Επίκειται συνεργασία MEGA - STAR?

petran79

Retro Member
Joined
16 Απρ 2008
Μηνύματα
592
Αντιδράσεις
437
Ρωτησα ατομο που εργαζεται στο σταρ. Μεχρι τον Ιουνη προβλεπεται συγχωνευση του μεγκα με το σταρ. Η εδρα του νεου σταθμου θα ειναι το σταρ στην κηφησσια. Νεες απολυσεις..
 
petran79 είπε:
Ρωτησα ατομο που εργαζεται στο σταρ. Μεχρι τον Ιουνη προβλεπεται συγχωνευση του μεγκα με το σταρ. Η εδρα του νεου σταθμου θα ειναι το σταρ στην κηφησσια. Νεες απολυσεις..
Εννοείς ότι θα είναι ένα κανάλι ή ότι θα συνεργάζονται?
 
konkar είπε:
Εννοείς ότι θα είναι ένα κανάλι ή ότι θα συνεργάζονται?
Οχι, θα συγχωνευτουν σε ενα.το κτιριο του μεγκα θα παψει να νοικιαζεται. Οπως μου ειπε υπαρχει περιπτωση προσωπικο να γυρισει απο τις αδειες του και να μην εχει δουλεια.
 
Το εψαξα στο γκουγκλ και όντως υπάρχει εντονη φημολογία για το θέμα. τι ακροβώς όμως θα γίνει δηλαδή; Θα κλεισει το ένα καναλι και θα υπάρχει μόνο το άλλο;
 
Προσωπικα προτιμω λιγοτερα καναλια με καλυτερο προγραμμα, παρα 7 ιδιωτικα με συνεχεις φτηνες επαναληψεις (για πρωτη φορα πριν καν τελειωσει η σεζον!), πρωινομεσημεριαναδικα "ανακυκλωσης" και διωρα καθημερινα τουρκικα σηριαλ.

Σαφως ειναι λυπηρο που θα χασουν και αλλοι συνανθρωποι μας τις δουλειες τους, αλλα θα ηταν παραλογο (ή και υποπτο) η οικονομικη κριση που εχει διαλυσει ολοκληρη την αγορά, να μην αγγιξει την τηλεοραση.
 
Εγώ μόνο τους τεχνικούς και τους εργαζόμενους στον τομέα παραγωγής σκέφτομαι. Οι "παρουσιάστριες" και τα "άτομα" που βγαίνουν μπροστά, θα επιπλεύσουν κάπως, όπως έκαναν τόόόόσα και τόσα χρόνια.
 
http://tvnea.blogspot.com/2011/05/mega-star.html

Απ'ό,τι λέει το δημοσίευμα δεν θα ενωθούν τα δύο κανάλια, απλά το Mega θα χρησιμοποιήσει τα πλατώ του Star, επειδή κόβονται δύο εκπομπές του Star και τα πλατώ θα έμεναν αχρησιμοποίητα.
 
ευτηχως που δεν θα κλεισει το mega γιατι η εγκυρη και σωστη ενημερωση δυσκολα βρισκεται στις μερες μας... οσο για τις εκπαιδευτικου περιεχομενου εκπομπες..
 
simonkey είπε:
ευτηχως που δεν θα κλεισει το mega γιατι η εγκυρη και σωστη ενημερωση δυσκολα βρισκεται στις μερες μας...
Έλα πες την αλήθεια... Πλάκα κάνεις ε...;;;
 
Simonkey πλάκα κάνεις έτσι; Προτιμώ το κουτσομπολίστικο δελτίο ειδήσεων του Star. :) :)

Η κρίση και η κάθε κρίση, σε όποια μορφή θέλετε, αλλάζει τα δεδομένα και ξεκαθαρίζει ότι οι σωστότεροι θα μείνουν και οι χειρότεροι θα φύγουν. Ειδικά σήμερα που είναι πρωτοφανές αυτό που ζούμε, κάτι που συγκρίνεται μόνο με τις μέρες της κατοχής του Β' Π.Π. και από το οποίο δεν πρόκειται να βγούμε ούτε σε 30 χρόνια.

Δεν με πειράζει που θα μείνει ένα λιγότερος, άλλωστε το πολύ δεν λέει τίποτε. Μετά το Alter ακολουθεί και το Star/Mega και σίγουρα θα ακολουθήσουν και άλλοι.

Όσο για τους συνανθρώπους μου που μένουν χωρίς δουλειά, προσωπικά δεν θα κλάψω, όσο και αν ακούγεται ερειστικό. Διότι απλά, κανείς "συνάνθρωπος" ποτέ δεν έκλαψε για μένα όταν υπέφερα οικονομικά, όντας άνεργος για πολλά χρόνια, και όχι μόνο. (Και φυσικά έχω τη συνείδησή μου ήσυχη διότι τα μοναδικά δύο άτομα που σκίστηκαν να με βοηθήσουν όταν είχα χτυπήσει πάτο, ήδη προσλήφθηκαν εκεί που εργάζομαι χάρη σε μένα και χαίρομαι ιδιαίτερα για αυτό)

Εν' αναμονή εξελίξεων, λοιπόν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Η κρίση και η κάθε κρίση, σε όποια μορφή θέλετε, αλλάζει τα δεδομένα και ξεκαθαρίζει ότι οι σωστότεροι θα μείνουν και οι χειρότεροι θα φύγουν. Ειδικά σήμερα που είναι πρωτοφανές αυτό που ζούμε, κάτι που συγκρίνεται μόνο με τις μέρες της κατοχής του Β' Π.Π. και από το οποίο δεν πρόκειται να βγούμε ούτε σε 30 χρόνια.

Εν' αναμονή εξελίξεων, λοιπόν.
Αγαπητέ Γιώργο, φαντάζομαι ξέρεις πόσο σχετικό είναι αυτό όταν μιλάμε για τηλεοπτικά κανάλια. ;)

Το "σωστότερο" και το "χείριστο" ορίζεται από συγκεκριμένα συμφέροντα παντός είδους!

Απλά εμείς ως τηλεθεατές οφείλουμε να είμαστε υποψιασμένοι για οτιδήποτε πια.
 
Sunset εννοείται αυτό που λες, όχι μόνο στο χώρο της τηλεόρασης αλλά σε όλους τους τομείς. Συμφέροντα υπήρχαν πάντα και θα υπάρχουν, αλλά ο κλοιός όταν στενεύει δεν αφήνει πολλά περιθώρια για χαρούλες και πλακίτσες.

Εκτός από το SKAI, το οποίο το παρακολουθώ στενά γιατί πραγματικά προσφέρει κάτι διαφορετικό στα σκουπίδια της εποχής, δεν θα μου λείψει κανένα άλλο κανάλι αν κλείσει. Μια αντιγραφή είναι όλα, όλων. κακέκτυπη μάλιστα αν θες αντιγραφή ξένων, δη, αμερικάνικων καναλιών.

Έχω βαρεθεί να βλέπω για το σοκ που πέρασε η κάθε "επώνυμη" γιατί είχε δυσκοίλια το σκυλάκι της ή το ψυχολογικό αδιέξοδο της κάθε τυχάρπαστης γιατί δεν βρήκε καπέλο να διαλέξει. Τα σκουπίδια ανήκουν στη χωματερή. Και μάλιστα σε εποχές που τα σκουπίδια κοστίζουν χρυσάφι σε τηλεοπτικό χρόνο, θα πάνε μια ώρα γρηγορότερα.
 
simonkey είπε:
ευτηχως που δεν θα κλεισει το mega γιατι η εγκυρη και σωστη ενημερωση δυσκολα βρισκεται στις μερες μας...
Η ενημερωση του δελτιου του μεγκα καταντησε χειροτερη και απο αυτη της ΥΕΝΕΔ την περιοδο της χουντας. Ο νοών νοείτω......
 
pooky(1) είπε:
Sunset εννοείται αυτό που λες, όχι μόνο στο χώρο της τηλεόρασης αλλά σε όλους τους τομείς. Συμφέροντα υπήρχαν πάντα και θα υπάρχουν, αλλά ο κλοιός όταν στενεύει δεν αφήνει πολλά περιθώρια για χαρούλες και πλακίτσες.
Εκτός από το SKAI, το οποίο το παρακολουθώ στενά γιατί πραγματικά προσφέρει κάτι διαφορετικό στα σκουπίδια της εποχής, δεν θα μου λείψει κανένα άλλο κανάλι αν κλείσει. Μια αντιγραφή είναι όλα, όλων. κακέκτυπη μάλιστα αν θες αντιγραφή ξένων, δη, αμερικάνικων καναλιών.

Έχω βαρεθεί να βλέπω για το σοκ που πέρασε η κάθε "επώνυμη" γιατί είχε δυσκοίλια το σκυλάκι της ή το ψυχολογικό αδιέξοδο της κάθε τυχάρπαστης γιατί δεν βρήκε καπέλο να διαλέξει. Τα σκουπίδια ανήκουν στη χωματερή. Και μάλιστα σε εποχές που τα σκουπίδια κοστίζουν χρυσάφι σε τηλεοπτικό χρόνο, θα πάνε μια ώρα γρηγορότερα.
Ακριβώς έτσι!

Τώρα λόγω κρίσης έγινε ένα πρώτο ξεσκαρτάρισμα σε κάποια θέματα, όμως περιμένουμε να φάνε εξαφανιζόλ αρκετές ακόμα περσόνες ή προγράμματα!
 
Συμφώνησαν για τη συγχώνευση Mega με Star

th_mega.jpg
Ανοίγει ο δρόμος για τη συγχώνευση του Mega με το Star.
th_starchannel.jpg
Σύμφωνα με πληροφορίες, οι κύριοι Ψυχάρης και Μπόμπολας ξεπέρασαν τις επιφυλάξεις τους για την πρόταση και συναινούν στη συγχώνευση των δύο τηλεοπτικών σταθμών σε μια κοινή εταιρεία, που θα εκμεταλλεύεται τα δύο προγράμματα, διατηρώντας τις σημερινές τους συχνότητες. Υπό την αίρεση πως θα αλλάξει το νομικό καθεστώς στην τηλεόραση και πως δεν θα υπάρξει αντίθετη γνώμη από την Επιτροπή Ανταγωνισμού, το Mega θα διατηρήσει το προφίλ του με δελτία ειδήσεων (λίγες) ψυχαγωγικές εκπομπές και ελληνικές σειρές, ενώ το Star θα μετατραπεί ξανά σε κανάλι ταινιών με δύο σύντομα δελτία ειδήσεων τη μέρα. Αιτία της συγχώνευσης είναι το υψηλό κόστος λειτουργίας των δύο σταθμών, σε συνδυασμό με τη μεγάλη μείωση της διαφημιστικής δαπάνης Στο Star σχεδιάζονται πολλές απολύσεις το επόμενο διάστημα μαζί με το κόψιμο τουλάχιστον της πρωινής ζώνης, ενώ περικοπές θα γίνουν και στην πρωινή ζώνη του Mega, το οποίο, σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις θα προχωρήσει σε μείωση της εργασίας κατά 3 μέρες το μήνα ανά εργαζόμενο, για να σωθούν οι θέσεις εργασίας. (Παρόν)










th_mega.jpg

th_starchannel.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς, επειδή είμαι και του κλάδου, άν και δέν εργάζομαι πλέον σε τηλεοπτικό σταθμό (πέρασα μιά βόλτα απο διάφορους), τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα. Πολλοί συνάδελφοι επαγγελματίες, αξιόλογοι, έχασαν τις δουλειές τους και δέν βρίσκουν πλέον αλλού αφού σε όλο το ελληνικό τηλεοπτικό τοπίο, η κατάσταση είναι τραγική. Το τραγικό θέαμα είναι αποτέλεσμα των συνθηκών, συνεπώς, άν δέν υπάρχουν πλέον τεχνικοί και ανθρώπινο, έμπειρο δυναμικό στα κανάλια, τότε το αποτέλεσμα θα είναι ακόμα χειρότερο και δέν θα γίνει ξεσκαρτάρισμα, αλλα...ξεπάστρεμα.
 
Ξανά στο προσκήνιο η συνεργασία Mega-Star

590_9b22202f53f85d63bdd218fdb6113c88.jpg
Σύμφωνα με το ρεπορτάζ της στήλης "Εδώ media" της "Real news", υπάρχει σοβαρή πιθανότητα συνεργασίας ΜΕGA και Star. Πληροφορίες λένε πως μετά την ανακοίνωση των ατομικών συμβάσεων στο MΕGA και την κατάργηση της πρωινής ζώνης στο Star, υπήρξε συνομιλία ανάμεσα στις

διοικήσεις των δύο καναλιών με αντικείμενο το ενδεχόμενο συνεργασίας σε τεχνικό επίπεδο, κάτι που ενδεχομένως θα οδηγήσει σε περαιτέρω συρρίκνωση των θέσεων εργασίας.

Μετά τις αντιδράσεις στο Μεγάλο Κανάλι και τις απεργίες τς ΕΤΙΤΑ, οι δύο πλευρές συμφώνησαν για την ώρα να μην προχωρήσουν, χωρίς ωστόσο να αποκλείσουν ενεργοποίηση του σχεδίου στο εγγύς μέλλον.

Διαβάστε περισσότερα http://tvnea.blogspot.com/2012/04/mega-star.html#ixzz1sIIoE0hD

Under Creative Commons License: Attribution
 
pooky(1) είπε:
Εκτός από το SKAI, το οποίο το παρακολουθώ στενά γιατί πραγματικά προσφέρει κάτι διαφορετικό στα σκουπίδια της εποχής, δεν θα μου λείψει κανένα άλλο κανάλι αν κλείσει. Μια αντιγραφή είναι όλα, όλων. κακέκτυπη μάλιστα αν θες αντιγραφή ξένων, δη, αμερικάνικων καναλιών.
Χαααααα χα χα χα χα !

Πράγματι, αυτό το κανάλι έχει το "κάτι" διαφορετικό ! Δεν αφήνει, π.χ. τους τεχνικούς του να συμμετέχουν στην απεργία της ΕΤΙΤΑ για να "βγάζουν" τα σχόλια του κυρίου Μπάμπη !

Χααααα χα χα χα χα ! Σε καλό σου, μ' έκανες και γέλασα !

Αλλά έχω καλύτερο αστείο : εγώ έβλεπα ALTER γιατί τα αφεντικά του είχαν αυτό που λέμε "μπέσα" !
 
Πίσω
Μπλουζα