Επίκαιρα

68.jpg
 
Απ' ό,τι βλέπω η τουριστική ακρίδα πρόσφερε, τουλάχιστον, οφθαλμόλουτρα. Μιλώντας για ακρίδες, ο κύριος φέρνει κάπως προς το αντιπαθές αυτό έντομο, μ' εκείνο το ξερακιανό διπλωμένο ποδάρι. Αλλά ποιος τον πρόσεχε αυτόν...
 
αόρατοι στρατηγοί ή ο άσχετος αγρότης που πάει να κάψει τα κλαδεμένα και αντί να βάλει μια γουλιά ντίζελ κοπανάει όλο το μπιτόνι και γίνεται μια φωτιά ανεξέλεγκτη;(edit).ειρήσθω εν παρόδω και στην Ρόδο (κάναμε στον στρατό) περίπολο πυρασφάλειας και που να τολμήσει κανείς να βάλει φωτιά, επίτηδες ή κατά λάθος;Και στα χωριά που περνούσαμε, τρώγαμε το καλύτερο ψωμί με ομελέτα που έχω φάει! Βέβαια κανονικά αυτή την δουλειά την κάνανε τα μπασκίνια, αλλά τέλος πάντων...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, αλλά θεωρητικά κι εσείς "αστυφύλακες" δεν ήσασταν? Ή άλλαξε αυτό? Στην εποχή μου, επειδή η 12νησος ήταν αποστρατικοποιημένη επίσημα, πολλοί (ή όλοι?) που έκαναν θητεία εκεί παρίσταναν ότι ήταν αστυνομικοί. Θυμάμαι ένας ξάδερφός μου υπηρετούσε στη Ρόδο και στα γράμματα που του στέλναμε γράφαμε στο φάκελλο τη διεύθυνση "Χωροφύλαξ Ξάδερφος Ελέφαντα"
 
εθνοφύλακες όχι χωροφύλακες.αν και τυπικά το τάγμα μου λεγόταν 542 ΜΤΕΑ Μηχανοκίνητο Τάγμα Εθνοφυλακής και Αστυνομίας. Μετά άλλαξε σε 542 ΜΚ/ΤΕ Μηχανοκίνητο Τάγμα Εθνοφυλακής. Παλιά είχαν γαλόνια της αστυνομίας (τους κλάδους ελαιάς). Κάναμε πάντως διάφορες δουλειές της αστυνομίας πχ σκοπιά στην ΕΥΠ (το αγαπημένο μου ειδικά το γερμανικό-ξυπνούσα την αλλαγή μου μόνος μιας και δεν είχαμε θαλαμοφύλακα και ο σκοπός έκανε και καθήκοντα θαλαμοφύλακα-έλεγα στον επιλοχία βάλε με ΕΥΠ).
 
Πίσω
Μπλουζα