικρά που πρέπει να πίνω 4 - 6 ταυτόχρονα για να πω ότι πίνω.
 
Ωραιο και το milcafe (αλλαξε συσκευασια προσφατα). Θα συμφωνησω για την ποσοτητα θες 2 τουλαχιστον για να πεις οτι ηπιες...

Ps. Βγαινουμε off topic , θα μας κοψει το ΕΣΡ :p
 
Πίσω
Μπλουζα