Επισκευές Atari 8 bit

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.354
Αντιδράσεις
9.514
Περασαν στα χερια μου 4 ελαττωματικά Atari 8 bit για ψίχουλα. Η περιγραφη τους ελεγε 2Χ 65XE και 2X 800XL.

Αγορασα το φτηνοτερο παιχνιδι που μπορεσα να βρω σε cartridge για να τα δοκιμασω και πηρα ενα generic τροφοδοτικο 5V 1.5A και βυσματα για να τα τροφοδοτήσω. Το pinout για το τροφοδοτικό βρισκεται εδω. Δεν αγορασα ετοιμο τροφοδοτικό, γιατι οι τιμες ειναι εγκληματικές για τροφοδοτικά που ειναι 20+ ετων!

2013-03-10-14h29m57.JPG

Το βυσμα DIN 7 pin.

2013-03-10-13h17m41.JPG

Επι το εργο

2013-03-10-13h24m09.JPG

2013-03-10-13h31m48.JPG

2013-03-10-13h59m01.JPG

2013-03-10-14h09m49.JPG

Διάβασα σε διαφορα σημεια οτι τα Atari XE/XL χρησιμοποιούν το ιδιο καλωδιο video με C64, οποτε ειπα οτι δεν χρειάζεται να αγοράσω αλλο. Δυστυχώς ομως αυτο ειναι η μιση αλήθεια, χρησιμοποιούν το ιδιο composite καλωδιο με το C64, αλλα το καταστημα δεν διαθετει composite, μονο SCART RGB. Οποτε αναγκαστικά η πρωτη δοκιμη θα γινει με RF, μεχρι να προμηθευτούμε ενα s-video καλωδιακι για την καλυτερη δυνατη εικονα.

Οταν ηρθαν ειδα οτι το ενα ηταν 130XE (ή τουλαχιστον ετσι γραφει απ' εξω και απο κατω). Αυτο εχει ελαττωματικό διακοπτη on/off και χαλασμενο πληκτρολογιο, αλλα φαινεται να δουλευει.

2013-03-10-14h26m11.JPG

Το 65XE εχει ελαττωματικό διακοπτη on/off, αλλα φαινεται να δουλευει.

2013-03-10-14h23m03.JPG

2013-03-10-14h21m33.JPG

2013-03-10-14h22m08.JPG

Τα δυο 800XL αναβουν και δειχνουν το ενα κοκκινη οθονη και το δευτερο μαυρη. Στο ενα απο τα δυο λειπει ενα πληκτρο.

2013-03-10-14h29m39.JPG

Θα επανέλθω δριμύτερος με s-video καλώδιο, sio2sd και πιθανοτατα διερευνητικές χειρουργικές επεμβάσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δοκιμασες το self test του ATARI? Πατας [OPTION] ενω το ανοιγεις χωρις cartridge ή disk drive.
 
Μούρλια τα Αταράκια, ακόμα και τραυματισμένα! :thumbup:

Αναμένω τις χειρουργικές επεμβάσεις με ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς την τελευταία φορά που άναψα τον 800XL μου, μου έβγαλε μαύρη οθόνη!

Καλή υπομονή με το άνοιγμα, καθώς όλα τα μηχανήματα της Atari είναι θωρακισμένα!
 
angel_grig είπε:
Δοκιμασες το self test του ATARI? Πατας [OPTION] ενω το ανοιγεις χωρις cartridge ή disk drive.
Στα 800xl δεν αλλαξε τιποτα, ο 130xe δεν συγκινηθηκε, μαλλον δεν παιζει το πληκτρο option, και στον 65xe κολλησε την ωρα που εκανε το τεστ της μνημης και απο τοτε ξεκιναει και βγαζει πορτοκαλι οθονη!

Μεχρι στιγμης εχουμε κανει ενα βημα προς τα πισω, αλλα με τοσο hardware στην διαθεσιμα μας, ειμαι γενικα αισιοδοξος.
 
Διευρευνητικη χειρουργικη επεμβαση Νο1 - Atari 65XE, 130XE.

Τα δυο μηχανηματα ειναι πανομοιοτυπα και διαφερουν μονο στην ποσοτητα μνημης που εχει το καθενα. Συνεπως οτι ισχυει για το ενα, ισχυει και για το αλλο.

4 βιδες μας δινουν προσβαση στο εσωτερικο

2013-03-19-19h33m41.JPG

Αποσυνδεουμε προσεκτικα το πληκτρολογιο, γιατι συνδεεται με μια σχετικα ευαισθητη καλωδιοταινια με το board. To πληκτρολογιο του 65xe θα γινει τραμπα με του 130xe, με την ελπιδα οτι θα εχουμε τουλαχιστον ενα καλο μηχανημα.

2013-03-19-19h35m43.JPG

Μια σειρα απο μεταλλικα clips ασφαλιζουν το πανω τμημα στης μεταλλικης ασπιδας.

2013-03-19-19h36m47.JPG

Το motherboard. Παρατηρουμε τις κενες θεσεις μνημες για τα επιπλεον 64kb ram του 130xe. Τιποτα αμεσα υποπτο.

2013-03-19-19h48m00.JPG

Αφου ελυσα και τον 130xe και αλλαξα πληκτρολογια, πλεον εχω εναν πληρως λειτουργικο 130xe που περναει ολα τα τεστ και με πολλες επαναληψεις!

2013-03-19-21h01m18.JPG

Διερευνητική χειρουργική επεμβαση Νο2 - Atari 800xl με κοκκινη οθονη.

6 βιδες μας δινουν προσβαση στο εσωτερικο.

2013-03-19-21h03m56.JPG

Μια δοκιμουλα χωρις το πληκτρολογιο, μπας και σπασει ο διαολος το ποδαρι του και δουλεψει. Αμ δε.

2013-03-19-21h07m57.JPG

2 βιδες μας επιτρεπουν να αφαιρεσουμε το κατω πλαστικο καλυμμα του υπολογιστη.

2013-03-20-19h41m02.JPG

10 βιδες στην κατω μερια του motherboard μας επιτρεπουν να αφαιρεσουμε τα δυο τμηματα της μεταλλικης ασπιδας.

2013-03-20-19h41m33.JPG

Η κατω μερια του motherboard

2013-03-20-19h44m34.JPG

Η πανω μερια του motherboard.

2013-03-20-19h52m58.JPG

Χρησιμοποιώντας την κλασσικη μεθοδο troubleshooting, αφηνουμε αναμενο τον υπολογιστη για μερικα λεπτα και νιωθουμε τις επιφανειες των ολοκληρωμενων για υπερθέρμανση. Οντως μια απο τις μνημες ζεσταινεται δραματικα. Επομενο βημα να παρω μερικες τετοιες μνημες για να προχωρησουμε με τις δοκιμες.
 

Συνημμένα

  • 2013-03-20-19h52m58.JPG
    2013-03-20-19h52m58.JPG
    405,8 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Ηρθαν οι μνημες και εγινε μια πρωτη δοκιμη στα πεταχτα στον 800XL (κοκκινη οθονη) με την μεθοδο του piggybacking, χωρις επιτυχια.

2013-04-09-18h27m42.JPG

Επομενο βημα, ξηλωνουμε ολοκληρωμενα και βαζουμε sockets!

Επιπλεον αγορασα και ενα καλωδιο s-video για XE/XL, που μας δινει την μεγιστη δυνατη ποιοτητα εικονας.

2013-04-08-19h35m46.JPG

Δυστυχως ομως οχι στην πιστη μου LG M198WA-BZ! Σοκ και αποτροπιασμος, για πρωτη φορα συναντω ασυμβατοτητα με την LG! Δυστυχως ξεχασα να τραβηξω φωτογραφια, αλλα ειναι χαλια.

Στην κεντρικη μου τηλεοραση (που ειναι CRT) λειτουργει αψογα και εχει σημα καμπανα!

2013-04-08-19h57m01.JPG

2013-04-08-19h57m18.JPG

Επομενο βημα, να φτιαξω ενα composite καλωδιο. Απο το ολοτελα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περασε κιολας ενας μηνας; Χαλια...

Απασχολήθηκα το πασχα με ενα sideproject, να μαζεψω ολα τα parts μου σε μια ωραια θηκη. Πλεον τα sockets, πυκνωτες, αντιστασεις, διακοπτες κλπ κλπ εχουν μια ωραία σειρά!

image_71344.JPG

Αφου ξεμπλεξα με αυτο, ειπα να συνεχίσω το σκαλισμα στον atari. Πρωτο και απλούστερο, να ελεγξω το ενα TTL που ηταν ηδη σε socket.

Το βαζω στο programmer μου και διαπιστώνω οτι ειναι ελαττωματικό!

2013-05-01-19h27m41.JPG

large.image_71340.jpg.c265489eae5a0c15dcacd19fa868d8b1.jpg


Αγοραζω μια αντικατάσταση, το δοκιμάζω για να ειμαι σιγουρος και το εβαλα στην θεση του. Αποτέλεσμα: μηδέν.

2013-05-25-20h28m00.JPG

Προχώρησα στην αντικατασταση ολων των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών.

Τρεις απο αυτους ειναι η σπανια ποικιλια NP (χωρις πολικότητα). Στο εμποριο βρηκα μονο axial, και ετσι η τοποθέτηση ειναι λιγο πατεντα, αλλα την δουλειά τους την κανουν.

2013-05-25-20h38m30.JPG

Μετα την αλλαγη πυκνωτών, αποτελεσμα: μηδεν.

Ξεκινησα τελος να βαλω σε sockets ολα τα TTL και τους βασικότερους υποπτους απο τα υπολοιπα ολοκληρωμένα.

Ειπα να ξεκινήσω απο τα δυο ολοκληρωμένα που ανεβαζουν υψηλή θερμοκρασία μολις παρει μπροστα ο υπολογιστής. Μια απο τις μνημες και η ROM της basic.

Ολοκληρωμένο για την basic δεν εχω αλλο πρόχειρο, καποια στιγμη αφου ανοιξω τα υπολοιπα σαραβαλάκια και θα δανειστώ ενα.

Εκανα δόκιμες χωρις το ολοκληρωμένο στο board, με και χωρις το cartridge επανω. Αποτέλεσμα: μηδέν. Βεβαιως εδω αξιζει να πουμε οτι δεν ξερω αν κανονικά θα μπορουσε να λειτουργήσει το μηχάνημα χωρις basic επανω.

2013-05-25-20h38m38.JPG

Τελος αλλαξα την μια μνημη που ζεσταινοταν με μια αλλη που ειχα αγορασει. Πλεον δεν ζεσταίνεται, αλλά περιττό να πω, αποτελεσμα: μηδεν.

2013-05-25-20h38m52.JPG

large.image_73031.jpg.f53269c85669f829dc2770bc7f75227c.jpg


Προσεχώς τα υπολοιπα TTL θα αφαιρεθουν και δοκιμαστούν.
 

Συνημμένα

  • 2013-05-25-20h38m30.JPG
    2013-05-25-20h38m30.JPG
    456,8 KB · Προβολές: 0
  • 2013-05-25-20h28m00.JPG
    2013-05-25-20h28m00.JPG
    429,2 KB · Προβολές: 0
  • 2013-05-25-20h38m30.JPG
    2013-05-25-20h38m30.JPG
    456,8 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Xμμ..τσεκαρε λιγο και τα tracks στην πλακετα μηπως ειναι καποιο κομμενο/ραγισμενο καθως και τις κολλησεις..και μια που τα βαζεις σε βασεις καλυτερα να παιρνεις αυτες εδω

05-is1-l.jpg

και οχι αυτες

IC_SOCKET_16_PIN.jpg

Οι πρωτες ειναι πολυ καλυτερες ποιοτικα με επιχρυσωμενες επαφες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα το thread φυσικα το ειχα δει οταν εψαχνα για μνημη, αλλα αν το διαβασεις ολο λεει οτι αντικατεστησε 4264 με 4164 και δεν ειχε προβλημα. Επιπλεον αυτα που αναφερουν για το Page Mode δεν εχουν σημασια, γιατι ετσι κι αλλιως τα συγκεκριμενα 4164 που χρησιμοποιω (TMS4164) υποστηριζουν Page Mode...
 
Game (almost) over.

Τον τελευταιο καιρο εχω αφιερωσει τον χρονο μου πρακτικα αποκλειστικα προσπαθωντας να επαναφερω το 800xl σε λειτουργικη κατασταση.

Ξεκολλησα ολα τα TTL, τα δοκιμασα (βρηκα συνολο 2 off) και τα εβαλα σε sockets.

2013-07-02-19h26m00.JPG

Χρησιμοποιοντας τα σχηματικα διαγραμματα απο το Sam's Computerfacts manual επιβεβαιωσα ολα τα socketed TTL οτι επικοινωνουν με εκει που πρεπει

Τελος εβαλα σε sockets τις 2 rom (OS και Basic) και ξεκολλησα τα αντιστοιχα ολοκληρωμενα απο τον δευτερο 800xl και εκανα τις τραμπες.

2013-07-02-19h26m08.JPG

Τελικο αποτελεσμα: μια τρυπα στο νερο.

Εχω εξαντλησει τις πιθανες αιτιες για κοκκινη/καφε οθονη οπως τα αναφερει το service manual. Βεβαιως δεν μπορω να ειμαι σιγουρος για τα custom Atari ολοκληρωμενα που εκανα τραμπα. Απο την αλλη ομως δεν τολμω να αγγιξω τον μοναδικο λειτουργικο 130xe γιατι οπως λεει και ο λαος, if it ain't broke, don't use it to fix the broken one! :p

Ειμαι σχεδον ετοιμος να τα παρατησω. Και να πεις οτι ειναι μια πλατφορμα που εχει καποια σχεση με παιδικη μου ηλικια! Πρωτη φορα ειδα τα απο κοντα, οταν αγορασα αυτα τα μηχανηματα.

Να και μια φωτογραφια απο το τελευταιο μου αποκτημα, Atten 858D. When you absolutely, positively got to kill every motherfucker in the room, accept no substitutes.

2013-07-02-19h26m20.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μερικά quotes που βρήκα εδώ κι εκεί, μήπως σε βοηθήσουν:

I had the same symptoms with my 130XE. There is a large capacitor in original PSU which goes bad with time and destroys 12v to 5v voltage regulator. So one fine day I decided to play Bruce Lee and accidentally fried my Atari. Replaced PSU and got the red screen. Then I let the system sit for some minutes powered on with a confirmed good PSU and then checked which chips were very hot. After replacing some RAM chips the Atari is up and running. The bottom line is, beware of old capacitors in PSU.

I know this video is old but someone might find this info useful. I recently got a Atari XE with the exact same problem, after pulling and testing several chips it turned out the cpu was dead. The cpu is labeled c014806 and is socketed so easy to remove, you might have trouble finding a replacement though, I took one from a broken XL800 but other Atari systems such as the 5200 used the same cpu
 
freaktmp είπε:
Εχω εξαντλησει τις πιθανες αιτιες για κοκκινη/καφε οθονη οπως τα αναφερει το service manual. Βεβαιως δεν μπορω να ειμαι σιγουρος για τα custom Atari ολοκληρωμενα που εκανα τραμπα. Απο την αλλη ομως δεν τολμω να αγγιξω τον μοναδικο λειτουργικο 130xe γιατι οπως λεει και ο λαος, if it ain't broke, don't use it to fix the broken one! :p
Συμφωνω απολυτα με το τελευταιο ρητο...αρα λοιπον μενει ή να ελεγξεις τα Tracks στην πλακετα ή να φταιει καποιο αλλο εξαρτημα (πχ τρανζιστορ).Πιθανως να χρειαζεται και logic probe μπας και βρεις ακρη.

Για τον aten τι να πω?:dribble:Καλοδουλευτος!Εαν τον χρησιμοποιησες πες μας και καμμια αποψη ;)
 
Το θεμα ειναι οτι ειναι τεραστια και εχει απειρα στοιχεια... εδω για να ελεγξω την συνεχεια στα 74ls εφαγα την ζωη μου. Αν πιασω ολη την συνεχεια απο την αρχη, καηκα! Το ιδιο και για διοδους κλπ Γινεται τις κακομοιρας.

Οσο για το Atten, απλα τα σπαει. Εβγαλα 7 μνημες σε λιγοτερο απο 3 λεπτα χωρις να αφησω το παραμικρο ιχνος στην πλακετα. Δυστυχως αφηνει το solder στις τρυπες, οποτε μετα πρεπει με καποιον τροπο να το αφαιρεσεις. Μπορεις πχ να ζεστανεις την περιοχη και να κοπανησεις το board στο γραφειο. Εναλλακτικα, για λιγοτερο βιαιους ανθρωπους, με no-clean desoldering wick 0.8mm καθαριζεις ευκολα και αναιμακτα. Σιγουρα ειναι πιο γρηγορο απο το πιστολι, και δεν αφηνει το παραμικρο ιχνος στην πλακετα. Θελει ομως να το συνηθισεις. Πχ εγω δεν εχω καταφερει ακομα να βγαλω τα μεγαλα ολοκληρωμενα (40 pin) με δαυτο -- μεχρι να ζεστανεις την μια μερια εχει κρυωσει η αλλη. Μεχρι 28 pin και αυτα με το ζορι. Αλλα απο κει και κατω, απλα φευγουν απο την πλακετα σαν σφαιρες!!!
 
freaktmp είπε:
Το θεμα ειναι οτι ειναι τεραστια και εχει απειρα στοιχεια... εδω για να ελεγξω την συνεχεια στα 74ls εφαγα την ζωη μου. Αν πιασω ολη την συνεχεια απο την αρχη, καηκα! Το ιδιο και για διοδους κλπ Γινεται τις κακομοιρας.
Nαι..γινεται χαμος..ισως με καμμια ερωτηση σε καποιο αταρι φορουμ μπορει να βρεις μια λυση..

freaktmp είπε:
Οσο για το Atten, απλα τα σπαει. Εβγαλα 7 μνημες σε λιγοτερο απο 3 λεπτα χωρις να αφησω το παραμικρο ιχνος στην πλακετα. Δυστυχως αφηνει το solder στις τρυπες, οποτε μετα πρεπει με καποιον τροπο να το αφαιρεσεις. Μπορεις πχ να ζεστανεις την περιοχη και να κοπανησεις το board στο γραφειο. Εναλλακτικα, για λιγοτερο βιαιους ανθρωπους, με no-clean desoldering wick 0.8mm καθαριζεις ευκολα και αναιμακτα. Σιγουρα ειναι πιο γρηγορο απο το πιστολι, και δεν αφηνει το παραμικρο ιχνος στην πλακετα. Θελει ομως να το συνηθισεις. Πχ εγω δεν εχω καταφερει ακομα να βγαλω τα μεγαλα ολοκληρωμενα (40 pin) με δαυτο -- μεχρι να ζεστανεις την μια μερια εχει κρυωσει η αλλη. Μεχρι 28 pin και αυτα με το ζορι. Αλλα απο κει και κατω, απλα φευγουν απο την πλακετα σαν σφαιρες!!!
Ωραια λοιπον!Ερωτηση ασχετου:εαν βαλεις το desoldering wick ενω αποκολλας το τσιπ μηπως γλυτωνεις την διαδικασια να το κανεις μετα(ή μηπως μπλοκαρει τοv αερα και δεν γινεται η αποκολληση?)Παντως,οπως και να εχει το πραγμα,ειναι σε πολυ καλη τιμη και με βλεπω να το παιρνω...Thanks for the info:thumbup:
 
angel_grig είπε:
Ωραια λοιπον!Ερωτηση ασχετου:εαν βαλεις το desoldering wick ενω αποκολλας το τσιπ μηπως γλυτωνεις την διαδικασια να το κανεις μετα(ή μηπως μπλοκαρει τοv αερα και δεν γινεται η αποκολληση?)
Δεν δουλευει ετσι το πραγμα, θελει εκτος απο θερμοτητα θελει και πιεση και αποκλειεται να πλησιασεις στο σημειο οταν εχεις τον θερμο αερα γιατι γινεται κολαση! :diablotin:

Δες

για desoldering με wick (AKA braid ή wire).
 
freaktmp είπε:
Δεν δουλευει ετσι το πραγμα, θελει εκτος απο θερμοτητα θελει και πιεση και αποκλειεται να πλησιασεις στο σημειο οταν εχεις τον θερμο αερα γιατι γινεται κολαση! :diablotin:
Δες

Οκ!Με το κανονικο κολλητηρι θελει πιεση,απλα ελεγα μηπως φυσωντας (με το atten) απο την μια μερια οπου εχεις το desoldering wick και με την βοηθεια ενος τσιπ extractor απο την αλλη,μπας και γινοταν δουλεια,αλλα με τετοιες θερμοκρασιες δυσκολο..

YΓ προς τους διαχειριστες:σορρυ για το off topic!
 
Ειδικα σε επισκευες 8 bit atari δεν ειναι off topic γιατι εχει πολυ κολλημα η δουλεια! Εχω τραβηξει κουπι!!!

Καταφερα να ξεκολλάω ευκολα και μεγαλα ολοκληρωμένα! Απλα εβγαλα την μικρη μυτη απο το φυσητηρι και εγινε η δουλεια τσακ-μπαμ.

Btw ειναι και οτι πρεπει για να ψηνεις marshmallows! :burn:
 
Μετα την ενθαρυνση των φιλων Dino και angel_grig ξυλωσα ολες τις μνημες και τα περισσοτερα απο τα custom ολοκληρωμενα στην πλακετα και εβαλα sockets.

2013-08-01-06h24m17.JPG

2013-08-01-06h24m44.JPG

Κάνοντας τραμπα σχεδον ολα τα ολοκληρωμενα απο το δευτερο board (και χρησιμοποιωντας ολα τα 4164 που ειχα παρει) πλεον εχω μια μικρη αλλαγη. Αντι για κοκκινη οθονη οθονη εχω γκριζα/μαυρη και ενα δυνατο συνεχομενο beep. Αν συνδεσω το πληκτρολογιο πλεον φαινεται να αντιδρα στο reset (αλλα δυστυχως ακομα δεν φτανει στα τεστ). Αν βαλω το cartridge η οθονη παραμενει γκριζα, αλλα σταματαει το beep.

Τι σημαινει αυτο ακριβως ακομα δεν εχω καταλαβει. Καποια στιγμη, οταν εχω μαζεψει αρκετο κουραγιο, θα ελεγξω την συνεχεια σε ολα ολοκληρωμενα που εβαλα σε sockets.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Tα ΑΝΤΙC/CTIA ειναι μεσα σε αυτα που εχεις τσεκαρει?
 
Πίσω
Μπλουζα