Επανακυκλοφορία Αστερίξ-Λούκυ Λουκ

4 εύρω (δεν είναι ακριβά ούτε φτηνά αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι το άλμπουμ) Να δούμε αν θα βγάλουν και το νέο τεύχος που δεν έχει βγει ακόμα στα ελληνικά
 
Μια χαρά αν είναι 4 ευρώ!

Το νέο τεύχος έχει κυκλοφορήσει αλλά δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά?
 
Έχει κυκλοφορήσει από τον Οκτώβρη. Ακουγόταν ότι θα κυκλοφορούσε Φλεβάρη στα ελληνικά, αλλά ακόμα τίποτα
 
Thor είπε:
Έχει κυκλοφορήσει από τον Οκτώβρη. Ακουγόταν ότι θα κυκλοφορούσε Φλεβάρη στα ελληνικά, αλλά ακόμα τίποτα
Είμαι πολύ περίεργος να δω το νέο "δίδυμο". Όχι τόσο στη σχεδίαση, αλλά στη συγγραφή περισσότερο. Και το θέμα που διάλεξαν (Σκωτσέζοι) είναι πολύ ενδιαφέρον και προσφέρεται για περιπέτεια Αστερίξ!

Να πω την αλήθεια, τα τεύχη που έγραψε ο Ουντερζο μόνος του, δεν ήταν και ότι καλύτερο από σενάριο (κατά την ταπεινή μου άποψη).
 
Προσωπική άποψη πάντα, είχε και ο Ουντερζο τις καλές του στιγμές αλλά τα τελευταία άλμπουμ ήταν άθλια. Τα ο Αστερίξ και η Λατραβιάτα και το Ο ουρανός έπεσε στα κεφάλια τους δεν είχαν κανένα μα κανένα ενδιαφέρον, ενώ τα Η επιστροφή των Γαλατών και Τα γενέθλια του Αστερίξ εντελώς αρπαχτές. Φυσικά και εγώ έχω περιέργεια να δω το νέο δίδυμο (άλλωστε τα προαναφερθέντα άλμπουμ νομίζω ότι έθεσαν τον πήχη αρκετά χαμηλά οπότε αποκλείεται να είναι τόσο χάλια το νέο άλμπουμ)
 
Thor είπε:
Προσωπική άποψη πάντα, είχε και ο Ουντερζο τις καλές του στιγμές αλλά τα τελευταία άλμπουμ ήταν άθλια. Τα ο Αστερίξ και η Λατραβιάτα και το Ο ουρανός έπεσε στα κεφάλια τους δεν είχαν κανένα μα κανένα ενδιαφέρον, ενώ τα Η επιστροφή των Γαλατών και Τα γενέθλια του Αστερίξ εντελώς αρπαχτές. Φυσικά και εγώ έχω περιέργεια να δω το νέο δίδυμο (άλλωστε τα προαναφερθέντα άλμπουμ νομίζω ότι έθεσαν τον πήχη αρκετά χαμηλά οπότε αποκλείεται να είναι τόσο χάλια το νέο άλμπουμ)
Αυτά τα τελευταία που αναφέρεις φίλε Θορ, δεν έχω μπει στον κόπο καν να τα διαβάσω. Είχε όμως όντως καλούτσικες στιγμές όπως "Ο Αστερίξ και η Χαλαλιμα", "Η μεγάλη τάφρος" άντε με το ζόρι και το "Ρόδο και Ξίφος" (πολύ μέτριο). Δεν μου άρεσε καθόλου το "Η γαλέρα του Οβελίξ", "Ο γιος του Αστερίξ".
 
Λοιπόν πήρα το 1ο τεύχος, "Ο Αστερίξ Λεγεωνάριος"

Μετά από σύγκριση σελίδα προς σελίδα ανάμεσα στις 2 εκδόσεις (τυχαίνει για το συγκεκριμένο τεύχος να έχω και την προηγούμενη έκδοση), παρατήρησα τα εξής:

- Η μετάφραση έχει γίνει από την αρχή, δεν έχουν χρησιμοποιηθεί τα παλιά κείμενα. Φαίνεται σε αρκετά σημεία.

- Η γραμματοσειρά έχει αλλάξει, για την ακρίβεια φαίνεται να έχει γίνει επεξεργασία στον υπολογιστή των καρέ και να έχει προστεθεί κείμενο από γραμματοσειρά των Windows από πάνω (δηλαδή το συμπέρασμα είναι πως δεν έχουν χρησιμοποιηθεί τα παλιά φιλμ, είναι εντελώς νέα παραγωγή).

- Το σκληρό εξώφυλλο του δίνει άλλη χάρη!

- Πείτε με παλιομοδίτη, προτιμώ 1000 φορές το ματ χαρτί από το γυαλιστερό και πιο λεπτό που χρησιμοποιούν τώρα!

(Τα παραπάνω σχόλια είναι καθαρά υποκειμενικά, απλώς έχω συνηθίσει την παλιά έκδοση και η τωρινή μου φαίνεται κάπως!)

Το επόμενο τεύχος που θα δοθεί είναι "Το χρυσό δρεπάνι" (Ανυπομονώ να έρθει η σειρά για την "Κατοικία των θεών" που έχω να διαβάσω χρόνια!!!!)

Επιβεβαιώνεται η τιμή στα 4,25?, πολύ λογική, αφού πλησιάζει την τιμή αγοράς ενός τεύχους από το βιβλιοπωλείο :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν σκεφτείς ότι τα άλμπουμ με το σκληρό εξώφυλλο πωλούνταν στα 8,80 (αν δεν κάνω λάθος) τα 4,25 είναι άριστα (συμφωνώ πάντως στο χαρτί. στο ματ δεν μένουν και δαχτυλιές, οπότε για κάποιον που σκοπεύει να το ξαναδιαβάσει είναι προτιμότερο)
 
Δεν ειχα αλλο τευχος για να κανω συγκριση (οτι εχω ειναι στο χωριο) περα απο αυτα που ειπες εχω την εντυπωση οτι τα χρωματα μεσα στις σελιδες ειναι λιγο διαφορετικα καπως πιο ξεπλυμενα να το πω , ισχυει;
 
Ajax87 είπε:
Δεν ειχα αλλο τευχος για να κανω συγκριση (οτι εχω ειναι στο χωριο) περα απο αυτα που ειπες εχω την εντυπωση οτι τα χρωματα μεσα στις σελιδες ειναι λιγο διαφορετικα καπως πιο ξεπλυμενα να το πω , ισχυει;
Παίζει ρόλο και το γυαλιστερό χαρτί που επηρεάζει τα χρώματα, αλλά ναι, πιστεύω πως έχει γίνει λίγο στο πόδι η όλη δουλειά
 
Εκτάκτως το Σάββατο 17/5/2014 και όχι την Κυριακή, το επόμενο τεύχος του Αστερίξ, "Ο Αστερίξ στους Ολυμπιακούς Αγώνες" στο Έθνος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stratos84 είπε:
Εκτάκτως το Σάββατο 17/5/2014 και όχι την Κυριακή, το επόμενο τεύχος του Αστερίξ, "Ο Αστερίξ στους Ολυμπιακούς Αγώνες" στο Έθνος.
εκτος απ το τευχος εχει και την ταινια σε dvd Οποτε αξιζει τον κοπο πιστευω....
 
Να ρωτήσω κάτι? Ομολογώ πως έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που διάβασα τελευταία φορά τις ιστορίες στις εκδόσεις του "τότε", αλλά υπάρχει περίπτωση να έχουν αλλάξει τα κείμενα?

Ή εγώ δεν θυμάμαι καλά (οπότε sorry για το post), ή έχουν αλλάξει σημαντικά την ιστορία και τα κείμενα σε αυτήν την έκδοση... Μάλλον πρέπει να ψάξω τις παλαιότερες εκδόσεις να σιγουρευτώ.

btw, αισθητικά, με το σκληρό εξώφυλλο και το γυαλιστερό χαρτί είναι ότι πρέπει να τα στολίσει κάποιος στην βιβλιοθήκη του για πάντα!
 
Απ'ότι λένε, έχουν αλλάξει τα κείμενα σε αυτή την έκδοση και λέω "απ'ότι λένε" γιατί δεν το παίρνω...

Και δεν το παίρνω, γιατί πολύ απλά μαζεύω την έκδοση του Ψαρόπουλου όπως επίσης έχω και κάποια τεύχη της Μαμμούθ από τα παιδικά μου χρόνια...

Οπότε δεν έχει να μου πει κάτι καινούργιο ο Asterix, πέρα από την πολυτελή έκδοση.

Όμως για κάποιον που θέλει τώρα να ξεκινήσει τη συλλογή του, και μάλιστα "κυριλέ", είναι must, και value for money, μαζί με την εφημερίδα...

Βέβαια η εφημερίδα μπορεί να χρησιμεύσει για οτιδήποτε άλλο εκτός από διάβασμα, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία, για κάποιο άλλο forum ίσως...
 
konc είπε:
Να ρωτήσω κάτι? Ομολογώ πως έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που διάβασα τελευταία φορά τις ιστορίες στις εκδόσεις του "τότε", αλλά υπάρχει περίπτωση να έχουν αλλάξει τα κείμενα? Ή εγώ δεν θυμάμαι καλά (οπότε sorry για το post), ή έχουν αλλάξει σημαντικά την ιστορία και τα κείμενα σε αυτήν την έκδοση... Μάλλον πρέπει να ψάξω τις παλαιότερες εκδόσεις να σιγουρευτώ.

btw, αισθητικά, με το σκληρό εξώφυλλο και το γυαλιστερό χαρτί είναι ότι πρέπει να τα στολίσει κάποιος στην βιβλιοθήκη του για πάντα!
Τυχαίνει να έχω αρκετά τεύχη από την παλιά έκδοση της ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ και έχω παρατηρήσει ότι η μετάφραση στα τεύχη από το ΕΘΝΟΣ είναι νέα. Η ιστορία φυσικά δεν έχει αλλάξει. Συγκεκριμένα έχω κάνει αντιπαραβολή σελίδα προς σελίδα το 1ο τεύχος που δόθηκε με την εφημερίδα "Ο Αστερίξ λεγεωνάριος" και επίσης στο τεύχος "Το χρυσό δρεπάνι". Υπάρχουν μικροδιαφορές στα κείμενα, που σημαίνει οτι η μετάφραση είναι νέα. Το γιατί έχει γίνει νέα μετάφραση, δεν το γνωρίζω. Εικάζω πως είναι κάποιο θέμα δικαιωμάτων ανάμεσα στους εκδότες.

@DINO: Δεν γνωρίζω την έκδοση του Ψαρόπουλου, είναι με σκληρό εξώφυλλο? Έχει ίδιες μεταφράσεις με τα παλιά τεύχη της ΜΑΜΟΥΘ?
 
kujo79 είπε:
Όχι δεν είναι!Τώρα το πρόσεξα.η σειρά είναι:

Ο αγώνας των αρχηγών

Οβελίξ και Σια

Ο Αστερίξ στην Ισπανία

Ο Αστερίξ και οι Γότθοι

Αστερίξ και Κλεοπάτρα

Η Διχόνοια

Η Κατοικία των Θεών

Ο Μάντης

Ο γύρος της Γαλατίας

Αστερίξ ο Γαλάτης

Ο Αστερίξ στους Βέλγους

Ο Αστερίξ στην Κορσική

Όμως η ανακοίνωση λέει : ''Η σειρά των διάσημων ιστοριών του Αστερίξ θα κυκλοφορήσει με την ακριβή χρονολογική σειρά που τις εμπνεύστηκαν οι δημιουργοί του, Goscinny και Uderzo, και βάσει της οποίας πρωτοκυκλοφόρησαν πριν από μισό αιώνα περίπου.''

 


Άρα δικαιολογημένη η διαφορά ,αφού η Ελληνική παλαιότερη έκδοση δεν είναι με χρονολογική σειρά.



Αλήθεια ποιον κοροιδεύουν όταν δεν είναι καν με την ακριβή χρονολογική σειρά; Δεν διάβασα όλο το θέμα μετά από αυτό το ποστ , αλλά σίγουρα το "Ο Αστερίξ Λεγεωνάριος" δεν κυκλοφόρησε πριν από το "Χρυσό Δρεπάνι" .

Δεν βλέπω με καλό μάτι το συγκεκριμένο ξεπούλημα περιτό να πω , γιατί ως τέτοιο το βλέπω. Μιας και όμως η εφημερίδα μπαίνει στο σπίτι , συλλέγω τα τομάκια. Απ'την άλλη τα έχω ήδη συγκεντρώσει σε πιο ελαφριά έκδοση από καιρού , οπότε θα τα δωρίσω στην ανηψιά μου εν καιρώ ή σε κανάν άλλον... :bash:
 
Aldark είπε:
Αλήθεια ποιον κοροιδεύουν όταν δεν είναι καν με την ακριβή χρονολογική σειρά; Δεν διάβασα όλο το θέμα μετά από αυτό το ποστ , αλλά σίγουρα το "Ο Αστερίξ Λεγεωνάριος" δεν κυκλοφόρησε πριν από το "Χρυσό Δρεπάνι" .Δεν βλέπω με καλό μάτι το συγκεκριμένο ξεπούλημα περιτό να πω , γιατί ως τέτοιο το βλέπω. Μιας και όμως η εφημερίδα μπαίνει στο σπίτι , συλλέγω τα τομάκια. Απ'την άλλη τα έχω ήδη συγκεντρώσει σε πιο ελαφριά έκδοση από καιρού , οπότε θα τα δωρίσω στην ανηψιά μου εν καιρώ ή σε κανάν άλλον... :bash:
Αυτό το ποστ που διάβασες είναι του 2010, και αφορούσε παλιότερη διανομή του Αστερίξ από άλλη εφημερίδα με άλλη σειρά. Η τωρινή διανομή των τευχών από το Έθνος είναι μεν διαφορετική αλλά δεν έχει δικό της τόπικ στο φόρουμ. Η αναφορά της τωρινής διανομής ξεκινάει από την ανάρτηση #17
vb_wave.gif
vb_wave.gif
vb_wave.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα το Έθνος έδινε το "Αστερίξ και η Λατραβιάτα". Νόμιζα πως το χειρότερο σεναριακά τεύχος που είχα διαβάσει ήταν το "Η γαλέρα του Οβελίξ". Έκανα μεγάλο λάθος... Πόσο αισθητή είναι η απουσία του Γκοσινι στα κείμενα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα