Επανακυκλοφορία Αστερίξ-Λούκυ Λουκ

stratos84 είπε:
@DINO: Δεν γνωρίζω την έκδοση του Ψαρόπουλου, είναι με σκληρό εξώφυλλο? Έχει ίδιες μεταφράσεις με τα παλιά τεύχη της ΜΑΜΟΥΘ?
Έλα Στράτο... τώρα το είδα... :banghead:

Οχι δεν είναι σκληρόδετη η έκδοση του Ψαρόπουλου, αλλά τη συλλέγω λόγω παλαιότητας και μετάφρασης.

Δεν έχει τις ίδιες μεταφράσεις με τη ΜΑΜΜΟΥΘ, όπως κατάλαβες, και ειδικά αν βρεις το πρώτο τεύχος, της πρώτης έκδοσης "Ο Μάγος", έχει μετάφραση από τον Κώστα Ταχτσή...
 
DINO είπε:
Έλα Στράτο... τώρα το είδα... :banghead:
Οχι δεν είναι σκληρόδετη η έκδοση του Ψαρόπουλου, αλλά τη συλλέγω λόγω παλαιότητας και μετάφρασης.

Δεν έχει τις ίδιες μεταφράσεις με τη ΜΑΜΜΟΥΘ, όπως κατάλαβες, και ειδικά αν βρεις το πρώτο τεύχος, της πρώτης έκδοσης "Ο Μάγος", έχει μετάφραση από τον Κώστα Ταχτσή...
Ουάου! Τι είπες τώρα! Ο Ταχτσής είχε μεταφράσει Αστερίξ? Δεν το ήξερα ούτε το φανταζόμουν ποτέ!

"Ο Μάγος", να υποθέσω πως είναι "Ο Μάντης"?

Μου έδωσες αφορμή για έρευνα τώρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πράγματι είναι ο (μεταγενέστερα) "Μάντης"...

Να το τευχάκι για το οποίο μιλάμε...

attachment.php


Δεν ξέρω αν είναι δυσεύρετο, αλλά αν το εντοπίσεις κοίτα να λέει επάνω δεξιά "απόδοση Κώστας Ταχτσης"
 
stratos84 είπε:
Σήμερα το Έθνος έδινε το "Αστερίξ και η Λατραβιάτα". Νόμιζα πως το χειρότερο σεναριακά τεύχος που είχα διαβάσει ήταν το "Η γαλέρα του Οβελίξ". Έκανα μεγάλο λάθος... Πόσο αισθητή είναι η απουσία του Γκοσινι στα κείμενα.
Υποθέτω ότι δεν έχεις διαβάσει το Ο ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους. Εμένα πάντως η Γαλέρα μου φάνηκε ικανοποιητική, αν και δεν την συγκαταλέγω στα αγαπημένα μου. Όλα όσα την ακολούθησαν όμως δεν άξιζαν μία (ακόμα και μικρές ιστορίες σε σενάριο του Γκοζινί που συμπεριέλαβαν στα Η επιστροφή των Γαλατών και Τα γενέθλια του Αστερίξ. Άλλωστε, το ότι είχαν μείνει 30-40 χρόνια ανέκδοτες σε άλμπουμ δεν ήταν τυχαίο)
 
@DINO: Ντίνο σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 


@Thor:
Ναι το έχω ακουστά το συγκεκριμένο τεύχος, δεν το έχω διαβάσει ακόμα ευτυχώς, αλλά αν κρίνω την σειρά που δίνει το Έθνος τα τεύχη, δεν θα αργήσει να εμφανιστεί!

Κακά τα ψέμματα, ο Αστερίξ είχε συγκεκριμένα μοτίβα στα σενάρια του: 1o ήταν η έλλειψη κάποιου συστατικού του μαγικού φίλτρου που έπρεπε να βρεθεί και το 2ο η βοήθεια σε κάποιον φίλο ή λαό που είχε προβλήματα με τους Ρωμαίους.

Απο κει και πέρα το όλο σενάριο έπαιζε με τα στερεότυπα του λαού που ερχόταν σε επαφή ο Αστερίξ και ο Οβελίξ. Πχ Κορσικανοί: Ευέξαπτοι και περήφανοι! Ελβετοί: Μανία με την ακρίβεια στον χρόνο, την καθαριότητα, το τραπεζικό απόρρητο και φυσικά την ουδετερότητα!

Τώρα στην Τραβιάτα τους γονείς του Αστερίξ και Οβελίξ δεν καιγόμουν να τους δω. Ούτε να μάθω τα οικογενειακά τους. Ήταν τελείως άκυρο σενάριο. Νομίζω πως ο Ουντερζο ήθελε να δώσει μια παραπάνω διάσταση στις ιστορίες του Αστερίξ, πιο "ανθρώπινη" ανεπιτυχώς κατά την ταπεινή μου άποψη.

Α, και κάτι τελευταίο! Υπάρχει ασυνέπεια: Στο Οβελίξ και ΣΙΑ, είχε μόνο ο Οβελίξ γενέθλια και όχι ο Αστερίξ. Ποτέ δεν αναφέρεται πουθενά πως είχαν ίδια μέρα γενέθλια όπως γίνεται στην Τραβιάτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυκλοφόρησε στα ελληνικά απο την ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ το νέο τεύχος "Ο Αστερίξ στους Πικτους"!
 
Ναι και απ'οτι ακούγεται, δε λέει, ούτε σαν ποιότητα έκδοσης ούτε και σαν ιστορία...
 
Επανακυκλοφορεί ο αγαπημένος ήρωας κινουμένων σχεδίων Αστερίξ από την εφημερίδα ΕΘΝΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ...την επόμενη Κυριακή θα κυκλοφορήσει το τεύχος


Ο ΑΣΤΕΡΙΞ ΣΤΗΝ ΚΟΡΣΙΚΗ.
 
το επόμενο τεύχος θα είναι ''Ο γύρος της Γαλατίας''...
 
Και το επόμενο "Ο Αστερίξ στην Ισπανία"!

(Ελπίζω αυτή τη φορά να τα δώσουν όλα και να μην τα διακόψουν πάλι χωρίς προειδοποίηση!)
 
το επόμενο τεύχος ''Ο Αστερίξ στους Ελβετούς''
 
άκολουθεί το τεύχος ''Η ασπίδα της Αρβέρνης''
 
η Οδύσσεια του Αστερίξ θα είναι το νέο τεύχος...
 
το επόμενο τεύχος του Αστερίξ ''ΡΟΔΟ ΚΑΙ ΞΙΦΟΣ''
 
ακολουθεί το τευχος ''Η γαλέρα του Οβελίξ''...
 
συνέχεια με το τεύχος ''Οβελίξ και Σία''...
 
το επόμενο τεύχος της Κυριακής είναι ''Ο αγώνας των αρχηγών'' (Αστερίξ)
 
stratos84 είπε:
Κυκλοφόρησε στα ελληνικά απο την ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ το νέο τεύχος "Ο Αστερίξ στους Πικτους"!
:cheers:

Το συγκεκριμένο τεύχος το έχω στα γαλλικά και νόμιζα πως λόγω της ιδιαιτερότητάς του (πικτους ---> πικτιόνερι - ζωγραφομαχίες ) θα ήταν δύσκολο να μεταφραστεί στα ελληνικά

 


Είμαι πολύ περίεργη να το διαβάσω...
:popcorn: η γαλλική έκδοση μου άρεσε πολύ...
 
Το επόμενο τεύχος Αστερίξ είναι ''Και ο ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους''
 
μακράν το χειρότερο της σειράς
 
Πίσω
Μπλουζα