Επιμελητής !!

Eπιμελητες υπηρχαν μονο στο δημοτικο. Το αστειο ηταν πως απο ολα τα ''καθηκοντα'' εφαρμοζοταν μονο ο τσαμπουκας. Οι επιμελητες καθονταν στην πορτα εμποδιζοντας τα αλλα πιτσιρικια εκτος των φιλων τους να μπoυν στην ταξη. Τοτε για καποιο διαστροφικο λογο ολα τα πιτσιρικια λυσαγαν να μπουν μεσα, σχεδον παρακαλωντας αντι να πανε στην αυλη να παιξουν. Καπου εκει επεφταν μαπες μεταξυ της παρεας των επιμελητων και των υπολοιπων.

Οι κανονες που παρεθεσε ο Aardvark ειναι απο καποιο επισημο εγγραφο?
 
Eχει το λινκ στον τιτλο.

Ναι πρεπει να ειναι, το grde ειναι γραφειο δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης.
 
Aardvark είπε:
Eχει το λινκ στον τιτλο.Ναι πρεπει να ειναι, το grde ειναι γραφειο δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης.
ηλπιζα να μην ηταν επισημο... απλα λυπηρο...
 
joe είπε:
Eπιμελητες υπηρχαν μονο στο δημοτικο. Το αστειο ηταν πως απο ολα τα ''καθηκοντα'' εφαρμοζοταν μονο ο τσαμπουκας. Οι επιμελητες καθονταν στην πορτα εμποδιζοντας τα αλλα πιτσιρικια εκτος των φιλων τους να μπoυν στην ταξη. Τοτε για καποιο διαστροφικο λογο ολα τα πιτσιρικια λυσαγαν να μπουν μεσα, σχεδον παρακαλωντας αντι να πανε στην αυλη να παιξουν. Καπου εκει επεφταν μαπες μεταξυ της παρεας των επιμελητων και των υπολοιπων.
Οι κανονες που παρεθεσε ο Aardvark ειναι απο καποιο επισημο εγγραφο?
Υπήρχε αυτός ο "θεσμός" όταν ήμουν κι εγώ μαθητής. Κάποιες φορές θα μπορούσε να τηρούνταν σωστά, τις περισσότερες όμως παραβιαζόταν και ταυτιζόταν με τον χαφιέ, το δοσίλογο κλπ. σε σημείο που απέφευγες να γίνεις επιμελητής (ή να μην θέλεις).
 
Οτι σιχαίνομουν ήταν οι επιμελήτριες. Καρφιά, ταβανόπροκες όλες. Και ξιπασμένες από τον ''τίτλο''. Κι ακόμα μερικές που τις βλέπω στο δρόμο, ανακατεύομαι.
 
Ααααα, αυτά είναι τα καθήκοντα των επιμελητών? Δεν ήξερα ότι είναι τόσα πολλά. Εμείς ένα σφουγγάρι βρέχαμε κι αυτό με το ζόρι.
 
konkar είπε:
Ααααα, αυτά είναι τα καθήκοντα των επιμελητών? Δεν ήξερα ότι είναι τόσα πολλά. Εμείς ένα σφουγγάρι βρέχαμε κι αυτό με το ζόρι.
Κι εγω εχω εντελως διαφορετικες αναμνησεις απο ολους (εκτος και αν συνεβαιναν ολα αυτα και στο σχολειο μου και ημουν τελειως χαμένος στον κοσμο μου για να τα προσεξω) :p

Επιμελητες ειχαμε στο γυμνασιο (για λυκειο δε θυμαμαι) και το μονο που εκαναν ειναι να μενουν μεσα, να διωχνουν τους μαθητες, να "ξεσκονιζουν" την εδρα και να φροντιζουν να υπαρχουν τα του πίνακα.

Δε θυμαμαι καμια ενταση που να προκληθηκε απο επιμελητη ουτε καποιος που να βρηκε το μπελά του η να μαλωσε επειδη ηταν επιμελητης. Αρμονικες και ονειρεμενες καταστασεις :D

Μονο μια παραξενη φαση θυμαμαι, που επειδη καθε βδομαδα ειχαμε δυο επιμελητες απο τους οποιους εμενε μεσα ο ενας, καποια επιμελητρια προσπαθουσε να βγαινει γρηγορα στο διαλειμμα για να χωνει τον αλλον :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
konkar είπε:
Ααααα, αυτά είναι τα καθήκοντα των επιμελητών? Δεν ήξερα ότι είναι τόσα πολλά. Εμείς ένα σφουγγάρι βρέχαμε κι αυτό με το ζόρι.
Mα κι εμενα αυτο με φρικαρε! Το οτι το επισημο σχολικο συστημα ειχε θεσμοθετησει τοσους κανονες και τοση ''στρατικοποιηση'' για παιδακια. Αυτο που με εκνευριζει ειναι η προθεση μεσα στο κεφαλι, αυτων που εγραψαν τους κανονες...
 
Συγγνώμη, όλα αυτά που αναφέρονται στο πρώτο μήνυμα είναι καθήκοντα επιμελητών;;;; Εγώ πού ήμουν;

Πρώτον, στο δημοτικό άντε να γινόταν ένα 10% από αυτά που περιγράφονται, δηλαδή να μην απομακρύνονται από την αίθουσα και να τους διώχνουν όλους (με πολύ τσαμπουκέ στυλ και υπεράνω υφάκι, γκρρ). Στο γυμνάσιο προσπαθούσαν κάθε νέο έτος να μας πείσουν ότι θα υπάρξουν σοβαρές εργασίες από άποψη επιμελητών, αλλά κατά το Νοέμβρη το θέμα ξεχνιόταν και πάλι χύμα στο κύμα.

Για το λύκειο δεν το συζητάω καν: ούτε που θυμόμασταν ποιοι ήταν επιμελητές, όποιος ήθελε καθόταν μέσα, όποιος ήθελε έφευγε. Εγώ επειδή δεν ήμουν πολύ του προαυλίου και περνούσα κάποια διαλειμματα στην τάξη, αυτήν την κατάσταση την έζησα στο φουλ...

Αλλά το πιο κωμικό είναι αυτό. Ανέκδοτο σκέτο:

11. Οι επιμελητές πρέπει να είναι άψογοι στους τρόπους και στιςεκφράσεις τους και να επιβάλλονται στους συμμαθητές τους με την ευγένεια

και τη σωστή παρατήρηση και σύσταση .
Αυτό δε νομίζω ότι εφαρμόστηκε σε καμία εκπαιδευτική βαθμίδα, καμία εποχή.! :D
 
10. Οι επιμελητές οφείλουν να ασκούν τα καθήκοντά τους με αίσθημαευθύνης , να δείχνουν ζήλο και αγάπη και να εκτελούν τις εντολές του

εφημερεύοντα Καθηγητή με προθυμία και φιλοτιμία .
Ο κανόνας με το 10 το καλό με περιγράφει στο ακέραιο. Έτσι ήμουν. Παιδάκι με ζήλο και αγάπη. Εκτελούσα εντολές του καθηγητή χωρίς να ρωτώ και με σκυμμένο κεφάλι.

Πρέπει να βρω τρόπο να γλυτώσει αργότερα το παιδί μου από το "παιδαγωγικό σύστημα".

[Edited]......[/edited]

AArdy δεν ήξερα ότι πρόκειται περί επίσημου εγγράφου. Έλεος.......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν ειχαμε Μαθηματικα επρεπε να παρουμε απο το γραφειο των καθηγητων τριγωνο,χαρακα(κανονα),μοιρογνωμονιο και διαβητη.Δεν ξερω αν τα θυμαστε,ολα ηταν ξυλινα και φυσικα μεγαλου μεγεθους.
 
dim είπε:
Οταν ειχαμε Μαθηματικα επρεπε να παρουμε απο το γραφειο των καθηγητων τριγωνο,χαρακα(κανονα),μοιρογνωμονιο και διαβητη.Δεν ξερω αν τα θυμαστε,ολα ηταν ξυλινα και φυσικα μεγαλου μεγεθους.
Σωστός ο dim, επίσης στα καθήκοντα ήταν να φέρνει τους γεωγραφικούς χάρτες από το γραφείο των καθηγητών.
 
Δε θυμάμαι να τηρήθηκε ποτέ αυτός ο θεσμός στο γυμνάσιο-λύκειο που πήγα.

Καμιά φορά όταν κάποιος καθηγητής είχε τα νεύρα του και μπαίνοντας έβλεπε τον πίνακα γεμάτο κιμωλίες ρώταγε ποιος είναι επιμελητής. Κανείς δεν απαντούσε και πήγαινε κάποιος εθελοντής εκείνη τη στιγμή να κάνει το χρέος του ανύπαρκτου επιμελητή.

Βέβαια υπήρχε και ένα (μοναδικό) καλό σε αυτόν το θεσμό. Όποιοι μαθητές είχαν κομμάρες και ήθελαν να μείνουν μέσα στο διάλειμμα, αν κάποιος καθηγητής περνώντας έκανε παρατήρηση γιατί δε βρίσκονται έξω, τότε πολύ απλά λέγανε ότι ήταν επιμελητές! (και μετά ο γνωστός διάλογος -Όλοι επιμελητές είσαστε, - Όχι, εμείς οι δύο μόνο, -Οι υπόλοιποι έξω)
 
Ο εκάστοτε επιμελητής έτρωγε κράξιμο όταν "έκανε τη δουλειά" του όπως έπρεπε. Πάντως ήταν λούκι να είσαι επιμελητής γιατί είχες αρκετές ευθύνες.
 
Χμμμ... δεν θυμάμαι να είχα μπει επιμελητής στο δημοτικό πολλές φορές. Δεν ξέρω αν συνήθιζαν να βάζουν κορίτσια κατά προτίμηση, διότι κάποια καθήκοντα ήταν λίγο "κοριτσίστικα" για την εποχή εκείνη. Ας πούμε όταν τα παιδιά φέρνανε λουλούδια στη δασκάλα έπρεπε ο επιμελητής να φροντίσει για να έχει νερό το βάζο και τέτοια. Αλλά το βασικότερο καθήκον του επιμελητή (το οποίο μισούσα) ήταν να κρατάει την τάξη στην τάξη όταν για κάποιο λόγο καθυστερούσε η δασκάλα ή έπρεπε να βγει από την αίθουσα για λίγο. Τότε ο επιμελητής ανέβαινε και καθόταν στην έδρα (κάποιοι με ύφος από καρδινάλιο και πάνω) και όταν κάποιος μαθητής έκανε αταξίες ή φασαρία ο επιμελητής έγραφε το όνομά του στον πίνακα ώστε να τιμωρηθεί από τη δασκάλα όταν γύριζε. Ο χαφιεδισμός σε όλο του το μεγαλείο. Και μάλιστα οι δάσκαλοι χρησιμοποιούσαν και προχωρημένες μεθόδους: Αν ο επιμελητής δεν ήταν σε θέση να κρατήσει ήσυχη την τάξη και άκουγαν φασαρία όταν γυρνούσαν, τιμωρούσαν τον επιμελητή. Οπότε και να μην ήθελε να γίνει χαφιές ο επιμελητής το έκανε για λόγους αυτοάμυνας. Ή θα έτρωγε αυτός ξύλο ή θα έτρωγαν οι άτακτοι. Εγώ μια που ήμουνα ήσυχος δεν είχα κανένα λόγο να θέλω να γίνω εξουσία, αφού σπανιόοοοτατα γραφόταν το όνομά μου στον πίνακα και πάντα μαζί με άλλων. Κυρίως αν ο επιμελητής ήθελε να με εκδικηθεί για κάποιο λόγο. Διότι φυσικά τα ρουσφέτια ήταν αυτονόητα. Αυτό έλειπε να γράφουμε τους φίλους μας! Αλλά αν είχες τσακωθεί με τον επιμελητή για κάποιο λόγο θα σε έγραφε σίγουρα. Το σχολείο μας μάθαινε πώς να γίνουμε σωστοί πολίτες του διεφθαρμένου κράτους :)

Στο Γυμνάσιο δεν θυμάμαι τι γινόταν με τους επιμελητές, διότι ήμουν σχεδόν πάντα απουσιολόγος (με ποια περίεργη λογική ο καλύτερος μαθητής αυτόματα διοριζόταν και απουσιολόγος δεν ξέρω). Αλλά ήμουν ο αρμόδιος να φέρνω τα όργανα της γεωμετρίας και τους χάρτες γεωγραφίας και ιστορίας. Ίσως διότι οι επιμελητές έπρεπε να μένουν στην τάξη? Ή ίσως διότι υπέθεταν ότι ένας καλός μαθητής ήταν πιθανότερο να βρει τους σωστούς χάρτες? Άλλωστε αυτά όλα ήταν φυλαγμένα στο γραφείο των καθηγητών στο οποίο απαγορευόταν αυστηρά η πρόσβαση σε κοινούς θνητούς. Αλλά οι απουσιολόγοι έπρεπε να μπαίνουν στο γραφείο έτσι κι αλλιώς για να παίρνουν τα απουσιολόγια οπότε ίσως γι' αυτό ήταν αρμόδιοι και για χάρτες κλπ.
 
Πίσω
Μπλουζα